2014

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013

Concert Listings for 2014

December 1 (Monday)

  • Anna Webber and Nathaniel Morgan; Secret Tempo: Jonathan Moritz, Mike Noordzy, Mike Pride at 65fen at Delroy’s (65 Fenimore St, Brooklyn) 9, 10 pm

December 2 (Tuesday)

  • Lisa Mezzacappa’s Eartheaters with Fay Victor, John Finkbeiner; GouGaDij{Ka} Shoppe: Evan Gallagher, Yasuno Katsuki, Dave Gould, Jochem van Dijk at Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $10
  • Mario Pavone, Matt Mitchell, Tyshawn Sorey; Yukari, Shoko Nagai, Pascal Niggenkemper at Korzo 9, 10:30 pm

December 3 (Wednesday)

  • Matana Roberts’ Anthem with Kevin Tkacz, Liberty Ellman, Ches Smith at Roulette 8 pm $20
  • Kate Gentile Trio with Matt Mitchell, Adam Hopkins; Anna Webber 4tet with Jonathan Goldberger, Michael Bates, Jeff Davis at SEEDS 8:30, 10 pm
  • Yoni Kretzmer, Jason Ajemian, Kevin Shea; Chris Welcome Band at Goodbye Blue Monday 9 pm
  • Nublu Jazz Festival: Eivind Opsvik Trio; RJ Miller at Studio 151 9 pm
  • Circle Down: Angelica Sanchez, Chris Lightcap, Chad Taylor at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Stephen Haynes and Vox Humana with Kyoko Kitamura, Ben Stapp, Dustin Carlson, Satoshi Takeishi; Myrrha’s Red Book, ACT II: Ben Stapp, Kristin Slipp, Christopher Johnson, Kenny Warren, Stephen Haynes, David Smith, Rebekah Heller, Dustin Carlson, Justin Wood, Oscar Noriega, Vasko Dukovski, Satoshi Takeishi, Shoko Nagai at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10

December 4 (Thursday)

  • Michaël Attias Quartet with Aruán Ortiz, John Hébert, Eric McPherson at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Ohad Talmor Trio with Miles Okazaki, Dan Weiss at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Homework Trio: Dan Blake, Jorge Roeder, Richie Barshay; Coriolis Cacophonous: James Ilgenfritz, Sam Kulik, Federico Ughi, Jonah Rosenberg at The Firehouse Space 8, 9 pm $10

December 5 (Friday)

  • Jacob Garchik Sextet; Ohad Talmor NewsReel 6tet with Shane Endsley, Jacob Sacks, Miles Okazaki, Matt Pavolka, Dan Weiss at Ibeam Brooklyn 8, 9 pm $15
  • Jason Rigby Detroit-Cleveland Trio with Cameron Brown, Gerald Cleaver at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Larry Ochs’ Fictive Five with Nate Wooley, Pascal Niggenkemper, Ken Filiano, Harris Eisenstadt at The Firehouse Space 8 pm $10

December 6 (Saturday)

  • Kris Davis Trio with Sam Bardfeld, Satoshi Takeishi at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Jacob Garchik Sextet with Jacob Sacks, Dan Weiss, Kristi Helberg, Miranda Sielaff, Jane O’Hara at The Firehouse Space 7:30 pm $10

December 7 (Sunday)

  • Michael Foster, Pascal Niggenkemper, Michael Evans at Downtown Music Gallery 7 pm *FREE*
  • Ingrid Laubrock/Tom Rainey; Oscar Noriega solo at Snugs at 61 Local 7 pm $20
  • Brian Drye Quartet with Christof Knoche, Aruán Ortiz, Juan Pablo Carletti; Lina Allemano New York Quintet with John O’Gallagher, Jesse Stacken, Michael Bates, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Nublu Jazz Festival: Ben Perowsky Quartet with Chris Speed, Matt Mitchell; Ben Perowsky Trio with Adam Rogers at Studio 151 9 pm
  • Adam Caine Trio with Adam Lane, Federico Ughi at WhyNot Bistro 7 pm $10

December 8 (Monday)

  • Michael Foster, Pascal Niggenkemper, Michael Evans; Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa at 65fen Music Series (65 Fenimore St, Brooklyn) 9, 10 pm
  • Nate Radley Quartet with Loren Stillman, Matt Pavolka, Ted Poor at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

December 9 (Tuesday)

  • Ali/Karol: Coco Karol, Sean Ali at Midtown Loft (29 W. 26th St, 2nd Floor, New York, NY) 7:30 pm
  • James Carney Trio with Chris Lightcap, Mark Ferber; Mat Maneri, Craig Taborn, Ches Smith at Korzo 9, 10:30 pm

December 10 (Wednesday)

  • Tyshawn Sorey Trio with Corey Smythe, Christopher Tordini at Roulette 8 pm $20
  • Thomas Morgan Project with Pete Rende, Dan Weiss at SEEDS 9 pm

December 11 (Thursday)

  • Battle Trance: Travis Laplante, Matthew Nelson, Jeremy Viner, Patrick Breiner at Silent Barn 8 pm $7
  • Jack Wright Solo; Michael Foster, Ben Bennett, David Grollman at Panoply Performance Laboratory 8 pm
  • Ras Moshe, John Pietaro, Dafna Naphtali; The Music Now Unit: Ras Moshe, Matt Lavelle, Chris Forbes, Dave Miller; Shayna Dulberger with Dominika Michalowska, Chris Pistiokos, Chris Welcome, Weasel Walter at The Commons 6:30 pm $11
  • Loren Stillman Quartet with Shane Endsley, Drew Gress, Mark Ferber at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Thomas Morgan Project with Pete Rende, Dan Weiss at SEEDS 9 pm

December 12 (Friday)

  • Tony Malaby Quintet with Christopher Hoffman, Dan Peck, Eivind Opsvik, Billy Mintz at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Swim This: Michael Lytle, Ingrid Laubrock, Nick Didkovsky, Eyal Maoz, Gerry Hemingway, Lukas Ligeti at The Firehouse Space 7:30, 9:30 pm $10
  • Anthony Pirog’s Palo Colorado Dream with Mike Formanek, Ches Smith at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

December 13 (Saturday)

  • A Thousand Ancestors: Eivind Opsvik and Michelle Arcila; Josh Sinton’s Musicianer with Sam Ospovat 8 pm New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn)
  • Mary Halvorson solo; The Lucky Chops Brass Band; B.A. Miale at Industry City Distillery 8 pm $8
  • PascAli: Pascal Niggenkemper, Sean Ali at 1+2+3 Series (541 Argyle Rd, Brooklyn) 8:20 pm
  • FUTUREDRONEnyc: Jack Wright, Anthony Coleman, Ken Filiano, Joe Hertenstein at Studio151 (Nublu Jazz Festival) midnight
  • Tony Malaby’s Adobe with John Hébert, Billy Mintz at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Thomas Morgan Project with Pete Rende, Dan Weiss at SEEDS 9 pm

December 14 (Sunday)

  • Todd Sickafoose’s Tiny Resistors with Jenny Scheinman, Ben Goldberg, Kirk Knuffke, Erik Deutsch, Adam Levy, Rob Reich, Allison Miller at Le Poisson Rouge 7:30 pm $15
  • James Ilgenfritz Trio with Steve Swell, George Spanos; Carl Testa/James Ilgenfritz; Jack Wright, Zach Darrup, Joe Hertenstein at Ze Couch 8 pm

December 15 (Monday)

  • Andrew Barker Trio with Michael Foster, James Ilgenfritz; Joe McPhee, John Dikeman, William Parker, Onno Govaert at JACK 8 pm
  • Allison Miller’s Boom Tic Boom with Jenny Scheinman, Myra Melford, Kirk Knuffe, Todd Sickafoose at Roulette 8 pm $20
  • John Dikeman, Onno Govaert, William Parker, Joe McPhee; Andrew Barker Trio with Michael Foster, James Ilgenfritz at JACK 8 pm $15

December 16 (Tuesday)

  • Ray Anderson, Tyshawn Sorey, Craig Taborn at The Stone 8, 10 pm $15
  • Ben Goldberg Group with Donny McCaslin, Steve Cardenas, Stomu Takeishi, Tyshawn Sorey at Roulette 8 pm $20

December 17 (Wednesday)

  • Jesse Stacken’s Helleborus with Tony Malaby, Sean Conly, Tom Rainey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • BRAHMA: Ray Anderson, Barry Altschul, Mark Helias; Ray Anderson, John Hébert, Nasheet Waits at The Stone 8, 10 pm $15

December 18 (Thursday)

  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz and guest Ben Goldberg at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Michael Foster-Leila Bordreuil Duo at The Firehouse Space 9 pm
  • Kermit Driscoll Quartet with Don Byron, Kris Davis, Jared Schonig at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

December 19 (Friday)

  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz and guest Steve Swell at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Felipe Salles’ Ugandan Suite with Kevin Sun, Nando Michelin, Keala Kaumeheiwa, Bertram Lehmann, Rogério Boccato; Portrait Collection: Daniel Blake, Peter Evans, Mary Halvorson, Dana Jessen, Terri Hron; Michael Hafftka/Charlie Rauh Duo at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10

December 20 (Saturday)

  • Peter Evans solo at Issue Project Room 8 pm $10
  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz and guests John O’Gallagher, Ingrid Laubrock at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Jacob Sacks Quintet with Jacob Garchik, Ben Gerstein, Thomas Morgan, Dan Weiss at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

December 21 (Sunday)

  • Yoni Kretzmer/Federico Ughi Goodbye Blue Monday 8 pm
  • Ray Anderson’s Pocket Brass Band with José Davila, Tom Rainey, Lew Soloff and guest Ingrid Laubrock at The Stone 8, 10 pm $15

December 22 (Monday)

  • Colonic Youth: Dan Blake, Philip White, James Ilgenfritz, Kevin Shea at Trans Pecos 8 pm $10
  • Anders Nilsson, David Ambrosio, Mike McGinnis at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

December 23 (Tuesday)

  • The Dark Tree Ensemble: Fay Victor, Andrea Wolper, Rosi Hertlein, Joe Daley, Ras Moshe, Hayes Greenfield, Matt Lavelle, Vincent Chancey, Steve Swell, Jesse Dulman, Joe Daley, John Pietaro, Larry Roland, Jeremy Carlstedt at The Stone 8, 10 pm $15

December 26 (Friday)

  • Open Loose: Tony Malaby, Mark Helias, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Improvisational Composers Ensemble: Rocco John Iacovone, Ras Moshe, Sana Nagano, Rich Rosenthal, Phil Sirosis, John Pietaro, Dalius Naujo; Sadhana: Vincent Chancey, Max Johnson, Jeremy Carlstedt at The Stone 8, 10 pm $15

December 27 (Saturday)

  • Open Loose: Tony Malaby, Mark Helias, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

December 28 (Sunday)

  • Ras Moshe, Kyoko Kitamura, Sean Conly, Joe Gallant, Reuben Radding; Stephen Gauci/Yoni Kretzmer Quartet with Ken Filiano, Michael Wimberly at WhyNot Bistro 7, 8:30 pm $10

December 30 (Tuesday)

  • Tom Rainey Trio with Mary Halvorson, Ingrid Laubrock at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • John Zorn Improv Night with Ikue Mori, James Moore, Adam Rudolph, Brian Chase, Steve Bernstein, Uri Caine, Chuck Bettis and guests at The Stone 8 pm $25

December 31 (Wednesday)

  • John Zorn Improv Night with Ikue Mori, Lukas Ligeti, Jeremiah Cymerman, Michael Nicolas, Mark Feldman, Jay Campbell, Sylvie Courvoisier and guests at The Stone 8 pm $25

November 2014

November 1 (Saturday)

  • Kris Davis/Tim Berne at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

November 2 (Sunday)

  • Solos and Duos: Weasel Walter and Jim Hobbs at Snugs at 61 Local 7 pm $10
  • Boom Crane: Peter Van Huffel, Michael Bates, Jeff Davis at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Kevin Harris, Francisco Mela, Ben Street; Michael Webster’s Leading Lines with Rob Mosher, Sam Sadigursky, Quinsin Nachoff, Carl Maraghi, Ingrid Jensen, Nadje Noordhuis, Tim Albright, Jesse Lewis, Jesse Stacken, Ike Sturm, Jared Schonig, Sara Caswell, Antonia Nelson, Corinna Albright, Adam Matthes, Maria Jeffers, Leigh Stuart at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $15
  • Jason Rigby, Mike Baggetta, George Schuller at WhyNot Bistro 7 pm $10

November 3 (Monday)

  • Marc Ribot Trio with Henry Grimes, Chad Taylor at Le Poisson Rouge 10:30 pm $20

November 4 (Tuesday)

  • LathanFlinAli: Sean Ali, Lathan Hardy, Flin van Hemmen; Joe Fonda Ensemble with Lou Grassi, Mark Whitecage, James Ilgenfritz, Christophe Roucher at Spectrum 9:30, 10:30 pm
  • Federico Ughi Quartet; Daniel Carter, Devin “Brahja” Waldman, Alexis Marcelo, Will Glass at ShapeShifter Lab 8, 9:15 pm $8

November 5 (Wednesday)

  • Eric McPherson Projects with David Virelles, John Hébert at SEEDS 9 pm

November 6 (Thursday)

  • Mary Halvorson, Sam Pluta, Dan Blake; Lou Grassi, Maciej Fortuna, Mack Goldsbury, March Minchello; Robert Dick, Andrew Drury, Josh Ott at The Firehouse Space 7, 8, 9:30 pm $10
  • Alon Nechushtan Trio with Ned Rothenberg, Tomas Ulrich; Red Cross: Stephen Gauci, Nick Demopoulos, Philip White, Kevin Shea at Spectrum 7:30, 9 pm
  • David Ullmann 8 with Loren Stillman, Ben Holmes, Mike McGinnis, Jamie Reynolds, Jacob Garchik, Dave Ambrosio, Vinnie Sperrazza at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Eric McPherson Projects with John Hébert, Dezron Douglas and guest at SEEDS 9 pm

November 7 (Friday)

  • Carlo Costa solo; Myk Freedman solo at Hullabaloo Books 8 pm
  • AACM: Oliver Lake Alto Madness with Darius Jones, Bruce Williams, Anthony Ware, Pheeroan AkLaff at Community Church of New York 8 pm $30
  • Eric McPherson Projects with John Hébert, Dezron Douglas and guest at SEEDS 9 pm

November 8 (Saturday)

  • Eric McPherson Projects with David Virelles, John Hébert at SEEDS 9 pm

November 9 (Sunday)

  • Jeremy Udden’s Plainville with Pete Rende, Will Graefe, Eivind Opsvik, RJ Miller; Mike Baggetta Quartet with Jason Rigby, Cameron Brown, George Schuller at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10

November 10 (Monday)

  • Trim/Fuller’s Object: Omission: Andrew Trim, Matt Fuller, John Tate, Jeff Davis at Branded Saloon 8 pm

November 11 (Tuesday)

  • Jeremiah Cymerman solo; Sky Burial: Jeremiah Cymerman, Peter Evans, Sam Pluta at The Stone 8, 10 pm $15
  • Mara Rosenbloom Trio with Sean Conly, Jeff Davis at Korzo 10:30 pm

November 12 (Wednesday)

  • Aaron Irwin Quintet with Rich Perry, Mike Baggetta, Matt Pavolka, Jeff Davis; Jeff Davis Maximalist Sextet with Jason Rigby, Kirk Knuffke, Jon Goldberger, Russ Lossing, Matt Pavolka at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm
  • Jeremiah Cymerman/Frantz Loriot; BloodMist: Jeremiah Cymerman, Toby Driver, Mario Diaz de Leon at The Stone 8, 10 pm $15
  • Aaron Irwin Quintet with Rich Perry, Mike Baggetta, Matt Pavolka, Jeff Davis; Jeff Davis Band with Jason Rigby, Kirk Knuffke, Russ Lossing, Jon Goldberger, Matt Pavolka at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Brandon Seabrook solo; Red Reiter; The Broken Robots: Jack Daniel, Stelios Michas, Mike Sutton, Francesco Marcocci, Leala Cyr, Hailey Niswanger, Dan Blake, Ambe Julia at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10
  • Vinnie Sperrazza 4tet with Loren Stillman, Eivind Opsvik, Brandon Seabrook; Arthur Kell, Esa Pietila, Devin Gray at SEEDS 8:30, 10 pm

November 13 (Thursday)

  • Jesus Maria: Jeremiah Cymerman, Jamie Saft, Toby Driver, Mike Pride; Tartar Lamb III: Toby Driver, Jeremiah Cymerman, Dan Means, Tim Byrnes, Brian Chase at The Stone 8, 10 pm $15
  • Andy Biskin’s Ibid with Kirk Knuffke, Brian Drye, Jeff Davis at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Bill Cole’s Untempered Ensemble with Warren Smith, Joe Daley, Gerald Veasley, Lisette Santiago, Ras Moshe at The Commons 7 pm $11-15

November 14 (Friday)

  • John Zorn Improv Night – A Stone Benefit: John Zorn, Jeremiah Cymerman, Joe Morris, Sylvie Courvoisier and guests; Jeremiah Cymerman, Joe Morris, Sylvie Courvoisier at The Stone 8, 10 pm $15-25
  • James Carney Quartet with Tony Malaby, Dezron Douglas, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30 pm
  • Joe McPhee, Daniel Levin, Chris Corsano at Spectrum 7:30 pm
  • Rema Hasumi solo; Jen Shyu’s Solo Rites: Seven Breaths; Jade Tongue: John Hébert, Ben Monder, Satoshi Haga, Val-Inc, Jen Shyu at ShapeShifter Lab 7, 8, 9 pm

November 15 (Saturday)

  • Fay Victor-Brandon Seabrook Duo; While We Still Have Bodies: Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin van Hemmen at New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8, 9 pm
  • Pale Horse: Jeremiah Cymerman, Christopher Hoffman, Brian Chase and guests Matt Hollenberg, Andrew Hock at The Stone 8, 10 pm $15
  • James Carney Trio with Mark Helias, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30 pm

November 16 (Sunday)

  • Matt Nelson solo; Brandon Seabrook/Brandon Lopez at Snugs at 61 Local 7 pm $10
  • A Spot of Absence: Olivia De Prato, Christopher Hoffman, Miguel Frasconi, Russell Greenberg, Jeremiah Cymerman, Joshua Rubin; Jeremiah Cymerman, Joshua Rubin, Jon Irabagon at The Stone 8, 10 pm $15
  • Alexander Weiss Quartet with Josh Sinton, Dmitry Ishenko, Deric Dickens at Branded Saloon 9 pm
  • Jordan Morton solo; Jen Shyu’s Solo Rites: Seven Breaths; Jade Tongue: Djaduk Ferianto, Ben Monder, Tyshawn Sorey, Jen Shyu at ShapeShifter Lab 7, 8, 9 pm

November 19 (Wednesday)

  • Tomoko Omura Band with Will Graefe, Zach Lapidus, Noah Garabedian, Ronen Itzik; Jason Rigby/Jeff Davis Duo at SEEDS 8:30, 10 pm

November 21 (Friday)

