2015

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013

Concert Listings for 2015

December 1 (Tuesday)

  • Trevor Dunn, Colin Stetson, Greg Fox; Trevor Dunn/Thomas Morgan
    The Stone 8, 10 pm $15
  • CONCERT PICK! ProtestMusic: Yoni Kretzmer, Pascal Niggenkemper, Weasel Walter; Tone Collector: Tony Malaby, Eivind Opsvik, Jeff Davis; The Ghost: Michael Foster, Henry Fraser, Connor Baker Muchmore’s 9, 10, 11 pm $10-15
  • James Carney; Devin Gray’s RelativE ResonancE with Kris Davis, Christopher Tordini
    Korzo 9, 10:30 pm

December 2 (Wednesday)

  • CONCERT PICK!  Chamber Pieces: Marika Hughes, Ben Goldberg, Kris Davis, Trevor Dunn, The Secret Quartet: Jennifer Choi, Cornelius Dufallo, Lev Zhurbin, Yves Dharamraj; Trevor Dunn, Eric Slick, Brandon Seabrook
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Terrence McManus Duos and Trio with Russ Lossing, Billy Mintz
    Ibeam Brooklyn 8:30, 9:15 pm $15
  • Maestro Day: Henry Fraser, Sam Weinberg, Connor Baker; Sean Ali, Joanna Mattrey,
    Leila Bordreuil Rye 9, 10:15 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Douglas Bradford, Peter Kronreif
    Bar Chord 9 pm

December 3 (Thursday)

  • CONCERT PICK!  Tim Berne’s Snakeoil with Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Sara Serpa/André Matos Quartet with Guillermo Klein, Aubrey Johnson; André Matos Quartet with Tony Malaby, Masa Kamaguchi, Billy Mintz
    Cornelia Street Café 8:30, 10 pm $10

December 4 (Friday)

  • CONCERT PICK! PROOFReaders – The Music of Ornette Coleman: Trevor Dunn, Darius  Jones, Nate Wooley, Ryan Sawyer and guests Kevin Shea, Ben Goldberg, Brandon  Seabrook
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Tim Berne’s Snakeoil with Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Tony Malaby’s Paloma Recio with Kris Davis, Eivind Opsvik, Nasheet Waits
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Kirk Knuffke Trio Neighborhood Church of Greenwich Village 8, 9:30 pm
  • Brooklyn Infinity Orchestra: Stephanie Griffin, Thomas Heberer, Jen Baker, Michael Attias, David Bindman, Michael Bates, Andrew Drury Soup & Sound 8 pm $20

December 5 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Trio-Convulsant Avec Des Cordes: Trevor Dunn, Mary Halvorson, Ches  Smith, The Secret Quartet: Jennifer Choi, Cornelius Dufallo, Lev Zhurbin, Yves Dharamraj
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Peter Evans’ Zebulon Trio with John Hébert, Kassa Overall; Ikue Mori, Sam Pluta, Rajna Swaminathan, Travis Reuter JACK 8 pm
  • Michael Bisio/Kirk Knuffke 5C Café 8 pm
  • 3 Become 1: William Hooker, Mari Kimura, David First, Welf Dorr, Andrea Wolper,
    Mazz Swift Funkadelic Studios 7 pm $15
  • Karl Berger Improvisers Orchestra El Taller LatinoAmericano 8 pm $10
  • Tony Malaby’s Tamarindo with Michael Formanek, Nasheet Waits
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm

December 6 (Sunday)

  • Trevor Dunn Trio with Phillip Greenlief; Endangered Blood: Trevor Dunn, Chris Speed,
    Oscar Noriega, Jim Black The Stone 8, 10 pm $15
  • Harmolodics NYC 2015: Bern Nix Quartet; The 12 Houses Orchestra with guest
    Jemeel Moondoc ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm
  • CONCERT PICK! Red Metal: Patrick Breiner, Anaïs Maviel, Sana Nagano, Chris Hoffman;
    Sarah Bernstein/Stuart Popejoy Duo
    JACK 8 pm
  • Gordon Grdina/Jon Irabagon; Ben Goldberg/Tyshawn Sorey
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Jamie Saft Trio with Brad Jones, Kenny Wollesen
    The Stone 3 pm $20

December 7 (Monday)

  • CONCERT PICK! Patrick Breiner, Michael Foster, Jake Henry, Adam Hopkins, Anaïs Maviel, Josh Sinton
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

December 8 (Tuesday)

  • Isaac Darche Quintet with Chad Lefkowitz-Brown, Glenn Zaleski, Desmond White, E.J. Strickland; The Relative Trio: John Stetch, Michael Bates, Owen Howard; Gordon Grdina Quartet with Jon Irabagon, Matt Mitchell, Satoshi Takeishi
    ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10
  • CONCERT PICK!  Hill Greene solo; Andrew Lamb/Andrew Drury
    Soup & Sound 7, 8 pm $20
  • Richard Bonnet, James Carney, Devin Gray; Danny Fox Trio with Chris Van Voorst Van Beest, Max Goldman
    Korzo 9, 10:30 pm

December 9 (Wednesday)

  • Tyshawn Sorey 6tet with Fung Chern Hwei, Kyle Armbrust, Rubin Kodheli,
    Chris Tordini, Cory Smythe SEEDS 9 pm
  • CONCERT PICK! Matthew Welch solo; The Library of Babel: Brendon Randall-Myers, Matthew Welch, Brian Chase The Stone 8, 10 pm $15
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Josh Sinton, Nick Anderson
    Bar Chord 9 pm

December 10 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Interpretations: Wadada Leo Smith with Thurman Barker, Thomas Buckner, Joseph Kubera, Amina Claudine Myers, Bobby Naughton, Miriam Parker,
    The Secret Quartet; Douglas Ewart and Quasar with Mankwe Ndosi, Mary Oliver,
    J.D. Parran, Thomas Buckner, Adegoke Steve Colson, Steve Goldstein
    Roulette 8 pm $20
  • Clocks In Motion: Sean Kleve, Dave Alcorn, Michael Koszewski, James McKenzie,
    Matthew Welch; Dan Friel/Matthew Welch
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Briggan Krauss The Firehouse Space 8 pm $10
  • Jaimie Branch/Ståle Smith; Jaimie Branch, Matt Bauder, Brandon Lopez, Ståle Smith
    Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $15
  • Tyshawn Sorey 6tet with Fung Chern Hwei, Kyle Armbrust, Rubin Kodheli,
    Chris Tordini, Cory Smythe SEEDS 9 pm

December 11 (Friday)

  • Mark Helias Quartet with Quinsin Nachoff, Kirk Knuffke, Nasheet Waits
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Samuel Blaser Quartet with Russ Lossing, Masa Kamaguchi, Billy Mintz;
    Brian Drye Trio with Matt Pavolka, Jeff Davis
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • CONCERT PICK!  Blarvuster: Matthew Welch, Will Northlich-Redmond, Ian Riggs, Brian Chase; Will Northlich-Redmond/Matthew Welch
    The Stone 8, 10 pm $15-20
  • Tyshawn Sorey 6tet with Fung Chern Hwei, Kyle Armbrust, Rubin Kodheli,
    Chris Tordini, Cory Smythe SEEDS 9 pm

December 12 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Joanna Mattrey, Leila Bordreuil, Sean Ali; Ingrid Laubrock/Han-earl Park Duo; James Ilgenfritz’ Trio Caveat New Revolution Arts 8, 9, 10 pm
  • A Tribute to Gunther Schuller: Brooklyn Primal: Ed Schuller, Donny McCaslin,
    Jerome Harris, Nicole Kämpgen, Pete Davenport; George Schuller’s Circle Wide with
    Peter Apfelbaum, Brad Shepik, Dave Ambrosio, Tom Beckham; guests Russ Johnson,
    Roy Nathanson, Matt Darriau ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10
  • Blarvuster and Mantra Percussion: Kate Maroney, Daniel Neer, Ben Holmes,
    Joe Bergen, Al Cerulo, Jude Traxler, Emily Manzo, Ian Riggs, Brian Chase,
    Matthew Welch; Matthew Welch, Jeremiah Cymerman, Toby Driver
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Bonnie Kane/Melissa Lohman; Shayna Dulberger/Jaimie Branch; Angela Morris,
    Aryeh Kabrinsky, Kate Gentile, Jaimie Branch
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Samuel Blaser Quartet with Russ Lossing, Masa Kamaguchi, Billy Mintz;
    Brian Drye Trio with Matt Pavolka, Jeff Davis
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Tyshawn Sorey 6tet with Fung Chern Hwei, Kyle Armbrust, Rubin Kodheli,
    Chris Tordini, Cory Smythe SEEDS 9 pm

December 13 (Sunday)

