Concerts

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013

Concert Listings for September 2018

September 1 (Saturday)

  • Sam Weinberg, Henry Fraser, Neuberg play Ornette Flowers for All Occasions 1 pm
  • Sun Ra Akrestra Union Pool 2 pm
  • Tim Kuhl Residency with Kyle Forrester Pete’s Candy Store 4 pm
  • Rotem: Rotem Sivan, Chris Gaskell, Nathan Ellman-Bell Nublu 9 pm

September 2 (Sunday)

September 3 (Monday)

September 4 (Tuesday)

September 5 (Wednesday)

September 6 (Thursday)

September 7 (Friday)

September 8 (Saturday)

September 9 (Sunday)

September 10 (Monday)

September 11 (Tuesday)

  • Emerging Artist Series: Ganglion Trio Bar Next Door 6:30 pm
  • Hyperunderstanding: Matt Mitchell, Chris Tordini, Kim Cass, Kate Gentile, Wendy Eisenberg, Joanna Mattrey, Jonathan Finlayson, Ben Gerstein, Jeremy Viner The Stone at the New School 8:30 pm

September 12 (Wednesday)

September 13 (Thursday)

September 14 (Friday)

September 15 (Saturday)

September 16 (Sunday)

August 2018

August 1 (Wednesday)

  • Martin Nevin Quintet with David Bryant, Christopher Hoffman, Pawan Benjamin,
    Craig Weinrib Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • Alan Braufman’s Valley of Search with Cooper-Moore, James Brandon Lewis,
    Ken Filiano, Andrew Drury The Greene Space 6 pm
  • Renku: Michaël Attias, John Hébert, Satøshi Takeishi
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Luke Stewart-Miriam Parker Duo; Nate Wooley Quartet with Michael Foster, Brandon Lopez, Ben Bennett; Yureka Cash The Glove 9 pm $10
  • BARRSHEADAHL’s 10th Anniversary Large Ensemble with Mick Barr, Tim Dahl, Kevin Shea, Colin Marston, Weasel Walter, Shayna Dunkelman, Oran Canfield, Brandon Seabrook, Ava Mendoza, Nandor Nevai, Shayna Dulberger, Johnny Deblase, Evan Lipson, Kevin Hufnagel, Eric Malave; Bonnie Baxter-Hisham A. Bharoocha Duo; Peter Evans Solo; Snake Union Market Hotel 9 pm
  • Limited Resources 20: Christian Cail, Christian Cahill, Chris Pitsiokos, Sam Weinberg; Gil Kuno, Hiroko Otake; Stephen Gauci, Jeremy Carlstedt, Jon Goldberger Muchmore’s $5-$10

August 2 (Thursday)

  • Aquiles Navarro Silvana 6 pm
  • Brandon Lopez Solo; Jozwiak-Swanson-Zenkoff Trio; Jack Wright-Evan Lipson-Weasel Walter Trio Arete $10

August 3 (Friday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Steve Swell/Marc Seeger
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Alan Braufman’s Valley of Search with Cooper-Moore, James Brandon Lewis,
    Ken Filiano, Andrew Drury National Sawdust 8 pm $20
  • Kid Orchid: Michaël Attias, Ralph Alessi, Jacob Sacks, Sean Conly, Mark Ferber
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • A.E. Randolph Presents: Bass vs. Bass: Ed Rosenberg, Adam Hopkins; Terrence McManus Solo 8, 9:15 pm $10
  • Weasel Walter; PAK; Chaser (record release!); bbigpigg Muchmore’s 9, 9:45, 10:30, 11:15 pm $10

August 4 (Saturday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Brian Settles, Neil Podgurski, Chad Taylor Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Numbers: Michaël Attias, Tony Malaby, Ralph Alessi, Ben Gerstein, Kris Davis,
    Fred Lonberg-Holm, John Hébert, Satoshi Takeishi, Eric McPherson
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Jesse Dulman Quartet with Ras Moshe, Dave Sewelson, Leonid Galaganov,
    Matteo Liberatore, Michael Foster, Joanna Mattrey
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Retrograde: Reggie Sylvester, Matt Lavelle; 12 Houses Michiko Rehearsal Studios 8 pm $20

August 5 (Sunday)

  • Matteo Liberatore-Michael Foster-Joanna Mattrey Trio Downtown Music Gallery 6 pm FREE
  • Outskirts Music Series: Eli Wallace-Ben Cohen Duo; Nina Dante Solo; Drew Wesely, Alec Harper, Do Yoen Kim 154 Schenck Ave, Brooklyn 6 pm $10

August 6 (Monday)

  • Drew Wesely, Eli Wallace, Ben Cohen, Nick Dunston; Stephen Gauci, Sandy Ewen,
    Adam Lane, Kevin Shea; David Leon, Chris Pitsiokos, Asher Kurtz; Nick Fraser,
    Tony Malaby, Kenny Warren, Brandon Lopez; Andrew Lamb, Tom Abbs,
    Marvin Bugalu Smith; Adam Caine/Daniel Carter
    Bushwick Public House 7 pm $10

August 7 (Tuesday)

  • Mazz Swift Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • Hilliard Greene Trio with Queen Esther, Sharp Radway
    Greater Calvary Baptist Church 12, 1 pm $15
  • Vadim Neselovskyi, Dan Loomis, Ronen Itzik; Michaël Attias, Michael Formanek,
    Mark Ferber Korzo 9, 10:30 pm

August 8 (Wednesday)

  • Sun Ra Arkestra’s Space Is the Place; José James’ Lean On Me; Samora Pinderhughes’
    The Transformations Suite Damrosch Park at Lincoln Center 6:30 pm
  • Geometry of Caves: Joe Morris, Tomeka Reid, Taylor Ho Bynum, Kyoko Kitamura Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Eric Plaks Septet with Michael Bisio, Jon Panikkar, Daniel Carter, Matt Lavelle,
    Andrew Hadro, Aquiles Navarro ShapeShifter Lab 7 pm $10
  • Lea Bertucci, Gerritt Wittmer, Peter J. Woods, Charmaine Lee, Bob Bellerue (record release!) Secret Project Robot 8 pm $10

August 9 (Thursday)

  • Juanma Trujillo, Hery Paz, Dayeon Seok; Sean Conly, Michaël Attias, Satoshi Takeishi
    Balboa 8, 9:15 pm
  • New York Jazz Stories: Bernard Purdie and David Haney with guests Daniel Carter,
    Adam Lane Joe’s Pub 9:30 pm $20
  • Nicole Mitchell/Okkyung Lee The Stone at The New School 8:30 pm $20

August 10 (Friday)

  • Period Bomb; Rong; Spring Breeding; Sigher; Samantha Riott & Michael Foster The Glove 9 pm $8-$10
  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Guillermo Gregorio/Omar Tamez
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15

August 11 (Saturday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Zack Nestel-Patt, Christian Li, Nathan Ellman-Bell,
    Kenji Herbert Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Tomas Fujiwara Triple Double with Ralph Alessi, Taylor Ho Bynum, Mary Halvorson,
    Brandon Seabrook, Gerald Cleaver
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $25
  • Matthew Shipp, Allen Lowe, Kevin Ray, Gerald Cleaver
    Le Poisson Rouge 8 pm $20
  • Xenogenesis Suite—A Tribute to Octavia Butler: Stephanie Richards, Fay Victor,
    Darius Jones, Ken Filiano, Angelica Sanchez, Nicole Mitchell
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

August 12 (Sunday)

  • Ben Goldberg/Kirk Knuffke; Juanma Trujillo, Hery Paz, Dayeon Seck
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • William Hooker, Jesse Henry, Ravish Momin, Mark Hennen, Ras Moshe, Cristian Amigo, Richard Keene, Taylor Ryan Funkadelic Studios 11 am
  • The Slim Tones: Matt Nelson, Kenny Warren, Danny Fox, Noah Garabedian,
    Vinnie Sperrazza Jazz Standard 12 pm $10

August 13 (Monday)

  • Reggie Sylvester, Michael Eaton, Joe Ravo, Ed Keller; Stephen Gauci, Sandy Ewen,
    Adam Lane, Kevin Shea; Eric Plaks, Ras Moshe, Larry Roland, Leonid Galaganov;
    Jason Kao Hwang Ensemble; Faye Kilburn, Emily Brillion, Jennifer Pyron,
    Mohamed Kubbara; Michael Larocca/Matt Gannon
    Bushwick Public House 7 pm $10

August 14 (Tuesday)

  • Tar Sands Songbook: Reading of a New One-Woman Script Mannes College (New School) 7 pm FREE
  • Ravi Coltrane, James Carney, Dezron Douglas; Fourth Floor: Miguel Zenón,
    Matt Mitchell, Dan Weiss Korzo 9, 10:30 pm
  • Julian Lage/Mary Halvorson The Stone at The New School 8:30 pm $20

August 15 (Wednesday)

  • Root Systems: Daniel Carter, Michael Bisio, Eric Plaks, Jon Panikkar
    Cornelia Street Underground 6 pm $10
  • Julian Lage/Steve Swallow The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Off-Brand Music Series #8: Stephen Gauci Quartet with Hans Tammen, Adam Lane, Kevin Shea; Tarsier: Angela Morris, Lisanne Tremblay, Eli Wallace, Colin Hinton Branded Saloon 10 pm $10

August 16 (Thursday)

  • Michael Attias Quartet Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • Julian Lage Trio with Jorge Roeder, Dave King
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Steve Baczkowski/Brandon Lopez; Joanna Mattrey Solo; Your Hole: Michael Foster, Tyler Keen 49 Shade 8 pm

August 17 (Friday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Russ Lossing Trio
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • The Out Louds: Tomas Fujiwara, Ben Goldberg, Mary Halvorson
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Julian Lage Quintet with Jorge Roeder, Scott Colley, Dave King, Eric Doob
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

August 18 (Saturday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Briggan Krauss Quartet
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Matana Roberts The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $25
  • Julian Lage/Kris Davis The Stone at The New School 8:30 pm $20

August 20 (Monday)

August 21 (Tuesday)

August 22 (Wednesday)

August 23 (Thursday)

August 24 (Friday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Eric Plaks, Sean Conly, Jon Panikkar Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Innocent When You Dream: Aaron Shragge, Ryan Anselmi, Nico Soffiato, Alexi David, Deric Dickens; Mike Effenberger’s Weird Turn Pro with Chris Klaxton, Matt Langley, Chris Gagne, Rob Gerry, Mike Walsh Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Bill Frisell/Johnathan Blake The Stone at The New School 8:30 pm $20

August 25 (Saturday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Nick Sanders, Henry Fraser, Connor Baker Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Bill Frisell/Mark Guiliana The Stone at The New School 8:30 pm $20

August 26 (Sunday)

August 27 (Monday)

August 28 (Tuesday)

August 29 (Wednesday)

August 30 (Thursday)

August 31 (Friday)

  • John Medeski/G. Calvin Weston The Stone at The New School 8:30 pm $20

July 2018

July 1 (Sunday)

  • Ben Goldberg/Gerald Cleaver; Josh Sinton New Music Unit
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Outskirts Music Series, episode 7: Ben Cohen/Eli Wallace Duo; Ras Moshe Burnett, Leonor Falcon Pasquali, Juanma Trujillo; Choir Invisible: Charlotte Greve, Christopher Tordini, Vinnie Sperrazza 254 Schenck Ave, Brooklyn 6, 7, 8 pm

July 2 (Monday)

  • Noa Fort, Kenneth Jimenez, Satoshi Takeishi; Stephen Gauci, Sandy Ewen,
    Kevin Shea; Todd Capp, Nick Lyons, Lorenzo Sanguedolce, Adam Caine;
    Brad Faberman, Daniel Carter, Ras Moshe, Dave Miller; Luke Schwartz, David Leon,
    Kenneth Jimenez, Dayeon Seok; Bob Hoffnar/Janie Cowan
    Bushwick Public House 7 pm $10