  • Madalyn Merky: Battle Trance: Travis Laplante, Matthew Nelson, Jeremy Viner, Patrick Breiner at Issue Project Room 8 pm $15
  • Yukari, Shoko Nagai, Pascal Niggenkemper; Omar Tamez/Lou Grassi at The Firehouse Space 8, 9:30 pm $10

November 22 (Saturday)

  • Matt Pavolka Horns Band with Loren Stillman, Shane Endsley, Jacob Garchik, Mark Ferber at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Raya Brass Band; Kenny Warren’s Laila and Smitty with Ilusha Tsinadze, Myk Freedman, Noah Garabedian, Carlo Costa at Littlefield 9 pm $10

November 23 (Sunday)

  • JAN: Keith Lewis, Super Natsuki Tamura, Ken Kobayashi, Jochem van Dijk; Lisa Mezzacappa Trio with Chris Welcome, Mike Pride at WhyNot Bistro 7, 8:30 pm $10
  • Kevin Norton’s Breakfast of Champignon(s) with Esther Noh, Angelica Sanchez, James Ilgenfritz at The Firehouse Space 8 pm $10

November 25 (Tuesday)

  • Lisa Mezzacappa’s Mission Eye & Ear with Mike Pride, Sara Schoenbeck, Chris Welcome, Mark Chung, Jonathan Moritz, John Finkbeiner, Jen Baker, Fay Victor at JACK 8 pm $15
  • How To Make A Mountain: Patrick Breiner, Josh Sinton, Jesse Stacken, Adam Hopkins, Martin Urbach at Korzo 9 pm

November 29 (Saturday)

  • Flin van Hemmen Band; Miranda Sielaff solo; Carlo Costa Quartet with Jonathan Moritz, Steve Swell, Sean Ali at Ibeam Brooklyn 8 pm $10

November 30 (Sunday)

  • Maja S. K. Ratkje/Ikue Mori Duo with guest Peter Evans; Maja S. K. Ratkje/Ikue Mori Duo with guest Sylvie Courvoiseier at The Stone 8, 10 pm $15
  • Jessica Pavone solo; Lisa Mezzacappa’s Bait & Switch EAST with Matt Nelson, John Finkbeiner, Sam Ospovat; Ava Mendoza Quintet with Daniel Carter, Michael Coleman, Max Johnson, Chad Taylor at Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Niels Vincentz Quartet with Nikolaj Hess, Michael Bates, Mark McLean at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

October 2014

October 1 (Wednesday)

  • Ches Smith and These Arches with Tim Berne, Tony Malaby, Mary Halvorson, Andrea Parkins at The Stone 8, 10 pm $15
  • Dave Smith; Yoni Kretzmer Trio at Goodbye Blue Monday 8, 9 pm

October 2 (Thursday)

  • Ches Smith Quartet with Jonathan Finlayson, Craig Taborn, Stephan Crump at The Stone 8, 10 pm $15
  • Mary Halvorson’s Reverse Blue with Chris Speed, Eivind Opsvik, Tomas Fujiwara at Cornelia Street Café 8:30 pm $10 *RECORD RELEASE*
  • Senhorn Vasques Quartet: Josh Sinton, Michaël Attias, Brian Settles, Daniel Blake; Chris Pitsiokos Trio with Max Johnson, Kevin Shea at The Firehouse Space 8, 9:30 pm $10
  • Matt Pavolka The Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at Ibeam Brooklyn 9 pm $10

October 3 (Friday)

  • Mary Halvorson’s Reverse Blue with Chris Speed, Eivind Opsvik, Tomas Fujiwara at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10 *RECORD RELEASE*
  • Craig Taborn, Mat Maneri, and Ches Smith; Ches Smith’s Congs for Brums at The Stone 8, 10 pm $15
  • Matt Pavolka The Horns Band with Shane Endsley, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at Ibeam Brooklyn 9 pm $10
  • Darius Jones’ The Elizabeth-Caroline Unit with Amirtha Kidambi, Sarah Martin, Kristin Slipp, Jean-Carla Rodea at Weill Recital Hall 8 pm $4-60

October 4 (Saturday)

  • Matt Pavolka The Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at Ibeam Brooklyn 9 pm $10
  • Matt Nelson, William Parker, Ches Smith; Tyshawn Sorey, Randy Peterson, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15
  • Kris Davis’ Capricorn Climber with Mat Maneri, Ingrid Laubrock, Trevor Dunn, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Sarah Manning’s Harmonious Creature with Fung Chern Hwei, Jonathan Goldberger, Rene Hart, Allison Miller at ShapeShifter Lab 8:15 pm $15
  • Matt Wilson 50th Birthday Celebration: Open House: Joe Lovano, Mary Halvorson, Stefon Harris, Peter Washington at Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $45

October 5 (Sunday)

  • Good for Cows + Trumpets: Jonathan Finlayson, Shane Endsley, Devon Hoff, Ches Smith; Ceramic Dog: Marc Ribot, Shahzad Ismaily, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15
  • Kid Lucky; Sean Ali, Michael Foster, Ben Bennet at ABC No-Rio 7 pm $5
  • Harmolodic Monk: Matt Lavelle/John Pietaro; Rocco John Iacovone with Phil Sirois, Christopher Gorden Forbes at WhyNot Jazz Room 7:30, 9 pm $10

October 7 (Tuesday)

  • Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa at JACK 8 pm
  • Tim Berne 60th Birthday Celebration: Acoustic Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith; Electric Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith, Ryan Ferreira at The Stone 8, 10 pm $15
  • Thousand Rooms Quartet: James Hall, Matt Vitti, Evan Mazunik, Ronen Itzik; The Longest Day of the Year: Chris Speed, Christopher Hoffman, Douglas Bradford, Nick Anderson; Denver General: Jonathan Goldberger, Kirk Knuffke, Jeff Davis; Kris Davis/Flin van Hemmen at Spectrum 7, 8, 9, 10 pm $10

October 8 (Wednesday)

  • Dave McDonnell; Chris Welcome Quartet; Mike Baggetta at Freddy’s Backroom 8, 9 pm
  • Tim Berne 60th Birthday Celebration: Acoustic Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith; Electric Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith, Ryan Ferreira at The Stone 8, 10 pm $15

October 9 (Thursday)

  • Chris Welcome Quartet with Jonathan Moritz, Shayna Dulberger, Mike Pride; Yoni Kretzmer Trio with Zack Lober, Yoni Haley at Manhattan Inn 10, 11 pm
  • Michaël Attias solo and duo with Giacomo Merega at Prospect Range 9 pm $10
  • Tim Berne 60th Birthday Celebration: Acoustic Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith; Electric Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith, Ryan Ferreira at The Stone 8, 10 pm $15
  • Kevin Norton, Connie Crothers, James Ilgenfritz, Roger Mancuso at The Firehouse Space 8 pm $10

October 10 (Friday)

  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara at New Revolution Arts (JazzRightNow.com Debut series) 8:30 pm *FREE*
  • Michaël Attias Trio with John Hébert, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Tim Berne 60th Birthday Celebration: Ice Station Zebra: Tim Berne, David Torn, Matt Mitchell, Tyshawn Sorey, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15
  • Sean Smith Quartet with Loren Stillman, Nate Radley, Russell Meissner; Rick Germanson Quartet at Smalls 7:30, 10:30 pm $20

October 11 (Saturday)

  • Tim Berne 60th Birthday Celebration: Decay: Tim Berne, Ryan Ferreira, Michael Formanek, Ches Smith; Cornered: Tim Berne, Ryan Ferreira, Michael Formanek, Ches Smith, Oscar Noriega, Matt Mitchell at The Stone 8, 10 pm $15
  • Tom Beckham Trio with Peter Slavov, Devin Gray at Bar Next Door 7:30, 9:30, 11:30 pm $12
  • Albey Balgochian/Jane Grenier B; Ancestral Duo: Luke Stewart/Jamal Moore; John Hébert/Michaël Attias at First Green Community Garden 2, 3, 4 pm

October 12 (Sunday)

  • Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa; Aaron Oppenheim; Ken Aldcroft/Josh Sinton at ABC No-Rio 7 pm $5
  • Tim Berne 60th Birthday Celebration: Decay: Tim Berne, Ryan Ferreira, Michael Formanek, Ches Smith; Cornered: Tim Berne, Ryan Ferreira, Michael Formanek, Ches Smith, Oscar Noriega, Matt Mitchell at The Stone 8, 10 pm $15

October 13 (Monday)

  • Michael TA Thompson with Daniel Carter, Chris Sullivan; Miriam Parker; Patrick Brennan Big Band; VoiceBassHorns: Fay Victor, Ken Filiano, Will Connell, Vincent Chancey at First Green Community Garden 2, 3, 4 pm

October 14 (Tuesday)

  • Max Johnson Trio + 2 with Kirk Knuffke, Michaël Attias, Ingrid Laubrock, Michael Sarin at Barbès 7 pm $10
  • Music of Gordon Beeferman: Momenta Quartet: Emilie-Anne Gendron, Adda Kridler, Stephanie Griffin, Michael Haas; Four Parts Five Quintet: Gordon Beeferman, Peter Hess, Anders Nilsson, James Ilgenfritz, Adam Gold at Spectrum 7:30 pm

October 15 (Wednesday)

  • Loren Stillman 4tet with Nate Radley, Dave Ambrosio, Jared Schonig at SEEDS 9 pm

October 16 (Thursday)

  • PascAli: Sean Ali/Pascal Niggenkemper with guest Tatsuya Nakatani; How To Make A Mountain: Patrick Breiner, Josh Sinton, Jesse Stacken, Adam Hopkins, Martin Urbach at The Firehouse Space 8, 10 pm $10

October 17 (Friday)

  • Tyshawn Sorey Trio with Cory Smythe, Chris Tordini at The Jazz Gallery 8, 10 pm $22
  • Loren Stillman 4tet with Nate Radley, Dave Ambrosio, Jared Schonig at SEEDS 9 pm

October 18 (Saturday)

  • Tyshawn Sorey Trio with Cory Smythe, Chris Tordini at The Jazz Gallery 8, 10 pm $22
  • Loren Stillman 4tet with Nate Radley, Dave Ambrosio, Jared Schonig at SEEDS 9 pm
  • Ben Allison Band with Steve Cardenas, Brandon Seabrook, Allison Miller at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

October 19 (Sunday)

  • Ross Hammond Quartet with James Brandon Lewis, Max Johnson, Mike Pride at WhyNot Jazz Room 7:30 pm $10

October 20 (Monday)

  • Sarah Bernstein Quartet with Kris Davis, Stuart Popejoy, Ches Smith at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Soldier Kane: David Soldier/Jonathan Kane; William Hooker Double Quartet with Taylor Ryan, Ras Moshe, Matt Lavelle, Tom Szlabinger, Sky Steele, Cristian Amigo at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $12

October 21 (Tuesday)

  • Outhead: Alex Weiss, Josh Sinton, Dmitri Ishenko, Deric Dickens at WhyNot Jazz Room 8 pm $10
  • Gabriel Zucker Trio with Bam Bam Rodriguez, Gabriel Globus-Hoenich; Eric Trudel Trio with Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell; Joel Forrester solo at Spectrum 7, 8, 9 pm

October 22 (Wednesday)

  • Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa at Panoply Performance Lab 8 pm
  • Russ Lossing’s King Vulture with Adam Kolker, Matt Pavolka, Dayeon Seok at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

October 23 (Thursday)

  • Tomas Fujiwara Trio with Ralph Alessi, Brandon Seabrook at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

October 24 (Friday)

  • Harris Eisenstadt’s Golden State with Chris Speed, Sara Schoenbeck, Pascal Niggenkemper; Josh Sinton’s Musicaner with Jason Ajemian, Chad Taylor at Ibeam Brooklyn 8, 9 pm $15
  • Tony Malaby Tamarindo Trio with Michael Formanek, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

October 25 (Saturday)

  • Josh Sinton solo and duo with Tomas Fujiwara at Ibeam Brooklyn 8 pm $10
  • Tony Malaby Tamarindo Trio with Michael Formanek, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

October 26 (Sunday)

  • Paradoxical Frog: Ingrid Laubrock, Kris Davis, Tyshawn Sorey at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Pravin Thompson Quartet; Outhead: Alex Weiss, Josh Sinton, Dmitry Ishenko, Deric Dickens at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $8
  • Oliver Lake and Flux String Quartet with Tom Chiu, Conrad Harris, Max Mandel, Felix Fan; Alto Madness: Darius Jones, Bruce Williams, Anthony Ware, Oliver Lake at The Stone 8, 10 pm $15

October 28 (Tuesday)

  • Josh Sinton/Ava Mendoza; Jochem Van Dijk’s JAN with Super Natsuki Tamura, Keith Lewis, Ken Kobayashi at Freddy’s Backroom 8:30, 10 pm $10
  • Kuba Cichocki with Patrick Breiner, Sean Ali, Flin van Hemmen; Guy Mintus, Itamar Erez, Yishai Afterman at Spectrum 7 pm

October 30 (Wednesday)

  • William Parker solo; Andrew Barker Trio with Michael Foster, William Parker; Raajmahal: Pat Murano and Carla Baker; Ava Mendoza-Ron Anderson Duo at Iglesia de la Santa Cruz Church (Bushwick-Brooklyn) 8 pm $10
  • Sumari: Matt Lavelle, Tom Cabrera, Jack DeSalvo; Music Now: Ras Moshe, Dafna Naphtali, Reuben Radding, John Pietaro at The Commons 6:30 pm $11

September 2014

September 2 (Tuesday)

  • Ingrid Laubrock Quintet with Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck,Tom Rainey; Jeff Davis Quartet with Jason Rigby, Jonathan Goldberger,Pascal Niggenkemper at Korzo 9, 10:30 pm
  • Canyons 11: Waver (J.P. Schlegelmilch & Michael Clemow); Flin van Hemmen solo; Andrea Parkins-Viv Corringham Duo at Spectrum 9:30, 10:10, 10:50 pm $10
  • Angels at the Vanguard—John Zorn’s Masada: Mark Feldman/Sylvie Courvoisier; Eyvind Kang Ensemble with Mark Feldman, Erik Friedlander, Doug Wieselman,Graham Haynes, Hidayat Honari, Shahzad Ismaily, Ches Smith at the Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $25

September 3 (Wednesday)

  • Noah Garabedian Group with Kyle Wilson, Anna Webber, Curtis Macdonald,Kenny Warren, Alex Ritz at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • KIKK: Karl Berger, Ingrid Sertso, Ken Filiano, Kenny Wessel and guest Kirk Knuffke at The Stone 8, 10 pm $15

September 4 (Thursday)

  • Musicians for Peace: Matana Roberts, Meshell Ndegeocello, Ches Smith, Henry Grimes, Fay Victor, Matt Lavelle, Ras Moshe, Amirtha Kidambi, Daro Beeroozi, Peter Evans, Claire Fornorola, Jeff Tobias and his band Sunwatchers, Dana Scheter, Connie Crothers, Enuma Messam, Jompii del Phineus; Musicians Against Police Brutality at Union Pool 7-11 pm $10 *ALL PROCEEDS GO TO THE MICHAEL BROWN MEMORIAL FUND*
  • Ches Smith Trio with Mat Maneri, Craig Taborn at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Bobby Avey Trio with Thomson Kneeland, Jordan Perlson; Bobby Avey 4tet with Jonathan Finlayson, Thomson Kneeland, Jordan Perlson at Spectrum 7:30, 9 pm
  • KIKK: Karl Berger, Ingrid Sertso, Ken Filiano, Kenny Wessel and guests Kirk Knuffke, Jason Kao Hwang at The Stone 8, 10 pm $15

September 5 (Friday)

  • Kris Davis Trio with Mat Maneri, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Angelica Sanchez/Christian Hawkey at JACK 8 pm

September 9 (Tuesday)

  • Evan Parker, John Escreet, John Hébert, Tyshawn Sorey; Evan Parker, Joe McPhee, Barre Phillips, Chris Corsano at The Stone 8, 10 pm $20
  • Mother Stump: Joel Harrison, Michael Bates, Jeremy “Bean” Clemons; Charlotte Greve, Keisuke Matsuno, Simon Jermyn, Tommy Crane at Korzo 9, 10:30 pm

September 10 (Wednesday)

  • Fred van Hove solo; Peter Evans, Evan Parker, Charles Evans; Fred van Hove solo; Peter Evans, Evan Parker, John Hébert, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $20
  • Poly-Singular: Nicolas Letman-Burtinovic, Anna Webber, Nathan Elman Bell at Bar Chord 9 pm
  • Solo Rites—Seven Breaths: Jen Shyu at SEEDS 8:30 pm

September 11 (Thursday)

  • Matana Roberts’ Coin Coin at Snugs at 61 Local 8 pm $15
  • Peter Evans solo; Ava Mendoza Trio with Brandon Lopez, Max Jaffe; Brandon Lopez solo at Silent Barn 8 pm $8
  • Analytical Symmetry: Jonathan Finlayson, Michaël Attias, Aruán Ortiz, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Matthew Shipp/Evan Parker; Nate Wooley, Jeremiah Cymerman, Evan Parker at The Stone 8, 10 pm $20

September 12 (Friday)

  • Rocket Science: Peter Evans, Craig Taborn, Sam Pluta, Evan Parker at The Stone 8, 10 pm $20
  • Sun Ra Centennial Arkestra Directed by Marshall Allen; Nate Wooley at Roulette 8 pm
  • Alexis Cuadrado’s Poetica with Rowan Ricardo Philips, Melcion Mateu, Miles Okazaki, Andy Milne, Tyshawn Sorey at The Jazz Gallery 8, 10 pm $22
  • AACM: Marty Ehrlich’s Trio Exaltation with John Hébert, Nasheet Waits; Thurman Barker Ensemble with Patience Higgins, Lonnie Gasperini, Noah Barker, Gwen Laster at Community Church of New York 8 pm $30

September 13 (Saturday)

  • Tomas Fujiwara Trio with Ralph Alessi, Brandon Seabrook at Barbès 8 pm $10
  • Sean Noonan’s Bruised By Noon with guests; New Noon Trio: Kirk Knuffke, Ken Filiano, Sean Noonan at Ibeam Brooklyn 8:30, 10pm $10
  • Mat Maneri/Lucian Ban New Quintet with Tony Malaby, Bob Stewart, Billy Mintz at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Alexis Cuadrado’s Poetica with Rowan Ricardo Philips, Melcion Mateu, Miles Okazaki, Andy Milne, Tyshawn Sorey at The Jazz Gallery 8, 10 pm $22

September 14 (Sunday)

  • Vinnie Sperrazza’s Apocrypha with Loren Stillman, Brandon Seabrook, Eivind Opsvik at Barbès 7 pm $10
  • Brian Drye Trio; Joe Wagner at Silvana 6, 8 pm
  • Joseph Jarman 77th Birthday Celebration with Thurman Barker, Adegoke Steve Colson, John Ehlis, Douglas R. Ewart, Rob Garcia, Michel Gentile, Rosi Hertlein, Max Johnson, Yasuno Katsuki, Charlie Kohlhase, Jeffrey Schanzer, Warren Smith, Bernadette Speach and guests at ShapeShifter Lab 7:30, 9 pm $15