  • CONCERT PICK!  577 Forward Festival – Celebrating Daniel Carter’s 70th Birthday: David Schnug Trio with Zach Swanson, Max Goldman; Steve Swell; Extra Moon: Daniel Carter, Connie Crothers, Adam Caine, Federico Ughi; Flying Kites: G. Calvin Weston/
    Lucas Brode Scholes Street Studio 7 pm $25
  • William Hooker Trio with James Brandon Lewis, Adam Lane
    Cornelia Street Café 6 pm $10
  • Matthew Welch/Gamelan Dharma Swara
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Jon Lundbom’s Big Five Chord with Jon Irabagon, Bryan Murray, Moppa Elliott,
    Jason Tiemann; Jessica Lurie’s Bravadas with Mazz Swift, Marika Hughes;
    Eivind Opsvik’s Overseas with Tony Malaby, Jacob Sacks, Brandon Seabrook,
    Kenny Wollesen Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • Ståle Smith with Michael Foster, Leila Bordreuil; Ståle Smith with Joe McPhee,
    Pascal Niggenkemper JACK 8 pm $12
  • Tamio Shiraishi; Chris Pitsiokos Downtown Music Gallery 6, 7 pm

December 14 (Monday)

  • Henry Threadgill’s Ensemble Double Up with Christopher Hoffman, Craig Weinrib,
    Curtis MacDonald, David Bryant, David Virelles, Jason Moran, José Davila, Román Filiú
    Roulette 8 pm $30-35
  • CONCERT PICK! 577 Forward Festival – Celebrating Daniel Carter’s 70th Birthday: Coordinate Orientali: Gabriele Meirano/Federico Ughi; Daniel Carter, Matthew Putman, Federico Ughi; James Brandon Lewis/Chad Taylor; The Listening Group: Daniel Carter, Claire de Brunner, Stelios Michas, Jonah Rosenberg, Zach Swanson, Kyungmi Lee
    Scholes Street Studio 7:30 pm $25
  • Jon Irabagon solo; Nick Didkovsky, Han-earl Park, Josh Sinton
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

December 15 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! Susie Ibarra solo BRIC House Stoop 7 pm
  • Mary Halvorson Octet with Jonathan Finlayson, Jon Irabagon, Ingrid Laubrock, Jacob Garchik, Susan Alcorn, John Hébert, Ches Smith
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Yoshimio/Chuck Bettis; Silver Process: Chuck Bettis, Joe Merolla, Brian Chase,
    Kevin Norton, Motoko Fukuyama The Stone 8, 10 pm $15
  • Igor Lumpert, Ben Monder, Christopher Tordini, Nasheet Waits; Will Bernard,
    Devin Hoff, Ches Smith Korzo 9, 10:30 pm
  • Max Johnson’s Winter Quintet with Ben Goldberg, Samuel Blaser, Kris Davis,
    Billy Mintz Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

December 16 (Wednesday)

  • Fire Breathing: David Byrd-Marrow, Peter Evans, Steve Lehman, Anthony Orji
    Roulette 8 pm $20
  • Adam Kolker Trio with Steve Cardenas, Billy Mintz; Ohad Talmor, Mary Halvorson,
    Gerald Cleaver SEEDS 8:30, 10 pm
  • Chuck Bettis, Dafna Naphtali, Hans Tammen, Levy Lorenzo; Galactic Scorpion Council:
    Dave Scanlon, Dave Miller, Chuck Bettis
    The Stone 8, 10 pm $15
  • CONCERT PICK! Mary Halvorson Octet with Jonathan Finlayson, Jon Irabagon, Ingrid Laubrock, Jacob Garchik, Susan Alcorn, John Hébert, Ches Smith
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15

December 17 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Four Pianos: Ron Stabinsky, Cory Smythe, Craig Taborn, Sylvie Courvoisier, Brian Marsella JACK 8 pm $20
  • Surface to Air: Jonathan Goldberger, Jonti Siman, Rohin Khemani; Tongues in Trees:
    Samita Sinha, Grey McMurry, Sunny Jain
    Greenwich House Music School 7:30 pm $12
  • Pretty Clicks: Berangere Maximin/Chuck Bettis; Period: Mike Pride, Charlie Looker,
    Chuck Bettis and guest The Stone 8, 10 pm $15
  • Álvaro Domene, Briggan Kraus, Josh Sinton, Mike Pride; Underworld Alchemy:
    Sarah Manning, Briggan Krauss The Firehouse Space 8, 9:30 pm $10

December 18 (Friday)

  • CONCERT PICK! Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Chuck Bettis; Gamma Reverse Dream Logic: Jessica Pavone, Jeremiah Cymerman, Chuck Bettis
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Jagged Spheres: Devin Gray, Teddy Klausner, Anna Webber; Adam Hopkins Sextet
    with Josh Sinton, Ed Rosenberg III, Anna Webber, Jonathan Goldberger, Devin Gray
    Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Four Pianos: Ron Stabinsky, Cory Smythe, Craig Taborn, Sylvie Courvoisier,
    Brian Marsella JACK 8 pm $20

December 19 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Lucian Ban/Mat Maneri Barbès 8 pm $10
  • Matmos: Drew Daniel/M.C. Schmidt and Chuck Bettis; Big Blood: Colleen Kinsella/
    Caleb Mulkerin and Chuck Bettis The Stone 8, 10 pm $15
  • Katie Bull Group with Landon Knoblock, Ratzo Harris, George Schuller, Joel Frahm
    ShapeShifter Lab 7 pm $10
  • SIMPLE Trio: Matt Mitchell, John Hollenbeck, Anna Webber; Jagged Spheres:
    Devin Gray, Teddy Klausner, Anna Webber
    Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Four Pianos: Ron Stabinsky, Cory Smythe, Craig Taborn, Sylvie Courvoisier,
    Brian Marsella JACK 8 pm $20

December 20 (Sunday)

  • Chuck Bettis, Franke Vogl, Evan Rapport; Mossenek: Mick Barr, Chuck Bettis,
    Colin Marston, Larry Kwartowitz The Stone 8, 10 pm $15
  • CONCERT PICK! Theo Bleckmann Elegy with Ben Monder, Shai Maestro, Chris Tordini, John Hollenbeck; SIMPLE Trio: Matt Mitchell, John Hollenbeck, Anna Webber
    Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Ben Goldberg, Charles Burnham, Ellery Eskelin, Stephan Crump
    Downtown Music Gallery 6 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Asmodeus: Marc Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey
    The Stone 3 pm $20

December 21 (Monday)

  • Michel Doneda/Tatsuya Nakatani; Michel Doneda, Tatsuya Nakatani, Jason Kao Hwang, Ingrid Laubrock, Sara Schoenbeck, Andrew Drury
    Soup & Sound 7 pm $20
  • CONCERT PICK! Charles Waters; Luke Stewart Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

December 22 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! The Living Wheel – The River of Tears: Jessica Pavone, Brent Arnold, Ches Smith, Mike Lockwood, Timba Harris; The Living Wheel – Ring of Echoes: Michael Frasconi, Kenny Grohowski, Jessica Pavone, Brent Arnold, Timba Harris
    The Stone 8, 10 pm $15

December 25 (Friday)

  • CONCERT PICK! The Living Wheel – A Gathering in the Sky: Josh Sinton, Michael Frasconi, Kenny Grohowski, Timba Harris; The Living Wheel – Zeus Rising: Jeremiah Cymerman, Nicolas Shellenberger, Josh Sinton, Timba Harris
    The Stone 8, 10 pm $15

December 26 (Saturday)

  • CONCERT PICK! The Living Wheel – Cracks in the Desert Floor: Gyan Riley, Shahzad Ismaily, Jeremiah Cymerman, Nicolas Shellenberger, Timba Harris; The Living Wheel –
    The Infernal Embrace: Toby Driver, Matt Hollenberg, Gyan Riley, Shahzad Ismaily,
    Timba Harris The Stone 8, 10 pm $15

December 27 (Sunday)

  • The Living Wheel – Medusa’s Gaze: Kenny Grohowski, Larry Kwartowitz, Toby Driver,
    Matt Hollenberg, Timba Harris; The Living Wheel – Roots of Rock, Bones of Stone:
    Ches Smith, Mike Lockwood, Kenny Grohowski, Larry Kwartowitz, Timba Harris
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Michael Bisio/Kirk Knuffke Zürcher Gallery 6:30 pm
  • CONCERT PICK! John Zorn’s Bagatelles: Jim Black Guitar Quartet with Keisuke Matsuno, Jonathan Goldberger, Simon Jermyn
    The Stone 3 pm $20

December 29 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Joe Morris, Marc Ribot, Jeremiah Cymerman, Kenny Grohowski, Gyan Riley, Uri Gurvich; John Zorn’s Bagatelles By Night: Matt Hollenberg/Nick Millevoi Quartet with Johnny DeBlase, Kenny Grohowski
    The Stone 8, 10 pm $20

December 30 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Tom Rainey Trio with Ingrid Laubrock, Mary Halvorson
    Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Mark Helias, Ikue Mori, Uri  Caine, Anthony Coleman, Severine Ballon, Erik Friedlander, Frank London;
    John Zorn’s Bagatelles By Night: Gyan Riley/Julian Lage
    The Stone 8, 10 pm $20

December 31 (Thursday)

  • CONCERT PICK! John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Jim Staley, Ikue Mori, Okkyung Lee, Chuck Bettis, Mike Nicolas, Ned Rothenberg, Brian Chase;
    John Zorn’s Bagatelles By Night: Trigger: Will Greene, Simon Hanes, Aaron Edgcomb
    The Stone 8, 10 pm $20

November 2015

November 1 (Sunday)