July 3 (Tuesday)

  • Mamiko Watanabe Trio with Santi Debriano, Francisco Mela; Gordon Grdina,
    Oscar Noriega, Russ Lossing, Satoshi Takeishi
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10

July 5 (Thursday)

  • Anthony Coleman-Brian Chase Duo Arete Venue and Gallery (67 West St #103, Brooklyn) 8 pm $15
  • Spectacle: Joe Morris/Augustí Férnandez
    Spectrum 7 pm
  • Ju-Ping Song solo; Eyal Maoz solo
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

July 6 (Friday)

  • Agustí Férnandez, Leila Bordreuil, Charmaine Lee, Zach Rowden
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Hypercolor: Lukas Ligeti, James Ilgenfritz, Eyal Maoz
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

July 7 (Saturday)

  • Agustí Férnandez, Joe Morris, Nate Wooley, Ben Hall, Ben Stapp
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Rite of Summer Presents: Dither Quartet Governors Island 1, 3 pm

July 8 (Sunday)

  • Let Music Be Your Brunch: William Hooker, David Soldier, David Ross, Jackson Krall,
    Mark Hennen, Ras Moshe, Cristian Amigo, Lee Odom, Eriq Robinson, Stephen Gauci,
    Richard Keene Funkadelic Studios 11 am

July 9 (Monday)

  • Mike Alfieri, Zach Swanson, Andrew Links; Stephen Gauci/Sandy Ewen;
    Kenny Warren/Adam Hopkins Trio; Ben Cohen, Daniel Carter, Eli Wallace, Dan Kurfirst; Colin Hinton, Angela Morris, Eli Wallace, Lissane Tremblay; Stan Zenkoff/John Thayer
    Bushwick Public House 7 pm $10

July 10 (Tuesday)

  • Elixir: Toby Driver, Ches Smith, Timba Harris, Gyan Riley
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Trombone Insurgency: Joe McPhee, Dick Griffin, Steve Swell
    Zürcher Gallery 8 pm $15

July 11 (Wednesday)

  • Grex; Ron Anderson/Kevin Shea; Max Jaffe solo; Aaron Novik
    H0l0 7 pm $10
  • Wu Fei/Gyan Riley The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • A.E. Randolph Presents: Raf Vertessen Quartet with Anna Webber, Adam O’Farrill, Nick Dunston; The Choir Invisible: Charlotte Greve, Chris Tordini, Vinnie Sperrazza Balboa 8, 9 pm

July 12 (Thursday)

  • Amalgarhythm: Kris Davis/Terri Lyne Carrington
    Metrotech Commons 12 pm
  • Van Lier Fellow: Brandon Lopez/Steve Baczkowski Roulette 8 pm $20
  • Lauren Lee Trio with Lauren Seay, Brian Woodruff Settepani 7 pm

July 13 (Friday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Rema Hasumi, Stomu Takeishi, Randy Peterson Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Kenny Millions, Rat Bastard, Damon Smith; Samantha Riott/Luke Stewart;
    David Grollman solo H0l0 8 pm $10
  • Timba Harris/Gyan Riley The Stone at The New School 8:30 pm $20

July 14 (Saturday)

  • Jeff Davis Tone Collector with Tony Malaby, Eivind Opsvik
    Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10
  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Eli Wallace Trio
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Simon Jermyn’s Trot a Mouse; Desmond White Owl Music Parlor 8, 9 pm
  • Our Grandma Rose: Joe Moffett, Nathaniel Morgan, Tania Chen; Bloor: Sam Weinberg, Andrew Smiley, Jason Nazary Record Shop $10

July 15 (Sunday)

  • Blacks’ Myths (record release!); James Brandon Lewis Solo; Anteloper H0l0 9 pm $10

July 16 (Monday)

  • Eli Wallace, Ben Cohen, Dave Miller; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane,
    Kevin Shea; Sam Newsome, Hilliard Greene, Reggie Nicholson; Giacomo Merega,
    Todd Neufeld, Josh Sinton; Alex Louloudis, Aaron Rubinstein, Kalun Leung,
    Hsen Wen Chen, Michael Larocca, Rosdeli Martel Javier Robiou Quartet Bushwick Public House 7 pm $10
  • María Grand solo; Chet Doxas/John Escreet; Vinnie Sperrazza Apocryphal with
    Brandon Seabrook, Charlotte Greve, Eivind Opsvik
    Threes Brewing 8 pm

July 17 (Tuesday)

  • Manabu Kitada, James Carney, Mark Ferber
    Korzo 9, 10:30 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Matt Hollenberg/Nick Millevoi Quartet with Johnny DeBlase,
    Kenny Grohowski The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $35

July 18 (Wednesday)

  • iNFiNiEN: Jordan Berger, Tom Cullen, Matt Hollenberg, Chrissie Loftus
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $35

July 19 (Thursday)

  • Shardik: Matt Hollenberg, Nick Shellenberg, Matt Buckley
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $35
  • Brackish #20: Nathan Bellot, Chris Irvine; Katherine Duckworth; Yobananaboy (Lathan Hardy) St. Lydia’s 8 pm

July 20 (Friday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; John Blum/Lou Grassi
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Cleric: Matt Hollenberg, Daniel Ephraim Kennedy, Larry Kwartowitz, Nick Shellenberger
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $35

July 21 (Saturday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Stephen Long/Joe Morris
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • Alexis Marcelo Group; Diane Moser’s Birdsongs with Anton Denner, Ken Filiano Soup & Sound 8 pm $20
  • Cleric: Matt Hollenberg, Daniel Ephraim Kennedy, Larry Kwartowitz, Nick Shellenberger
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $35

July 22 (Sunday)

  • Brandon Seabrook Trio with Daniel Levin, Henry Fraser
    Barbès 7 pm $10
  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $35
  • faUSt; Mark Edwards’ Slipstream Time Travel Murmrr Ballroom 7 pm
  • ONO; Taiwan Housing Project; Bloor; Samantha Riott The Glove 8 pm

July 23 (Monday)

  • Arthur Kell, Roy Nathanson, Ben Goldberg
    Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • Gustavo Obligado/Andrew Drury Trio; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane,
    Kevin Shea; Briggan Krauss, J. Granelli, Michael Sarin; Mike Pride, Mick Barr,
    Chuck Bettis, Johnny Deblase; Marc Edwards, Ernest Anderson III, Takuma Kanaiwa,
    Colin Sanderson, David Tamura, Ayumi Ishito; Aaron Edgcomb, Chris Williams,
    Ben Finley, Keisuke Matsuno Bushwick Public House 7 pm $10

July 24 (Tuesday)

  • Ben Goldberg with Kirk Knuffke, Tony Scherr, Kenny Wollesen;
    Michael Formanek Group Korzo 9, 10:30 pm
  • Ikue Mori, Sylvie Courvoisier, Annie Gosfield
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

July 25 (Wednesday)

  • The Stone Commissions: Laura Ortman
    National Sawdust 7 pm $25
  • Double Double Trouble: Yuka Honda, Annie Gosfield, Nels Cline, Roger Kleier
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

July 26 (Thursday)

  • Sexmob: Steven Bernstein, Briggan Krauss, Tony Scherr, Kenny Wollesen
    Nublu 151 10 pm $15

July 27 (Friday)

  • Stephen Gauci/Cooper-Moore; Sandra Sprecher/Andrew Drury
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15

July 28 (Saturday)

  • Sarah Hughes, Nate Scheible, Benjamin Vergara, Ben Bennett, Tatiana Castro Mejía,
    Sean Ali, Andrew Drury, Jessica Gaynor, Quentin Tolimieri
    Soup & Sound 6 pm $20

July 29 (Sunday)

  • Matthew Shipp Trio with Michael Bisio, Newman Taylor Baker
    MoMA Sculpture Garden 8 pm

July 30 (Monday)

  • Prawit Siriwat/Daniel Durst; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea;
    Chris Welcome, Kirk Knuffke, Jaimie Branch, Ben Gerstein, Jonathan Moritz,
    Sam Weinberg, Shayna Dulberger, Mike Pride; Adam Caine, Nick Lyons, Adam Lane,
    John Wagner; Sana Nagano, Keisuke Matsuno, Paulo Cantarella, Tyler Luppi;
    Aron Namenwirth Quartet Bushwick Public House 7 pm $10

July 31 (Tuesday)

  • Zeena Parkins Areté Gallery 8 pm $20
  • Michaël Attias solo The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Joe Morris, Zach Levine, Charles Downs; Aron Namenwirth, Adam Lane, Joe Hertenstein; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea Pete’s Candy Store 9:30, 10:30, 11:15 pm

June 2018

June 1 (Friday)

  • Ed Neumeister Quartet with Marc Copland, Drew Gress, Tom Rainey
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Marty Ehrlich Shards with Angelica Sanchez, John Lindberg, Kate Gentile
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Carlo Costa/John McCowen; Vessel: Nathaniel Morgan, Angela Morris, Dustin Carlson, Ellen O’Meara Wonders of Nature 8 pm

June 2 (Saturday)

  • New Revolution Arts Presents Sound/Sight/Movement #2: Sean Ali/Azumi Oe; Jamara Wakefield; Jeffrey Bishop; Nate Wooley/Carlo Costa
    De Construkt 8 pm
  • Ty Citerman/Judith Berkson Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Marty Ehrlich Welcome Quartet with Ron Horton, Michael Bates, Gerald Cleaver
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Ron Anderson Improv Metal Quartet with Tom Shad, Will Arvo, Alex Cohen; G. Calvin Weston & Cartoon Justice; Matt Lavelle’s 12 Houses with Ras Moshe, Charles Waters, Anais Maviel, Alex Hamburger, Reggie Sylvester, Mark Hagan, Jack DeSalvo; Lingua Incognita Open Improv Session Muchmore’s 9 pm

June 3 (Sunday)

  • David Aaron, Rob Ritchie, Dave Gould; Sam Newsome solo
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Outskirts #6: Sean Ali, Carlo Costa, Eli Wallace; Jessica Ackerley & Sarah Manning 254 Schenck Ave (Brooklyn) $10

June 4 (Monday)

  • Eric Plaks, Evan Crane, Leonid Galaganov; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane;
    Mika Pontecorvo, Kersti Abrams, Adriane Pontecorvo, Mark Pino, Elijah Pontecorvo,
    G. Calvin Weston; Igor Lumpert, Sean Conly, Jason Nazary; Dave Sewelson,
    Dan Clucas; Anders Nilsson, Jon Goldberger
    Bushwick Public House 7 pm $10

June 5 (Tuesday)

  • Eve Packer, Daniel Carter, M.L. Liebler
    Cornelia Street Underground 6 pm $10
  • Dezron Douglas Black Lion Trinity with Darius Jones, Curtis Torian; Dave Lazar,
    Matt Mitchell, Kate Gentile Korzo 9, 10:30 pm

June 6 (Wednesday)

  • W.E. Randolph Presents: Anna Webber, Sam Pluta, Charmaine Lee; Caleb Curtis, Gerald Cleaver Balboa 8 pm $10
  • Andrew D’Angelo, Carmen Rothwell, Allan Mednard; Scree: Ryan Beckley,
    Carmen Rothwell, Jason Burger Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • Sean Ali, Jonathan Moritz, Carlo Costa; Bloor: Sam Weinberg, Andrew Smiley, Jason Nazary; Sandy Ewen, Ben Stapp, Ryan Shreves, Spencer Friedman JACK 8 pm

June 7 (Thursday)

  • Ben Goldberg Quintet with Ellery Eskelin, Mary Halvorson, Michael Formanek,
    Tomas Fujiwara The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15

June 8 (Friday)