September 16 (Tuesday)

  • Evan Parker, Nate Wooley, Joe Morris at Snugs at 61 Local 8 pm $20
  • Ralph Alessi Quartet with Gary Versace, Chris Lightcap, Nasheet Waits; Devin Gray’s Relative Resonance with Chris Speed, Teddy Klausner, Christopher Tordini at Korzo 9, 10:30 pm
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15
  • Matt Brewer Group with Mark Turner, Steve Lehman, David Virelles, Marcus Gilmore, Mark Turner at ShapeShifter Lab 8:15 pm $15

September 17 (Wednesday)

  • FONT: Carlos Abadie Group with Joe Sucato, Peter Zak, Clovis Nicolas, Luca Santaniello; Kirk Knuffke Trio with Mark Helias, Bill Goodwin; Leon Jordan Jr. Group with Anwar Marshall, Luke Orielly, Rick Tate, Nimrod Speaks; Theljon Allen Group with Elijah Balbed, Mike Saunders, Salem Brown, Josh Thomas, Charles Wilson at Smoke 7, 9, 10:30, 11:30 pm $9
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 18 (Thursday)

  • Vinnie Sperrazza’s Apocrypha with Loren Stillman, Brandon Seabrook, Eivind Opsvik at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

September 19 (Friday)

  • Mike McGinnis Road*Trip with Matt Blostein, Peter Hess, Barry Saunders, Jeff Hermanson, Brian Drye, Justin Mullens, Jacob Sacks, Dan Fabricatore, Vinnie Sperrazza at The Jazz Gallery 8, 10 pm $22
  • Robin Verheyen NY Quartet with Russ Johnson, Drew Gress, Jeff Davis at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Jason Rigby Group with Mike Holober, Mike Baggetta, Cameron Brown, Gerald Cleaver at ShapeShifter Lab 7:30, 9 pm $10

September 20 (Saturday)

  • Jen Shyu solo and with Jade Tongue: David Binney, Mat Maneri, Thomas Morgan, Dan Weiss at The Jazz Gallery 9, 11 pm $22
  • Darius Jones Presents the Elizabeth-Caroline Unit with Amirtha Kidambi, Sarah Martin, Kristin Slipp, Jean-Carla Rodea at Greenwich House Music School 8 pm $25
  • Ras Moshe, John Pietaro, Emma Alabaster; Avram Fefer Group; Juan Pablo Carletti, Tony Malaby, Chris Hoffman at Children’s Magical Garden 2 pm
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 21 (Sunday)

  • Darius Jones/Emilie Lesbros Group with Matt Mitchell, Pascal Niggenkemper, Ches Smith at Greenwich House Music School 8 pm $25
  • Accortet: Kirk Knuffke, Art Bailey, Michael Bisio, Michael Wimberly at WhyNot Jazz Room 7:30 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 23 (Tuesday)

  • James Carney Trio with Mark Helias, Jeff Davis; Sam Ospovat Trio with Nate Wooley, Angelica Sanchez at Korzo 9, 10:30 pm
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 24 (Wednesday)

  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 25 (Thursday)

  • Jesse Stacken/Kirk Knuffke; Ben Holmes/Patrick Farrell at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Akiko Pavolka and House Of Illusion with Loren Stillman, Nate Radley, Matt Pavolka, Darren Beckett and guests at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Claudia Quintet: John Hollenbeck, Chris Speed, Matt Moran, Red Wierenga, Drew Gress, Anna Webber Trio with Matt Mitchell, John Hollenbeck at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 26 (Friday)

  • Peter Evans/Evan Parker Duo; Peter Evans Quintet with Ron Stabinsky, Tom Blancarte, Jim Black, Sam Pluta at JACK 8 pm $15
  • Akiko Pavolka and House Of Illusion with Loren Stillman, Nate Radley, Matt Pavolka, Darren Beckett and guests at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 27 (Saturday)

  • Peter Evans/Joe McPhee Duo; Peter Evans Quintet with Ron Stabinsky, Tom Blancarte, Jim Black, Sam Pluta at JACK 8 pm $15
  • Akiko Pavolka and House Of Illusion with Loren Stillman, Nate Radley, Matt Pavolka, Darren Beckett and guests at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 28 (Sunday)

  • Peter Evans Quintet with Ron Stabinsky, Tom Blancarte, Jim Black, Sam Pluta at JACK 8 pm $15
  • Michael Foster and Friends; Rob Brown/Daniel Levin; Jonathan Finlayson, Mike Pride, Brian Settles at 6BC Garden 2 pm
  • Steve Coleman and Five Elements with David Bryant, Anthony Tidd, Miles Okazaki, Jonathan Finlayson, Sean Rickman at The Stone 8, 10 pm $15

September 30 (Tuesday)

  • Yakrib: Rafiq Bhatia, Jacson Hill, Craig Weinrib; Double Double: Patrick Breiner, Adam Hopkins, Will McEvoy, Flin Van Hemmen at Korzo 9, 10:30 pm
  • We All Break: Matt Mitchell, Daniel Brevil, Markus Schwartz, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15

August 2014

August 1 (Friday)

  • Paradoxical Frog: Kris Davis, Ingrid Laubrock, Tyshawn Sorey; Fieldwork: Vijay Iyer, Steve Lehman, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $20
  • Mary Halvorson Trio with Chris Lightcap, Jim Black at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

August 2 (Saturday)

  • Ingrid Laubrock’s Anti-House with Mary Halvorson, Kris Davis, John Hébert, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Tyshawn Sorey Piano Trio with Cory Smythe, Chris Tordini at The Stone 8, 10 pm $20

August 3 (Sunday)

  • Shyushan: Jen Shyu/Tyshawn Sorey; Fay Victor/Tyshawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $15

August 5 (Tuesday)

  • Erik Deutsch, Trevor Dunn, Scott Amendola; Michaël Attias Quartet with Aruan Ortíz, Mark Helias, Nasheet Waits at Korzo 9, 10:30 pm
  • Awaz Quintet: Aakash Mittal, Rez Abbasi, Anjna Swaminathan, Rajna Swaminathan, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

August 6 (Wednesday)

  • Jon Irabagon solo; Dan Blake and The Digging with Dmitry Ishenko, Eric Harland at ShapeShifter Lab 7:15, 8:15 pm $10

August 7 (Thursday)

  • Le Jazz Free: Nels Cline, Vinny Golia, Taylor Ho Bynum, Devin Hoff, Michael T.A. Thompson; Vinny Golia/Nels Cline at The Stone 8, 10 pm $15
  • Russ Lossing, Billy Mintz, Nicolas Letman-Burtinovic; Travis Reuter, Allan Mednard, Jeremy Viner, Peter Schlamb, Leon Boykins, Adam O’Farrill at Spectrum 7:30, 9 pm

August 8 (Friday)

  • Superette: Chris Lightcap, Curtis Hasselbring, Jonathan Goldberger, Dan Rieser at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

August 9 (Saturday)

  • Darius Jones/Matthew Shipp; Farmers By Nature: Gerald Cleaver, William Parker, Craig Taborn at ShapeShifter Lab 7:30, 8:45 pm $15
  • Kris Davis Trio with Michael Formanek, Billy Drummond at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Holidays from the Future: Wendy Ultan, Denman Maroney, James Ilgenfritz, Jackson Moore, Dave Ruder, Edward Schneider, Jonathan Moritz, Jay Rozen at Spectrum 8 pm $10
  • Andrea Parkins, Tom Rainey, Nels Cline; Michael T.A. Thompson/Nels Cline at The Stone 8, 10 pm $15

August 10 (Sunday)

  • White Out: Lin Culbertson/Tom Surgal and guest Nels Cline; Mary Halvorson/Nels Cline at The Stone 8, 10 pm $15

August 11 (Monday)

  • Vinny Golia/Susan Alcorn; Vinny Golia/Keir Neuringer at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10

August 13 (Wednesday)

  • Vinny Golia/Josh Sinton; Vinny Golia/Ava Mendoza Quartet at Douglass Street Music Collective 8, 9:30 pm $10

August 16 (Saturday)

  • Dissident Arts Festival: Truth To Power!: Juan Quinonez, Michael Bisio; Chris Butters; Bernardo Palombo; The Red Microphone: John Pietaro, Ras Moshe, Rocco John Iacovone, Philip Sirois; Sana Shabazz/Laurie Towers; Upsurge!: Raymond Nat Turner, Ras Moshe, Ken Filiano; Sadhana: Will Connell, Vincent Chancey, Max Johnson, Jeremy Carlstedt; Crystal Shipp; Andrea Wolper Project with Ken Filiano; Harmolodic Monk: Matt Lavelle/John Pietaro; The Dissident Arts Orchestra: John Pietaro, Nora McCarthy, Cheryl Pyle, Rocco John Iacovone, Ras Moshe, Matt Lavelle, Gil Selinger, Ken Filiano, Laurie Towers at El Taller LatinoAmericano 6 pm $15

August 18 (Monday)

  • GO: Organic Orchestra at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $15

August 19 (Tuesday)

  • John O’Gallagher, James Carney, Michael Bates, Jeff Davis at Korzo 9, 10:30 pm
  • TranceFormation: Connie Crothers, Andrea Wolper, Ken Filiano; Connie Crothers, Lorenzo Sanguedolce, Nick Lyons, Pete Swanson, Todd Capp at The Stone 8, 10 pm $15

August 20 (Wednesday)

  • Jim Hobbs, Nate Wooley, Ava Mendoza, Chad Taylor at Douglass Street Music Collective 8 pm $10
  • Connie Crothers, Jemeel Moondoc, Henry Grimes; Connie Crothers, Adam Caine, Ken Filiano, Federico Ughi, Alexis Parsons at The Stone 8, 10 pm $15

August 21 (Thursday)

  • Jim Hobbs, Mat Maneri, Tanya Kalmanovitch, Daniel Levin, Joe Morris at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

August 22 (Friday)

  • Jim Hobbs, Taylor Ho Bynum, Ingrid Laubrock, Josh Sinton, Ken Filiano, Brandon Seabrook, Tomas Fujiwara at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

August 23 (Saturday)

  • Jim Hobbs/Tatsuya Nakatani at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

August 26 (Tuesday)

  • Jen Shyu; Matt Mitchell Quartet with Chris Speed, Christopher Tordini, Dan Weiss at Korzo 9, 10:30 pm
  • Sarah Bernstein/Pascal Niggenkemper; Chris Pitsiokos and Friends at Freddy’s Backroom 8:30, 10 pm $10

August 27 (Wednesday)

  • The Out Louds: Tomas Fujiwara, Ben Goldberg, Mary Halvorson at Barbès 8 pm $10

August 28 (Thursday)

  • Premoticon plays “We Sell Fish and Wind” at Dixon Place 7:30 pm $10
  • David Ullmann 8 with Deric Dickens, Chris Dingman, Brian Drye, Jonathan Finlayson, Chris Speed, Loren Stillman, Gary Wang at Barbès 8 pm $10

August 29 (Friday)

  • Jon Irabagon Trio with Mark Helias, Barry Altschul at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

August 30 (Saturday)

  • Michael Attias Solo; Rijard Bergeron; Tatsuya Nakatani at Ze Couch 8, 9, 9:30 FREE
  • Jon Irabagon Group with Michael Formanek, Tom Rainey and guest at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

August 31 (Sunday)

  • Matt Pavolka Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at Barbès 7 pm $10
  • Scarlet Street: John Pietaro, Ras Moshe, Jack DeSalvo, Ken Filiano at ABC No-Rio 5 pm $5

July 2014

July 2 (Wednesday)

  • People: Mary Halvorson, Kyle Forester, Kevin Shea; Child Abuse: Oran Canfield, Luke Calzonetti, Tim Dahl; Weasel Walter’s Cellular Chaos; Angel of Retribution at Death By Audio 8 pm
  • Michaël Attias Spun Tree with Ralph Alessi, Matt Mitchell, Sean Conly, Tom Rainey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Thomas Heberer’s Cookbook with Christof Knoche, Marc Hannford; Ingrid Laubrock, Thomas Heberer, Max Johnson at Barbès 7, 8 pm $10

July 3 (Thursday)

  • Yukari Watanabe, Shoko Nagai, Pascal Niggenkemper; Ras Moshe, Dafna Naphtali, Andrew Drury; TranceFormation: Connie Crothers, Andrea Wolper, Ken Filiano at The Commons 6 pm $11

July 4 (Friday)

  • The VAX of July: Count to VAX at 151 Van Dyke Street (Red Hook), Brooklyn, 8 pm, FREE RECORD RELEASE!!

July 6 (Sunday)

  • Simon Nabatov, Michael Attias; Simon Nabatov, Max Johnson, Gerald Cleaver at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Andrew Drury’s ContenTrio with Briggan Krauss, Ingrid Laubrock at WhyNot Jazz Room 7:30, 9 pm $10
  • Fay Victor Trio with Kenney Wessel, Ratzo Harris at North Square Lounge 12:30, 2 pm

July 7 (Monday)

  • Bill Cole’s Untempered Ensemble with Warren Smith, Joe Daley, Ras Moshe, Lisette Santiago, Gerald Veasley; Joe Rigby/Andrew Bemkey; Ascension For Roy Campbell and Henry Warner: Will Connell, Andrew Lamb, Daniel Carter, Ras Moshe, Charles Downs at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22
  • Satoshi Takeishi’s Brooklyn with Jonathan Goldberger and guest; Brian Adler’s Helium Music Project with Joe Ancowitz, Nick Kadajski, Sasha Brown, Mariel Berger, Mark Lau at LIC Bar 9, 10 pm

July 8 (Tuesday)

  • Sifter: Kirk Knuffke, Matt Wilson, Mary Halvorson at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Chris Pitsiokos Trio with Max Johnson, Kevin Shea at Spectrum 9:30 pm $10
  • Jon Irabagon Solo at Goodbye Blue Monday 8 pm
  • A Tribute to Roy Campbell: Tazz Trio: Andy Bemkey, Chris Sullivan, Mike Thompson; Daniel Carter and Friends with Matt Lavelle, Andrew Lamb, Ras Moshe, William Parker, Charles Downs at The Stone 8, 10 pm $15

July 9 (Wednesday)

  • Big Eyed Rabbit: Ross Martin, Max Johnson, Jeff Davis at Barbès 7 pm $10 RECORD RELEASE!
  • A Tribute to Roy Campbell: Ehran Elisha’s Kinetic Music with David Bindman, Sam Bardfeld, Bill Lowe, Haim Elisha, Ken Filiano; Elegy for Roy: Will Connell, Steve Swell, Max Johnson, Jeremy Carlstedt at The Stone 8, 10 pm $15

July 10 (Thursday)

  • A Tribute to Roy Campbell: Rob Brown 4tet with Kenny Warren, Peter Bitenc, Juan P. Carletti; William Hooker/Ted Daniel at The Stone 8, 10 pm $15

July 11 (Friday)

  • Edward Johnson Quintet with Mark Helias, Devin Gray, Josh Sinton, Willow McKeon; Michael Bates’ Northern Spy at Douglass Street Music Collective 8 pm $10
  • The Core Trio with Seth Paynter, Thomas Helton, Joe Hertenstein and guest Matthew Shipp; Jonah Rosenberg Trio with James Ilgenfritz, Kevin Shea at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $15 RECORD RELEASE!!

July 12 (Saturday)

  • A Tribute to Roy Campbell: Taylor Ho Bynum/Tomas Fujiwara; Nu Band: Taylor Ho Bynum, Mark Whitecage, Joe Fonda, Lou Grassi at The Stone 8, 10 pm $15

July 13 (Sunday)

  • Tomas Fujiwara Trio with Ralph Alessi, Brandon Seabrook at Barbès 7 pm $10
  • Solos: Lea Bertucci; Bhob Rainey at JACK 8 pm $10
  • John Zorn Improv Night at The Stone 8 pm $25

July 14 (Monday)

  • Music Now – Spring Changes: Ras Moshe, Tim Stocker, Kyoko Kitamura, Anders Nilsson, John Pietaro, Lester St. Louis; Katie Bull Group Project with Landon Knoblock, Ratzo Harris, George Schuller, Jeff Lederer; Matt Lavelle’s 12 Houses with Francois Grillot, Laura Ortman, Ryan Sawyer, John Pietaro, Anais Maivel, Lee Odom, Claire de Brunner, Mary Cherney, Charles Waters, Ras Moshe, Anders Nilsson, Chris Forbes at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22
  • Surface to Air Trio: Jonathan Goldberger, Jonti Siman, Rohin Khemani; Brian Adler’s Helium Music Project with Ben Holmes, Petr Cancura, Sean Moran, Vitor Goncalves, Rene Hart at LIC Bar 9, 10 pm

July 15 (Tuesday)

  • 1IN2: Blanca Cecilia González/Jesse Elder; Jesse Elder Trio with Chris Smith, Andrew Atkinson at Cornelia Street Café 8:30, 10 pm $10
  • Ark Ovrutski Quartet with Michael Thomas, Theo Hill, Jason Brown; Peter Brendler Quartet with Rich Perry, Peter Evans, Mark Ferber at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10

July 16 (Wednesday)

  • Ditmas Quartet: Michaël Attias, Eva Novoa, Max Johnson, Jeff Davis at Barbès 7 pm $10

July 17 (Thursday)

  • The Collapse Guitar Quartet: Yoshie Fruchter, Ty Citerman, Jonathan Goldberger, Eyal Maoz; 9 Volt: Rick Parker, Eyal Maoz, Yoni Halevi and guest Tim Berne at The Stone 8, 10 pm $15
  • Myk Freedman Band with Jeremiah Lockwood, Adam Hopkins, Mariel Berger, Carlo Costa at Douglass Street Music Collective 8 pm

July 18 (Friday)

  • Matt Mitchell/Ches Smith at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Tom Rainey Trio with Ingrid Laubrock, Mary Halvorson at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

July 19 (Saturday)

  • Matt Mitchell/Ches Smith; Normal Remarkable Persons: Matt Mitchell, Tim Berne, Shane Endsley, Travis Laplante, Tyshawn Sorey, Ches Smith at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10

July 20 (Sunday)

  • Normal Remarkable Persons: Matt Mitchell, Tim Berne, Shane Endsley, Travis Laplante, Tyshawn Sorey, Ches Smith at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Shoko Nagai, Lukas Ligeti, Eyal Maoz; Hypercolor: Lukas Ligeti, James Ilgenfritz, Eyal Maoz at The Stone 8, 10 pm $15

July 21 (Monday)

  • Daniel Carter, Ava Mendoza, Max Johnson, Chad Taylor at Manderley Bar at the McKittrick Hotel 11 pm
  • Chris Forbes Trio with Hill Greene, Michael TA Thompson; PERIOD: Charlie Looker, Chuck Bettis, Mike Pride; Dave Ballou, Petr Cancura, Harris Eisenstadt, Christopher Hoffman at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

July 22 (Tuesday)

  • Ohad Talmor, Thomas Morgan, Eric McPherson; Brian Drye Birthday Trio with Matt Pavolka, Ben Perowsky at Korzo 9, 10:30 pm
  • Akiko Pavolka and House of Illusion with Loren Stillman, Nate Radley, Matt Pavolka, Bill Campbell at Barbès 7 pm $10

July 23 (Wednesday)

  • Max Johnson’s The Prisoner with Ingrid Laubrock, Mat Maneri, Tomas Fujiwara at Barbès 7 pm $10 RECORD RELEASE!!