  • Ron Anderson, Brandon Seabrook, Max Jaffe, Brandon Lopez;
    Vintage Korg MS-20 Synthesizer Duet: Ron Anderson/Lawry Zilmrah
    The Stone 8, 10 pm $15
  • CONCERT PICK! Chris Pitsiokos, Nate Wooley, Paul Lytton; Herb Robertson/Mia Dyberg
    JACK 8 pm $10
  • Anders Nilsson/Michael Jay Price Barbès 7 pm $10
  • Ben Goldberg, Nels Cline, Billy Mintz; Patrick Brennan/Jason Hwang
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • CONCERT PICK! John Zorn’s Bagatelles: Mary Halvorson Quartet with Miles Okazaki, John Hébert, Tomas Fujiwara The Stone 3 pm $20

November 2 (Monday)

  • CONCERT PICK! Brian Drye’s Bizingas with Kirk Knuffke, Jonathan Goldberger, Ches Smith and guest Sean Moran; Curtis Hasselbring Manhattan Inn 8:30, 9:30 pm
  • Aaron Shragge solo; Kenny Warren/Jake Henry
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

November 3 (Tuesday)

  • Thomas Dimuzio, Richard Teitelbaum, Nick Didkovsky; Thomas Dimuzio, Michael Lytle, Chuck Bettis, Nick Didkovsky The Stone 8, 10 pm $15
  • Steve Swell, Jonathan Moritz, Sean Ali, Carlo Costa; Terry McManus Trio with
    John Hébert, Billy Mintz Korzo 9, 10:30 pm
  • Brian Drye’s Bizingas with Kirk Knuffke, Jonathan Goldberger, Ches Smith;
    Mother Octopus: Dana Lyn, Clara Kennedy, Vinnie Sperrazza, Jonathan Goldberger,
    Mike McGinnis Threes Brewing 8, 9 pm
  • CONCERT PICK! Yoni Kretzmer, Sean Conly, Tomas Fujiwara; Ingrid laubrock, Sam Pluta, Nate Wooley; Thomas Heberer Trio Muchmore’s 9, 10, 11 pm $10-15

November 4 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Peter Evans solo Roulette 8 pm $20
  • Jonathan Goldberger/Satoshi Takeishi; Wacho: Dustin Carlson, Juan Pablo Carletti,
    Patricia Franceschi Rye 9, 10:15 pm
  • Steve Lacy: Nicolas Letman-Burtinovic, Titus Abbott, Noel Brenan
    Bar Chord 9 pm

November 5 (Thursday)

  • The Dreamers: Marc Ribot, Jamie Saft, Ikue Mori, Trevor Dunn, Cyro Baptista,
    Kenny Wollesen, Joey Baron, John Zorn
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • CONCERT PICK! Pulverize The Sound: Peter Evans, Tim Dahl, Mike Pride; Chris Pitsiokos Quartet with Jaimie Branch, Max Johnson, Kevin Shea; Chris Welcome Quartet with Jonathan Moritz, Shayna Dulberger, Mike Pride
    Muchmore’s 9 pm

November 6 (Friday)

  • The Jazz Gallery 20th Anniversary Concert Series: Henry Threadgill, Vijay Iyer,
    Dafnis Prieto The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $35
  • Michel Gentile/Tony Romano; Tauom: Ricardo Gallo, Andrew Drury, Dan Blake
    The Firehouse Space 8, 10 pm $10
  • The Dreamers: Marc Ribot, Jamie Saft, Ikue Mori, Trevor Dunn, Cyro Baptista,
    Kenny Wollesen, Joey Baron, John Zorn
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

November 7 (Saturday)

  • John Zorn, Wadada Leo Smith Bill Laswell, Milford Graves;
    Asmodeus: Marc Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Mario Pavone Quartet ARC with Dave Ballou, Oscar Noriega, Devin Gray
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • CONCERT PICK! Vincent Chancey, Angelica Sanchez, Joe Fonda, Lou Grassi, Omar Tamez; The Fabio Trio: Jonah Rosenberg, Kevin Shea, James Ilgenfritz
    The Firehouse Space 8, 9, 10 pm $10
  • The Jazz Gallery 20th Anniversary Concert Series: Henry Threadgill, Vijay Iyer,
    Dafnis Prieto The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $35

November 8 (Sunday)

  • Asmodeus: Marc Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey; Simulacrum: John Medeski,
    Matt Hollenberg, Kenny Grohowski Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Alice Cooper’s “Pretties for You”: Paul Bertolino, Adam Minkoff, Nick Oddy,
    Nick Didkovsky, Max Johnson, Glenn Johnson; DITHER Guitar Quartet: Josh Lopes,
    Taylor Levine, James Moore and guest Nick Didkovsky
    The Stone 8, 10 pm $15
  • James Ilgenfritz, Jeremiah Cymerman, Larry Kwartowitz; Jessica Pavone solo;
    Ava Mendoza, Daniel Carter, Kim Cass, Andrew Barker
    JACK 8 pm $10
  • John Zorn’s Bagatelles: Ben Goldberg Trio with Liberty Ellman, Trevor Dunn
    The Stone 3 pm $20

November 9 (Monday)

  • Ken Aldcroft/Jason Robinson; Paul N. Roth
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

November 10 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! Steve Coleman’s Natal Eclipse with Jonathan Finlayson, Maria Grand, Kristin Lee, Rane Moore, Greg Chudzik, Craig Taborn, Jen Shyu
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Den Svarta Fanan: Joe Merolla. Nonoko Yoshida, Chris Pitsiokos, Ron Anderson,
    Weasel Walter; The 4th Familiar Genetic Saxophone Trio: Adam Robinson, Dean Buck, Nonoko Yoshida The Stone 8, 10 pm $10
  • Curtis Hasselbring New Narrow Edwards with Chris Lightcap, Satoshi Takeishi;
    Curtis Macdonald Korzo 9, 10:30 pm

November 11 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Angelica Sanchez Magico with Vincent Chancey, Omar Tamez;
    John O’Gallagher Trio with Johannes Weidenmuller, Mark Ferber
    SEEDS 8:30, 10 pm
  • Rick Parker, Michaël Attias, Simon Jermyn; Curriculum with Will McEvoy
    Rye 9, 10:15 pm
  • Steve Coleman’s Natal Eclipse with Jonathan Finlayson, Maria Grand, Kristin Lee,
    Rane Moore, Greg Chudzik, Craig Taborn, Jen Shyu
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

November 12 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Angelica Sanchez/Omar Tamez Duo; Ralph Alessi, Michaël Attias, Angelica Sanchez
    Greenwich House Music School 7:30 pm $15
  • Allison Miller’s Boom Tic Boom with Kirk Knuffke, Ben Goldberg, Eric Deutsch,
    Todd Sickafoose; Todd Sickafoose’s Tiny Resistors with Kirk Knuffke, Ben Goldberg,
    Erik Deutsch, Steve Cardenas, Allison Miller
    ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $15
  • Tom Zlabinger Quartet with Nonoko Yoshida, Dave Schnug, Dave Miller;
    Jamison Williams, Steve Swell, Nonoko Yoshida, Brandon Lopez, Dave Miller
    The Stone 8, 10 pm $10
  • Jeff Davis Holyoke Quartet with Jason Rigby, Jonathan Goldberger, Chris Lightcap
    Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki,
    Anthony Tidd, Sean Rickman Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

November 13 (Friday)

  • Red Triangle: Chuck Bettis, Nonoko Yoshida, James Ilgenfritz; Eishin Nose solo and
    with Nonoko Yoshida The Stone 8, 10 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements Rhythm Edition with Jonathan Finlayson,
    Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman, Marcus Gilmore
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

November 14 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Ava Mendoza solo; Amirtha Kidambi’s Elder Ones with Matt Nelson, Brandon Lopez, Max Jaffe; Flin van Hemmen Trio with Joe Moffett, Pascal Niggenkemper
    New Revolution Arts 8, 9, 10 pm
  • Tim Daisy solo; Andrew Drury solo
    Soup & Sound 8 pm $20
  • James Brandon Lewis Club Bonafide 8, 10:30 pm $20
  • Pet Bottle Ningen: Nonoko Yoshida, Dave Scanlon, Dave Miller, Chuck Bettis;
    Pet Bottle “Mega” Ningen: Nonoko Yoshida, Adam Robinson, Dave Scanlon,
    Mikey Coltun, Dave Miller, Chuck Bettis
    The Stone 8, 10 pm $10

November 15 (Sunday)

  • Tim Daisy solo; Michaël Attias, Max Johnson, Tim Daisy
    Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $15
  • Pet Bottle Ningen: Nonoko Yoshida, Dave Scanlon, Dave Miller, Chuck Bettis;
    Ned Rothenberg/Nonoko Yoshida The Stone 8, 10 pm $10
  • Twins of El Dorado: Joe Moffett/Kristin Slipp; Voice Coils: Mitski, Sam Garrett,
    Cameron Wisch; Zevious: Mike Eber, Jeff Eber, Johnny DeBlase
    JACK 8 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements Rhythm Edition with Jonathan Finlayson,
    Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman, Marcus Gilmore
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Omar Tamez solo; Sagi Kaufman/Tal Yahalom
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Uri Caine/John Medeski
    The Stone 3 pm $20