  • International Anthem Showcase: Irreversible Entanglements: Camae Ayewa,
    Keir Neuringer, Aquile Navarro, Luke Stewart, Tcheser Holmes; Jeff Parker and
    The New Breed with Josh Johnson, Paul Bryan, Makaya McCraven;
    Makaya McCraven Band with Luke Stewart, Joel Ross, Marquis Hill
    National Sawdust 8 pm $22
  • Stone Improv Night: Jad Atoui, John Zorn, Simon Hanes, Tomas Fujiwara,
    Jeremiah Cymerman, Sam Kulik, Chuck Bettis, Joanna Mattrey, Aaron Rubinstein
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 9 (Saturday)

  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Chris Tordini
    Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10

June 10 (Sunday)

  • Carlo Costa, Christian Meaas Svedsen, Sam Kulik; Jonathan Moritz, Sean Ali,
    Carlo Costa Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Welf Dorr Unit with Dave Ross, Dmitry Ishenko, Joe Hertenstein;
    G. Calvin Weston/Mika Pontecorvo and Cartoon Justice; Matt Lavelle Quartet with
    Jack DeSalvo, Dmitry Ishenko, Jeremy Carlstedt; Sandy Ewen Trio
    Trans Pecos 1 pm

June 11 (Monday)

  • Stan Zenkoff, Zach Swanson, Aaron Novik, Guillermo Gregorio; Stephen Gauci,
    Sandy Ewen, Adam Lane; N. Hein, Jon Irabagon, Joe Hertenstein; Thomas Heberer,
    Yoni Kretzmer, Ken Filiano; Sam Weinberg, Henry Fraser, Mike Pride;
    Jonah Udall Quartet Bushwick Public House 7 pm $10

June 12 (Tuesday)

  • Peter Evans/Cory Smythe The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • This Against That: Ralph Alessi, Ravi Coltrane, Andy Milne, Drew Gress, Mark Ferber; Dirigo Rataplan: Ellery Eskelin, Dave Ballou, Michael Formanek, Devin Gray
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Jeremiah Cymerman & John McCowen; Toby Driver, Ron Varod; Sandy Ewen Spectrum 8 pm
  • James Ilgenfritz/Momenta Quartet: Emilie-Anne Gendron, Alex Shiozaki,
    Stephanie Griffin, Michael Haas The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 13 (Wednesday)

  • Mazz Swift Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • James Ilgenfritz and The Anagram Ensemble with Kathleen Supové, Jenny Choi,
    James Moore, Sara Schoenbeck The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 14 (Thursday)

  • Patrick Brennan’s Transparency Kestra with Carter Bales, Brian Groder, Lloyd Haber, Thomas Heberer, Jason Kao Hwang, Westbrook Johnson, Jason Mears, Warren Smith, Annemarie Wiesner El Taller LatinoAmericano 7 pm
  • The Marrow: Gordon Grdina, Mark Helias, Hank Roberts, Hamin Honari
    Happylucky no.1 8 pm
  • Marc Hannaford, Elias Stemeseder, Raf Vertessen, N. Hein
    Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • James Ilgenfritz solo and Trio with Robbie Lee, Brian Chase
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 15 (Friday)

  • Ben Perowsky Trio with Sylvie Courvoisier, Hank Roberts
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • John McCowen solo; Lester St. Louis solo
    JACK 7, 9 pm $15
  • Hypercolor and New Thread Quartet: Lukas Ligeti, James Ilgenfritz, Eyal Maoz,
    Geoffrey Landman, Kristen McKeon, Erin Rogers, Zach Herchen
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • David Torn, Jeremy Carlstedt, Tim Motzer Arete Gallery 8:30 pm

June 16 (Saturday)

  • Gordon Grdina Quartet with Oscar Noriega, Russ Lossing, Satoshi Takeishi;
    Oscar Noriega’s Crooked Trio with Marta Sanchez, Lim Yang
    Greenwich House Music School 7:30 pm $20
  • Leila Bordreuil solo; Madison Greenstone/Bryan Jacobs
    JACK 7, 9 pm $15
  • LPR X: Vijay Iyer Trio with Stephan Crump, Marcus Gilmore; Matana Roberts
    Le Poisson Rouge 7:30 pm $30
  • James Ilgenfritz New Quartet with Thomas Heberer, Sara Schoenbeck, Andrew Drury
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 17 (Sunday)

  • Ultra Soft: Weston Olencki, Michelle Lou, Dominic Coles; Jaimie Branch/Nate Wooley
    JACK 7, 9 pm $15

June 18 (Monday)

  • Matt Moran Organ Trio with Gary Versace, Tom Rainey
    Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • Jesse Dulman, Dave Sewelson, Ras Moshe, Leonid Galaganov; Stephen Gauci,
    Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea; Gordon Grdina, Oscar Noriega, Russ Lossing,
    Satoshi Takeishi; Myk Freedman Trio with Kenny Warren, Carlo Costa;
    Dave Treut Quartet; Hans Tammen, N. Hein, Briggan Krauss
    Bushwick Public House 7 pm $10
  • Paal Nilssen-Love Large Unit with Thomas Johansson, Mats Äleklint, Kristoffer Alberts, Julie Kjær, Klaus Holm, Per Åke Holmlander, Kalle Moberg, Ketil Gutvik,
    Tommi Keranen, Jon Rune Strøm, Christian Meaas Svendsen, Andreas Wildhagen,
    Christian Obermayer; Anteloper: Jaimie Branch/Jason Nazary
    Pioneer Works 8 pm

June 19 (Tuesday)

  • Jeff Davis Catchfoot with Anna Webber, Oscar Noriega, Russ Lossing, Adam Hopkins;
    Kris Davis, Stephan Crump, Eric McPherson
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Brian Marsella solo The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 20 (Wednesday)

  • Peter Evans Ensemble with Mazz Swift, Ron Stabinsky, Shayna Dunkelman
    Areté Gallery 8 pm $20
  • iMAGiNARiUM: Brian Marsella, John Lee, Dan Blankinship, Meg Okura, Jason Fraticelli, Rich Stein, Kenny Wollesen The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 21 (Thursday)

  • Michaël Attias Quintet with Ralph Alessi, Aruán Ortiz, John Hébert, Francisco Mela
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • William Hooker Quartet Moon with Jon Irabagon, Mara Rosenbloom, Adam Lane
    and guest Bob Holman Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • The Lamentations: Brandon Lopez/Sam Yulsman; Nate Wooley, Michael Foster,
    Ben Bennett, Brandon Lopez Roulette 8 pm $20
  • Omotara James; Sean Ali/Azumi Oe; Softshell: Angela Morris, Ellen O’Meara,
    Sam Sowyrda St. Lydia’s 8 pm
  • The Flail: Brian Marsella, Dan Blankinship, Stephan Moutot, Reid Taylor, Charles Goold
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 22 (Friday)

  • Marty Ehrlich Bells I & II; Mike Faloon; Asa Horvitz/Anna Webber Trio
    Soup & Sound 8 pm $20
  • Brian Marsella, Jason Fraticelli, Kenny Wollesen
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 23 (Saturday)

  • Sean Conly Trio with Michaël Attias, Satoshi Takeishi; Santiago Leibson Trio with
    Drew Gress, Devin Gray Greenwich House Music School 7:30 pm $20
  • Gatos do Sul: Brian Marsella, Itai Kriss, Pablo Aslan, Gil Oliveira, Cyro Baptista
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 25 (Monday)

  • Brian Groder Quartet; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane; John Loggia Quartet;
    Aaron Rubenstein, Sarah Hughes, Nick Dunston, Michael Larocca;
    Alexis Marcello Quartet; Sandy Ewen/Andrew Neumann
    Bushwick Public House 7 pm $10

June 26 (Tuesday)

  • James Carney Quartet with Chris Lightcap, Mark Ferber; Ethan Iverson Trio Korzo 9, 10:30 pm
  • Fundamental Evolution (Back Street Shuffle): Anne Humanfeld, Leonid Galaganov,
    Jeff Schlanger, William Parker, Peter Dennis, Walter Stinson
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 27 (Wednesday)

  • The Stone Commissions: Jon Irabagon
    National Sawdust 7 pm $25
  • The Blinking of the Ear: AnneMarie-Sandy, Eri Yamamoto, Leonid Galaganov,
    William Parker, Daniel Carter, Steve Swell
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 28 (Thursday)

  • White Wine Positions—Dedicated to Johannes Bauer: Jim Staley, Steve Swell,
    Masahiko Kono, Joe McPhee, Jeff Schlanger, Walter Stinson, William Parker,
    Peter Dennis The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 29 (Friday)

  • Music Now!: Ras Moshe Burnett, Matt Lavelle, Lee Odom, Devin Brahja Waldman,
    Jean Carla Rodea, Chris Forbes, Larry Roland, Leonid Galaganov; Lauren Lee,
    Darian Thomas; Improvisational Composers Ensemble: Rocco John Iacovone,
    Sana Nagano, Michael Lytle, Ras Moshe Burnett, Phil Sirois, John Pietaro,
    Rich Rosenthal, Tom Cabrera; The Accidental Orchestra: Michael Moss, Michael Lytle, Richard Keene, Elliot Levin, Ras Moshe Burnett, Brian Groder, Larry Roland,
    Melanie Dyer, Carol Buck, George Crotty, Lenny Mims, Steve Cohn, Rick Iannacone,
    Dom Minasi, Warren Smith, Chuck Fertal Scholes Street Studio 7 pm $20
  • Music For Cosmic Octet—“Eventual” (for Sunny Murray): Steve Swell, Jaimie Branch, Rob Brown, Darius Jones, James Brandon Lewis, Cooper Moore, William Parker, William Hooker The Stone at The New School 8:30 pm $20

June 30 (Saturday)

  • Allen Lowe, Matthew Shipp, Kevin Ray, Gerald Cleaver
    Soup & Sound 8 pm $20

May 2018

May 1 (Tuesday)

  • Marc Hannaford Trio with Simon Jermyn, Satoshi Takeishi; Alec Goldfarb Quartet with Jeremy Viner, Kim Cass, Steven Cramer
    Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Caroline Davis Quartet with Julian Shore, Tamir Shmerling, Jay Sawyer;
    Tim Berne/Hank Roberts Korzo 9, 10:30 pm
  • Moppa Elliott’s Unspeakable Garbage with Jon Irabagon, Nick Millevoi, Ron Stabinsky, Dan Monaghan; Mike Kennedy Group with Mike Frank, Ken Pendergast,
    Dan Monaghan ShapeShifter Lab 7 pm $10
  • Jacob Jolliff & Max Johnson Barbes 7 pm

May 2 (Wednesday)

  • Shoko Nagai’s Tokala with Vasko Dukovski, Kenny Warren, Stomu Takeishi,
    Satoshi Takeishi Barbès 8 pm $10
  • Junebug Festival: Ned Rothenberg, Adam Rudolph, Hamid Drake; Amirtha Kidambi Quartet with Matt Nelson, Nick Dunston, Max Jaffe
    Happylucky no.1 8, 9 pm
  • Michael Formanek Quartet with Tony Malaby, Kris Davis, Dan Weiss
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • M/S/T; Prone; Wild Plants; Zenkoff & Project Kandata Alphaville 8 pm
  • Jonathan Goldberger, Simon Jermyn, Mat Maneri, Gerald Cleaver; Ryan Muncy Solo Balboa 8 pm $10
  • Limited Resources 17: Ami Yamasaki & Tamio Shiraishi; Nicola Hein, Matteo Liberatore, Sandy Ewen; James McKain & Chris LiButti Muchmore’s 9 pm $6

May 3 (Thursday)