July 25 (Friday)

  • Ingrid Laubrock Quintet with Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey at The Jazz Gallery 9, 11 pm $22
  • Tony Malaby Tamarindo with William Parker, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

July 26 (Saturday)

  • Matana Roberts Quartet with Liberty Ellman, Kevin Tkacz, Ches Smith at The Jazz Gallery 9, 11 pm $22
  • Doug Hammond with Anthony Tidd, Roman Filiu, Jonathan Finlayson at SEEDS 8 pm
  • Tony Malaby Tamarindo with William Parker, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

July 28 (Monday)

  • John Hébert; Juan Pablo Carletti Trio with Tony Malaby, Christopher Hoffman; Nate Wooley, Ingrid Laubrock, Chris Corsano at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

July 29 (Tuesday)

  • Tsyhawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $15

July 30 (Wednesday)

  • Brass Quintet: Dave Ballou, Ben Gerstein, Tyshawn Sorey; Matt Mitchell/Tyshawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $15
  • Nate Wooley, Ingrid Laubrock, Tom Rainey at Barbès 8 pm $10

July 31 (Thursday)

  • Tyshawn Sorey Piano Trio at The Stone 8, 10 pm $15
  • James Brandon Lewis’ Divine Travels with William Parker, Dominic Fragman at Birdland 6 pm $25

June 2014

June 1 (Sunday)

  • Mike Pride’s From Bacteria To Boys with Jon Irabagon, Alexis Marcelo, Peter Bitenc at WhyNot Jazz Room 7:30, 9 pm $10
  • Pascal Niggenkemper, Sean Ali, David Grollman, Michael Evans at Downtown Music Gallery 7 pm
  • A Tribute To New York Eye And Ear Control: ‘Veterans Of Free’ All-Star Ensemble: Daniel Carter, Will Connell, Karl Berger, Warren Smith, Ingrid Sertso, Ken Filiano; Steve Dalachinsky/Rocco John Iacovone and guests; Ras Moshe Unit with John Pietaro, Dave Ross, Andrew Drury; Matt Lavelle’s 12 Houses Orchestra with Anais, Mary Cherney, Claire de Brunner, Lee Odom, Charles Waters, Ras Moshe, Tim Stocker, Gil Selinger, Chris Forbes, John Pietaro, Anders Nilsson, Francois Grillot, Reggie Sylvester at The Firehouse Space 3 pm

June 2 (Monday)

  • Tom Buckner/Steve Swell Duo; Gerald Cleaver Trio with John Dierker, Pascal Niggenkemper; Dragonfly Breath: Paul Flaherty, Steve Swell, Dave Sewelson, Marc Edwards at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

June 3 (Tuesday)

  • Peter Evans Trio with Moppa Elliott, Kassa Overall at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Percussion Quartet: Flin van Hemmen, David Grollman, Max Jaffe, Carlo Costa at Spectrum 9 pm
  • Sean Ali solo at Panoply Performance Laboratory 8 pm
  • Battle Trance: Travis Laplante, Jeremy Viner, Matt Nelson, Patrick Breiner at Van Dyke Park 8 pm $10
  • Robin Verheyen, Russ Johnson, Drew Gress, Jeff Davis; Daniel Levine, Edward
    Johnson, Devin Gray at Korzo 9, 10:30 pm
  • Joe Morris, Joelle Simone Wagner, Miriam Felix, Andria Nicodemou, Geni Skendo; Agustí Fernández, Jeremiah Cymerman, Joe Morris at The Stone 8, 10 pm $15
  • Shai Maestro Trio with Ziv Ravitz, Matt Penman; Glenn Zaleski, Colin Stranahan,
    Rick Rosato at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $15

June 4 (Wednesday)

  • Mara Rosenbloom Trio with Adam Lane, Jeff Davis; Brittany Anjou Trio with Marcos Varela, Nick Anderson at Ibeam Brooklyn 8 pm $10
  • MV Carbon; Peter Kolovos; Nate Wooley/C. Spencer Yeh at Silent Barn 8 pm
  • Music Now: Ras Moshe, Tor Yochai Snyder, Dafna Naphtali, John Pietaro, Rocco John Iacovone, Reuben Radding; Alison Blunt, Gianni Mimmo, Julia Lee Barclay-Morton at The Commons 7 pm $11
  • Russ Johnson’s Still Out To Lunch with Roy Nathanson, Orrin Evans, Brad Jones, George Schuller at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • GO: Organic Guitar Orchestra with Rez Abbasi, Damon Banks, Marco Cappelli, Nels Cline, Tomas Doncker, Liberty Ellman, Matthew Garrison, David Gilmore, Joel Harrison, Jerome Harris, Michael Gregory Jackson, Miles Okazaki, Brandon Ross, Kenny Wessel at ShapeShifter Lab 7:30, 9 pm $15
  • Marty Ehrlich’s Trio Exaltation with John Hebért, Nasheet Waits at Greenwich House Music School 8 pm $20
  • Yasmine Azaiez, Joe Morris, Daniel Pencer, Pat Kuehn; Joe Morris, Agustí Fernández, Miriam Felix at The Stone 8, 10 pm $15

June 5 (Thursday)

  • Eivind Opsvik’s Overseas with Tony Malaby, Brandon Seabrook, Jacob Sacks, Kenny Wollesen; Mike Baggetta Quartet with Jason Rigby, Eivind Opsvik, George Schuller at Greenwich House Music School 7:30 pm $20
  • Fay Victor Ensemble with Anders Nilsson, Ken Filiano at The Jazz Gallery 9, 11 pm $15
  • The Four Runners: Nicolas Letman-Burtinovic, Bobby Avey, Gerald Cleaver; JP Carletti Trio with Kris Davis, Chris Hoffman at Spectrum 7:30, 9 pm
  • Joe Morris, Miriam Felix, Daniel Blacksberg, Ben Hall; Nate Wooley, Joe Morris, Agustí Fernández, Ben Hall at The Stone 8, 10 pm $15
  • Karl Berger Improvisers Orchestra at ShapeShifter Lab 8 pm $15

June 6 (Friday)

  • John Zorn, Joe Morris, Nate Wooley; Agustí Fernández, Nate Wooley, Joe Morris, Ben Hall, Brad Barrett at The Stone 8, 10 pm $15-25
  • Mat Maneri/Tanya Kalmanovitch; Reggie Workman Ensemble with Kirk Nurock, Lakecia Benjamin, Odean Pope, Tapan Modak, Elizabeth Panzer, Winard Harper at New School Urban Auditorium 7:30, 8:30 pm
  • Ran Blake/Sara Serpa Duo at Jazz at Kitano 8, 10 pm $30
  • Michael Bates Quartet with Greg Tardy, Bobby Avey, Jeremy ‘Bean’ Clemons at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Gianni Mimmo/Alison Blunt duo; Michael Foster, Mystery Meatt Razz, Han-earl Park, Pascal Niggenkemper at Downtown Music Gallery 6 pm
  • International School for Improvised Music Festival-Conference: Peter Cassino/Todd Brunel; Matt Endahl Ensemble; One World Flutes; David Rudge and the SUNY Fredonia Improv Collective; Chris C. Capizzi solo; Glen Whitehead/Christopher Bakridges; Armen Donelian solo; Mark Stone Trio with Alan Grubner, Dan Piccolo; Eric Edberg/George Wolfe; Sonic Spaces Project; Jen Baker/Dafna Naphtali; Payton MacDonald; Han-Earl Park, Nick Didkovsky, Catherine Sikora; Murmuration: Russell Kotcher, Eric Coyne, Andrew Marsh; A Small Dream in Red: Nora McCarthy/Jorge Sylvester; Karl Berger’s Improvisation Orchestra; TranceFormation: Connie Crothers, Ken Filiano, Andrea Wolper; Roman Stoylar/Vladimir Luchansky; Bill Crossman solo at New School for Jazz and Contemporary Music 9 am

June 7 (Saturday)

  • Peter Evans, Joe Morris, Brad Barrett; Peter Evans, Joe Morris, Agustí Fernández, Miriam Felix, Brad Barrett at The Stone 8, 10 pm $15
  • Jon Gibson, David Crowell, Tyler Gilmore, Patrick Breiner at Spectrum 7:30 pm $10
  • CO3: Jim Black, Jonathan Goldberger, Simon Jermyn; Becca Stevens and guests at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $15
  • Tom Chang’s Tongue & Groove with Greg Ward, Jason Rigby, Chris Lightcap, Gerald Cleaver at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Petros Klampanis Trio with Gilad Hekselman, Ziv Ravitz at the Bar Next Door 7:30, 9:30, 11:30 pm $12
  • Ran Blake/Sara Serpa Duo at Jazz at Kitano 8, 10 pm $30

June 8 (Sunday)

  • Ingrid Laubrock, Joe Morris, Ben Hall, Brad Barrett; Joe Morris, Ingrid Laubrock, Nate Wooley, Agustí Fernández, Miriam Felix, Ben Hall, Brad Barrett at The Stone 8, 10 pm $15
  • Aaron Irwin Trio with Mike Baggetta, Devin Gray; Jeff Davis, Michael Bates, Russ Johnson, Jason Rigby, Jesse Stacken at Ibeam Brooklyn 9, 10 pm $10
  • Han-earl Park/Tom Rainey; TransAtlantico: Lamy Istrefi, Lawrence Leathers, Brahim Fribgane at WhyNot Jazz Room 7:30, 9 pm $10
  • Red Hook Jazz Festival: Azares: Jean Carla Rodea, Ryan Ferreira, Joe Morris, Pascal Niggenkemper, Gerald Cleaver; Ralph Alessi Trio with Drew Gress, Mark Ferber; Amanda Monaco’s Deathblow with Michael Attias, Sean Conly, Satoshi Takeishi; Harris Eisenstadt Aberikula with Curtis Hasselbring, Sara Serpa, Chris Washburne, Nate Wooley, Harris Eisenstadt; International Brass & Membrane Corps: Ted Daniel, Joseph Daley, Charles Burnham, Newman Taylor Baker; Richi Debonis’ NOWtet with Adam Kolker, David Bryant, Carlo DeRosa, at Urban Meadow 1 pm $10

June 10 (Tuesday)

  • Andrew Smiley solo; Chris Pitsiokos solo; Michael Foster, Pascal Niggenkemper, Michael Evans at Spectrum 9:30 pm
  • Michael Bates’ Northern Spy with Michael Blake, Jeremy “Bean” Clemons at Korzo 9 pm
  • Keir Neuringer, Shayna Dulberger, Simone Weißenfels; Mette Rasmussen, Nate Wooley, Craig Taborn at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Briggan Krauss solo; Briggan Krauss Quartet with Jacob Sacks, John Hébert, Jim Black at The Stone 8, 10 pm $10
  • Alan Ferber Big Band with John O’Gallagher, Rob Wilkerson, John Ellis, Jason Rigby, Brian Landrus, Alex Norris, David Smith, Clay Jenkins, Tim Albright, Josh Roseman, Jennifer Wharton, Anthony Wilson, Leo Genovese, Matt Pavolka, Mark Ferber at ShapeShifter Lab 8, 9:30 pm $15

June 11 (Wednesday)

  • Pretty Monsters: Katherine Young, Erica Dicker, Owen Stewart-Robertson, Mike Pride;
    Tom Rainey, Matt Nelson, Dan Peck; Jessica Pavone solo at Silent Barn 8 pm
  • Bill Cole’s Untempered Ensemble with Warren Smith, Joe Daley, Gerald Veasley, Lisette Santiago, Ras Moshe at The Commons 6 pm $11
  • Vision Festival 19 – Charles Gayle, Lifetime of Achievement: Charles Gaye Trio with Daniel Carter, Michael TA Thompson and guest Miriam Parker; Charles Gayle Quartet with Dave Burrell, William Parker, Michael Wimberly; Quincy Troupe; Charles Gayle and the Vision Artist Orchestra with Kidd Jordan, Hamiet Bluiett, Ingrid Laubrock, Ted Daniel, Steve Swell, Jason Kao Hwang, Mazz Swift, Nioka Workman, Shayna Dulberger, Andrew Cyrille at Roulette 7 pm $20-30

June 12 (Thursday)

  • Bizingas: Brian Drye, Jonathan Goldberger, Kirk Knuffke, Tom Rainey; Kirk Knuffke Quartet with John O’Gallagher, Miles Okazaki, Stomu Takeishi at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Joe Hertenstein’s HNH with Pascal Niggenkemper, Thomas Heberer at Greenwich House Music School 8 pm $20
  • Michael Formanek’s Elusion Trio with Kris Davis, Ches Smith at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Vision Festival 19: CHILE•NEW YORK•AfghanIRAQ; Steve Dalachinsky; Michael Wimberly’s Signs & Rituals with Antoine Roney, Larry Roland, Nioka Workman, Dyane Harvey-Salaam, Souleymane Bodolo; Mary Halvorson/Susan Alcorn; Cardinal Points: Ned Rothenberg, Gamin, Samita Sinha, Satoshi Takeishi; Peter Brötzmann, Hamid Drake, William Parker at Roulette 6:30 pm $20-30

June 13 (Friday)

  • Bizingas: Brian Drye, Jonathan Goldberger, Kirk Knuffke, Ches Smith; Jonathan Goldberger Group with Pascal Niggenkemper, Satoshi Takeishi at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Tatsuya Nakatani and Steven Leffue Duo at JACK 9 pm $10
  • Briggan Krauss, Mary Halvorson, Tomas Fujiwara; Onset: Briggan Krauss, Mary Halvorson, Wayne Horvitz, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $10
  • Vision Festival 19: Whit Dickey Quartet with Mat Maneri, Michael Bisio, Rob Brown; Ramya Ramana; Women with an Axe to Grind: Kris Davis, Shayna Dulberger, Mazz Swift, Patricia Nicholson; Jemeel Moondoc Quintet with Steve Swell, Nathan Breedlove, Hill Green, Newman Taylor Baker; James “Blood” Ulmer Music Revelation Ensemble Revisited with Calvin “The Truth” Jones, Cornell Rochester at Roulette 7 pm $20-30
  • Michael Formanek Quartet with Tim Berne, Craig Taborn, Dan Weiss at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

June 14 (Saturday)

  • Bizingas: Brian Drye, Jonathan Goldberger, Shane Endsley, Ches Smith; Good For Cows: Ches Smith/Devin Hoff at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Shirts n Skins: Kenny Warren, Flin van Hemmen, Will McEvoy at Barbes $10 CD RELEASE!
  • Michael Formanek’s Resonator Sextet with Loren Stillman, Andrew Bishop, Kirk Knuffke, Angelica Sanchez, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

June 15 (Sunday)

  • Marco Cappelli/James Ilgenfritz; Sean Moran’s Small Elephant Band with Mike McGinnis, Chris Dingman, Reuben Radding, Harris Eisenstadt at WhyNot Jazz Room 7:30, 9 pm $10
  • Pedestal: Briggan Krauss/Kenny Wollesen; The Phoenix: Briggan Krauss, Sara Schoenbeck, Wayne Horvitz, Kenny Wollesen, Andrew Drury, Jonathan Goldberger at The Stone 8, 10 pm $10
  • Vision Festival 19: Angelica Sanchez/Omar Tamez; Fay Victor/Tyshawn Sorey; Kidd Jordan, Dave Burrell, William Parker, Hamid Drake; David Henderson; Times Three: Connie Crothers, Henry Grimes, Melvin Gibbs; Roy Campbell Tribute Band led by Sabir Mateen with Rob Brown, Daniel Carter, Dennis González, Andrew Bemkey, William Parker, Hamid Drake at Roulette 5 pm $20-30
  • Red Hook Jazz Festival: The Museum Band of Teeth and Respect: Josh Rutner, Red Wierenga, Dan Loomis, Jared Schonig; Welf Dorr Unit with Dave Ross, Dmitry Ishenko, Joe Hertenstein; George Coleman and The Rivington Project with Brian Charette, Mike DiRubbo; Gene Ess and Fractal Attraction with Thana Alexa, Gabriel Guerrero, Thomson Kneeland, Chris Beck; DECAY: Tim Berne, Ryan Ferreira, Michael Formanek, Ches Smith at Urban Meadow 1 pm $10

June 18 (Wednesday)

  • Rema Hasumi with Darius Jones, Dan Weiss; Eivind Opsvik Quartet with Angelica Sanchez, Kris Davis, Dave Lebleu; Jozef Dumoulin, Pascal Niggenkemper, Flin van Hemmen at Spectrum 7:30, 9, 10 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic’s Unattended Parking with John O’Gallagher, Bobby Avey, Tyshawn Sorey at Greenwich House Music School 8 pm $20
  • Alon Nechushtan Quintet with Donny McCaslin, Duane Eubanks, Chris Lightcap, Ari Hoenig at Cornelia Street Cafe 9 pm $20 CD RELEASE!