November 16 (Monday)

  • Josh Sinton solo; VB00: Nicolas Letman-Burtinovic, Kyoko Kitamura, Ken Filiano
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • CONCERT PICK! Charles Waters Trio with Anders Nilsson, Michael Evans
    Trans-Pecos 9 pm

November 17 (Tuesday)

  • Satoko Fujii Tobira with Kappa Maki, Todd Nicholson, Yoshi Shutto
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • CONCERT PICK! Zeena Parkins/Nate Wooley; Zeena Parkins/White Out: Tom Surgal/Lin Culbertson
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Ingrid Laubrock/Tom Rainey; Sarah Manning’s Underworld Alchemy with
    Briggan Krauss; Brian Settles/Jeremy Carlstedt
    Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • Chad Taylor/Angelica Sanchez; Mara Rosenbloom’s Prairie Burn Trio with Sean Conly,
    Chad Taylor ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $15
  • Ralph Alessi, Michaël Attias, Angelica Sanchez; John Hébert
    Korzo 9, 10:30 pm

November 18 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Oscar Noriega Hornitos Trio with Brandon Seabrook, Tom Rainey
    SEEDS 9 pm
  • Phantom Orchard: Zeena Parkins/Ikue Mori with guests Erik Friedlander, Cyro Baptista
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Brian Drye Trio with Matt Pavolka, Jeff Davis; Desvelo: Alvaro Domene, Briggan Krauss, Josh Sinton, Mike Pride Rye 9, 10:15 pm
  • Wien: Nicolas Letman-Burtinovic, Michael Eaton, Gernot Bernroider
    Bar Chord 9 pm

November 19 (Thursday)

  • Zeena Parkins, Jim Black, Nels Cline; Zeena Parkins/Okkyung Lee
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Boss Tenor: Oscar Noriega, Chris Speed, Nate Radley, Jesse Quatro, Matt Pavolka
    Barbès 10 pm $10
  • Oscar Noriega Hornitos Trio with Brandon Seabrook, Tom Rainey
    SEEDS 9 pm
  • CONCERT PICK! Tyshawn Sorey Trio with Corey Smythe, Chris Tordini
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

November 20 (Friday)

  • CONCERT PICK! Rema Hasumi UTAZATA Ensemble with Todd Neufeld, Thomas Morgan, Billy Mintz, Ben Gerstein, Sergio Krakowski Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Oscar Noriega Hornitos Trio with Brandon Seabrook, Tom Rainey
    SEEDS 9 pm
  • Tyshawn Sorey Trio with Corey Smythe, Chris Tordini
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

November 21 (Saturday)

  • Maggie Parkins, Sara Parkins, Zeena Parkins, William Winant;
    Zeena Parkins/William Winant The Stone 8, 10 pm $15
  • CONCERT PICK! Daniel Levin/Mat Maneri Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Oscar Noriega Hornitos Trio with Brandon Seabrook, Tom Rainey
    SEEDS 9 pm
  • Tyshawn Sorey Trio with Corey Smythe, Chris Tordini
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

November 22 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Tri-Centric Orchestra: Erica Dicker, Sarah Bernstein, Julianne Carney, Jean Cook, Jason Hwang, Gwen Laster, Scott Tixier, Helen Yee, Jeanann Dara, Stephanie Griffin, Brian Thompson, Chris Hoffman, Marika Hughes, Tomas Ulrich, Ken Filiano, Carl Testa, Domenica Fossati, Libby van Cleve, Katie Scheele, Sara Schoenbeck, Michael McGinnis, Oscar Noriega, Josh Sinton, Jonathan Finlayson, Kirk Knuffke, Vincent Chancey, Sam Kulik, Jay Rozen, Matt Moran, Aaron Siegel, David Shively, Taylor Ho Bynum Roulette 7 pm $20
  • Weasel Walter Large Ensemble JACK 8, 9:30 pm $10
  • insitu: Zeena Parkins/Brian Chase; Impossible Tasks: Zeena Parkins/Matty Ostrowski
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Tyshawn Sorey Trio with Corey Smythe, Chris Tordini
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Ben Goldberg, Ingrid Laubrock, Tom Rainey; Guillermo Gregorio/
    Nicolas Letman-Burtinovic Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Anthony Coleman New England Conservatory Ensemble
    The Stone 3 pm $20

November 23 (Monday)

  • Adam Rudolph’s Go:Organic Guitar Orchestra with Nels Cline, David Gilmore,
    Miles Okazaki, Damon Banks, Marco Cappelli, Liberty Ellman, Joel Harrison,
    Jerome Harris, Brandon Ross, Kenny Wessel
    Roulette 8 pm $20
  • Al Margolis; BDM: Ben Bennett, David Grollman, Michael Foster
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

November 24 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! ITT: Dick Griffin, Joe McPhee, Steve Swell; Dragonfly Breath: C. Spencer Yeh, Paul Flaherty, Weasel Walter, Steve Swell
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Sean Conly True North with Kris Davis, Tom Rainey; Snark Horse: Ben Gerstein,
    Ava Mendoza, Matt Mitchell, Kate Gentile
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Max Johnson, Ben Goldberg, Liberty Ellman
    Barbès 7 pm $10

November 25 (Wednesday)

  • Kende Dreams: Hommage à Béla Bartók: Rob Brown, Connie Crothers, Chad Taylor,
    Larry Roland, Steve Swell; Leaf Peeping in Poland: Jason Hwang, Larry Roland,
    James Ilgenfritz, Chad Taylor, Patricia Nicholson-Parker, Steve Swell
    The Stone 8, 10 pm $15

November 27 (Friday)

  • CONCERT PICK! Steve Swell’s Nation of We/Embedded String Quartet*1: Jason Hwang, Jake Sokolov, Rosi Hertlein, Sarah Bernstein, Stephanie Griffin, Darius Jones, Chris Pitsiokos, Dave Sewelson, Lewis Barnes, Matt Lavelle, Vincent Chancey, Joe Daley,
    Todd Nicholson, Chad Taylor The Stone 8, 10 pm $15

November 28 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Steve Swell solo; Marty Ehrlich, Ned Rothenberg, Guillermo Gregorio, Aaron Novik; Nate Wooley, Marty Ehrlich, Steve Swell; TPP: Connie Crothers, Steve Dalachinsky, Steve Swell The Stone 8, 10 pm $15

November 29 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Frode Gjerstad Trio with Jon Rune Strom, Paal Nilssen-Love and guest Steve Swell
    The Stone 8, 10 pm $15
  • James Moore, James Ilgenfritz, Brian Chase; PAK or Not: Ron Anderson,
    Stuart Popejoy, Sarah Bernstein, Alex Cohen
    JACK 8 pm $10

November 30 (Monday)

  • Michaël Attias Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • CONCERT PICK! Ben Goldberg, Jeremiah Cymerman, Charles Waters; Ras Moshe/Andrew Drury; Josh Sinton solo Trans-Pecos 8, 9, 10 pm $15

October 2015

October 1 (Thursday)

  • Denman Maroney, Robert Dick, Michael Lytle; Start Again Ensemble: Nick Jozwiak,
    Nicolas Letman-Burtinovic, Brandon Lopez, Charlotte Munn-Wood, Lester St. Louis,
    John Welsh, Jon Lipscomb, Zachary Pruitt
    Spectrum 7, 8:30 pm

October 2 (Friday)

  • Rallidae: Angela Morris, Alex Samaras, Dustin Carlson, Scott Colberg, Jason Nazary;
    Stephen Harms, Westbrook Johnson, Dave Miller, Angela Morris
    Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $10
  • Wilfrido Terrazas, Stephanie Griffin, Chuck Verstraeten, Peter Zummo
    Soup & Sound 8 pm $20

October 3 (Saturday)

  • Quinsin Nachoff’s Pyramid Project with Ralph Alessi, John Clark, Ryan Keberle,
    Marcus Rojas, Mark Ferber Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • CONCERT PICK! Esoteric: James Brandon Lewis, Adam Lane, William Hooker, Jinah Parker
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Steve Dalachinsky; Vincent Chancey/Ken Filiano; Joe McPhee/Michael Bisio
    6BC Garden 12 pm

October 4 (Sunday)

  • Nicole Peyrafitte, Connie Crothers, Michael Bisio
    Bowery Poetry Club 8:30 pm
  • Rob Wilkerson Trio with Matt Pavolka, Tommy Crane; Peter Brendler Quartet with
    Rich Perry, Peter Evans, Vinnie Sperrazza; Michael Foster Trio with Henry Fraser,
    Connor Baker Threes Brewing 7 pm $15
  • CONCERT PICK! Warchester: Nathaniel Morgan, Anna Webber; Rallidae: Angela Morris, Alex Samaras,
    Dustin Carlson, Scott Colberg, Jason Nazary
    WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $10
  • Bob Bellerue/Ed Bear; Public Speaking Quartet: Jason Anthony Harris, Johnny Butler,
    Valerie Kuehne, Jeanann Dara JACK 8 pm $12
  • CONCERT PICK! Jason Kao Hwang/Anders Nilsson; Steve Swell/Chad Taylor; Whit Dickey/Daniel Carter
    6BC Garden 2 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Josh Rubin with Dan Lippel, Mike Nicolas, Cory Smythe
    The Stone 3 pm $20