  • Marika Hughes New String Quartet with Charlie Burnham, Marvin Sewell,
    Rashaan Carter Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Jessica Pavone solo; Liberty Ellman Trio with Stephan Crump, Damion Reid Happylucky no.1 8, 9 pm
  • Thumbscrew and Reeds: Mary Halvorson, Tomas Fujiwara, Michael Formanek,
    Tim Berne, Jon Irabagon, Oscar Noriega, Peter Formanek
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • WOrK#49: Ed Bear, Bhob Rainey, Sean Meehan, Nicola Hein Outpost 8 pm $10
  • Jaimie Branch, Robert Boston, Thomas Helton, Dave Miller Nublu Classic 9 pm

May 4 (Friday)

  • Nick Lyons/Harvey Diamond The Drawing Room 7 pm $20
  • Igor Lumpert Quartet with Rez Abbasi, Sean Conly; Reggie Workman, Ikue Mori,
    Redi Fernandez Happylucky no.1 8, 9 pm
  • Marty Ehrlich, Taylor Ho Bynum, Angelica Sanchez, Michael Formanek,
    Pheeroan akLaff The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • EFW Presents: Karuna (Hamid Drake/Adam Rudolph) Howland Cultural Center (Beacon, NY), 8 pm $20

May 5 (Saturday)

  • Sound/Sight/Movement: Dave Ross, Ras Moshe, Adam Lane, Rob Mitzner, Shlomit Oren-Ross; Telepathic Television: Robert Dick, Andrew Drury, Joshue Ott; No Land & Andrew Forman De-construkt (41 Seabring St, Brooklyn) 8 pm $15
  • Tim Berne, Ralph Alessi, Brandon Seabrook, Michael Formanek, Ches Smith
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

May 6 (Sunday)

  • Michael Formanek solo 440Gallery 4:40 pm $10
  • Thomas Helton/Brandon Lopez; Nicola Hein/Robert Dick
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Marc Ribot’s Ceramic Dog with Shazad Ismaily; Nik Bärtsch’s Ronin with Sha,
    Thomy Jordi, Kaspar Rast Le Poisson Rouge 7:30 pm $25
  • Slipstream Time Travel; Samonik; Barbiana Complex with E. Levin El Cortez 7 pm

May 7 (Monday)

  • Raf Vertessen, Drew Wesely, Hery Paz; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane,
    Kevin Shea; Tiffany Chang/Robert Dick; Florian Herzog, David Leon,
    Stephen Boeghold; Eli Wallace, Chris Pitsiokos, Andrew Smiley, Jason Nazary;
    Ethan Primason, Justin Frye, Arian Shafiee
    Bushwick Public House 7 pm $10

May 8 (Tuesday)

  • Hank Roberts Trio with Jacob Sacks, Vinnie Sperrazza
    Barbès 7 pm $10
  • James Carney Quartet with Tony Malaby, Dezron Douglas, Allan Mednard;
    Tony Malaby Group Korzo 9, 10:30 pm

May 9 (Wednesday)

  • Thollem McDonas/Brian Chase; Muysassar Kurdi; Bentley Anderson & Mystic Ruler H0l0 7 pm $10
  • Unanimity: Daniel Carter, Vasko Dukovski, Stelios Mihas, Jeff Harshbarger,
    George Spanos Nublu 8 pm
  • Hu: Vibrational: Adam Rudolph, Joe Hertenstein, John Hadfield, Rogério Boccato,
    Dan Kurfirst, Hamid Drake, Alexis Marcelo, James Dellatacoma
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Charas Is Alive on Spaceship Earth: Reception & Performances Loisaida 6 pm

May 10 (Thursday)

  • Galaxies: Bill Laswell, Nels Cline, Hamid Drake, Adam Rudolph, Ralph M. Jones,
    James Dellatacoma The Stone at The New School 8:30 pm $20

May 11 (Friday)

  • Mario Pavone Dialect Trio with Matt Mitchell, Tyshawn Sorey
    Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10
  • Anthony Coleman solo; Ellery Eskelin solo
    Greenwich House Music School 7:30 pm $15
  • Tanya Tagaq Le Poisson Rouge 7:30 pm $35
  • Karuna: Ralph M. Jones, Hamid Drake, Adam Rudolph
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Sandy Ewen & Eli Wallace; Moda: Lester St. Louis Spectrum 7 pm

May 12 (Saturday)

  • Lena Bloch and Feathery with Russ Lossing, Cameron Brown, Billy Mintz Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Ahmed Abdullah’s Diaspora Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20
  • Adam Rudolph’s Moving Pictures Sextet with Hamid Drake, Ralph M. Jones,
    Kenny Wessel, Damon Banks The Stone at The New School 8:30 pm $20

May 13 (Sunday)

  • Jackdaw: Sean Ali, Erika Dicker, Joe Moffett; William Parker Aquasonic Ensemble with Jeff Schlanger, Anna Humanfeld, Leonid Galaganov
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Desertion Trio; Secret People; Matt Nelson W/O/N Wonders of Nature 8 pm

May 14 (Monday)

  • Lior Milliger, Welf Dorr, Adam Lane, Jeremy Carlstedt; Stephen Gauci, Sandy Ewen,
    Adam Lane; Andrea Wolper/Lauren Lee; Shawn Lovato, Todd Neufeld, Colin Hinton;
    Michael Larocca, Tristan Pollack, Zac Jaffee, Aaron Rubenstein; Rodrigo Recabarron/
    Justin Wert Bushwick Public House 7 pm $10

May 15 (Tuesday)

  • Lauren Lee Quartet Cornelia Street Cafe 8 pm $10

May 16 (Wednesday)

  • Daniel Sarid Trio with Nadar Makel, Od Bymet; Almog Sharvi Band with Adam O’Farrill, Brandon Seabrook, Luckas Koenig Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • Jamie Saft, Joe Morris, Charles Downs
    Happylucky no.1 8, 9 pm $10
  • Broken Shadows: Tim Berne, Chris Speed, Reid Anderson, Dave King
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $30
  • David Behrman/John King The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • A.E. Randolph Presents: Angela Morris’ Rallidae; Matt Mitchell-Kate Gentile Duo Balboa 8, 9:30 pm

May 17 (Thursday)

  • Conrad Harris/Pauline Kim Harris; Chris McIntrye/Jen Baker;
    Aleksandra Vrebalov/John King The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Brackish #18: Colin Hinton; Sarah Fonseca; Katie McShane St. Lydia’s 7:30 pm
  • GP Presents: Aaron Quinn; Katie Battistoni; Ian Douglass Moore; Matteo Liberatore/Jessica Ackerley Duo Main Drag Music 8 pm $5

May 18 (Friday)

  • Alex Zhang Hungtai/Gabriel Ferrandini; Brian Chase
    National Sawdust 10:30 pm $15
  • Jason Stein’s Locksmith Isidore with Jason Roebke, Mike Pride; Jaimie Branch Trio
    with Luke Stewart, Mike Pride Nublu 151 7 pm $12
  • Joan La Barbara, Gelsey Bell, John King
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Brandon Lopez, Chris Corsano, Sam Yulsman Issue Project Room 8 pm $10

May 19 (Saturday)

  • Anders Nilsson Trio with Michaël Attias, Ken Filiano
    Barbès 6 pm $10
  • Jeff Davis Dragon Father Trio with Ben Monder, Eivind Opsvik
    Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10
  • Stephanie Richards’ Fullmoon with J.A. Deane, Qasim Naqvi
    National Sawdust 10 pm $25
  • Corrosive Imagination Practiced on the Real De-construkt 8 pm

May 21 (Monday)

  • Vision Festival Films 2018 Anthology Film Archives 7 pm
  • Xander Nayler, Elija Shiffer, Nicholas Jozwiak, Raphael Pannier; Stephen Gauci,
    Sandy Ewen, Adam Lane; Aron Namenwirth, Welf Dorr, Charlie Sabatino,
    Joe Hertenstein; Brian Groder, Mike Bisio, Jay Rosen; Billy Mintz Quartet;
    Sam Day Harmet/Sana Nagano Bushwick Public House 7 pm $10

May 22 (Tuesday)

  • Joe Morris/Tomas Fujiwara The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Matteo Liberatore/Brandon Lopez Duo; Motel: Nathaniel Morgan, Angela Morris, Owen Stewart-Robertson 49 Shade 8, 9 pm

May 23 (Wednesday)

  • Zach Layton; Loren Connors; David Grubbs
    H0l0 7:30 pm $10
  • Shoko Nagai solo and Quartet Happylucky no.1 8, 9 pm $10
  • Vision Festival—Celebrating Dave Burrell: Dave Burrell, Darius Jones, Steve Swell,
    Harrison Bankhead, Andrew Cyrille; Archie Shepp Quartet with Dave Burrell,
    William Parker, Hamid Drake; Djassi DaCosta Johnson/Shayna Dulberger;
    Dave Burrell Quintet with James Brandon Lewis, Kidd Jordan, William Parker,
    Andrew Cyrille Roulette 6:30 pm $40
  • Joe Morris, Tomeka Reid, Kyoko Kitamura, Taylor Ho Bynum
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

May 24 (Thursday)

  • Vision Festival: Mary Halvorson’s Code Girl with Adam O’Farrill, Amirtha Kidambi,
    Michael Formanek, Tomas Fujiwara; Whit Dickey Trio with Michael Bisio, Rob Brown; Women with an Axe to Grind: Patricia Nicholson, Joëlle Léandre, Nicole Mitchell, Melanie Dyer; Space: Thomas Buckner, Roscoe Mitchell, Scott Robinson Roulette 7 pm $40
  • Joe Morris/Ben Stapp The Stone at The New School 8:30 pm $20

May 25 (Friday)

  • Hank Roberts Sextet with Brian Drye, Mike McGinnis, Dana Lyn, Jacob Sacks,
    Vinnie Sperrazza; Joe Fiedler’s Stunt Chicken with Jeff Lederer, Sean Conly,
    Michael Sarin Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $15
  • Vision Festival: Irreversible Entanglements: Camae Ayewa, Keir Neuringer,
    Aquiles Navarro, Luke Stewart, Tcheser Holmes; Douglass Dunn with Emily Pope,
    Grazia Della-Terza, Jin Ju Song-Begin, Jake Szczypek, Alexandra Berger, Jules Bakshi, Janet Charleston, Timothy Ward, Jason Kao Hwang, Anders Nilsson, Michael TA Thompson; Nasheet Waits Equality with Darius Jones, Aruán Ortiz, Mark Helias; Seraphic Light: Daniel Carter, William Parker, Matthew Shipp; Matthew Shipp Acoustic Ensemble with Michael Bisio, Newman Taylor Baker, Jason Kao Hwang, Mat Walerian, Nate Wooley
    Roulette 7 pm $40
  • Joe Morris, Peter Evans, Mat Maneri The Stone at The New School 8:30 pm $20

May 26 (Saturday)

  • Vision Festival: Visionary Youth Orchestra directed by Jeff Lederer and Jessica Jones
    with guest Dave Burrell; Fay Victor Mutations for Justice with Jaimie Branch,
    Luke Stewart, Michael Vatcher; Afro-Algonquin 2018: Mixashawn Rozie, Rick Rozie,
    Royal Hartigan; Patricia Spears Jones/Jason Kao Hwang; Ambrose Akinmusire,
    Kris Davis, Tyshawn Sorey; AfroHorn: Francisco Mora Catlett, Ahmed Abdullah,
    Alex Harding, Bob Stewart, Sam Newsome, Aruán Ortiz, Rashaan Carter, Roman Díaz
    Roulette 6 pm $40

May 27 (Sunday)

  • Vision Festival: Frode Gjerstad Trio with Ingebrigt Håker Flaten, Paal Nilssen-Love and guest Steve Swell; Gerald Cleaver, Brandon Lopez, Chris Potter, David Virelles;
    Arthur Jafa; By Any Means: Charles Gayle, William Parker, Muhammad Ali;
    Craig Harris Brown Butterfly with Eddie Allen, Jay Rodriguez, Adam Klipple, Calvin Jones, Tony Lewis, Kahlil Kwame Bell Roulette 6:30 pm $40
  • Beyond Duo Explorations and Improvisations – Remembering Bern 6BC Botanical Garden 4pm