June 19 (Thursday)

  • Curriculum Quintet with Danny Gouker, Josh Sinton, Ryan Snow, Will McEvoy, Sam Ospovat at Douglass Street Music Collective 8 pm $10
  • Kari Ikonen/Ra-Kalam Bob Moses; Sten Hosfalt’s Dimensional States for Orchestra with Constance Cooper, Robyn Siwula, Takuya Nakamura, Claire de Brunner, Ole Mathisen,
    Stan Nishimura, Evan Gallagher, Matthew Garrison, Shayna Dulberger, David Miller at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10

June 20 (Friday)

  • Paul Flaherty, Max Johnson, Django Carranza; Max Johnson, Mat Maneri, Michael Sarin at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Loren Stillman Quartet with Shane Endsley, Drew Gress, Mark Ferber at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

June 22 (Sunday)

  • Joe Moffett’s Trismegistus with Ben Gerstein, Sean Ali, Devin Gray; Hannes Buder/Todd Capp at ABC No-Rio 7 pm $5
  • FIVE: Steve Swell, Thomas Heberer, Yoni Kretzmer, Max Johnson, Chad Taylor; Joshua Abrams’ Natural Information Society with Lisa Alvarado, Chad Taylor; Yuko Fujiyama’s Freedom Band with Daniel Carter, William Parker, Newman Taylor Baker at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

June 23 (Monday)

  • PascAli: Pascal Niggenkemper, Sean Ali at Palisades

June 24 (Tuesday)

  • LARK: Ralph Alessi, Ingrid Laubrock, Kris Davis, Tom Rainey; Tom Rainey’s Obbligato with Ralph Alessi, Ingrid Laubrock, Kris Davis, Drew Gress at The Stone 8, 10 pm $15
  • While We Still Have Bodies: Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin van Hemmen at Coco 66
  • Ben Goldberg/Kirk Knuffke Quartet with Liberty Ellman, Ches Smith; Los Toscos: Tony Malaby, Enrique Mendoza, Santiago Botero, Jorge Sepulveda, Urian Sarmiento at Korzo 9, 10:30 pm
  • JC Sanford Group with Dan Willis, Ben Kono, Chris Bacas, Kenny Berger, Taylor Haskins, Russ Johnson, Nathan Koci, Mark Patterson, Jeff Nelson, Meg Okura, Christopher Hoffman, Aidan O’Donnell, Jacob Garchik, Tom Beckham, Satoshi Takeishi; Ben Kono Group with Pete McCann, Mike Holober, Kermit Driscoll, Satoshi Takeishi at ShapeShifter Lab 8, 9:15 pm $15

June 25 (Wednesday)

  • Sleepthief: Ingrid Laubrock, Liam Noble, Tom Rainey at Greenwich House Music School 8 pm $20
  • Kermit Driscoll Trio with Kris Davis, Jared Schonig; Kris Davis solo at The Stone 8, 10 pm $15
  • Steve Lehman Octet with Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Chris Dingman, Jose Davila, Drew Gress, Tyshawn Sorey at ShapeShifter Lab 7 pm $10
  • Sara Serpa/André Matos at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

June 26 (Thursday)

  • Ingrid Laubrock’s Antihouse with Mary Halvorson, Kris Davis, John Hébert, Tom Rainey; Ingrid Laubrock Octet with Ted Reichman, Shane Endsley, Chris Hoffman, Mary Halvorson, Kris Davis, Drew Gress, Tom Rainey at The Stone 8, 10 pm $15
  • Nate Wooley’s Argonautica with Ron Miles, Cory Smythe, Jozef Dumoulin, Rudy Royston, Gerald Cleaver at Roulette 8 pm $20
  • Sol(o)los: Mike Pride solo and duo with Giacomo Merega at Prospect Range 8:30 pm $10

June 27 (Friday)

  • Infrasound: Ben Goldberg, Andrew Bishop, Nate Radley, Kris Davis, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15
  • Adam Kolker Trio with John Hébert, Billy Hart at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Stephanie Stone Memorial: Shelley Hirsch, Tim Berne, Mary Halvorson, Dave Douglas, Marc Ribot, Sylvie Courvoisier, Mark Feldman, Erik Friedlander, Ned Rothenberg, Yuko Fujiyama, Annie Gosfield, Roger Klier, Anthony Coleman, Connie Crothers, Steve Dalachinsky, Yuko Otomo, Dave Sewelson, Eve Packer, Jesse Rosado, Pam Laglia Smith, Bruce Gallanter, Jeff Schlanger, Ellery Eskelin, William Parker, Patricia Nicholson Parker, Kevin Whitehead, Diane Moser, Matt Shipp, Angie Sanchez, Marcus Rojas, Steven Bernstein, Joe McPhee/Dominic Duval, Will Connell, Lou Grassi, Charles Gayle at Roulette 6 pm

June 28 (Saturday)

  • Paradoxical Frog: Ingrid Laubrock, Kris Davis, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $15
  • Matt Pavolka Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

June 29 (Sunday)

  • Death Rattle: Ingrid Laubrock, Mary Halvorson, Kris Davis; Kris Davis’ Capricorn Climber with Mat Maneri, Ingrid Laubrock, Eivind Opsvik, Tom Rainey at The Stone 8, 10 pm $15
  • Macroscopia: Ken Silverman, Daniel Carter, Claire de Brunner, Tom Zlabinger; Ben Goldberg, Kirk Knuffke, Billy Mintz at Downtown Music Gallery 6, 7 pm

June 30 (Monday)

  • Sarah Bernstein String Quartet with Scott Tixier, Mat Maneri, Rubin Kodheli;  VoiceHornsBass: Fay Victor, Will Connell, Vincent Chancey; Ken Filiano; Ken Filiano Group at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

May 2014

May 1 (Thursday)

  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara at Douglass Street Music Collective 8 pm $15
  • Bomb X: Nicolas Letman-Burtinovic, Loren Stillman, Bobby Avey, Nick Anderson; Anna Webber 4tet with Jonathan Goldberger, Michael Bates, Jeff Davis at Spectrum 7:30, 9:30 pm
  • Alexis Cuadrado Poetica with Melcion Mateu, Rowan Ricardo Philips, Miles Okazaki, Andy Milne, Tyshawn Sorey at SEEDS 9 pm
  • Nels Cline Singers with Trevor Dunn, Scott Amendola; Mary Halvorson solo at Le Poisson Rouge 6:45 pm $18
  • Jorge Roeder solo; Cabin Trio: James Carson, Dan Blake, Richie Barshay at The Firehouse Space 8 pm $10

May 2 (Friday)

  • Exposed Blues Duo: Anders Nilsson/Fay Victor at Barbès 8 pm $10
  • The Messiaen Project: Jesse Stacken solo at Bloomingdale School of Music 7 pm
  • Household Tales: William Lea, David Redbranch, Sean Ali, Tim Shortle at Panoply Performance Laboratory 8 pm
  • Alexis Cuadrado Poetica with Melcion Mateu, Rowan Ricardo Philips, Miles Okazaki, Andy Milne, Tyshawn Sorey at SEEDS 9 pm
  • Annie Gosfield, Roger Kleier, Ches Smith; Stephen Gosling/James Ilgenfritz at The Stone 8, 10 pm $15
  • Joel Harrison/Anupam Shobhakar’s Multiplicity with Jacob Sacks, Hans Glawischnig, Dan Weiss, Samarth Nagarkar and guest Anindo Chatterjee at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Charles Downs’ Centipede with Billy Stein, Larry Roland, Michael Moss, Ras Moshe at Westbeth Music Works 8 pm $10

May 3 (Saturday)

  • Kris Davis Trio with Tony Malaby, Gerald Cleaver at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Brian Drye/Kirk Knuffke; Weather Vest Quartet: Jay Rattman, Aaron Irwin, Michael Lormand, Max Seigel at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Alexis Cuadrado Poetica with Melcion Mateu, Rowan Ricardo Philips, Miles Okazaki, Andy Milne, Tyshawn Sorey at SEEDS 9 pm

May 4 (Sunday)

  • James Brandon Lewis Trio with Max Johnson, Dominic Fragman; Catherine Sikora/Brian Chase at WhyNot Jazz Room 7:30, 9 pm $10

May 5 (Monday)

  • The Three Flats: Dave Sewelson, Daniel Carter, Will Connell; Smooth Freejazz: Dave Sewelson, Mike Neer, Jesse Krakow, Doug Wygal; Orchestra Dave: Jake Sokolov-Gonzalez, Yoni Kretzmer, Leila Bordreuil, Michael Foster, Yaniv Kot, Tristan Shepherd, Lou Grassi at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

May 6 (Tuesday)

  • Okkyung Lee solo; Corvus: Ches Smith/Okkyung Lee at The Stone 8, 10 pm $15
  • Kris Davis/ Flin van Hemmen Duo; How to Make a Mountain: Jesse Stacken, Adam Hopkins, Martin Urbach, Josh Sinton, Patrick Breiner at Spectrum 9:30, 10:30 pm $10

May 7 (Wednesday)

  • Ikue Mori, Vijay Iyer, Okkyung Lee; Kim Gordon/Okkyung Lee at The Stone 8, 10 pm $20
  • Mujo Quartet with Jean-Brice Godet, Michael Attias, Pascal Niggenkemper, Carlo Costa at Goodbye Blue Monday 11:45 pm

May 8 (Thursday)

  • Mujo Quartet with Jean-Brice Godet, Michael Attias, Pascal Niggenkemper, Carlo Costa; Ben Gerstein Quartet with Flin van Hemmen, Mike Pride, Carlo Costa at Ibeam Brooklyn 8, 9 pm
  • Theo Bleckmann/Okkyung Lee; Chris Corsano, Bill Nace, Okkyung Lee at The Stone 8, 10 pm $15

May 9 (Friday)

  • Michaela Anne; Patrick Breiner as Vartan Mamogonian; Kenny Warren’s Laila and Smitty RECORD RELEASE! at Littlefield 7:30, 8:20, 8:45
  • Perpetual Stranger: Liberty Ellman, Ches Smith, Okkyung Lee at The Stone 8, 10 pm $15
  • Tony Malaby’s Tamarindo with William Parker, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • John Escreet Quartet with Amir ElSaffar, François Moutin, Tyshawn Sorey at The Jazz Gallery 9, 11 pm $22
  • Sol(o)los: Darius Jones solo and duo with Giacomo Merega at Prospect Range 8:30 pm $10

May 10 (Saturday)

  • Michelle Boulé/Okkyung Lee; C Spencer Yeh/Okkyung Lee at The Stone 8, 10 pm $15
  • Tony Malaby’s Tamarindo with William Parker, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • William Hooker Trio Red with Matt Lavelle, Mark Hennen; Yoni Kretzmer Group with Steve Swell, Joe Fonda, Juan Pablo Carletti at JACK 8 pm $10

May 11 (Sunday)

  • Craig Taborn, Tyshawn Sorey, Okkyung Lee; Okkyung Lee at The Stone 8, 10 pm $15
  • Killer BOB; Cookies; Kris Keyser; Landon Knoblock’s CACAW with Oscar Noriega, Jeff Davis at Grand Victory 7, 8, 9, 10 pm
  • Thomas Heberer, Yoni Kretzmer, Max Johnson; Daniel Carter, Wieland Moler, Robert Boston, Nicolas Letman-Burtinovic at Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Chris Cochrane, Kevin Bud Jones, Michael DuClose, Brian Chase; Marc Ribot’s Ceramic Dog with Shahzad Ismaily, Ches Smith at Rough Trade NYC 8 pm $18

May 12 (Monday)

  • Matt Pavolka’s Horns Band at Smalls, 7:30 pm
  • Sarah Bernstein String Quartet with Scott Tixier, Mat Maneri, Rubin Kodheli at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Adam Rudolph’s GO: Organic Orchestra at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $15

May 13 (Tuesday)

  • Angel of Retribution: David Buddin, Dominika Michalowska; Tyshawn Sorey/Chris Pitsiokos Duo; Tom Blancarte Solo at Spectrum 9 pm $10
  • LathanFlinAli at Coco 66 at 10 pm

May 14 (Wednesday)

  • Ches Smith Quartet with Jonathan Finlayson, Mat Maneri, Stephan Crump at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Brian Drye Trio with Matt Pavolka, Jeff Davis; Dave Ambrosio’s Gone with Loren Stillman, Russ Meissner at SEEDS 8:30, 10 pm

May 17 (Saturday)

  • Jeff Davis’ Dragon Father with Kirk Knuffke, Oscar Noriega, Russ Lossing, Eivind Opsvik at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

May 19 (Monday)

  • Flin van Hemmen’s Helm with Jonathan Moritz, Ben Gerstein, Sean Ali; Chad Taylor Trio with Angelica Sanchez, Chris Lightcap; LEastSideQuartet: William Parker, Andy Bemkey, Jason Kao Hwang, Jackson Krall at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22
  • Chris Pitsiokos/Stuart Popejoy; Dafna Naphtali, Chuck Bettis, Levy Lorenzo, Hans Tammen; AURALDYSTOPIA: Louise D.E. Jensen, Ron Stabinsky, Mike Pride, Andrew Drury at JACK 8, 9, 10 pm $10
  • Akvariettrio: Wieland Moller, Robert Boston, Nicolas Letman-Burtinovic at Spectrum 9 pm

May 20 (Tuesday)

  • Matana Roberts/Susie Ibarra at The Stone 8, 10 pm $15
  • Curtis Hasselbring; Carlo Costa’s Acustica with Kyungmi Lee, Joe Moffett, Ben Gerstein, Dan Peck, Nathaniel Morgan, Jonathan Moritz, Jen-Brice Godet, Miranda Sielaff, Todd Neufeld, Jesse Stacken, Pascal Niggenkemper, Sean Ali at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15

May 21 (Wednesday)

  • Devin Gray’s Relative Resonance with Chris Speed, Kris Davis, Chris Tordini at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Ben Gerstein solo; Earth Tongues: Joe Moffett, Dan Peck, Carlo Costa at SEEDS 8:30, 10 pm $10
  • Jeremy Udden’s Hush Point with John McNeil, Aryeh Kobrinsky, Vinnie Sperrazza; Canada Day: Nate Wooley, Matt Bauder, Chris Dingman, Pascal Niggenkemper, Harris Eisenstadt at Douglas Street Music Collective 8, 9:30 pm $10
  • Aaron Burnett and the Big Machine with Peter Evans, Carlos Homs, Nick Jozwiak, Tyshawn Sorey at Minton’s Playhouse 7, 9:15 pm

May 22 (Thursday)

  • Michaël Attias/Arúan Ortiz; Canada Day: Nate Wooley, Matt Bauder, Chris Dingman, Pascal Niggenkemper, Harris Eisenstadt at Douglass Street Music Collective 8, 9:30 pm $10
  • Jesse Elder’s The Elderchild Ensemble with Blanca Cecila Gonzalez, Jeremy Viner, Ryan Ferreira, Steve Whipple, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

May 23 (Friday)

  • Chris Hoffman’s Magic Wells with Sara Schoenbeck, Stomu Takeishi, Brian Chase; Canada Day: Nate Wooley, Matt Bauder, Chris Dingman, Pascal Niggenkemper, Harris Eisenstadt at Douglass Street Music Collective 8, 9:30 pm $10
  • Akvariettrio: Wieland Moller, Robert Boston, Nicolas Letman-Burtinovic at Goodbye Blue Monday 8 pm

May 24 (Saturday)

  • Josh Sinton’s Musicianer with Jason Ajemian, Chad Taylor; Canada Day: Nate Wooley, Matt Bauder, Chris Dingman, Pascal Niggenkemper, Harris Eisenstadt at Douglass Street Music Collective 8, 9:30 pm $10

May 25 (Sunday)

  • Kenny Warren’s Laila and Smitty with Jeremiah Lockwood, My Freedman, Adam Hopkins, Carlo Costa at Rockwood Music Hall 11 pm
  • Akvariettrio: Wieland Moller, Robert Boston, Nicolas Letman-Burtinovic at Caffe Vivaldi 6 pm

May 26 (Monday)

  • Avram Fefer Trio with Michael Bisio, Michael Wimberly; Flin van Hemmen Ensemble with Ben Gerstein, Jonathan Moritz, Sean Ali; Alex Harding Trio with Hill Greene, Reggie Nicholson at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

May 28 (Wednesday)

  • 3 Solos: Patrick Breiner as Vartan Mamigonian; Jessica Pavone solo; Rob Lundberg solo at Manhattan Inn 10 pm
  • Jacob Sacks/Yoon Sun Choi Duo; Jacob Sacks Trio with Thomas Morgan, Dan Weiss at Weill Recital Hall 8 pm $35

May 29 (Thursday)

  • Andrea Wolper Trio with Michael Howell, Ken Filiano at WhyNot Jazz Room 7 pm
  • Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin van Hemmen at the Living Gallery 8 pm
  • Jon Irabagon, Jeremiah Cymerman, Moppa Elliott at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Tim Berne/Matt Mitchell Duo; David Torn solo at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Jonathan Finlayson’s Sicilian Defense with Miles Okazaki, David Virelles, Keith Witty, Marcus Gilmore at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Samarth Nagarkar/Dan Weiss at SEEDS 9 pm

May 30 (Friday)

  • Andy Biskin’s Ibid with Kirk Knuffke, Brian Drye, Jeff Davis at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Tim Berne/Matt Mitchell Duo; David Torn solo at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Household Tales: William Lea, David Redbranch, Elise Reynard, Sean Ali, Tim Shortle at Sidewalk Cafe 10 pm

May 31 (Saturday)

  • Tim Berne/Matt Mitchell Duo; David Torn solo at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15

April 2014

April 1 (Tuesday)

  • Relative Resonance: Devin Gray, Chris Speed, Kris Davis, Adam Hopkins; Double Double: Patrick Breiner, Will McEvoy, Adam Hopkins, Flin van Hemmen at Korzo 9, 10:30 pm

April 2 (Wednesday)

  • Michael Lytle, Denman Maroney, Stephanie Griffin, Steve Swell; Han-Earl Park, Mike Pride, Catherine Sikora at Spectrum 8:15, 9:30 pm
  • Percussion Ensemble: Carlo Costa, David Grollman, Flin van Hemmen, Max Jaffe; Joe Moffett, Jack Wright, Michael Evans; Nathaniel Morgan Large Ensemble at Legion Bar 9 pm
  • Adam Schneit Group with Sean Moran; Martin Porter Trio with Vinnie Sperrazza at SEEDS 8:30, 10 pm
  • Jagged Spheres: Teddy Klausner, Devin Gray, Anna Webber at Austrian Cultural Forum 7 pm

April 3 (Thursday)

  • Kenji Herbert Quartet with Dan Blake, Chris Tordini, Devin Drobka; Lukas Ligeti Group with Shoko Nagai, Tom Bergeron at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Spectral Interzone – Color Smash: Carlos Homs, Cody Brown, Louis de Meiulle, Joe “Madman” Albano, Jamie Rose; Kris Davis/Ingrid Laubrock at Spectrum 7:30, 9:30
  • Karl Berger’s Improvisers Orchestra at Shapeshifter Lab 8:30 pm

April 4 (Friday)

  • Ross Hammond/Max Johnson; Stephen Haynes, JD Parran, Ross Hammond; Stephen Haynes, JD Parran, Ross Hammond, Max Johnson, Andrew Drury at Ibeam Brooklyn 8, 9, 10 pm $10
  • Luis Tabuenca, Stephanie Griffin, James Ilgenfritz, Briggan Krauss, Dafna Naphtali at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Jonathan Finlayson and Sicilian Defense with Miles Okazaki, Keith Witty, David Virelles, Tyshawn Sorey at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Jagged Spheres: Teddy Klausner, Devin Gray, Anna Webber; Matt Mitchell Quartet with Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10
  • Dan Blake’s The Digging with Dmitry Ishenko, Devin Drobka at Neighborhood Church of Greenwich Village 8, 10 pm

April 5 (Saturday)

  • Kris Davis Trio with Mary Halvorson, Ingrid Laubrock at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Tyshawn Sorey Trio with Cory Smythe, Chris Tordini at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Yoni Kretzmer/Chris Forbes; Earth Tongues: Joe Moffett, Dan Peck, Carlo Costa at Ibeam Brooklyn 8 pm $10
  • Sean Ali solo; Emilie Lesbros solo; Fin van Hemmen solo; Emilie Lesbros, Sean Ali, Flin van Hemmen at Bed-Stuy House Concert Series 8 pm **contact JazzRightNow for address information**
  • Philipp Gerschlauer Microtonal Band; Dollshot: Noah and Rosalie Kaplan, Wes Matthews, Peter Bitenc, Mike Pride at Spectrum 7:30, 9:30 pm

April 6 (Sunday)

  • Jim Hobbs solo; Joe Morris solo at 61 Local 6, 7 pm $10
  • The Bears: Alex Weiss, Dmitry Ishenko Mike, Dalius Naujo; ProtestMusic: Yoni Kretzmer, Pascal Niggenkemper, Yoni Halevy; Alex Weiss Fighter Planes & Praying Mantis with Rick Parker, Eyal Maoz, Dmitry Ishenko, Yoni Halevy at Cameo Gallery 8 pm $10
  • Lisa Mezzacappa/Darius Jones; Ross Hammond/Ken Filiano at Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Michael Foster, Sean Ali, Javier Areal Velez at ABC No Rio 7 pm
  • Improvisational Composers Forum Series led by Rocco John Iacovone at Arlene’s Grocery 9 pm