October 5 (Monday)

  • CONCERT PICK! Nate Wooley Quintet with Josh Sinton, Matt Moran, Eivind Opsvik, Harris Eisenstadt
    Threes Brewing 8:30, 10 pm $10
  • Phase Reader: Sam Weinberg, Jake Henry, Andrew Smiley, Jason Nazary; PascAli: Sean Ali/Pascal Niggenkemper
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

October 6 (Tuesday)

  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit; Miya Masaoka, Peter Evans, Jon Rose
    The Stone 8, 10 pm $15-25
  • Color Wheel: Sebastien Ammann, Michaël Attias, Noah Garabedian, Nathan Ellman-Bell; Northern Spy: Michael Bates, Michael Blake, Jeremy “Bean” Clemons Korzo 9, 10:30 pm

October 7 (Wednesday)

  • Evolver Records Presents: Matthew Shipp; Lola Danza; Fung Chern Hwei; George Spanos; Ben Stapp Roulette 8 pm $20
  • Audrey Chen, Mark Dresser, Jon Rose; Chuck Bettis/Jon Rose
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Michael Bates Chamber Group Project; Miranda Seilaff Chamber Group with Amie Weiss, Nicola Barbieri, Jacob Sacks
    SEEDS 8:30, 10 pm
  • Bop Kabbalah: Ty Citerman, Josh Sinton, Ben Holmes, Adam D. Gold; Zion80
    Littlefield 7:30, 8:30 pm $15-20
  • Anna Webber, Michaël Attias, Simon Jermyn, Sam Ospovat; Danny Gouker’s Dog & Pony Show with Joe Moffett, Nick Grinder, Darius C. Jones, Dustin Carlson, Sam Ospovat Rye 9, 10:15 pm
  • Odd Times: Nicolas Letman-Burtinovic, Kevin B. Clark, Chris Carroll
    Bar Chord 9 pm

October 8 (Thursday)

  • Thomas Morgan Trio with Pete Rende, Dan Weiss
    Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Terrence McManus Trio with John Hébert, Billy Mintz
    Spectrum 8 pm
  • Party Pack ICE: Adam Hopkins, Patrick Breiner, Duston Carlson, Nathan Ellman-Bell,
    Eric Trudel; Myk Freedman solo Ibeam Brooklyn 8:30, 9:45 pm $10

October 9 (Friday)

  • Michael Bisio Accortet with Kirk Knuffke, Art Bailey, Michael Wimberly
    Zürcher Gallery 8 pm
  • John Zorn Mini-Festival: Madrigals: Lisa Bielawa, Jane Sheldon, Sarah Brailey,
    Melissa Hughes, Rachel Calloway, Kirsten Sollek; Asmodeus Plays John Zorn’s
    Bagatelles: Marc Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey
    National Sawdust 8, 10 pm
  • CONCERT PICK! The Horns Band: Matt Pavolka, Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Hans Tammen, Andrew Drury, Jon Rose; Tyshawn Sorey, Denman Maroney, Jon Rose
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Adam Caine Quartet with Nick Lyons, Adam Lane, Billy Mintz
    WhyNot Jazz Room 8 pm $12

October 10 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Shayna Dulberger solo; Patrick Breiner’s Red Metal with Anaïs Maviel, Emily Lesbros, Sana Nagano, Chris Hoffman; Nate Wooley solo
    New Revolution Arts 8, 9, 10 pm
  • John Zorn Mini-Festival: John Zorn, Wadada Leo Smith, Milford Graves;
    Cobra: Mark Feldman, Okkyung Lee, Ikue Mori, Sylvie Courvoisier, Brian Marsella,
    Eyal Maoz, Marc Ribot, Trevor Dunn, Cyro Baptista, Ches Smith, Kenny Wollesen
    National Sawdust 8, 10 pm
  • Connie Crothers/Ursel Schlicht The Firehouse Space 8 pm $10
  • Stephan Crump’s Rhombal with Ellery Eskelin, Adam O’Farrill, Tyshawn Sorey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Kirk Knuffke/Karl Berger; Bill Cole/Lisette Santiago; Yoshiko Chuma
    First Green Community Garden 2 pm

October 11 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Sylvie Courvoisier/Jon Rose; Ikue Mori, John Medeski/Jon Rose
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Chris Welcome Quartet with Jonathan Moritz, Shayna Dulberger, Mike Pride,
    Dustin Carlson and guests JACK 8 pm $12
  • Stephanie Griffin, Catherine Sikora, Ursel Schlicht, Francois Grillot, Lou Grassi
    WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $10
  • Terri Hron/Paula Matthusen; Dan Blake/Josh Sinton
    The Firehouse Space 8, 9 pm $10
  • Ricardo Arias, Alex Waterman, Andrew Drury
    Soup & Sound 7 pm $20
  • John Zorn’s Bagatelles: Kris Davis with Mary Halvorson, John Hébert, Tom Rainey
    The Stone 3 pm $20
  • Fay Victor Trio with Sam Newsome, Reggie Nicholson; JD Parran’s Harlem Reunion with Sharif Kales, Baba Donn Eaton, Alexi Marcelo, Brad Jones; Resurrection Revolution: Patricia Nicholson, Jason Jordan, Michael T.A. Thompson, Jason Kao Hwang; Zak Sherzad solo
    First Green Community Garden 2 pm

October 12 (Monday)

  • CONCERT PICK! Tomas Fujiwara Trio with Ralph Alessi, Brandon Seabrook
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Jaimie Branch, Paul Giallorenzo, Wolfgang Reisinger; The Ghost: Michael Foster,
    Henry Fraser, Connor Baker Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

October 13 (Tuesday)

  • Miya Masaoka, Thomas Heberer, James Ilgenfritz; Theresa Wong, Steve Swell, Paul Giallorenzo, James Ilgenfritz The Stone 8, 10 pm $15
  • CONCERT PICK! Trio Hornito: Oscar Noriega, Brandon Seabrook, Tom Rainey; Mat  Maneri, Okkyung Lee, Stephan Crump Korzo 9, 10:30 pm
  • The Four Bags: Brian Drye, Jacob Garchik, Sean Moran, Mike McGinnis
    Barbès 7 pm $10
  • Darius Jones Rendall Memorial Presbyterian Church 12, 1 pm $15

October 14 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! BRIC JazzFest: Travis Laplante’s Battle Trance with Matthew Nelson, Jeremy Viner,
    Patrick Breiner BRIC Arts Media House 7 pm
  • CONCERT PICK! Out Louds: Mary Halvorson, Ben Goldberg, Tomas Fujiwara;
    Simon Jermyn 4tet with Mat Maneri, Ingrid Laubrock, Tom Rainey
    SEEDS 8:30, 10 pm
  • The Anagram Ensemble: Anne Rhodes, Megan Schubert, Nick Hallett, James Ilgenfritz,
    Ty Citerman, Eyal Maoz, Denman Maroney, Julianne Carney, Meaghan Burke,
    Jay Rozen, Sam Kulik, Dan Blake, Robbie Lee, John O’Brien, Andrew Drury,
    Vinnie Sperazza, Nicholas DeMaison; Forever House: Meaghan Burke, James Moore,
    James Ilgenfritz, Pete Wise The Stone 8, 10 pm $15

October 15 (Thursday)

  • Elliott Sharp, Joe Hertenstein, James Ilgenfritz; Bhob Rainey, Carl Testa,
    James Ilgenfritz The Stone 8, 10 pm $15
  • Boss Tenor: Oscar Noriega, Chris Speed, Matt Pavolka, Nate Radley, Jesse Quarrto
    Barbès 10 pm $10
  • Sayun Chang, On Ka’a Davis, Ben Stapp, Simone Weissenfels
    The Firehouse Space 8 pm $10

October 16 (Friday)

  • CONCERT PICK! AACM 50th Anniversary Celebration Festival: Wadada Leo Smith Quintet with Bobby Naughton, Yuko Fujiyama, Brad Jones, Thurman Barker;
    Thurman Barker Quintet with James Emery, J.D. Parran, Noah Barker, Dean Torrey
    Community Church of New York 8 pm $30
  • Denman Maroney, Steve Olson, Oscar Noriega
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

October 17 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Tony Malaby’s Tubacello with Chris Hoffman, Bob Stewart, John Hollenbeck
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • MiND GAMeS: Denman Maroney, James Ilgenfritz, Andrew Drury, Angelika Niescier;
    Hypercolor: Eyal Maoz, James Ilgenfritz, Lukas Ligeti
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Nick Fraser Trio with Ingrid Laubrock, Aruán Ortiz; Lina Allemano Four with
    Brodie West, Adam Downing, Nick Fraser
    Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $10
  • Fire Maidens From Outer Space: Bonnie Kane, Dave Miller, Reuben Radding;
    Sandra Sprecher The Firehouse Space 8 pm $10

October 18 (Sunday)