May 28 (Monday)

  • Vision Festival—Jaimie Branch Fly or Die with Anton Hatwich, Lester St. Louis,
    Chad Taylor; Cooper-Moore solo; Julie Ezelle Patton with Ken Filiano, Nasheet Waits, Paul Van Curen; Jemeel Moondoc New World Pygmies with William Parker,
    Hamid Drake; Oliver Lake Big Band with Bruce Williams, James Stewart, Alex Harding, Darius Jones, Mike Lee, Adam O’Farrill, Freddie Hendrix, Nabate Isles, Greg Glassman, Aaron Johnson, Al Patterson, Terry Greene II, Robert Stringer, Yoichi Uzeki, Robert Sabin, Chris Beck Roulette 6 pm $40

May 29 (Tuesday)

  • Todd Neufeld Group with Rema Hasumi, Sergio Krakowski, Billy Mintz Korzo 9 pm
  • DIáSPORA: Chiquita Magic/Anaïs Maviel; Cross Times: Sam Yulsman, Luke Stewart,
    Anaïs Maviel Roulette 8 pm $20
  • Marty Ehrlich/Wadada Leo Smith The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Nicola Hein, Sandy Ewen, Matteo Liberatore, Aron Namenwirth; Stephen Gauci, Erik Plaks, John Loggia; Lior Milliger, Sean Conly, Joe Hertenstein Pete’s (709 Lorimer St, Brooklyn) 9:30 pm

May 30 (Wednesday)

  • Russ Lossing solo; Russ Lossing’s King Vulture with Adam Kolker, Matt Pavolka,
    Dayeon Seok Happylucky no.1 8, 9 pm $10
  • Marty Ehrlich Trio Exaltation with John Hébert, Nasheet Waits
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Sarah Bernstein Unearthish with Satoshi Takeishi; Laura Ortman/Emilie Lesbros Wonders of Nature 8 pm $10

May 31 (Thursday)

  • Marty Ehrlich’s Philosophy of a Groove Quartet with James Weidman, Jerome Harris,
    Christopher Beck The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 2018

April 1 (Sunday)

  • Louise D.E. Jensen; Jack Wright/Zach Darrup
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Dan Weiss Starebaby with Craig Taborn, Matt Mitchell, Ben Monder, Trevor Dunn
    Nublu 151 8 pm $25

April 2 (Monday)

  • Reggie Sylvester Trio; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Kevin Shea; Guillermo Gregorio,
    Omar Tamez, Joe Fonda; Dierk Peters, Nick Dunston, Stephen Boegehold; Juanma Trujillo, Hery Paz, Andrew Schiller, Robin Baytas; John Loggia/Eric Plaks Bushwick Public House 7 pm $10

April 3 (Tuesday)

  • Chet Doxas, Jacob Sacks, Zack Lober, Vinnie Sperrazza;
    Daniel Levine/Anthony Wonsey Korzo 9, 10:30 pm
  • Dan Weiss solo The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Elijah Shiffer and the Robber Crabs with Andrew Shillito, Marty Kenney, Tim Rachbach, Jane Marshall (record release!) Erv’s 8 pm

April 4 (Wednesday)

  • Mary Halvorson Code Girl with Michael Formanek, Tomas Fujiwara, Amirtha Kidambi, Adam O’Farrill Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $30
  • Dan Weiss/Craig Taborn The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Abe Maneri/Ben Jaffe; Stan Zenkoff & John Thayer H0L0 8 pm

April 5 (Thursday)

  • William Hooker’s The Great Migration with Ras Moshe, Eriq Robinson,
    Mara Rosenbloom, Goussy Celestin and guests William Parker, David Soldier,
    Ava Mendoza, Jeremy Grovesnor Roulette 8 pm $20
  • Fourth Floor: Dan Weiss, Matt Mitchell, Miguel Zenón
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Evan Parker/Ned Rothenberg Zürcher Gallery 8 pm $15

April 6 (Friday)

  • Sun Tiger: Sean Moran, Hank Roberts, Vinnie Sperrazza
    Brooklyn Conservatory of Music 7 pm $15
  • Blaise Siwula, Matt Lavelle, Eric Plaks, Jon Panikkar
    Michiko Studios 9 pm
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Thomas Morgan
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 7 (Saturday)

  • Citizen Arts Presents: Pheeroan akLaff/Mikan Nitta; James Brandon Lewis; Chad Taylor; Rob Reddy Ensemble The Cell 7 pm $20
  • Dan Weiss/Miles Okazaki The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 8 (Sunday)

  • Andrew Schiller Trio with Hery Paz, Dayon Soek; Joey Sellers Trio with Kenny Wessel, Billy Mintz Legion Bar 9 pm $10

April 9 (Monday)

  • Matt Lavelle/Daniel Carter; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea;
    Daniel Carter, Blaise Siwula, Matt Lavelle, Eric Plaks, William Parker, Jon Panikkar;
    Tony Malaby, Roberta Piket, Hilliard Greene, Billy Mintz; Daniel Blake Quartet;
    Yoni Kretzmer, Mazel Fortia, Joe Hertenstein
    Bushwick Public House 7 pm $10

April 10 (Tuesday)

  • Simon Jermyn; Sam Ospovot Trio with Kim Cass, Matt Mitchell Korzo 9, 10:30 pm
  • Patricia Brennan, Tomeka Reid, Tomas Fujiwara
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 11 (Wednesday)

  • LOUD Week Minifest: Keir Neuringer Solo; Michael Foster, Brandon Lopez, Weasel Walter JACK 8 pm $15
  • Dustin Carlson, Angela Morris, Devin Gray
    Balboa 8 pm
  • Mara Rosenbloom solo; Mara Rosenbloom Flyways with Anaïs Maviel, Adam Lane
    Happylucky no.1 8, 9 pm
  • Joseph Daley Tuba Trio with Scott Robinson, Warren Smith and guests Bill Cole,
    Althea SullyCole, Craig Harris Soup & Sound 7 pm $20
  • Amir ElSaffar, Ole Mathisen, Tomas Fujiwara
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 12 (Thursday)

  • LOUD Week Minifest: Dan Peck’s The Gate with Tom Blancarte, Brian Osborne; Weasel Walter, Sandy Ewen, Damon Smith JACK 8 pm $15
  • Matteo Liberatore solo; Mara Rosenbloom/Emilie Lesbros; Slideshow Junky:
    Eli Wallace, Angela Morris, Ben Cohen, Deric Dickens Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Stone Edifice Trio: Walter Smith III, Drew Gress, Tomas Fujiwara
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 13 (Friday)

  • LOUD Week Minifest: Don Dietrich & Camille Dietrich; Mike Pride Solo JACK 8 pm $15
  • Andrew Drury’s Content Provider with Briggan Krauss, Ingrid Laubrock, Brandon Seabrook Greenwich Street Music School 8 pm
  • Double Double: Bill Frisell, Mary Halvorson, Kendrick Scott, Tomas Fujiwara
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 14 (Saturday)

  • LOUD Week Minifest: Shayna Dulberger Solo; Samantha Riott with Michael Foster JACK 8 pm $15
  • Aram Shelton/Harald Berg; Aram Shelton, Harald Berg, Jaimie Branch,
    Michael Coleman Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Trio Love Call: Brian Drye, Hank Roberts, Ches Smith
    The Owl Music Parlor 7:30 pm $10
  • Triple Double: Ralph Alessi, Taylor Ho Bynum, Mary Halvorson, Brandon Seabrook,
    Tom Rainey, Tomas Fujiwara The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 15 (Sunday)

  • Ava Mendoza’s Unnatural Ways; Marc Edwards & Mick Barr; Bbigpigg, Thaetas H0L0 8 pm

April 16 (Monday)

  • Aaron Rubinstein, Sarah Hughes, Brandon Davis, Michael Larocca; Stephen Gauci,
    Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea; Hampus Ohman-Frolund/Anders Nilsson;
    Nick Lyons Quartet; Kenneth Jimenez Quartet; Welf Dorr, Aron Namenwirth,
    Zach Swanson, John Loggia Bushwick Public House 7 pm $10
  • Music Now!: Althea SullyCole & Ras Moshe Burnett; “Untempered Spring” with
    Bill Cole, Ras Moshe Burnett, Larry Roland, Leonid Galaganov The Commons 7 pm $15

April 17 (Tuesday)

  • Max Johnson Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • Brian Drye Quintet with Charlotte Greve, Jonathan Goldberger, Matt Pavolka, Jeff Davis; Hank Roberts Sextet with Mike McGinnis, Dana Lyn, Hank Roberts, Brian Drye, Jacob Sacks, Vinnie Sperrazza Korzo 9, 10:30 pm
  • David Buchbinder, Michael Winograd, Uri Sharlin, Zoe Guigeno
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 18 (Wednesday)

  • Uri Caine/Mark Helias Mezzrow 8 pm $20
  • David Buchbinder, Yoshi Fruchter, Shanir Blumenkranz
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 19 (Thursday)

  • Pharoah Sanders Le Poisson Rouge $45
  • David Buchbinder, Quinsin Nachoff, Dave Restivo, Mike Herrisey, Richie Barshay
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 20 (Friday)

  • Awesome Tapes from Africa in New York Secret Project Robot 10 pm $12
  • David Buchbinder Duo The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 21 (Saturday)

  • Awesome Tapes from Africa in New York Secret Project Robot 10 pm $12
  • David Buchbinder, Marty Ehrlich, Mario Forte, Dave Eggar, Dave Restivo, Mike Herrisey
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 22 (Sunday)

  • Yoni Kretzmer 4 with Kenny Warren, Shanir Blumenkrantz, Weasel Walter;
    Danny Kamins, Michael Foster, Sandy Ewan, Damon Smith
    Legion Bar 8 pm $10

April 23 (Monday)

  • Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea; Sandy Ewen, Matteo Liberatore, Lauri Hyvarinen; Jason Mears, Quentin Tolimieri, Andrew Drury; Adam Caine, Bob Lanzetti, Adam Lane, Billy Mintz; Spencer Friedman/Ryan Shreves
    Bushwick Public House 7 pm $10

April 24 (Tuesday)

  • Ingrid Laubrock Anti-House 4 with Mary Halvorson, Kris Davis
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Tribute to Violeta Parra: Sofía Rei with Leo Genovese, Jorge Glem, Juanita Añez,
    Valentina Añez The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 25 (Wednesday)

  • Sean Conly Trio with Michaël Attias, Satoshi Takeishi; Michael Bates with Jon Irabagon, Uri Caine, Ben Perowsky Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • Mary Halvorson & Maria Grand HappyLucky no. 1 8 pm
  • Sofía Rei with JC Maillard, Jorge Glem, Jorge Roeder, Franco Pinna
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 26 (Thursday)

  • Sara Serpa, Kyoko Kitamura, JD Walter, Monika Heidemann, Aubrey Johnson,
    Grecia Albán, Sofía Rei The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 27 (Friday)

  • Meshell Ndegeocello Le Poisson Rouge 7:30 pm $40
  • Mycale: Ayelet Rose Gottlieb, Malika Zarra, Sofía Rei, Sara Serpa
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 28 (Saturday)

  • Lucas Brode Trio with Ben Backus & Kevin Shea; Jessica Ackerley Trio with Mat Muntz, Nick Fraser; Colin Hinton’s Glassbath; Brandon Seabrook & Philip White Wonders of Nature 7 pm $10
  • Hank Roberts, Mark Helias, Hamin Honari, Gordon Grdina and guest Jessika Kenney
    Alwan for the Arts 8 pm $10
  • Sofía Rei/JC Maillard The Stone at The New School 8:30 pm $20

April 29 (Sunday)