April 7 (Monday)

  • Viv Corringham, Pascal Niggenkemper, Flin van Hemmen, Joe Moffett; Jonathan Moritz’ Secret Tempo with Shayna Dulberger, Mike Pride at Spectrum 9, 10 pm
  • Rob Brown/Daniel Levin; Rob Brown Quartet with Kenny Warren, Peter Bitenc, Juan Pablo Carletti; Horace Tapscott Birthday Celebration with Will Connell, Ras Moshe, Rob Brown, Vincent Chancey at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

April 8 (Tuesday)

  • Ava Mendoza Trio with Tim Dahl, Nick Podgurski; Thollem McDonas/Brian Chase at Manhattan Inn 10:30 pm
  • Jake Henry and Sean Ali at Coco 66, 10 pm
  • Federico Ughi Quartet; Joe Morris at Silent Barn 8 pm $9
  • Chris Pitsiokos and guests; Ross Hammond, Max Johnson, Billy Mintz at Spectrum 9, 10 pm $15
  • Ben Holmes Quartet with Curtis Hasselbring, Matt Pavolka, Vinnie Sperrazza at Barbès 7 pm $10
  • William S. Burroughs Centennial: David Scanlon solo; Killer Bob: Daniel Ellis-Ferris, Max Jaffe, Jessica Pavone, Dave Scanlon at The Stone 8, 10 pm $15

April 9 (Wednesday)

  • Lena Bloch Quartet with Russ Lossing, Dave Miller, Billy Mintz; Curtis Macdonald Trio with David Virelles, Craig Weinrib at SEEDS 8:30, 10 pm

April 10 (Thursday)

  • Mary Halvorson solo; Lisa Mezzacappa’s Ensemble Ouest with Jason Kao Hwang, Sara Schoenbeck, Mya Masaoka at The Firehouse Space 8 pm $10
  • The Tri-Centric Presenting Series: James Fei’s Hysteresis with Josh Sinton, Jen Baker, Christopher McIntyre, Kato Hideki, Ed Tomney; The Trillium Chamber Players: Anthony Braxton, Vincent Chancey, Jacob Garchik, Jim Hobbs, Ingrid Laubrock, Nicole Mitchell, Oscar Noriega, Dan Peck, Reut Regev, Stephanie Richards, Katie Scheele, Josh Sinton, Libby Van Cleve at Roulette 8 pm $20
  • William S. Burroughs Centennial: James Ilgenfritz; Anthony Coleman at The Stone 8, 10 pm $15
  • Claudia Quintet: John Hollenbeck, Chris Speed, Red Wierenga, Matt Moran, Drew Gress at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Kettle Music Collective: Christopher Forbes Trio with Hill Greene, Michael TA Thompson; Gene Ess and Fractal Attraction with Thana Alexa, David Berkman, Thomson Kneeland, Cory Jerome Cox; Connie Crothers/Ken Filiano at Ibeam Brooklyn 8, 9, 10 pm $10

April 11 (Friday)

  • The Tri-Centric Presenting Series: Nate Wooley Battle Pieces with Ingrid Laubrock, Sylvie Courvoisier, Matt Moran; The Trillium Chamber Players: Taylor Ho Bynum, Jamie Baum, Domenica Fossati, Michel Gentile, Adrianne Greenbaum, Margaret Lancaster, Erin Lesser, Aleksandra Miglowiec, Leah Paul, Helene Rosenblatt, Peter Standaart, Heather Stegmaier, Sarah Bouchard Stockton, Joseph Daley, Jay Rozen, Chris Dingman at Roulette 8 pm $20
  • Dan Weiss’ Fourteen with Jacob Sacks, Thomas Morgan, Miles Okazaki, David Binney, Ohad Talmor, Ben Gerstein, Jacob Garchik, Lana Cenčić, Judith Berkson, Maria Neckam, Matt Mitchell, Katie Andrews, Stephen Cellucci at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Brooklyn Music Now! with Ras Moshe, Matt Lavelle, John Pietaro, Charles Downs; Ras Moshe, Dave Ross, Luke Stewart at Launch Pad 7, 9 pm
  • William S. Burroughs Centennial: Interzone: Raha Raissnia/John Zorn; PROOFReaders Trio: Trevor Dunn, Darius Jones, Ryan Sawyer at The Stone 8, 10 pm $15
  • Ellery Eskelin Trio with John Hébert, Billy Mintz at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

April 12 (Saturday)

  • Eivind Opsvik Overseas Trio with Tony Malaby, Kenny Wollesen at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • The Tri-Centric Presenting Series: Fay Victor Neighborhood Dynamics with Nicole Mitchell, Vincent Chancey, Anders Nilsson, Ken Filiano; Anthony Braxton Falling River Music Nonet with James Fei, Ingrid Laubrock, Jasmine Lovell-Smith, Mary Halvorson, Brandon Seabrook, Tomeka Reid, Nate Wooley, Taylor Ho Bynum at Roulette 8 pm $20
  • Dan Weiss’ Fourteen with Jacob Sacks, Thomas Morgan, Miles Okazaki, David Binney, Ohad Talmor, Ben Gerstein, Jacob Garchik, Lana Cenčić, Judith Berkson, Maria Neckam, Matt Mitchell, Katie Andrews, Stephen Cellucci at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Tim Berne/Michal Formanek at Greenwich House Music School 8 pm $20

April 13 (Sunday)

  • Lisa Mezzacappa Trio with Chris Welcome, Mike Pride; Haim Peskoff Band at Legion Bar 8, 9 pm
  • Michael Foster-Tristan Shepherd Duo at Death by Audio 8 pm
  • Reincarnation Project: Mary LaRose, Jeff Lederer, Mark Feldman, Felicia Wilson, Nicole Federici, Alisa Horn, Rene Hart, Matt Wilson; Lisa Sokolov, Jake Sokolov-Gonzalez at Why Not Jazz Room 7:30, 9 pm $10

April 14 (Monday)

  • Ingrid Laubrock Quintet with Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Rob Brown/William Parker; Rob Brown Trio with Kenny Warren, Gerald Cleaver; Lisa Mezzacappa Trio with Tomeka Reid, Jeff Davis at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

April 15 (Tuesday)

  • Peter Brendler Quartet with Rich Perry, Peter Evans, Vinnie Sperrazza at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

April 16 (Wednesday)

  • Rabbit Fingers Quartet: Peter McKnight, Quinsin Nachoff, Michael Bates, Jeff Davis; Brian Drye Trio with Matt Pavolka, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Vox Syndrome: Robin Verheyen, Ziv Ravitz, Nick Anderson, Travis Reuter, Nicolas Letman-Burtinovic at Bar Chord 9 pm

April 17 (Thursday)

  • Travis Laplante Trio with Mat Maneri, Gerald Cleaver at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Sol(o)los: Nate Wooley solo and duo with Giacomo Merega at Prospect Range 8:30 pm $10
  • Anthony Braxton’s Trillium J with Roland Burks, Kelvin Chan, Tomas Cruz, Lucy Dhegrae, Chris DiMeglio, Kristin Fung, Nick Hallett, Kyoko Kitamura, Kamala Sankaram, Elizabeth Saunders, Jen Shyu, Vince Vincent, Erica Dicker, Renee Baker, Sam Bardfeld, Sarah Bernstein, Julianne Carney, Jason Hwang, Mazz Swift, Scott Tixier, Amy Cimini, Jessica Pavone, Erin Wight, Marika Hughes, Tomeka Reid, Tomas Ulrich, Ken Filiano, Mark Helias, Leah Paul, Domenica Fossati, Kathy Halvorson, Katie Scheele, Libby Van Cleve, Mike McGinnis, Jim Hobbs, Ingrid Laubrock, Oscar Noriega, Josh Sinton, Sara Schoenbeck, Katherine Young, Nathan Koci, Vincent Chancey, Gareth Flowers, Stephanie Richards, Jacob Garchik, Reut Regev, Dan Peck, David Shively, Jacqui Kerrod at Roulette 8 pm $35
  • William S. Burroughs Centennial: Thurston Moore at The Stone 8, 10 pm $15
  • Elliott Sharp’s Terraplane at Grand Victory 7 pm $10

April 18 (Friday)

  • Ancestral Instrument: Travis Laplante, Mary Halvorson, Trevor Dunn, Ches Smith at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz at New School Arnhold Hall 7 pm
  • Anthony Braxton’s Trillium J with Roland Burks, Kelvin Chan, Tomas Cruz, Lucy Dhegrae, Chris DiMeglio, Kristin Fung, Nick Hallett, Kyoko Kitamura, Kamala Sankaram, Elizabeth Saunders, Jen Shyu, Vince Vincent, Erica Dicker, Renee Baker, Sam Bardfeld, Sarah Bernstein, Julianne Carney, Jason Hwang, Mazz Swift, Scott Tixier, Amy Cimini, Jessica Pavone, Erin Wight, Marika Hughes, Tomeka Reid, Tomas Ulrich, Ken Filiano, Mark Helias, Leah Paul, Domenica Fossati, Kathy Halvorson, Katie Scheele, Libby Van Cleve, Mike McGinnis, Jim Hobbs, Ingrid Laubrock, Oscar Noriega, Josh Sinton, Sara Schoenbeck, Katherine Young, Nathan Koci, Vincent Chancey, Gareth Flowers, Stephanie Richards, Jacob Garchik, Reut Regev, Dan Peck, David Shively, Jacqui Kerrod at Roulette 8 pm $35
  • Allison Miller’s Boom Tic Boom with Matt Mitchell, Kirk Knuffke, Chris Lightcap, Rachel Friedman at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Lucian Ban with Mat Maneri, Tony Malaby at Greenwich House Music School 7:30 pm $20

April 19 (Saturday)

  • Michael Foster-Leila Bordreuil Duo; Tamio Shiraishi; Radio Shock; Sunk Heaven; Lazarite at Silent Barn 8 pm
  • Travis Laplante Quartet with Mat Maneri, Michael Formanek, Randy Peterson at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Anthony Braxton’s Trillium J with Roland Burks, Kelvin Chan, Tomas Cruz, Lucy Dhegrae, Chris DiMeglio, Kristin Fung, Nick Hallett, Kyoko Kitamura, Kamala Sankaram, Elizabeth Saunders, Jen Shyu, Vince Vincent, Erica Dicker, Renee Baker, Sam Bardfeld, Sarah Bernstein, Julianne Carney, Jason Hwang, Mazz Swift, Scott Tixier, Amy Cimini, Jessica Pavone, Erin Wight, Marika Hughes, Tomeka Reid, Tomas Ulrich, Ken Filiano, Mark Helias, Leah Paul, Domenica Fossati, Kathy Halvorson, Katie Scheele, Libby Van Cleve, Mike McGinnis, Jim Hobbs, Ingrid Laubrock, Oscar Noriega, Josh Sinton, Sara Schoenbeck, Katherine Young,
    Nathan Koci, Vincent Chancey, Gareth Flowers, Stephanie Richards, Jacob Garchik, Reut Regev, Dan Peck, David Shively, Jacqui Kerrod at Roulette 3, 8 pm $35
  • Tony Malaby’s Paloma Xtra with Ben Monder, Eivind Opsvik, Ben Gerstein, Billy Mintz, Dan Weiss at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Connie Crothers, Kevin Norton, Ed Schuller, Roger Mancuso at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Loren Stillman and Bad Touch with Nate Radley, Gary Versace, Ted Poor at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Karl Berger’s Improvisers Orchestra at El Taller Latino Americano 9 pm

April 20 (Sunday)

  • Max Johnson Trio + 2 with Kirk Knuffke, Michaël Attias, Ingrid Laubrock, Ziv Ravitz at Barbès 7 pm $10
  • Rema Hasumi Trio with Todd Neufeld, Billy Mintz; Architeuthis Walks on Land: Amy Cimini/Katherine Young at Spectrum 7, 8:30 pm
  • Dana Lyn’s Aqualude with Mike McGinnis, Jonathan Goldberger, Clara Kennedy, Vinnie Sperrazza at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Andrew Barker Trio with Michael Foster, James Ilgenfritz at Don Pedro’s 8 pm
  • Duo Istrefi-Petrov: Lamy Istrefi, Jr., Aleksander Petrov; Lamy Istrefi, Jr., Joe Hertenstein, George Spanos, On Ka’a Davis, Elias Meister at Why Not Jazz Room 8, 10 pm $10

April 23 (Wednesday)

  • Made To Break: Ken Vandermark, Tim Daisy, Devin Hoff, Christof Kurzmann and guest Nate Wooley at Le Poisson Rouge 10:30 pm $15
  • Surface to Air Trio: Jonti Siman, Jonathan Goldberger, Rohin Khemani at Barbes 8 pm
  • For Roy Campbell and Amiri Baraka: William Parker, Ras Moshe, Warren Smith, David Henderson, Ngoma Hill at Brecht Forum 6 pm $11
  • Jean Lou Treboux Group with Ohad Talmor, Rick Rosato, Craig Weinrib; Michael Bates Trio with Michael Blake, Jeremy Clemmons at SEEDS 8:30, 10 pm

April 24 (Thursday)

  • Patrick Breiner’s Double Double with Will McEvoy, Adam Hopkins, Flin van Hemmen at Launch Pad Gallery 8 pm
  • Intepretations: Tom Hamilton with Nate Wooley, Al Margolis, Peter Zummo, Meaghan Burke, Alan Zimmerman; Ned Rothenberg’s Inner Diaspora with Mark Feldman, Erik Friedlander, Jerome Harris, Samir Chatterjee at Roulette 8 pm $15
  • Celebrate Mumia Abu-Jamal’s Birthday: John Pietaro, Ras Moshe, Rocco John Iacovone, Philip Sirois at Riverside Church 6:30 pm

April 25 (Friday)

  • Daniel Levin Quartet with Nate Wooley, Peter Bitenc, Matt Moran at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Deleted Scenes: James Ilgenfritz Anagram Ensemble with James Moore, Brian Chase, Kevin Norton, Megan Schubert, Jeff Gavett, Conrad Harris, Pauline Kim Harris and Stephanie Sleeper Dance; Lea Bertucci/G. Lucas Crane at Incubator Arts Project 8 pm $13-23
  • Erika Dagnino and the Red Microphone with Ras Moshe, Rocco John Iacovone, Nicolas Letman-Burtinovic, John Pietaro at Goodbye Blue Monday 8 pm

April 26 (Sunday)

  • Deleted Scenes: James Ilgenfritz Anagram Ensemble with James Moore, Brian Chase, Kevin Norton, Megan Schubert, Jeff Gavett, Conrad Harris, Pauline Kim Harris and Stephanie Sleeper Dance; Shelley Hirsch; Ecstasy Mule at Incubator Arts Project 8 pm $13-23
  • Michael Foster-Leila Bordreuil Duo; Ryan McGuire solo; Michael Evans-Susan Hefner Duo at JACK 8 pm

April 27 (Sunday)

  • Ken Aldcroft/William Parker, Erika Dagnino, Ras Moshe, John Pietro, Ken Filiano at Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • The Four Bags: Brian Drye, Jacob Garchik, Sean Moran, Mike McGinnis; Nashaz: Brian Prunka, Kenny Warren, Reuben Radding, George Mel at WhyNot Jazz Room 7:30, 9 pm $10
  • Deleted Scenes: James Ilgenfritz Anagram Ensemble with James Moore, Brian Chase, Kevin Norton, Megan Schubert, Jeff Gavett, Conrad Harris, Pauline Kim Harris and Stephanie Sleeper Dance; Bob Bellerue; Anne Waldman/David Little at Incubator Arts Project 8 pm $13-23
  • Erika Dagnino Quartet with Ras Moshe, Ken Filiano, John Pietaro at Downtown Music Gallery 7 pm

April 28 (Monday)

  • John Tchicai Birthday Celebration; Jonathan Finlayson Tribute to Tchicai with Brian Settles; Ascension UnEnding Tchicai 6 Points: Garrison Fewell, Alex Weiss, Rosie Hertlein, Dmitry Ishenko, Ches Smith; Yoni Kretzmer 2Bass Quartet with Sean Conly, Reuben Radding, Mike Pride at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

April 29 (Tuesday)

  • Carlo Costa Quartet with Jonathan Moritz, Steve Swell, Sean Ali; Andrew Barker Trio with Michael Foster, James Ilgenfritz at JACK 8, 9 pm
  • Mandala: Mat Maneri, Daniel Levin, Ingebrigt Håker Flaten, Mike Pride at Spectrum 8 pm
  • Timucin Sahin 4 with John Escreet, Chris Tordini, Tom Rainey at ShapeShifter Lab 8:15 pm $10

April 30 (Wednesday)

  • CaveHorse: Jesse Stacken/Patrick Breiner Duo; Carlo Costa solo; Michael Foster, Michael Evans, Steve Swell at Ibeam Brooklyn 8, 9, 10 pm $10
  • Mark Taylor Quintet with Jonathan Finlayson, Darius Jones, Ken Filiano, Michael TA Thompson at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Alexis Cuadrado Poetica with Melcion Mateu, Rowan Ricardo Philips, Miles Okazaki, Andy Milne, Tyshawn Sorey at SEEDS 9 pm

March 2014

March 1 (Saturday)

  • Mara Rosenbloom solo and Trio with Adam Lane, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Kris Davis Trio with Sean Conly, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Ben Goldberg, Craig Taborn, Ches Smith; Unfold Ordinary Mind: Rob Sudduth,
    Ellery Eskelin, Craig Taborn, Ben Goldberg, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15

March 2 (Sunday)

  • Brandon Seabrook solo at 61 Local 6 pm $10
  • Thomas Heberer/Ken Filiano; Michael Foster, Pascal Niggenkemper, Michael Evans; Alex Weiss’ Fighter Planes & Praying Mantis with Eyal Maoz, Rick Parker, Dmitry Ishenko, Yoni Halevi at Legion Bar 8, 9, 10 pm $10
  • Nick Lyons solo; Jabberclaw: Brian Drye, Mike McGinnis, Jon Arkin; Schimscheimer Family Trio: Michael Coleman, Kasey Knudsen, Jon Arkin at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:15, 10 pm $10
  • Ben Goldberg/Myra Melford; Ben Goldberg, Devin Hoff, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15

March 3 (Monday)

  • Shayna Dulberger Quartet with Yoni Kretzmer, Chris Welcome, Mike Pride at Roulette 8 pm $20
  • Think Shadow: Sean Conly/Michaël Attias; William Parker/Ingrid Laubrock; Content Provider: Brandon Seabrook, Briggan Kraus, Ingrid Laubrock, Andrew Drury at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $22

March 4 (Tuesday)

  • Shirts & Skins: Kenny Warren, Will McEvoy, Flin van Hemmen, Patrick Breiner; Old Time Musketry: Adam Schneit, J.P. Schlegelmilch, Phil Rowan, Max Goldman at Spectrum 9:30, 10:30 pm $10
  • Matt Mitchell, Chris Tordini, Dan Weiss; Sebastien Amman/Jacob Teichroew Quartet at Korzo 9, 10:30 pm
  • Peter Evans/Cory Smythe; Rebekah Heller, Ryan Muncy, Morgan Krauss at The Stone 8, 10 pm $15
  • Matt Pavolka Horns Band with Shane Endsley, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at Barbès 9 pm $10