  • Tony Malaby’s Apparitions with Ben Gerstein, Michael Formanek, Billy Mintz,
    Randy Peterson Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • CONCERT PICK! Sean Ali Mudbath String Orchestra with Franz Loriot, Fung Chern Hwei, Joanna Mattrey, Leila Bordreuil, Erica Dicker, Valerie Kuehne
    JACK 8 pm $12
  • John Zorn’s Bagatelles: Marty Ehrlich/Mike Formanek
    The Stone 3 pm $20
  • Loren Schoenberg solo; Kelly Green solo; Ursula Oppens Trio with Allen Lowe,
    Ken Peplowski; Shayna Dulberger, Ava Mendoza, Allen Lowe, Miki Matsuki; Allen Lowe, Ray Suhy, Jake Millett and guests; Allen Lowe, Kirk Knuffke, Paul Austerlitz, Kevin Ray, Lewis Porter, Jeremy Carlstedt; Meditations on Disintegration: Lou Grassi, Allen Lowe, Kevin Ray, Hayes Greenfield, Paul Austerlitz, Randy Sandke, Bobby Zankel, Christopher Meeder, Lewis Porter Ibeam Brooklyn 3 pm $10

October 19 (Monday)

  • CONCERT PICK! Lester St. Louis; Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

October 20 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! Battle Pieces: Nate Wooley, Ingrid Laubrock, Sylvie Courvoisier, Matt Moran, Tim Berne
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Anna Webber Quartet with Jonathan Goldberger, Adam Hopkins, Jeff Davis;
    Double Double: Patrick Breiner, Will McEvoy, Adam Hopkins, Flin Van Hemmen
    Korzo 9, 10:30 pm

October 21 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Psalms from Hell Cycle: Megan Schubert, Nate Wooley, Christopher Hoffman, Mariel Roberts, Shanda Wooley, Eleanor Norton; For Kenneth Gaburo: Nate Wooley
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Dana Lyn Mother Octopus with Jonathan Goldberger, Mike McGinnis, Clara Kennedy,
    Vinnie Sperrazza; Rema Hasumi’s ITAK Ensemble with Sean Conly, Randy Peterson
    SEEDS 8:30, 10 pm
  • Curriculum Quintet: Josh Sinton, Danny Gouker, Sam Weinberg, Will McEvoy,
    Max Goldman; Vilray Rye 9, 10:15 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Lena Bloch, Gernot Bernroider
    Bar Chord 9 pm

October 22 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Baring Teeth Burning: Nate Wooley, C. Spencer Yeh, Ryan Sawyer;
    Nate Wooley/Joe McPhee The Stone 8, 10 pm $15
  • Daniel Owen; Moonheart; Julius Masri Solo; Crispy Butter Kitchen Muchmore’s 8:30 pm

October 23 (Friday)

  • CONCERT PICK! AACM 50th Anniversary Celebration Festival: George Lewis Impromptus with Thurman Barker, Eli Fountain, Tyshawn Sorey; Steve and Iqua Colson
    40 Years In the Moment with Marlene Rice, Reggie Workman, Andrew Cyrille
    Community Church of New York 8 pm $30
  • CONCERT PICK! Nate Wooley/Matthew Shipp; Nate Wooley/Gerald Cleaver
    The Stone 8, 10 pm $15

October 24 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Nate Wooley, Zeena Parkins, Joe Morris, P.A.L. Ytton; Nate Wooley, Ben Vida, C. Spencer Yeh, P.A.L. Ytton The Stone 8, 10 pm $15
  • Karl Berger Orchestra The Firehouse Space 8 pm $10

October 25 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Patrick Breiner’s Double Double JACK 8 pm $12
  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit with Nate Wooley, John Zorn, P.A.L. Ytton,
    Josh Sinton, Matt Moran, Eivind Opsvik, Harris Eisenstadt; Nate Wooley Quintet with
    Josh Sinton, Matt Moran, Eivind Opsvik, Harris Eisenstadt
    The Stone 8, 10 pm $15-20
  • Terrence McManus, Ellery Eskelin, Billy Mintz; Tim Hagans/Joe Hertenstein with
    guest Thomas Helton WhyNot Jazz Room 7, 8:30, 10 pm $10
  • Thomas Helton/William Parker Downtown Music Gallery 6 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Peter Evans with Steve Lehman, John Hébert, Tyshawn Sorey
    The Stone 3 pm $20

October 26 (Monday)

  • CONCERT PICK! Nate Wooley, P.A.L. Ytton, Mat Maneri; Bass vs. Bass: Ed Rosenberg/Adam Hopkins
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

October 27 (Tuesday)

  • Jacob Garchik’s ye Olde with Vinnie Sperrazza, Brandon Seabrook, Mary Halvorson,
    Jonathan Goldberger Bowery Electric 8 pm
  • CONCERT PICK! Ron Anderson/Ava Mendoza; Ron Anderson, Chris Pitsiokos, Max Johnson, Mike Pride
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks; Knuckleball: Daniel Levine, Edward Johnson,
    Devin Gray Korzo 9, 10:30 pm
  • Billy Martin/Brian Drye Duo; Albrecht Maurer, Mat Maneri, Lucian Ban
    Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $15

October 28 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Ron Anderson, Chris Cochrane, Brian Chase, Michael Evans;
    Ron Anderson/Brian Chase Duo The Stone 8, 10 pm $15
  • Stephan Crump solo; Judith Insell solo; Patricia Lopes with Paula Mirhan, Ohad Talmor
    SEEDS 8:30, 9:30, 10:30 pm
  • Jaimie Branch, Shayna Dulberger, Gino Robair; Ben Cohen Group with Aaron Quinn,
    Deric Dickens Rye 9, 10:15 pm

October 29 (Thursday)

  • Briggan Krauss The Firehouse Space 8 pm $10
  • Ron Anderson, Robert L. Pepper, Amber Brien, Al Margolis, Chuck Bettis,
    Michael Evans; Ron Anderson, Elliott Sharp, Zachary Pruitt, Kevin Shea
    The Stone 8, 10 pm $15

October 30 (Friday)

  • CONCERT PICK! AACM 50th Anniversary Celebration Festival: Reggie Nicholson solo; AACM All Star
    Ensemble: Muhal Richard Abrams, LaRoy Wallace McMillan, Amina Claudine Myers,
    Leonard Jones, Reggie Nicholson Community Church of New York 8 pm $30
  • Urs Leimgruber, Jacques Demierre, Barre Phillips
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Jason Rigby Detroit-Cleveland Trio with Cameron Brown, Gerald Cleaver
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Ron Anderson, Anthony Coleman, Shelly Hirsch, Sarah Bernstein, Michael Evans;
    Ron Anderson/Steve Buchanan The Stone 8, 10 pm $15

October 31 (Saturday)

  • PAK or Not: Ron Anderson, Stuart Popejoy, Sarah Bernstein, Nonoko Yoshida,
    Lucas Collins; Ron Anderson, Victor Poison-Tete, Tim Dahl, Keith Abrams,
    Robert L. Pepper The Stone 8, 10 pm $15
  • CONCERT PICK! Urs Leimgruber, Jacques Demierre, Barre Phillips
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Katie Bull with Jeff Lederer, Landon Knoblock, Ratzo Harris, George Schuller
    WhyNot Jazz Room 6 pm $12

September 2015

September 1 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! Old Growth Forest: Jeb Bishop, Tony Malaby, Jason Roebke, Harris Eisenstadt
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Chris Pitsiokos Quartet with Jaimie Branch, Max Johnson, Kevin Shea Muchmore’s 8 pm
  • Danny Fox Trio with Chris Van Voorst Van Beest, Max Goldman; Phase Reader: Jake Henry, Sam Weinberg, Andrew Smiley, Jason Nazary
    Korzo 9, 10:30 pm

September 2 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Lucumi Songs and Rhythms: John Amira, Lorne Watson, Harris Eisenstadt; Tilt Brass: Tim Leopold, Will Lang, Chris McIntyre, James Rogers
    The Stone 8, 10 pm $15
  • While We Still Have Bodies: Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin Van Hemmen; Secret Ethan: Sam Weinberg, Jonah Rosenberg, Sam Ospovat
    Rye 9, 10:15 pm
  • Music Now Unit: Ras Moshe, Larry Roland, Lissette Santiago; Spiritchild XspiritMental and Patricia Spears Jones; Ngoma Hill’s Not Your Average String Thing
    The Commons 6 pm $10
  • Jon Irabagon Quartet with Matt Mitchell, Chris Lightcap, Nasheet Waits
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $25
  • Back to School: Nicolas Letman-Burtinovic, Stephen Gauci, Sam Ospovat
    Bar Chord 9 pm

September 3 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Canada Day: Nate Wooley, Matt Bauder, Chris Dingman, Adam Hopkins, Harris Eisenstadt; Canada Day Octet: Jeb Bishop, Anna Webber, Dan Peck, Nate Wooley, Matt Bauder, Chris Dingman, Adam Hopkins, Harris Eisenstadt
    The Stone 8, 10 pm $15

September 4 (Friday)

  • CONCERT PICK! Golden States: Ben Goldberg, Sara Schoenbeck, Marika Hughes, Harris Eisenstadt; Golden States: Sam Bardfeld, Sara Schoenbeck, Chris Hoffman, Harris Eisenstadt
    The Stone 8, 10 pm $15