  • Jesse Dulman with Ras Moshe, Dave Sewelson, Leonid Galaganov; Michael Lytle/ Nicolas Letman-Burtonovic Downtown Music Gallery 6 pm

April 30 (Monday)

  • Jonah Udall, Nicole Davis, Brian Krock, Noah Becker; Stephen Gauci, Sandy Ewen,
    Adam Lane, Kevin Shea; Blaise Siwula Quartet; Daniel Carter, Ras Moshe,
    Brad Faberman, Dave Miller; Tcheser Holmes Quartet; Ben Cohen, Hery Paz,
    Shawn Lovato, Colin Hinton Bushwick Public House 7 pm $10

March 2018

March 1 (Thursday)

  • Tar Sands Songbook – Workshop Performance and Panel Discussion: Tanya Kalmanovitch, Jennifer Van Dyck, Peter Jay Fernandez, Evan Allen John L. Tishman Auditorian at the New School 6 pm
  • Taylor Ho Bynum 9-Tette with Jim Hobbs, Ingrid Laubrock, Bill Lowe, Mary Halvorson, Tomeka Reid, Stomu Takeishi, Ken Filiano, Tomas Fujiwara
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $20
  • Aaron Irwin Sextet with Peter Hess, Matthew McDonald, Emily Wong, Terry McManus, Gary Wang; Sebastien Ammann’s Color Wheel with Michaël Attias, Noah Garabedian, Gerald Cleaver The Owl Music Parlor 7:30 pm $10
  • Jonathan Finlayson/Steve Lehman The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Dave Treut, Xander Naylor, CLEBS Group C’mon Everybody 8 pm

March 2 (Friday)

  • Carl Stone, Ned Rothenberg, Ami Yamasaki
    Issue Project Room 8 pm $15
  • Dogwood: Nico Soffiato/Zach Swanson *Record Release*
    Scholes Street Studio 8 pm $10
  • Martin Escalante & Sam Weinberg, Sandy Ewen Solo, Joe Moffett Solo, Henry Fraser Solo 439 Jefferson Ave, Brooklyn
  • Jonathan Finlayson and Sicilian Defense with Miles Okazaki, Matt Mitchell, John Hébert, Craig Weinrib The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 3 (Saturday)

  • Kate Gentile/Davy Lazar; Sandy Ewen/Weasel Walter; Steve Swell, John Dikeman,
    Jasper Stadhouders, Tony Piazza, Adam Shead
    H0l0 7 pm $10
  • Jonathan Finlayson Sextet with Steve Lehman, Brian Settles, Matt Mitchell,
    John Hébert, Craig Weinrib The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Musique Libres Femmes Jazz at Tompkins Square Library 3 pm
  • Daniel Levine’s Knuckleball, Santiago Leibson Trio Greenwich House Music School 7:30 pm
  • Jim Denley/Susan Alcorn, Dikeman/Stadhouders/Swell/Shead/Piazza Happylucky no.1 8 pm

March 4 (Sunday)

  • Tammen, Matsuno, Vertessen Downtown Music Gallery 6 pm

March 5 (Monday)

  • Devin Brahja Waldman, Brandon Lewis, Reggie Sylvester; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea; Rick Parker, Martin Philadelphy, Jeremy Carlstedt;
    Joe McPhee, Elias Stemeseder, Ken Filiano, Raf Vertessen; Eriq Robinson, Dave Ross,
    Matt Chilton, William Hooker; Prawit Siriwat, Daniel Durst, Colin Hinton
    Bushwick Public House 7 pm $10

March 6 (Tuesday)

  • Matt Pavolka’s Horns Band Korzo 9 pm
  • John Schott/Matt Wright The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 7 (Wednesday)

  • Mara Rosenbloom solo; Mara Rosenbloom Flyways with Anaïs Maviel, Adam Lane
    Happylucky no.1 8, 9 pm $15
  • The Actual Trio: John Schott, Dan Seamans, John Hanes
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 8 (Thursday)

  • Okkyung Lee & Brandon Lopez, Derek Baron Solo, Michael Foster, Dan Peck, Michael Evans Vital Joint 8 pm 
  • The Under_Line Salon featuring Dave Burrell David Gage String Instruments 7 pm
  • The Actual Septet: Andrew D’Angelo, Jessica Jones, Claire Daily, John Schott,
    Will Bernard, Dan Seamans, John Hanes
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 9 (Friday)

  • Tony Malaby, Ben Monder, Tom Rainey
    Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10
  • Quentin Tolimieri solo; Jason Mears, Matteo Liberatore, Quentin Tolimieri, Carlo Costa
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • What Comes Before: Ben Goldberg, John Schott, Michael Sarin
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 10 (Saturday)

  • Brutal Measures: Lydia Lunch/Weasel Walter; Keijaun Thomas;
    Thomas Boettner’s Straight Panic Issue Project Room 8 pm $15
  • Seabrook/Hirvonen/Ackerley/D Taylor/Hacker Main Drag Music 8 pm
  • Cooper-Moore/Andrew Drury Duo; We Free Strings: Melanie Dyer, Gwen Laster,
    Charles Burnham, Alex Waterman, Ken Filiano, Michael Wimberly
    Soup & Sound 8 pm $20
  • Cosmic Diaspora: Jake Marmer, Anthony Coleman, John Schott, Aaron Alexander
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 11 (Sunday)

  • Sean Ali/Ayako Kanda; Dogwood: Nico Soffiato/Zach Swanson
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • John Zorn with Christian McBride, Marc Ribot, Mary Halvorson, Jim Staley, Ikue Mori, Kenny Wollesen, Ches Smith and guests
    Village Vanguard 3 pm $35

March 12 (Monday)

  • Eric Plaks, Aron Namenwirth, John Loggia; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane;
    Michael Lytle, Matthew Ostrowski, Nicolas Letman-Burtinovic; Caroline Davis,
    Caleb Curtis, Charlotte Greve, Oscar Noriega; Eli Wallace, Ben Cohen, Dave Miller;
    Will Greene, Elias Stemeseder, Raf Vertessen
    Bushwick Public House 7 pm $10

March 13 (Tuesday)

  • Camp Songs: Uri Caine, Drew Gress, Ben Perowsky
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 14 (Wednesday)

  • Walter/Ewen/Smith, Max Ernst/Daniel Carter, Riott/Stewart, Michael Foster Legion Bar 7 pm
  • Jeff Davis Dragon Father Trio with Ben Monder, Eivind Opsvik; Aaron Irwin Sextet with Peter Hess, Matthew McDonald, Chris Commer, Terry McManus, Gary Wang
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • Moodswing Orchestra Analog: Charlie Burnham, Ed Pastorini, Oren Bloedow,
    Ben Perowsky and guest Jennifer Charles
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 15 (Thursday)

  • David Tronzo, John Medeski, Ben Perowsky
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 16 (Friday)

  • Tim Berne, Hank Roberts, David Torn, Ben Perowsky
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 17 (Saturday)

  • Ben Perowsky Quartet with Chris Speed, Ben Monder, Scott Colley
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 19 (Monday)

  • Daniel Carter, Eric Plaks, Adam Lane, Tcheser Holmes; Stephen Gauci, Sandy Ewen,
    Adam Lane; Welf Dorr Quartet; Nick Fraser Quartet with Kenny Warren,
    Brandon Lopez; Drew Wesely, Ben Rolston, Colin Hinton; Stelios Mihas,
    Zach Swanson, Michael Sutton Bushwick Public House 7 pm $10

March 20 (Tuesday)

  • Seven Voices H010 8 pm
  • Tony Malaby, Kris Davis, Nick Fraser; Mike Pride Trio with Jon Irabagon,
    Drew Gress Korzo 9, 10:30 pm

March 21 (Wednesday)

  • Azonic, Brown Angel, Mick Barr-Marc Edwards Duo, Kevin Hufnagel Saint Vitus Bar 7 pm
  • Lauren Lee Quartet Cornelia Street Underground 9:30 pm

March 22 (Thursday)

  • Brackish #16: Eli Wallace Ensemble, Dustin Carlson St. Lydia’s 7:30 pm
  • Jen Shyu’s Nine Doors; Jen Shyu/Ben Monder
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10

March 23 (Friday)

  • Music Now! Unit: Ras Moshe Burnett, Kyoko Kitamura, Ken Filiano, Anders Nilsson,
    Andrew Drury; Dan Kurfirst, Leonid Galaganov, Alex Marcelo, Avram Fefer,
    On Ka’a Davis; Music Now! Re:Collective: Ras Moshe Burnett, Jason Hwang,
    Larry Roland, Charles Downs, John Pietaro, Dave Ross; Matt Lavelle 12 Houses Orchestra with Charles Waters, Alex Hamburger, Ras Moshe Burnett, Linda Sikhakhane, Stephanie Griffin, Nicole Davis, Anders Nilsson, Francois Grillot, Chris Forbes, Jack DeSalvo
    Scholes Street Studio 7 pm $20

March 24 (Saturday)

  • Earth Music Now!: Ras Moshe Burnett, Lisette Santiago, Lee Odom, Melanie Dyer,
    Judith Insell, Fay Victor, Larry Roland; Lindsey Wilson’s Human Hearts Trio with
    Ed Keller, Michael Trotman, Reggie Sylvester; Music Now! Re:Cousins:
    Ras Moshe Burnett, Adam Power, Eriq Robinson, Sean Conly, Dave Miller
    Scholes Street Studio 7 pm $20

March 26 (Monday)

  • Aron Namenwirth, Yutaka Takahashi, Eric Plaks, Sean Conly, Jon Panikkar;
    Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea; Keisuke Matsuno, Songyi Jeon,
    Dayeon Seok; Hans Tammen, David Rothenberg, Nicola Hein; Bonnie Kane,
    Sandra Sprecher, Dave Miller; Brian Drye Duo
    Bushwick Public House 7 pm $10

March 27 (Tuesday)

  • Mike Pride Trio with Jon Irabagon, Drew Gress; Nick Sanders
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Dana Reason/Andrew Drury Duo; Ricardo Arias, Ben Manley, Michael Schumacher,
    Sean Meehan Soup & Sound 7 pm $20

March 28 (Wednesday)

  • Matt Mitchell Trio with Kim Cass, Kate Gentile
    Happylucky no.1 8, 9 pm $15
  • The Stone Commissions: Pamelia Stickney
    National Sawdust 7 pm $25
  • Theresa Wong solo The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 29 (Thursday)

  • Kanoko Nishi-Smith, John McCowen, Theresa Wong, Christian Kobe
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 30 (Friday)

  • Jason Rigby Detroit-Cleveland Trio with Cameron Brown, Gerald Cleaver
    Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10
  • Mercedes Roffé, Adria Otte, Bergrún Snæbjörnsdóttir, Rachel Devorah, Theresa Wong
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

March 31 (Saturday)

  • Lightning Bolt, Moor Mother First Unitarian Church 8 pm
  • Machine/Body: World Inside a World by Muyassar Kurdi Panoply Performance Laboratory 7:30 pm
  • John McCowen/Theresa Wong and guest RED SCARF: Li Xing, Deng Boyu, Lao Dan
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

February 2018

February 1 (Thursday)

  • Mary Halvorson/Ben Monder The Stone 8:30 pm $20

February 2 (Friday)

  • Mary Halvorson Trio with John Hébert, Ches Smith
    The Stone 8:30 pm $20

February 3 (Saturday)

  • Eva Novoa, Masa Kamaguchi, Satoshi Takeishi
    Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Brandon Lopez/Gerald Cleaver Issue Project Room 8 pm $10
  • Mary Halvorson Quartet with Miles Okazaki, Drew Gress, Tomas Fujiwara
    The Stone 8:30 pm $20

February 4 (Sunday)