March 5 (Wednesday)

  • Tree Way: Ryan Keberle, Justin Carroll, Jeff Davis and guest Jonathan Goldberger; Control This!: Michael Blake/Kresten Osgood at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Thomas Heberer, Nathan Ellman-Bell, Nicolas Letman-Burtinovic at Bar Chord 9 pm
  • John O’Gallagher Trio with Johannes Weidenmuller, Mark Ferber; Maria Grand Trio with Jon Michel, Craig Weinrib at SEEDS 8:30, 10 pm

March 6 (Thursday)

  • Darius Jones’ The Oversoul Manual with Elizabeth-Caroline Unit: Amirtha Kidambli, Sarah Dyson, Kristin Slipp, Jean-Carla Rodea at Roulette 8 pm $20
  • Andrew Drury’s Content Provider Trio with Ingrid Laubrock, Briggan Krauss; Colonic Youth: Dan Blake, Philip White, James Ilgenfritz, Kevin Shea at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Kyle Armbrust/Kivie Cahn-Lipman; Dan Peck at The Stone 8, 10 pm $15
  • Isaiah Jamel and Friends with Les Cleveland, Tabreeca Woodside, Felicia Grosvenor, Cheryl Grigg; Stephen Gauci/Yoni Kretzmer Quartet with Ken Filiano, Michael Wimberly; Rafael Rosa Group with Joel Mateo, Jan Kus, Dan Martinez, Carlos Homs at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10

March 7 (Friday)

  • David Moore solo; Those Krazy Kennedys; Premoticon (Patrick Breiner & Will McEvoy) at Douglass Street Music Collective 8 pm $10 PREMOTICON’S NEW ALBUM RELEASE!!
  • Nate Wooley Quintet with Josh Sinton, Matt Moran, Eivind Opsvik, Harris Eisenstadt at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Ben Holmes Quartet with Curtis Hasselbring, Matt Pavolka, Vinnie Sperrazza at Barbès 8 pm $10

March 8 (Saturday)

  • Jerome Cooper/Kresten Osgood; Franz Hautzinger with Nate Wooley, Isabelle Duthoit at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • David Byrd-Marrow, Gareth Flowers, Peter Evans, Dan Peck, Nathan Davis, Jeff Synder, Sam Pluta; Ross Karre/Jacob Greenberg at The Stone 8, 10 pm $15

March 9 (Sunday)

  • Mary Halvorson/Jon Irabagon; Pascal Niggenkemper Group at Legion Bar 8, 9 pm $10
  • Peter Evans with Ron Stabinsky, Cory Smythe at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Dave King/Matt Mitchell; Golden Valley Is Now: Dave King, Reid Anderson, Craig Taborn at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10
  • The Improvised Traumdeutung – The Austrian Scene: Martin Philadelpy, Seppo Gründler, Josef Klammer; Franz Hautzinger/Isabelle Duthoit; Martin Siewert/Dieb13; Burkard Stangl/Billy Roisz; Flugfeld: Helge Hinteregger, Martin Zrost, Paul Skrepek; John O’Gallagher’s Webern Project with Matt Moran, Pete McCann, Russ Lossing, Johannes Weidenmuller, Tyshawn Sorey, Margret Grebowicz at Le Poisson Rouge 5 pm
  • Jennifer Curtis, David Bowlin, Tyshawn Sorey; Dan Lippel at The Stone 8, 10 pm $15

March 10 (Monday)

  • Mary Halvorson/Ingrid Laubrock; Isabelle Dutoit/Franz Hautzinger; XXL: Ingrid Laubrock, Daniel Carter, James Brandon Lewis, Steven Leffue, Catherine Sikora, Briggan Krauss, Travis Laplante, Michaël Attias, Patrick Breiner, Yoni Kretzmer, Mike McGinnis, Isabelle Dutoit, Josh Sinton, Sara Schoenbeck, Ras Moshe, Michel Gentile, Jen Baker, Brian Drye, Ben Gerstein, Kirk Knuffke, Thomas Heberer, Ben Syversen, Franz Hautzinger, Dan Peck, Tom Rainey at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $22
  • Shoko Nagai’s tAKE’N sHADOWS with Todd Reynolds, Stomu Takeishi, Jim Black, Jonathan Goldberger, Luke DuBois at Roulette 8 pm $20

March 12 (Wednesday)

  • Elliott Sharp’s SysOrk with Andrew Drury, Terry Greene, James Ilgenfritz, Judith Insell, Ron Lawrence, Leopold, Jenny Lin, Chris McIntyre, Oscar Noriega, Jessica Pavone, Reuben Radding, Danny Tunick at Roulette 8 pm $25
  • Nick Dunston Group with Adam Larson, Zen Groom, Nick Greenberg, James Francies, Julius Rodriguez; Liam Sillery Quintet with Matt Blostein, Jesse Stacken, Peter Brendler, Jeff Davis; Little Vikings: Joe Kozlowski, Wills McKenna, Noah Berman, Christian Li, Matt Krol, Jeff Krol at Somethin’ Jazz Club 7, 9, 11 pm $10-12

March 13 (Thursday)

  • Human Feel: Andrew D’Angelo, Chris Speed, Jim Black and guest Mary Halvorson; yeah NO: Chris Tordini, Jim Black, Jonathan Finlayson, Chris Speed at The Stone 8, 10 pm $15
  • Boom Tic Boom: Allison Miller, Gary Versace, Kirk Knuffke, Chris Lightcap at Jazz at Kitano 8, 10 pm $15
  • Dimensional States Trio: Sten Hostfalt, Shayna Dulberger, Dave Miller; Dimensional States Orchestra: Constance Cooper, Lilliana Santon, Robyn Siwula, Takuya Nakamura, Stan Nishimura, Claire de Brunner, Noah Preminger, Evan Gallagher, Sten Hostfalt, Matthew Garrison, Shayna Dulberger, Jimmy Weinstein, Dave Miller, Savina Theodorou, Rachel Wynne at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10

March 14 (Friday)

  • Alan Licht/Brian Chase; Mary Halvorson/Joe Morris at Issue Project Room 8 pm $15
  • Tom Rainey’s Obbligato with Ingrid Laubrock, Ralph Alessi, Kris Davis, Drew Gress at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • The Moon: Adam Caine/Federico Ughi at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • The Clarinets: Oscar Noriega, Anthony Burr, Chris Speed; Pachora: Brad Shepik, Jim Black, Chris Tordini, Chris Speed at The Stone 8, 10 pm $15

March 15 (Saturday)

  • Darcy James Argue’s Secret Society at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Tom Rainey’s Obbligato with Ingrid Laubrock, Ralph Alessi, Kris Davis, Drew Gress at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Endangered Blood: Michael Formanek, Oscar Noriega, Chris Speed, Jim Black at The Stone 8, 10 pm $15

March 16 (Sunday)

  • Scapula Hoes: Jonathan Goldberger, Briggan Krauss, Devin Gray; Yoni Kretzmer 2Bass Quartet with Reuben Radding, Adam Hopkins, Mike Pride at Legion Bar 8, 9 pm $10
  • Shayna Dulberger/Chris Welcome at Goodbye Blue Monday 10 pm
  • Mostly Other People Do the Killing: Peter Evans, Jon Irabagon, Moppa Elliott, Kevin Shea, Ron Stabinsky at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

March 17 (Monday)

  • Peter Evans/Sam Pluta Duo; Peter Evans, Sam Pluta, Chris Pitsiokos, Philip White at JACK 9 pm

March 19 (Wednesday)

  • The Red Microphone: John Pietaro, Ras Moshe, Rocco John Iacovone, Nicolas Letman-Burtinovic at Bar Chord 9 pm
  • Nate Radley Group; Chris Carroll 5tet with Roman Filiu, Alejandro Aviles, Rez Abbasi, Thompson Kneeland at SEEDS 8:30, 10 pm
  • John Zorn’s Masada Songbook – The Book Beriah: Marc Ribot, Uri Caine, Secret Chiefs 3, Steve Lehman, Vijay Iyer, Tyshawn Sorey, John Medeski, Jon Madof and Zion 80, Frank London, Matt Darriau, Abraxas, Cyro Baptista and Banquet of the Spirits, Many Arms, Sofía Rei, Eyvind Kang, Ikue Mori, Mark Feldman, Erik Friedlander, Jamie Saft, Cleric, Uri Gurvich at Town Hall 8 pm $45-65

March 20 (Thursday)

  • Jeff Davis Quartet with Chris Speed, Jonathan Goldberger, Matt Pavolka at Shapeshifter Lab 8 pm
  • The Flail: Dan Blankinship, Stephan Moutot, Brian Marsella, Reid Taylor, Matt Zebroski; The Four Bags: Brian Drye, Mike McGinnis, Jacob Garchik, Sean Moran at Barbès 7, 8 pm $10

March 21 (Friday)

  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Brandon Seabrook; CACAW: Landon Knoblock, Oscar Noriega, Jeff Davis; Glue Gun Optimism: Ed Rosenberg, James Hirschfeld, Justin Carroll, Simon Jermyn, Alex Wyatt at Spectrum 7:30 pm
  • Surface to Air with Jonathan Goldberger, Jonti Siman, Rohin Khemani; A Big Yes and a Small No; Fat Mama at Bowery Electric 8 pm
  • Okkyung Lee at The Kitchen 8 pm $15

March 22 (Saturday)

  • Fay Victor at Classon Social Club 8 pm
  • Okkyung Lee at The Kitchen 8 pm $15
  • Mario Pavone’s ARC Trio with Matt Mitchell, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

March 23 (Sunday)

  • Federico Ughi Quartet with David Schnug, Kirk Knuffke, Jeff Snyder; Denver General: Kirk Knuffke, Jonathan Goldberger, Jeff Davis at Legion Bar 8, 9 pm $10
  • Carlo Costa solo; Twins of El Dorado: Joe Moffett/Kristin Slipp; Patrik Breiner/Flin van Hemmen Quartet at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Mary Halvorson/Tim Keiper Duo; Motions: Kaoru Watanabe, Chris Dingman, Tim Keiper, Matt Kilmer at The Stone 8, 10 pm $15

March 24 (Monday)

  • Interstellar Space 40 years: James Brandon Lewis/Haim Peskoff; Ingrid Laubrock/Tom Rainey; Taylor Ho Bynum/Tomas Fujiwara at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $22

March 25 (Tuesday)

  • Kevin Norton, David Watson, Chuck Bettis; Sean Ali, Michael Evans, David Grollman, Pascal Niggenkemper at Freddy’s Backroom 8:30, 10 pm $10
  • Not Bloodcount: Tim Berne, Chris Speed, Mike Formanek, Jim Black at The Stone 8, 10 pm $15

March 26 (Wednesday)

  • Chris Brown, Suzanne Thorpe, Nate Wooley; Alexandra Gardner solo at Issue Project Room 8 pm $15
  • Ben Monder Trio ’97 with Ben Street, Jim Black; Ches Smith/Jim Black Duo at The Stone 8, 10 pm $15
  • Kenny Berger Trio with Andrew Green, JC Sanford; Simon Jermyn Trio with Chris Speed, Lander Gysellinck at SEEDS 8:30, 10 pm

March 27 (Thursday)

  • Peter Evans, Sam Pluta, Jim Black; CO3: Jonathan Goldberger, Simon Jermyn, Jim Black at The Stone 8, 10 pm $15
  • Jim Black CO3 with Jonathan Goldberger, Simon Jermyn at The Stone 10 pm
  • Mara Rosenbloom Trio with Adam Lane, Jeff Davis, and special guest Vinny Golia at I-Beam Brooklyn 8:30 pm $10

March 28 (Friday)

  • Jim Black Trio with Teddy Klausner, Chris Tordini and guest at The Stone 8, 10 pm $15

March 29 (Saturday)

  • Peter Evans/Sam Pluta; Nmperign: Bhob Rainey/Greg Kelley at 61 Local 8, 9:30 pm $10
  • Brian Drye Trio with Matt Pavolka, Jeff Davis; Dustin Carlson Quintet with Jake Henry, Josh Sinton, Kate Gentile at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Mat Maneri/Lucian Ban New Quintet with Tony Malaby, Bob Stewart, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Jim Black Trio with Teddy Klausner, Chris Tordini and guest at The Stone 8, 10 pm $15

March 30 (Sunday)

  • Loop 2.4.3; Harris Eisenstadt’s Aberikula with Vincent Chancey, Sara Serpa, Chris Washburne, Nate Wooley at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $15
  • Keir Neuringer, Yoni Kretzmer, Shayna Dulberger, Julius Masri; Brian Drye Trio with Dan Fabricatore, Jeff Davis at Legion Bar 8, 9 pm $10
  • Rob Price; Patrick Breiner/Devin Gray at Downtown Music Gallery 6 pm
  • Daniel Levin’s Coelacanth with Mat Maneri, Russ Lossing, Gerald Cleaver at Roulette 8 pm $20
  • Denman Maroney/Hans Tammen at Spectrum 7 pm
  • H-Alpha: Briggan Krauss, Ikue Mori, Jim Black; The Music of Paul Motian: Chris Speed,
    Oscar Noriega, Brad Shepik, Trevor Dunn, Jim Black at The Stone 8, 10 pm $15

March 31 (Monday)

  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz; Michaël Attias Trio with Mark Helias, Nasheet Waits; Daro Behroozi with Sam Yulsman, Chris Castro, Ethan Kogan at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $22
  • Surface to Air with Jonathan Goldberger, Jonti Siman, Rohin Khemani at Manhattan Inn 10 pm
  • Vinny Golia, Nate Wooley, Ken Filiano, Michael TA Thompson two sets at JACK 8, 9:30 $10

February 2014

February 1 (Saturday)

  • Pete Robbins Pyramid Quintet with Jonathan Finlayson, Carlos Homs, Eivind Opsvik, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Renku: Michaël Attias, John Hébert, Satøshi Takeishi at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Matt Wilson Quartet with Jeff Lederer, Kirk Knuffke, Chris Lightcap and guest John Medeski at Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $45

February 2 (Sunday)

  • Out Now Music Nights: Ehran Elisha’s Kinetic 4 with David Bindman, Sam Bardfeld, Ken Filiano; Stephen Gauci/Yoni Kretzmer Quartet with Ken Filiano, Michael Wimberly at Legion Bar 7:30, 9 pm $10
  • Matt Wilson Quartet with Jeff Lederer, Kirk Knuffke, Chris Lightcap and guest John Medeski at Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $35

February 3 (Monday)

  • Lester St. Louis Project; Shayna Dulberger Quartet Music with Yoni Kretzmer, Chris Welcome, Mike Pride; Desperate Stillness: Yuko Otomo, Patricia Nicholson, Shayna Dulberger at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30, 8:45, 10 pm $11-22

February 4 (Tuesday)

  • Ben Gerstein/Flin van Hemmen; Emilie Lesbros, Ben Gerstein, Gian Luigi Diana,
    Flin van Hemmen at Spectrum 9:30, 10 pm $10

February 5 (Wednesday)

  • Battle Trance: Patrick Breiner, Jeremy Viner, Matt Nelson, Travis Laplante at Ibeam Brooklyn 9 pm $10
  • Ingrid Laubrock, Dan Peck, Tom Rainey; Joe Fiedler Trio with Rob Jost, Michael Sarin at SEEDS 8:30, 10 pm
  • Carlo Costa Quintet with Joe Moffett, Jonathan Moritz, Denman Maroney, Sean Ali at Spectrum 8 pm

February 6 (Thursday)

  • Vinnie Sperrazza solo; Jesse Stacken, Nate Wooley, Devin Gray at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Battle Trance: Patrick Breiner, Jeremy Viner, Matt Nelson, Travis Laplante at Trans Pecos 9:30 pm
  • Angelica Sanchez, Steve LaSpina, Kevin Norton at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

February 7 (Friday)

  • Sweet Banditry: Louise D.E. Jensen, Brandon Seabrook, Tom Blancarte, Kevin Shea and guests at JACK 8 pm $10
  • Elliott Sharp’s Mare Undarum with Rachel Golub, Ron Lawrence, Jessica Pavone, Adam Fisher at Spectrum 8:45 pm

February 8 (Saturday)

  • Nate Wooley/Dave Rempis Quartet with Pascal Niggenkemper, Chris Corsano; Cacaw: Landon Knoblock, Oscar Noriega, Jeff Davis at Spectrum 8, 9 pm
  • Jason Rigby Detroit-Cleveland Trio with Cameron Brown, Gerald Cleaver at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Mikko Innanen, Sylvie Courvoisier, Max Johnson, Lou Grassi at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

February 9 (Sunday)

  • Nate Wooley/Dave Rempis Quartet with Pascal Niggenkemper, Chris Corsano; Yoni Kretzmer’s 66 Boxes with Daniel Levin, Chris Welcome, Andrew Drury at Legion Bar 8, 9:30 pm $10-14
  • Jonah Rosenberg Trio with James Ilgenfritz, Kevin Shea; The Curriculum Quartet: Will McEvoy, Josh Sinton, Danny Gouker, Federico Ughi at The Firehouse Space 8 pm $10
  • The Curators: Mikko Inannen, James Ilgenfritz, Joe Hertenstein at Launch Pad Gallery 8 pm

February 10 (Monday)

  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz at JACK 8, 9:30 pm $10 ALBUM RELEASE!
  • Carlo Costa Quintet with Joe Moffett, Jonathan Moritz, Denman Maroney, Sean Ali; Sweet Talk: Jake Henry, Dustin Carlson, Devin Drobka at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Tom Abbs, Warren Smith; Kyoko Kitamura, Ingrid Laubrock, Ken Filiano at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30, 8:45, 10 pm $11-22

February 11 (Tuesday)

  • Justin Veloso solo; Killer Bob: David Scanlon/Max Jaffe; Pascal Niggenkemper, Devin Gray, Chris Pitsiokos at Spectrum 9 pm
  • Josh Deutsch’s Pannonia with Zach Brock, Brian Drye, Gary Wang, Ronen Itzik; Joel Harrison Group with Chris Cheek, Jacob Sacks, Michael Bates, Jordan Perlson at Korzo 9, 10:30 pm

February 12 (Wednesday)

  • Aqualude: Dana Lyn, Mike McGinnis, Jonathan Goldberger, Clara Kennedy, Vinnie Sperrazza at Barbès 8 pm $10
  • Barry Altschul’s 3Dom Factor with Jon Irabagon, Joe Fonda at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

February 13 (Thursday)

  • Boom Boom Bombshell vs Wollesonic: Sean Francis Conway, Kenny Wollesen, Kirk Knuffke, Jonathon Haffner, Jessica Lurie, Samir Zarif, Briggan Krauss at The Stone 8, 10 pm $15
  • Analytical Symmetry: Ralph Alessi, Michaël Attias, Aruán Ortiz, Tomas Fujiwara at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

February 14 (Friday)

  • Firm Roots: Darius Jones, Fay Victor, Aruán Ortiz, Marika Hughes, Michael Sarin at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

February 15 (Saturday)

  • Paradoxical Frog: Ingrid Laubrock, Kris Davis, Tyshawn Sorey at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Tomas Fujiwara & The Hook Up with Mary Halvorson, Jonathan Finlayson, Brian Settles, Michael Formanek at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

February 16 (Sunday)

  • Flin Van Hemmen, Sean Ali, David Grollman; HNH: Thomas Heberer, Pascal Niggenkemper, Joe Hertenstein at Legion Bar 8, 9:30 pm $10-14
  • Jeremiah Cymerman Pale Horse Trio with Christopher Hoffman, Brian Chase at The Firehouse Space 8 pm $10

February 17 (Monday)

  • Steve Dalachinsky, Connie Crothers, Steve Swell; Relative Resonance: Kris Davis,
    Chris Tordini, Devin Gray; Sean Conly/Darius Jones at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30, 8:45, 10 pm $11-22

February 19 (Wednesday)

  • Matt Bauder and Day in Pictures with Nate Wooley, Kris Davis, Jason Ajemian, Tomas Fujiwara at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Jeff Davis’ Dragon Father with Oscar Noriega, Kirk Knuffke, Russ Lossing, Eivind Opsvik at Barbès 8 pm $10

February 20 (Thursday)

  • Carlo Costa solo; HAG: Brad Henkel, Sean Ali, David Grollman at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Patrick Breiner, Adam Hopkins, Josh Sinton, Martin Urbach, Jesse Stacken at Douglass Street Music Collective 8 pm
  • Sarah Manning’s Harmonious Creature with Mark Feldman, Jonathan Goldberger, Rene Hart, Allison Miller at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Sean Smith Trio with Nate Radley, Russ Meissner at Manhattan School of Music Comelli Studio 7:30 pm

February 21 (Friday)

  • James Brandon Lewis Ensemble with Eri Yamamoto, Max Johnson, Juan Pablo Carletti; Adam Lane/Vijay Anderson at The Firehouse Space 8, 9:30 pm $10

February 23 (Sunday)

  • Nate Wooley Quintet with Josh Sinton, Matt Moran, Dan Peck, Eivind Opsvik, Harris Eisenstadt at Silent Barn 8 pm $9.