September 5 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Silke Eberhard with Nicolai Noiser, Joe Morris, Tomas Fujiwara
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Vinny Golia/Harris Eisenstadt; Mivos Quartet: Olivia de Prato, Josh Modney, Victor Lowrie, Mariel Roberts The Stone 8, 10 pm $15
  • Lucian Ban/Mat Maneri Barbès 8 pm $10
  • Angelica Sanchez Trio with Michael Formanek, Tyshawn Sorey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

September 6 (Sunday)

  • CONCERT PICK! New Vistas: Sylvie Courvoisier, Adam Rudolph, Harris Eisenstadt; New Vistas: James Hurt, Adam Rudolph, Harris Eisenstadt
    The Stone 8, 10 pm $15
  • The Gate: Dan Peck, Tom Blancarte, Brian Osborne with guests
    JACK 8 pm $12
  • Grachan Moncur III Ensemble Minton’s 6:30, 8 pm $10-20
  • Andrea Wolper Trio with Michael Howell, Ken Filiano
    North Square Lounge 12:30, 2 pm

September 7 (Monday)

  • Kuba Cichocki/Flin van Hemmen; Michael Foster/Anaïs Maviel
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

September 8 (Tuesday)

  • Kyle Nasser, Jeff Miles, Dov Manski, Jason Nazary; Aaron Burnett and The Big Machine with Carlos Homs, Alexander Claffy, Mark Whitfield, Jr.
    Korzo 9, 10:30 pm
  • David Ullmann Quintet with Karel Ruzicka, Chris Dingman, Gary Wang,
    Vinnie Sperrazza Cornelia Street Café 8:30 pm $10

September 9 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Solo Music: Mary Halvorson; Ches Smith
    Roulette 8 pm $25
  • CONCERT PICK! Daniel Levin Quartet with Nate Wooley, Matt Moran, Brandon Lopez
    Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Carlo Costa Quartet with Jonathan Moritz, Steve Swell, Sean Ali; Michaël Attias, Sean Conly, Mike Pride Rye 9, 10:15 pm
  • Acoustic Duos: Umberto Petrin, Marco Cappelli, James Ilgenfritz; IDR Italian Doc Remix: Marco Cappelli, Jim Pugliese, Doug Wieselman, Jose Davila, Ken Filiano, Francesco Pellegrino The Stone 8, 10 pm $15

September 10 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Kate Gentile Quartet with Jeremy Viner, Matt Mitchell, Adam Hopkins
    Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Around Sir B. Britten: Rosalie Kaplan, Noah Kaplan, Marco Käppelli, Marco Cappelli; Nublast: Marco Cappelli, Shoko Nagai, Avram Fefer, JT Lewis, Kirk Knuffke, Stomu Takeishi, VJ Andrea Lapsus Pennisi
    The Stone 8, 10 pm $15

September 11 (Friday)

  • CONCERT PICK! Lucian Ban’s Elevation with Abraham Burton, Mat Maneri, John Hébert, Eric McPherson Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Kate Gentile Quartet with Jeremy Viner, Matt Mitchell, Adam Hopkins
    Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • The Kraken: Philippe Berson, John Turturro, Marco Cappelli; Sonata Per Il Commissario Ricciardi: Andrea Renzi and Marco Cappelli Acoustic Trio with Ken Filiano, Dan Weiss and guest Shoko Nagai
    The Stone 8, 10 pm $15

September 12 (Saturday)

  • CONCERT PICK! W-2: Sam Weinberg, Chris Welcome; Brandon Lopez solo; Gauntlet Quartet: Tom Blancarte, Peter Evans, Dan Peck, Louise D.E. Jensen with guest Sam Pluta New Revolution Arts 8, 9, 10 pm
  • Tony Malaby Reading Band with Ralph Alessi, John Hébert, Billy Drummond
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Snark Horse: Matt Mitchell, Kate Gentile with Ava Mendoza; Kate Gentile with Michaël Attias, Matt Mitchell, Sean Conly
    Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15

September 13 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Jaimie Branch’s Crooks with John Welsh, Brandon Lopez, Sam Ospovot; Thomas Helton, Tony Malaby, Whit Dickey JACK 8 pm $12
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Guitar Orchestra: Rez Abbasi, Damon Banks, Domenico Caliri, Marco Cappelli, Roberto Cecchetto, Liberty Ellman, David Gilmore, Maurizio Grandinetti, Jerome Harris, Joel Harrison, Miles Okazaki, Brandon Ross, Kenny Wessel; Ensemble Dissonanzen: Marco Cappelli, Marco Sannini, Tommaso Rossi, Ciro Longobardi The Stone 8, 10 pm $15

September 14 (Monday)

  • Thomas Helton with Steve Swell, Michael Foster, Michael Evans; Douglas Bradford’s Longest Day of the Year with Patrick Breiner, Christopher Hoffman, Nick Anderson Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

September 15 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! James Carney/Chris Lightcap; Jon Irabagon Trio with Daniel Levin, Brandon Lopez
    Korzo 9, 10:30 pm

September 16 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Electric Snarkhorse: Matt Mitchell/Kate Gentile with Jon Irabagon, Ava Mendoza; Five Dollar Ferrari: Brad Henkel/Dustin Carlson
    Rye 9, 10:15 pm

September 17 (Thursday)

  • Liberty Ellman Sextet with Steve Lehman, Jonathan Finlayson, Jose Davila, Stephan Crump, Damion Reid Cornelia Street Café 8:30 pm $10

September 18 (Friday)

  • Jen Shyu solo and with Mat Maneri, Dan Weiss, Satoshi Haga
    Rubin Museum 7 pm $20

September 20 (Sunday)

  • CONCERT PICK! John Zorn’s Bagatelles: Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Jim Black
    The Stone 3 pm $20
  • Red Hook Jazz Festival: Kenny Wessel Quartet with Lisa Parrott, Matt Pavolka, Warren Smith; The Mighty Grinders: Brian Charette, Will Bernard, Eric Kalb; Vinnie Sperrazza Quartet with Loren Stillman, Brandon Seabrook, Eivind Opsvik; Eric Person Trio with Adam Armstrong, Shinnosuke Takahashi; Nate Radley Quintet with John Ellis, Jonny Lam, Gary Wang, Mark Ferber
    Urban Meadow 1 pm
  • Jeremiah Cymerman’s Pale Horse with Brian Chase, Christopher Hoffman and guests
    JACK 8 pm $12
  • James Brandon Lewis/Chad Taylor Duo; James Brandon Lewis Trio with Luke Stewart, Warren Crudup III WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $10
  • Lena Bloch, Russ Lossing, Billy Mintz
    The Drawing Room 7, 8:30 pm $15

September 21 (Monday)

  • CONCERT PICK! Pascal Niggenkemper solo; CACAW: Landon Knoblock, Oscar Noriega, Jeff Davis
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Joseph C. Phillips’ Numinous; Will Mason Ensemble Le Poisson Rouge 7, 8 pm

September 22 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! Evan Parker’s US Electro-Acoustic Ensemble with George Lewis, Sam Pluta, Craig Taborn, Ned Rothenberg, Peter Evans; Rocket Science: Evan Parker, Peter Evans, Sam Pluta, Craig Taborn The Stone 8, 10 pm $15
  • Lipchitz: David Grollman/Ryan Krause, Jonathan Wood Vincent, Emilie Lesbros and
    Naked Roots Conducive JACK 8 pm

September 23 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Evan Parker, Ikue Mori, Sylvie Courvoisier, Mark Feldman
    Roulette 8 pm $25
  • Jonathan Moritz Secret Tempo with Shayna Dulberger, Mike Pride; W2+1: Sam Weinberg, Chris Welcome, Jaimie Branch
    Rye 9, 10:15 pm
  • Black Locust: Margaret Glaspy, Kenny Wollesen, Flin van Hemmen, Jeff Davis, Eivind Opsvik SEEDS 9 pm

September 24 (Thursday)

  • CONCERT PICK! A Thousand Ancestors: Michelle Arcila/Eivind Opsvik
    SEEDS 9 pm
  • Anthony Coleman 60th Birthday Concert with Survivors Breakfast, Tilt Sextet, Alexandria Smith, Geoff Landman, David Shively, Ted Reichman, Brian Chase, Brad Jones, Christopher Hoffman, Doug Wieselman, Marty Ehrlich, Sarah Hughes
    Roulette 8 pm $25

September 25 (Friday)

  • CONCERT PICK! Evan Parker/Ned Rothenberg; Maxime Petit/Brandon Lopez
    JACK 8 pm $15
  • CONCERT PICK! Ingrid Laubrock UBATUBA with Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • CONCERT PICK! Peter Evans Quintet with Ron Stabinsky, Tom Blancarte, Jim Black
    The Stone 8 pm $20

September 26 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Zebulon Trio: Peter Evans, John Hébert, Kassa Overall and guest David Bryant
    The Stone 8, 10 pm $15
  • CONCERT PICK! Eivind Opsvik Overseas with Tony Malaby, Jacob Sacks, Brandon Seabrook, Kenny Wollesen SEEDS 9 pm
  • Nick Lyons Group; While We Still Have Bodies: Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin van Hemmen; Michael Wimberly solo
    Children’s Magical Garden 2, 3, 4 pm