  • Zero Point: Daniel Carter, Deric Dickens, Michael Bates, Marius Duboule;
    Beyond Trio: Cheryl Pyle, Claire De Brunner, Daniel Carter
    Downtown Music Gallery 6 pm
  • Mary Halvorson’s Reverse Blue with Chris Speed, Eivind Opsvik, Tomas Fujiwara
    The Stone 8:30 pm $20

February 5 (Monday)

  • Chris Speed’s Pachora with Brad Shepik, Chris Tordini, Jim Black
    Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10

February 6 (Tuesday)

  • Ben Monder Trio with Tony Malaby, Jim Black
    55Bar 7 pm
  • Joel Harrison’s Infinite Set List with Jerome Harris, Uri Caine, Cedric Easton;
    Will Bernard Trio with Chris Lightcap, Ches Smith
    Korzo 9, 10:30 pm

February 7 (Wednesday)

  • Chris Corsano/Sylvie Courvoisier The Stone 8:30 pm $20

February 8 (Thursday)

  • Joe Morris/Tomas Fujiwara Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Mark Feldman/Sylvie Courvoisier The Stone 8:30 pm $20

February 9 (Friday)

  • Mephista: Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Susie Ibarra and guest Jim Staley
    The Stone 8:30 pm $20

February 10 (Saturday)

  • Jacob Sacks Quintet with Ellery Eskelin, Tony Malaby, Michael Formanek, Dan Weiss
    Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10
  • Jim Black Trio with Elias Stemeseder, Thomas Morgan
    Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Sylvie Courvoisier Trio with Drew Gress, Kenny Wollesen
    The Stone 8:30 pm $20

February 11 (Sunday)

  • Sylvie Courvoisier Trio with Drew Gress, Kenny Wollesen and guest
    Jonathan Finlayson The Stone 8:30 pm $20

February 13 (Tuesday)

  • Jeff Davis Trio with Russ Lossing, Eivind Opsvik; Michael Formanek Quartet with
    Tony Malaby, Kris Davis, Ches Smith
    Korzo 9, 10:30 pm
  • LES Elegy 1—¡Loisaida Siempre!: Orquesta Shekhina with Justin Mullens,
    Pamela Fleming, Steve Gluzband, Rob Henke, Brian Drye, Matt Haviland,
    Curtis Hasselbring, Reut Regev, Greg Wall, James Brandon Lewis, Zach Mayer,
    Matt Darriau, Lynn Ligammari, Brad Jones, Richie Barshay, Daniel Sadownick and
    guests Arturo O’Farrill, Carlos Maldonado
    The Stone 8:30 pm $20

February 14 (Wednesday)

  • Eric Plaks Trio with John Murchison, Leonid Galaganov; Jesse Dulman Quartet with
    Dave Sewelson, Ras Moshe, Leonid Galaganov
    Happylucky no.1 8, 9:15 pm $15
  • LES Elegy 2—Meditations on Love: Frank London, Charlie Burnham, Hajnal Pivnick,
    Brian Marsella, Judith Berkson The Stone 8:30 pm $20

February 15 (Thursday)

  • Brandon Ross’ Immortal Obsolescence with Graham Haynes, Stomu Takeishi,
    JT Lewis Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Kris Davis/Craig Taborn Issue Project Room 8 pm $10
  • Sylvie Courvoisier, Michael Formanek, Harris Eisenstadt
    The Owl Music Parlor 8 pm $10
  • LES Elegy 3—Oriental Shtetl: Shekhina Big Band with Anthony Coleman,
    Michael Winograd, Justin Mullens, Pamela Fleming, Steve Gluzband, Rob Henke,
    Brian Drye, Matt Haviland, Curtis Hasselbring, Reut Regev, Matt Darriau,
    Lynn Ligammari, Greg Wall, James Brandon Lewis, Zachary Mayer, Richie Barshay,
    Daniel Sadownick The Stone 8:30 pm $20

February 16 (Friday)

  • John Zorn’s Bagatelles: Harris Eisenstadt Trio with Chris Dingman, Trevor Dunn;
    Asmodeus: Mark Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • LES Elegy 4—Punjabi #1: Sharabi: Deep Singh, Chris Stromquist, Yoshie Fruchter,
    Fima Ephron, Shai Bachar, Meetu Chilana, Sarah Mina Gordon
    The Stone 8:30 pm $20

February 17 (Saturday)

  • John Zorn’s Bagatelles: Matt Hollenberg/Nick Millevoi Quartet with Johnny DeBlase,
    Kenny Grohowski; Asmodeus: Mark Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • LES Elegy 5—Fuck Gentrification: Eyal Maoz, Newman Taylor Baker, Brian Drye,
    Marcus Rojas The Stone 8:30 pm $20

February 18 (Sunday)

  • Max Johnson Fresh Ink Trio with Anna Webber, Michael Sarin
    Barbès 7 pm $10
  • LES Elegy 6—Salomé Woman of Valor: Adeena Karasick, Deep Singh, Shai Bachar
    The Stone 8:30 pm $20

February 20 (Tuesday)

  • Ava Mendoza, Franke Vogl, Chuck Bettis, Maria Chavez
    H0l0 8 pm $10
  • James Carney; Jeong Lim Yang Korzo 9, 10:30 pm
  • Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Dave Douglas, Eyal Maoz,
    Brian Marsella, Vadim Neselovskyi, Jad Atoui, Ingrid Laubrock, Kevin Norton,
    Lukas Ligeti and guests The Stone 8:30 pm $20

February 21 (Wednesday)

  • Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, John Medeski, Mary Halvorson,
    Nels Cline, David Taylor, Nate Wooley, Mark Feldman, Kim Cass, Tomas Fujiwara
    and guests The Stone 8:30 pm $20

February 22 (Thursday)

  • Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Joe Morris, Nels Cline,
    Laurie Anderson, Jeffrey Ziegler, Mike Nicolas, Sylvie Courvoisier, Laura Ortman,
    Anthony Coleman and guests The Stone 8:30 pm $20

February 23 (Friday)

  • Jon Irabagon Quartet with Tim Hagans, Michael Formanek, Mike Pride
    Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10
  • Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Kris Davis, Okkyung Lee,
    Ches Smith, Tim Keiper, Wendy Eisenberg, Trevor Dunn, Mark Helias, Susie Ibarra
    and guests The Stone 8:30 pm $20

February 24 (Saturday)

  • Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Erik Friedlander, Uri Caine,
    Louie Belogenis, Jim Staley, Ned Rothenberg, Jay Campbell, Brian Chase, Billy Martin
    and guests The Stone 8:30 pm $20

February 25 (Sunday)

  • SHROVE: Sam Decker, Michael Sachs, Dov Manski, Aryeh Kobrinsky;
    Shy Bully: Nathaniel Morgan, Jaimie Branch, Jason Nazary, Ellen O’Meara,
    Jessica Pavone Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $10
  • Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Marty Ehrlich, María Grand,
    Jeremiah Cymerman, Taylor Levine, Miles Okazaki, Zeena Parkins, Sam Kulik,
    Will Greene, Simon Hanes, Aaron Edgcomb and guests
    The Stone 8:30 pm $20

February 26 (Monday)

  • Anna Webber, Max Johnson, Michael Sarin; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane,
    Kevin Shea; Anders Nilsson/Jeremy Carlstedt; Anna Webber, Oscar Noriega,
    Jonathan Goldberger, Adam Hopkins, Jeff Davis; Lior Milliger, Hilliard Greene,
    Joe Hertenstein Bushwick Public House 7 pm $10
  • Jonathan Finlayson Sextet with Steve Lehman, Brian Settles, Matt Mitchell,
    John Hébert, Craig Weinrib The Stone at The New School 8:30 pm $20

February 28 (Wednesday)

  • Jonathan Finlayson, Brian Settles, Ben Gerstein, Michael Formanek, Chad Taylor
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

January 2018

January 2 (Tuesday)

  • Amina Baraka and The Red Microphone with John Pietaro, Ras Moshe,
    Rocco John Iacovone, Laurie Towers; Melanie Dyer’s Baraka Project with Gwen Laster, Patricia Nicholson; Joe McPhee Trio with Billy Stein, Charles Downs
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20
  • Broken Shadows: Tim Berne, Chris Speed, Reid Anderson, Dave King
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Ken Vandermark solo The Stone 8:30 pm $20

January 3 (Wednesday)

  • Nels Cline Trio with Chris Lightcap, Tom Rainey
    Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • Raymond Nat Turner/Larry Roland; William Hooker/William Parker;
    Heroes are Gang Leaders Abridged: Thomas Sayers Ellis, Randall Horton,
    Luke Stewart, Warren Crudup III, James Brandon Lewis
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20
  • Andrea Wolper Quartet with John di Martino, Ken Filiano, Michael TA Thompson
    Cornelia Street Underground 6 pm $10
  • Ken Vandermark/Ikue Mori The Stone 8:30 pm $20

January 4 (Thursday)

  • Ensemble Fanaa: Dan Kurfirst, Daro Behroozi, John Murchison;
    Whit Dickey/Mat Maneri; Nate Wooley, Brandon Lopez, Michael Foster, Ben Bennett
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20
  • Ken Vandermark, Kris Davis, Paal Nilssen-Love
    The Stone 8:30 pm $20

January 5 (Friday)

  • Dan Weiss with Craig Taborn, Matt Mitchell, Ben Monder, Trevor Dunn
    The Stone at The New School 8:30 pm $20

January 6 (Saturday)

  • Ronnie Burrage/Greg Lewis; Deep Ecology Trio+: JD Parran, Cristian Amigo,
    Andrew Drury, Jackson Krall; Weasel Walter Quintet with Michael Foster,
    Leila Bordreuil, Brandon Lopez, Jaimie Branch
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20
  • Dan Weiss with Craig Taborn, Matt Mitchell, Ben Monder, Trevor Dunn
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Ken Vandermark/William Parker The Stone 8:30 pm $20

January 7 (Sunday)

  • Hilliard Greene solo 440Gallery 2 pm $10

January 8 (Monday)

  • Aron Namenwirth, Zach Swanson, Joe Hertenstein; Stephen Gauci, Sandy Ewen,
    Kevin Shea; Brian Groder, Shoko Nagai, Sean Conly, Newman Taylor Baker;
    Piotr Michalowski, Steve Swell, Ken Filiano, Michael T.A. Thompson; Shoko Nagai,
    Jonathan Goldberger, Satoshi Takeishi
    Bushwick Public House 7 pm $10
  • Yoshiko Chuma, Megumi Eda, Jason Kao Hwang; Nicole Peyrafitte; JP Carletti Xul Trio with Jon Irabagon, William Parker; Jeb Bishop Quartet with Yoni Kretzmer,
    Damon Smith, Tom Rainey Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20

January 9 (Tuesday)

  • Devin Brahja Waldman with Hilliard Greene, Reggie Sylvester; James Brandon Lewis/Aruán Ortiz; Amirtha Kidambi/Sam Newsome
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20
  • Unspeakable Garbage: Jon Irabagon, Nick Millevoi, Ron Stabinsky, Moppa Elliott,
    Dan Monaghan; Mike Kennedy Trio with Dan Monaghan; Ryan Slatko Quartet with
    Todd DelGiudice, Matt Penman, Ari Hoenig
    ShapeShifter Lab 7, 8, 9:30 pm $10
  • Tom Buckner/Ami Yamasaki; MiND Games: Angelika Niescier, Denman Maroney,
    James Ilgenfritz, Andrew Drury Soup & Sound 8 pm $20

January 10 (Wednesday)

  • Daro Behroozi Quintet with Alexis Marcelo, Daniel Carter, Dan Kurfirst,
    Leonid Galaganov; Sana Nagano Quartet with Ken Filiano, Peter Apfelbaum, Max Jaffe; Songs for a Free World: William Parker, Rob Brown, Jason Kao Hwang, Melanie Dyer, Fay Victor, Gerald Cleaver Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20

January 11 (Thursday)