February 24 (Monday)

  • Ava Mendoza Trio with Tim Dahl, Nick Podgurski; Chris Pitsiokos, Max Johnson, Kevin Shea at JACK 8, 9:30 pm $10
  • Rafael Schilt Trio with Eivind Opsvik, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Jeremy Wilms’ Diamond People with Loren Stillman, Matt Hilgenberg, Danton Boller, Tomas Fujiwara at ShapeShifter Lab 9:30 pm $10
  • Catherine Sikora/Brian Chase; Nu-Band: Thomas Heberer, Mark Whitecage, Joe Fonda, Lou Grassi; Jason Kao Hwang Ensemble with Ken Filiano, Andrew Drury at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30, 8:45, 10 pm $11-22
  • Jason Robinson’s Janus Ensemble with JD Parran, Marty Ehrlich, Marcus Rojas, Bill Lowe, Liberty Ellman, Drew Gress, George Schuller, Ches Smith at Roulette 8 pm $20

February 25 (Tuesday)

  • HAG: Brad Henkel, Sean Ali, Dave Grollman with guest Dan Peck; Ryan Jewell solo;
    Michael Foster, Michael Evans, Pascal Niggenkemper at JACK 8 pm $10
  • Russ Lossing; Brian Drye Birthday Trio with Matt Pavolka, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

February 26 (Wednesday)

  • Tom Rainey/Ingrid Laubrock at Barbès 8 pm $10
  • Max Johnson’s Silver Quartet with Susan Alcorn, Kris Davis, Mike Pride at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Roy Campbell memorial celebration: Lewis “Flip” Barnes, Andrew Bemkey, Connie Crothers, Ted Daniel, Charles Gayle, Henry Grimes, Graham Haynes, Joe McPhee, William Parker, Warren Smith, Lisa Sokolov, Fay Victor, and many more, plus speakers and documentary screenings at Roulette 6:30 pm

February 27 (Thursday)

  • Mara Rosenbloom solo and Quartet with Darius Jones, Sean Conly, Tomas Fujiwara at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

February 28 (Friday)

  • Mara Rosenbloom solo and Trio with Sean Conly, Tomas Fujiwara at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

January 2014

January 2 (Thursday)

  • Thurston Moore, Samara Lubelski, Nate Wooley; Thurston Moore, Daniel Carter, Samara Lubelski, Nate Wooley, Ryan Sawyer at The Stone 8, 10 pm $15
  • Dan Weiss/Miles Okazaki at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

January 3 (Friday)

  • Thurston Moore/Steve Shelley; Thurston Moore, Okkyung Lee, Steve Shelley at The Stone 8, 10 pm $15
  • Shai Maestro Trio with Jorge Roeder, Ziv Ravitz; Fabian Almazan Group at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $15
  • Dan Weiss/Samarth Nagarkar at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

January 4 (Saturday)

  • Yoni Kretzmer 2Bass Quartet with Sean Conly, Reuben Radding, Mike Pride and guest Assif Tsahar; Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Mary Halvorson Quintet with Jonathan Finlayson, Jon Irabagon, John Hébert, Ches Smith at BAMCafé 9 pm
  • Chris Corsano-Bill Nace-Okkyung Lee Trio; Greg Kelley solo at JACK 8 pm
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Thomas Morgan at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

January 5 (Sunday)

  • Samuel Blaser, Max Johnson, Jeff Davis; Darius Jones/Sean Conly; Assif Tsahar and guests at Legion Bar 8, 9:30, 10:30 pm $10-14
  • Jen Baker, Kyoko Kitamura, Dan Peck, Philip Greenlief; Philip Greenlief-Tom Rainey Duo at JACK 8 pm
  • Michaël Attias 4tet with Aruán Ortiz, John Hébert, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

January 6 (Monday)

  • Kris Davis Infrasound with Ben Goldberg, Oscar Noriega, Andrew Bishop, Joachim Badenhorst, Nate Radley, Gary Versace, Jim Black at Roulette 8 pm $20
  • Child Abuse; I Don’t Hear Nothin’ but the Blues: Jon Irabagon, Mike Pride, Mick Barr; Weakwick; NEBADON: Dave Buddin, Kevin Shea, Dominika Em at Silent Barn 8 pm $7

January 7 (Tuesday)

  • Sifter: Kirk Knuffke, Mary Halvorson, Matt Wilson; Samuel Blaser Consort in Motion with Russ Lossing, Masa Kamaguchi, Billy Mintz at Korzo 9, 10:30 pm
  • Andrew Drury’s Content Provider with Briggan Krauss, Ingrid Laubrock, Brandon Seabrook; Daniel Blake’s You Try, I’ll Run with Leo Genovese, Justin Purtill, Jeff Williams at Intar 8 pm $10
  • Rudresh Mahanthappa’s Bird Project with Matt Mitchell, François Moutin, Rudy Royston at The Stone 8, 10 pm $15
  • Gavin Ahearn/Christian Coleman Band with Jon Irabagon, Sam Minaie at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

January 8 (Wednesday)

  • Michaël Attias/Mary Halvorson at Barbès 8 pm $10
  • Rudresh Mahanthappa’s Bird Project with Matt Mitchell, François Moutin, Rudy Royston at The Stone 8, 10 pm $15

January 9 (Thursday)

  • Rudresh Mahanthappa’s Bird Project with Matt Mitchell, François Moutin, Rudy Royston at The Stone 8, 10 pm $15

January 10 (Friday)

  • Peter Evans solo at Issue Project Room 8 pm $10
  • Winter Jazzfest: Nat Baldwin/Otto Hauser; Roomful of Teeth; Mary Halvorson Septet;
    Peter Brötzmann Trio with Jason Adasiewicz, Hamid Drake; Improvised Round Robin Duets at Judson Church 6:15 pm $35
  • Winter Jazzfest: Ben Wendel Quartet with Gerald Clayton, Joe Sanders, Henry Cole; Ches Smith Trio; Nate Wooley’s Seven Storey Mountain with Ben Vida, C. Spencer Yeh, Chris Corsano, Ryan Sawyer, Matt Moran, Chris Dingman, TILT Brass Sextet; Chris Lightcap’s Bigmouth with Tony Malaby, Chris Cheek, Craig Taborn, Gerald Cleaver; Ben Goldberg’s Unfold Ordinary Mind with Nels Cline, Ellery Eskelin, Rob Sudduth, Ches Smith; Aruán Ortiz Orbiting Quartet at NYU Law School Lounge 6:45 pm $35
  • Winter Jazzfest: Blue Cranes; Matt Ulery’s Loom; Jon Irabagon Trio; The Jazz Passengers; Burnt Sugar Arkestra Review with Melvin Van Peebles, Vernon Reid, Rebellum; Ben Holmes Quartet with Curtis Hasselbring, Matt Pavolka, Vinnie Sperrazza; Thiefs at The Bitter End 6:15 pm $35
  • Rudresh Mahanthappa’s Indo-Pak Coalition with Rez Abbasi, Dan Weiss at The Stone 8, 10 pm $15
  • Russ Lossing, Masa Kamaguchi, Billy Mintz; Billy Mintz Two Bass Band with Ron Horton, John O’Gallager, Loren Stillman, Adam Kolker, Brian Drye, Samuel Blaser, Masa Kamaguchi, Dave Ambrosio at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

January 11 (Saturday)

  • Winter Jazzfest: Sylvie Courvoisier/Mark Feldman; Henry Threadgill’s “Ensemble Double-Up” In Remembrance of Lawrence Butch Morris with Jason Moran, David Virelles, Roman Filiu, Curtis MacDonald, Christopher Hoffman, Jose Davila, Craig Weinrib; Marc Ribot’s Ceramic Dog with Shahzad Ismaily, Ches Smith and guest Mary Halvorson; Matthew Shipp Trio with Michael Bisio, Whit Dickey at Judson Church 7 pm $35
  • Winter Jazzfest: Miles Okazaki Quartet; Endangered Blood: Chris Speed, Oscar Noriega, Trevor Dunn, Jim Black; Mostly Other People Do the Killing: Peter Evans, Jon Irabagon, Moppa Elliott, Kevin Shea; EYEBONE: Nels Cline/Jim Black; Elliott Sharp’s Orchestra Carbon with Danny Tunick, Jenny Lin, Terry Greene, Steve Swell, Reuben Radding, Judith Insell, Jessica Pavone; Chris Morrissey Quartet at NYU Law School Lounge 6:45 pm $35
  • Winter Jazzfest: Michele Rosewoman’s New Yor-Uba with Alex Norris, Immanuel Wilkins, Stacy Dillard, Vincent Gardner, Joe Exley, Gregg August, Tyshawn Sorey, Román Diaz, Nicky Laboy, Gene Golden, Nina Rodriguez; Howard Johnson and Gravity; Angelika Niescier; Raul Midon; Meklit; Jamie Baum Septet +; Trees in Tongues: Samita Sinha, Grey McMurray, Sunny Jain at The Bitter End 6:15 pm $35
  • Winter Jazzfest: Darcy James Argue’s Secret Society with Aaron Irwin, Ben Kono, Jason Rigby, Jon Irabagon, Josh Sinton, Seneca Black, Tom Goehring, Matt Holman, Nadje Noordhuis, Ingrid Jensen, Mike Fahie, Ryan Keberle, Jacob Garchik, Jennifer Wharton, Sebastian Noelle, Adam Birnbaum, Matt Clohesy, Jon Wikan; Ralph Alessi Baida Quartet with Jason Moran, Drew Gress, Nasheet Waits; Open Loose: Mark Helias, Tony Malaby, Tom Rainey; Tim Berne Snakeoil with Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith; Tony Malaby’s Tamarindo with William Parker, Nasheet Waits; Erik Friedlander’s Bonebridge with Doug Wamble, Trevor Dunn, Michael Sarin; ABRAXAS at SubCulture 6 pm $35
  • Rudresh Mahanthappa’s Indo-Pak Coalition with Rez Abbasi, Dan Weiss at The Stone 8, 10 pm $15

January 12 (Sunday)

  • Tomas Fujiwara & The Hook Up with Jonathan Finlayson, Brian Settles, Mary Halvorson, Michael Formanek at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Darius Jones Group; The Red Triangle: James Ilgenfritz, Chuck Bettis, Nonoko Yoshida at Legion Bar 8, 9:30 pm $10-14
  • Rudresh Mahanthappa’s Indo-Pak Coalition with Rez Abbasi, Dan Weiss at The Stone 8, 10 pm $15
  • Tatsuya Nakatani solo at Downtown Music Gallery 6 pm

January 13 (Monday)

  • NEA Jazz Master’s Award Ceremony: Vince Vincent, Anne Rhodes, Taylor Ho Bynum, Ingrid Laubrock, Mary Halvorson performing Anthony Braxton’s Trillium J (excerpt) at Allen Room, Jazz at Lincoln Center 7:30 pm

January 14 (Tuesday)

  • Steve Lehman Octet with Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Chris Dingman, Jose Davila, Drew Gress, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 9:30 pm $15
  • Kris Davis Capricorn Climber with Mat Maneri, Ingrid Laubrock, Trevor Dunn, Tom Rainey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Trismegistus: Joe Moffett, Ben Gerstein, Sean Ali, Devin Gray at CoCo 66 10 pm
  • Cellular Chaos; BBIGPIGG; Designer at Death by Audio 9 pm
  • George Schuller’s Circle Wide with Jason Rigby, Brad Shepik, Tom Beckham, Dave Ambrosio at ShapeShifter Lab 9:30 pm $10

January 15 (Wednesday)

  • Adam Hopkins’ Haverchuck with Nathaniel Morgan, Eric Trudel, Josh Sinton, Jonathan Goldberger, Devin Gray at Barbès 8 pm $10
  • Steve Lehman Octet with Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Chris Dingman, Jose Davila, Drew Gress, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 9:30 pm $15

January 16 (Thursday)

  • Steve Lehman Octet with Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Chris Dingman, Jose Davila, Drew Gress, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 9:30 pm $15

January 17 (Friday)

  • Steve Lehman Octet with Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Chris Dingman, Jose Davila, Drew Gress, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 9:30 pm $15

January 18 (Saturday)

  • Michael Bates’ Acrobat with Chris Speed, Russ Johnson, Russ Lossing, Dan Weiss at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Steve Lehman Octet with Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Chris Dingman, Jose Davila, Drew Gress, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 9:30 pm $15

January 19 (Sunday)

  • Steve Lehman Octet with Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Chris Dingman, Jose Davila, Drew Gress, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 9:30 pm $15
  • Alt-Guitar Summit – The Music of Paul Motian: Steve Cardenas/Jacob Sacks; Ben Monder/Bill McHenry; Gilad Hekselman; Brandon Ross/Stomu Takeishi; Vic Juris/Mary Halvorson; Nels Cline/Julian Lage; Joel Harrison/Tyshawn Sorey at SubCulture 8 pm $25
  • Renku: Michaël Attias, John Hébert, Satøshi Takeishi; Yoni Kretzmer, Jason Ajemian, Mike Pride at Legion Bar 8, 9:30 pm $10-14

January 21 (Tuesday)

  • Kevin Norton’s Breakfast of Champignon(s) with Esther Noh, Angelica Sanchez, James Ilgenfritz at Spectrum 9 pm $10
  • Uri Caine plays Gershwin with Ralph Alessi, Chris Speed, Joyce Hammann, Mark Helias, Jim Black, Theo Bleckmann, Barbara Walker; The Goldberg Variations: Ralph Alessi, Chris Speed, Joyce Hammann, John Hébert, Jim Black, Barbara Walker at The Stone 8, 10 pm $15

January 22 (Wednesday)

  • Fay Victor Ensemble with Anders Nilsson, Ken Filiano at Roulette 8 pm $20
  • Ingrid Laubrock Group with Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey at Barbès 8 pm $10
  • Jon Irabagon Trio with Mark Helias, Barry Altschul at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

January 23 (Thursday)

  • Carlo Costa, Joe Moffet, Dan Peck; Yoni Kretzmer Quartet with Eric Plaks, Pascal Niggenkemper, Ehran Elisha at The Firehouse Space 8, 9:30 pm $10
  • Jon Irabagon Quartet with Ralph Alessi, Michael Formanek, Tom Rainey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Marty Ehrlich Trio Exaltation with John Hébert, Nasheet Waits at Greenwich House Music School 8 pm $15

January 24 (Friday)

  • Jon Irabagon Trio with Mary Halvorson, Tsyhawn Sorey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Michael Bates/Jeff Davis Quintet with Lina Allemano, Chris Speed, Jesse Stacken; The New Old Timers: Petr Cancura, Jeremy Udden, Aryeh Kobrinsky, Vinnie Sperrazza at Ibeam Brooklyn 9, 10:30 pm $10

January 26 (Sunday)

  • Ingrid Laubrock, Sam Pluta, Nate Wooley; Todd Neufeld, Sean Conly, Joe Hertenstein at Legion Bar 8, 9:30 pm $10-14
  • Uri Caine/Tyshawn Sorey Duo; Uri Caine plays Mahler with Ralph Alessi, Chris Speed,
    Joyce Hammann, John Hébert, Jim Black at The Stone 8, 10 pm $15
  • Ras Moshe Open Music Ensemble with Anders Nilsson, Kyoko Kitamura, and Andrew Drury at Downtown Music Gallery 6 pm

January 27 (Monday)

  • Nate Wooley Quintet with Josh Sinton, Matt Moran, Eivind Opsvik, Harris Eisenstadt; Lina Allemano, John O’Gallagher, Michael Bates, Tom Rainey at Douglass Street Music Collective 8, 9:30 pm $10
  • Evolving Music series: Pascal Niggenkemper Trio with Brandon Seabrook and Mike Pride; Roy Campbell and William Parker; Coelacanth: Rob Brown, Daniel Levin, Russ Lossing, Gerald Cleaver at Clemente Soto Velez 7:30, 8:45, 10 pm $11-$22

January 29 (Wednesday)

  • Deric Dickens’ The Dickens Campaign with Kirk Knuffke, Jesse Lewis at Barbès 8 pm $10

January 30 (Thursday)

  • Matt Wilson Quartet with Jeff Lederer, Kirk Knuffke, Chris Lightcap and guest John Medeski at Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $35

January 31 (Friday)

  • Marc Ribot’s Songs; Marc Ribot Trio with Henry Grimes, Chad Taylor and guest Mary Halvorson at The Stone 8, 10 pm $15
  • Renku: Michaël Attias, John Hébert, Satøshi Takeishi at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Jon Lundbom and Big Five Chord with Jon Irabagon, Bryan Murray, Moppa Elliott, Dan Monaghan at The Firehouse Space 8 pm $10
  • 7th Annual John Hartford Tribute Night: Deadly Gentlemen, Bill Keith, Michael Daves,
    Chris Eldridge, Ross Martin, Max Johnson, Jeff Davis at Littlefield 8 pm
  • Matt Wilson Quartet with Jeff Lederer, Kirk Knuffke, Chris Lightcap and guest John Medeski at Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $40

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s