  • On Ka’a Davis Trio with Juini Booth, Lamy Istrefi, Jr.; Nasheet Waits/Julie Patton;
    Gerald Cleaver Quartet with Chris Potter, David Virelles, Trevor Dunn
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20
  • Jessica Pavone solo; Nina Dante solo; Michael Foster’s The Ghost; Leila Bordreuil,
    Joanna Mattrey, Sean Ali; Brandon Lopez Trio
    H0l0 7 pm $10

January 12 (Friday)

  • Winter Jazzfest: Marc Ribot’s Ceramic Dog with Shahzad Ismaily, Ches Smith
    Bowery Ballroom 7:20 pm $60-95
  • The Mess: Brandon Lopez, Sam Yulsman, Chris Corsano; Mixashawn/Joseph Palmer;
    Revolution Resurrection: Patricia Nicholson, Jason Jordan, Jason Kao Hwang,
    Michael TA Thompson, Bill Mazza Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $20
  • Winter Jazzfest: Sara Serpa’s Recognition with Zeena Parkins, Ingrid Laubrock; Brandon Ross’ For Living Lovers with Stomu Takeishi, Stephanie Richards, JT Lewis
    New School 2nd Floor Theater 6:40 pm $60-95
  • Winter Jazzfest: Anna Webber’s Simple Trio with Matt Michell, John Hollenbeck;
    Ches Smith’s We All Break with Matt Mitchell, Daniel Brevil, Markus Schwartz,
    Nahomie Joseph; Fay Victor’s SoundNoiseFUNK with Sam Newsome, Joe Morris,
    Reggie Nicholson; Mara Rosenbloom Trio with Sean Conly, Chad Taylor;
    Sarah Manning’s Underworld Alchemy with Briggan Krauss, Simon Jermyn,
    Gerald Cleaver New School Arnhold Hall 6:20 pm $60-95
  • Winter Jazzfest: Adegoke Steve Colson/Iqua Colson Music of Protest & Love with
    Craig Harris, Marlene Rice, Santi Debriano, Reggie Nicholson; Stefon Harris and
    Blackout with Casey Benjamin, Mike Moreno, Brett Williams, Joshua Crumbly,
    Terreon Gully; Marc Ribot’s Songs of Resistance with James Brandon Lewis,
    Domenica Fossati; Nicole Mitchell Art’s Anthem For Gwendolyn Brooks with
    Jason Moran, Shirazette Tinnin, Avery R. Young, Erica Hunt, Rashida Brumbray,
    Brad Jones New School Tishman Auditorium 7 pm $60-95
  • Winter Jazzfest: Jaimie Branch’s Fly or Die with Joel Ross, Jason Ajemian, Chad Taylor; Matthew Stevens with Zach Brown, Zach Danziger, Josh Dion; MAST: Tim Conley, Dan Rosenboom, Mark Allen, Jason Fraticelli, Anwar Marshall; Istanbul Sessions Nublu 151 8 pm $60-95
  • Winter Jazzfest: James Brandon Lewis Unruly Notes with Luke Stewart, Warren Trae Crudup III, Anthony Pirog, Jaimie Branch; Don Byron/Aruán Ortiz Zinc Bar 6:20 pm $60-95

January 13 (Saturday)

  • Winter Jazzfest: Sasha Berliner Quintet with Daryl Johns, Mareike Wiening,
    Chris McCarthy, María Grand; Marquis Hill Blacktet with Joshua Johnson, Joel Ross,
    Jeremiah Hunt, Makaya McCraven; Kate Gentile New Quartet with Jeremy Viner,
    Matt Mitchell, Kim Cass; Dan Weiss Starebaby with Trevor Dunn, Craig Taborn,
    Matt Mitchell; Darius Jones’ LawNOrder with Fay Victor, Amirtha Kidambi,
    Marika Hughes, Sean Conly, Michael Vatcher, Sugar Vendil, Daniel Marcellous Givens
    New School 2nd Floor Theater 6:40 pm $60-95
  • Winter Jazzfest: Sylvie Courvoisier/Mark Feldman; Hank Roberts Sextet with
    Brian Drye, Dana Lyn, Mike McGinnis, Jacob Sacks, Vinnie Sperrazza; Wayne Horvitz
    with Sara Schoenbeck, Alex Guy, Stephanie Richards, Carmen Rothwell,
    Kenny Wolleson; Briggan Krauss String and Reed Quartet with Wayne Horvitz,
    Doug Wieselman, Jim Black New School Arnhold Hall 6:20 pm $60-95
  • Winter Jazzfest: Jazzmeia Horn with Victor Gould, Barry Stephenson, Henry Conerway, Marcus Miller, Corey Wallace, Josh Evans; James Carter’s Elektrik Outlet with Gerard Gibbs, Ralphe Armstrong, Alex White; Harriet Tubman: Brandon Ross,
    Melvin Gibbs, JT Lewis, Darius Jones, James Brandon Lewis, Warren Trae Crudup III,
    Luke Stewart, Jaimie Branch; Sun Ra Arkestra
    New School Tishman Auditorium 7 pm $60-95
  • Winter Jazzfest: Susie Ibarra’s DreamTime Ensemble with Claudia Acuña,
    Jennifer Choi, Yves Dharamraj, Jake Landau, Yuka Honda, Jean-Luc Sinclair,
    Shazad Ismaily; Rohey Taalah with Ivan Blomqvist, Kristian B. Jacobsen,
    Henrik Lødøen; Dave Harrington’s Merry Pranksters
    Nublu 151 8 pm $60-95
  • Josh Sinton, Todd Neufeld, Giacomo Merega; Jason Kao Hwang’s Sing House with
    Steve Swell, Chris Forbes, Ken Filiano, Andrew Drury
    Scholes Street Studio 8, 9 pm
  • Okkyung Lee solo The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Winter Jazzfest: Nicole Mitchell Trio with Sara Serpa, Liberty Ellman; Luciana Souza’s Word Strings with Chico Pinheiro, Scott Colley; Fred Hersch Pocket Orchestra with Aubrey Johnson, Mike Rodriguez, Rogério Boccato; René Marie with John Chin, Elias Bailey, Randy Napoloeon; Matt Wilson’s Honey & Salt with Dawn Thomson, Jeff Lederer, Kirk Knuffke, Chris Lightcap; Jamaaladeen Tacuma’s Brotherzone with Ronny Drayton, Daryl Burgee, Wadud Ahmad, Abiodun Oyewole
    SubCulture 6:20 pm $60-95

January 16 (Tuesday)

  • Eric Plaks, Jorge Sylvester, Tcheser Holmes; Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane,
    Kevin Shea; Michaël Attias, Hery Paz, Kenneth Jimenez, Stephen Boegehold;
    Jason Hwang, Ken Filiano, Andrew Drury; Matt Lavelle, Ras Moshe, Reggie Sylvester
    Bushwick Public House 7 pm $10
  • Winter Jazzfest: Nicole Mitchell’s Afrofuturist Mandorla Awakening II with Tatsu Aoki, Avery R. Young, Jovia Armstrong, Kojiro Umezaki, Renée Baker, Alex Wing,
    Tomeka Reid; Tyshawn Sorey solo Le Poisson Rouge 8 pm $25
  • Peter Evans/Ambrose Akinmusire The Stone 8:30 pm $20

January 17 (Wednesday)

  • Ambrose Akinmusire, Craig Taborn, Mary Halvorson
    The Stone 8:30 pm $20

January 18 (Thursday)

  • Anna Webber Septet with Jeremy Viner, Jacob Garchik, Chris Hoffman, Matt Mitchell, Chris Tordini, Ches Smith The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Chris Dingman, Patricia Brennan, Harris Eisenstadt
    The Owl Music Parlor 7:30 pm

January 19 (Friday)

  • Jaimie Branch Quartet Bait & Tackle 8 pm
  • Jon Irabagon Organ Trio with Gary Versace, Nasheet Waits
    The Stone at The New School 8:30 pm $20
  • Ambrose Akinmusire/Kris Davis The Stone 8:30 pm $20

January 20 (Saturday)

  • Tom Rainey Obbligato with Ralph Alessi, Ingrid Laubrock, Kris Davis, Drew Gress
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $25
  • Mivos Quartet: Olivia De Prato, Lauren Cauley Kalal, Victor Lowrie, Mariel Roberts and guest Matt Mitchell The Stone at The New School 8:30 pm $20

January 21 (Sunday)

  • Shoko Nagai’s Tokala with Vasko Dukovski, Kenny Warren, Stomu Takeishi,
    Satoshi Takeishi Barbès 7 pm $10
  • VAX: Patrick Breiner, Liz Kosack, Devin Gray; Eivind Opsvik’s Overseas with
    Brandon Seabrook, Tony Malaby, Jacob Sacks, Kenny Wollesen
    Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $10
  • Ambrose Akinmusire, Henry Grimes, Nasheet Waits
    The Stone 8:30 pm $20

January 23 (Tuesday)

  • Stephan Crump; Lisanne Tremblay, Liberty Ellman, Eivind Opsvik
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Kris Davis with John Hébert, Tom Rainey
    The Stone 8:30 pm $20

January 24 (Wednesday)

  • Ken Vandermark, Kris Davis, Eric Revis, Chad Taylor
    The Stone 8:30 pm $20

January 25 (Thursday)

  • Salim Washington/Darius Jones Quintet with Yayoi Ikawa, Dezron Douglas,
    Eric McPherson The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Tony Malaby, Kris Davis, Eric Revis, Chad Taylor
    The Stone 8:30 pm $20

January 26 (Friday)

  • Jen Shyu, Ikue Mori, Trevor Dunn, Mat Maneri, Ches Smith, Kris Davis
    The Stone 8:30 pm $20

January 27 (Saturday)

  • Ken Filiano solo; FIDOqrtet: Maryanne de Prophetis, Shoko Nagai, Ron Horton,
    Satoshi Takeishi Scholes Street Studio 8, 9 pm $15
  • Jen Shyu, Ikue Mori, Trevor Dunn, Mat Maneri, Ches Smith, Kris Davis
    The Stone 8:30 pm $20
  • Matthew Shipp Trio with Michael Bisio, Newman Taylor Baker and guest
    Roscoe Mitchell Zankel Hall 9 pm $42-52

January 28 (Sunday)

  • Michael Vatcher/Jack Wright; Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin Van Hemmen
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Val Jeanty
    The Stone 8:30 pm $20

January 29 (Monday)

  • Sana Nagano, Alexis Marcelo, Michael Lytle, Leonid Galaganov; Stephen Gauci,
    Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea; Guillermo Gregorio, Nick Jozwiak, Joe Fonda;
    Dave Treut’s Gully with Jon Golberger, Chris Kyle, Greg Albert, Nick Jozwiak, Max Jaffe, Jason Nazary; Christoff Knoche Quartet; Jonah Udall, Hery Paz, Kenneth Jimenez, Colin Hinton Bushwick Public House 7 pm $10

January 30 (Tuesday)

  • John Hollenbeck Large Ensemble with Ben Kono, Jeremy Viner, Ingrid Laubrock,
    Anna Webber, Bohdan Hilash, Mark Patterson, Mike Christianson, Jacob Garchik,
    Alan Ferber, Jeff Nelson, Tony Kadleck, Jon Owens, Dave Ballou, Matt Holman,
    Matt Mitchell, Patricia Brennan, Chris Tordini, Theo Bleckmann, JC Sanford;
    Theo Bleckmann/Ben Monder Le Poisson Rouge 7 pm $15-20
  • Eric Plaks, Aron Namenwirth, Sandy Ewen
    Pete’s Candy Store 10:30 pm

January 31 (Wednesday)

  • Anna Webber’s Rectangles with Marc Hannaford, Adam Hopkins, Mark Ferber
    Balboa 9:15 pm
  • Mary Halvorson/Liberty Ellman The Stone 8:30 pm $20