September 27 (Sunday)

  • CONCERT PICK! House Special: Peter Evans, Levy Lorenzo, Paul Wilson, Sam Pluta, Kassa Overall
    The Stone 8, 10 pm $15
  • John Zorn’s Bagatelles: Jon Irabagon Quartet with Matt Mitchell, Drew Gress, Nasheet Waits The Stone 3 pm $20
  • Andrew Lamb/Shayna Dulberger; Todd Nicholson/Newman Taylor Baker; Jonathan Finlayson/Brian Settles 6BC Garden 2, 3, 4 pm
  • Andrew Lamb/Andrew Drury JACK 8 pm $12
  • Maryanne de Prophetis/Adam Caine; Rocco John Iacovone Trio with François Grillot,
    Gil Selinger; Bad Duets: Tim Hagans/Joe Hertenstein with guest Robin Verheyen
    WhyNot Jazz Room 7, 8:30, 10 pm $12

September 28 (Monday)

  • FONT: Jaimie Branch’s Illionaires with Anthony Pirog, Jason Ajemian; Joe Moffett solo; Brandon Lewis Quartet with Ben Carr, Kevin Theodore, David Frazier, Jr.
    Downtown Music Gallery 7 pm $10
  • Jacob Wick solo; Five Dollar Ferrari: Brad Henkel/Dustin Carlson
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

September 29 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! The Thing: Mats Gustafsson, Ingebrigt Håker Flaten, Paal Nilssen-Love
    Roulette 8 pm $25

September 30 (Wednesday)

  • Tony Malaby Group; Time Toss: Jarrett Gilgore, Liam Hurlbut, Alex Weber, Sam Balcom
    Rye 9, 10:15 pm
  • Tom Chang Quintet with Quinsin Nachoff, Jeremy Powell, Sam Minaie, Ziv Ravitz
    Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • BERLINYC: Nicolas Letman-Burtinovic, Devin Gray and guest
    Bar Chord 9 pm

August 2015

August 1 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Jazz Gallery Commissioning Series: Ingrid Laubrock, Vincent Chancey, Eivind Opsvik, Michael Formanek, Tom Rainey Jazz Gallery 8, 10 pm
  • Gerry Hemingway/Beth Warshafsky; Gerry Hemingway Quartet with Herb Robertson, Ellery Eskelin, Mark Helias The Stone 8, 10 pm $15

August 2 (Sunday)

  • CONCERT PICK! John Zorn’s Bagatelles: Asmodeus: Marc Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey The Stone 3 pm $15
  • Darius Jones Quartet with Matt Mitchell, Sean Conly, Ches Smith WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $15
  • Paula Shocron Proyecto IMUDA with Matt Lavelle, Ras Moshe, Shayna Dulberger, Pablo Díaz; Projection:Zero: Carsten Radtke, Blaise Siwula, Joe Hertenstein ABC No-Rio 7 pm $5
  • Trio NY: Ellery Eskelin, Gary Versace, Gerry Hemingway; BassDrumBone: Mark Helias, Gerry Hemingway, Ray Anderson The Stone 8, 10 pm $15
  • Philip Greenlief, Ken Filiano, Andrew Drury Soup & Sound 7 pm

August 3 (Monday)

  • CONCERT PICK! Daniel Levin/Mat Maneri; Amirtha Kidambi/Louise DE Jensen Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Matt Pavolka Horns Band with Loren Stillman, Kirk Knuffke, Jacob Garchik, Mark Ferber; Jonathan Barber Smalls 7:30 pm 1 am $20

August 5 (Wednesday)

  • Kenny Warren Quartet with J.P. Schlegelmilch, Noah Garabedian, Satoshi Takeishi; Kane Mathis: Matt Dariau, Dan Kurfirst Rye 9, 10 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Chris Pitsiokos, Chris Carroll Bar Chord 9 pm

August 6 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Bill Frisell/John Zorn; Bill Frisell/Mary Halvorson The Stone 8, 10 pm $20
  • Cat Toren Band with Michaël Attias, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell Cornelia Street Café 8:30 pm $10

August 7 (Friday)

  • CONCERT PICK! Sylvie Courvoisier/Mary Halvorson; Sylvie Courvoisier, Mary Halvorson, Stephan Crump Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Ches Smith’s We All Break with Matt Mitchell, Daniel Brevil, Markus Schwartz beam Brooklyn 8:30 pm
  • Secret People: Kate Gentile, Dustin Carlson; The Ghost: Michael Foster, Henry Fraser, Connor Baker; Sam Weinberg and Andrew Smiley Freddy’s Backroom 10, 11, 12 pm

August 8 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Ches Smith’s We All Break with Matt Mitchell, Daniel Brevil, Markus Schwartz Ibeam Brooklyn 8:30 pm
  • Kris Davis Trio with John Hébert, Tom Rainey Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

August 9 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Renku: Michaël Attias, John Hébert, Såtoshi Takeishi; Tony Malaby, Daniel Levin, Mat Maneri; Tony Malaby’s New Apparitions with Ben Gerstein, Sean Ali, Trevor Dunn, Devin Hoff, Billy Mintz, Flin Van Hemmen Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • Anaïs Maviel; Lena Bloch, Andrew Schiller, Deric Dickens WhyNot Jazz Room 7, 8:30, 10 pm $10
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Orchestra Brooklyn Conservatory of Music 7:30 pm $15

August 10 (Monday)

  • Jim Strong/Zach Darrup; Chris Corsano solo Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

August 11 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! Michaël Attias Quartet with Aruán Ortiz, John Hébert, Nåsheet Waits Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Angela Morris/Anna Webber Big Band with Jay Rattan, Adam Schneit, Eric Trudel, Josh Sinton, John Lake, Danny Gouker, Jake Henry, Kenny Warren, Tim Vaughn, Brian Drye, Jackson Hardaker, James Rogers, Patty Francheschy, Dustin Carlson, Edward Johnson, Adam Hopkins, Jeff Davis Threes Brewing 7:30 pm $10
  • Chris Tordini with Jeremy Viner, Kris Davis, Bobby Avey, Dan Weiss The Jazz Gallery 8, 10 pm $15
  • Stephanie Richards’ Urban Surveyors with James Carney, Sam Minaie, Andrew Munsey; Ches Smith’s We All Break with Matt Mitchell, Daniel Brevil, Markus Schwartz Korzo 9, 10:30 pm
  • Dawn Clement, Max Johnson, Michael Sarin Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

August 12 (Wednesday)

  • Jake Henry New Trio with Adam Hopkins, Flin van Hemmen; Jamie Branch’s Sky Birds with Chris Welcome, Tobin Summerfield, Booker Stardrum Rye 9, 10 pm

August 13 (Thursday)

  • Nate Radley Quartet with Loren Stillman, Matt Pavolka, Mark Ferber Cornelia Street Café 8:30 pm $10

August 14 (Friday)

  • Nick Fraser Trio with Tony Malaby, Kris Davis Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

August 15 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Shoshke-Rayzl; Leap of Faith: David Peck, Steve Norton, Yuri Zbitnov, Glynis Lomon; Leap of Faith with Shoshke-Rayzl New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8, 9, 10 pm
  • Vice Wears Black Hose: Richard Ramirez, the Rita Collab; Tissa Mawartyassari; Michael Foster-Leila Bordreuil Duo; theNIGHTproduct; D.Minoza Palisades 3 pm $10
  • John Hébert Quartet with David Virelles, Ralph Alessi, Eric McPherson Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Dissident Arts Festival: Raymond Nat Turner; Sumari: Jack DeSalvo, Matt Lavelle, Tom Cabrera; Sana Shabazz; The Red Microphone: John Pietaro, Ras Moshe, Rocco John Iacovone, Philip Sirois; Steve Dalachinsky/Rocco John Iacovone; Bernardo Palombo; The 12 Houses Orchestra led by Matt Lavelle with Ras Moshe, Lee Odom, Charles Waters, Claire Du Brunner, Ras Miguel, Chris Forbes, John Pietaro, Jack DeSalvo, Hilliard Greene El Taller LatinoAmericano 7 pm

August 16 (Sunday)

  • Sound Minds Festival: High Life; Hearing Things; Bizingas; Air Ceremony; Miss Elie Sorbsel Experiment; Kate Gentile Quartet Threes Brewing 7 pm $30
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Orchestra Brooklyn Conservatory of Music 7:30 pm $15
  • Phase Reader: Sam Weinberg, Jake Henry, Andrew Smiley, Jason Nazary WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $10
  • CONCERT PICK! Dissident Arts Festival: Trudy Silver’s Where’s The Outrage with Sanae Buck, Daniel Carter, Dixie Estes, Rosie Hertlein, Ras Moshe, Vincent Ivos; Safiya Martinez; John Pietaro’s Literary Warrior Project with Ras Moshe, Laurie Towers and guest Adam Cadell; Patricia Nicholson-Parker; Chris Butters; Dissipated Face with Steve “X Dream” Popkin, Will Dahl, Jonathan Wood Vincent and guests Bill Milkowski, Daniel Carter ShapeShifter Lab 7 pm

August 17 (Monday)

  • CONCERT PICK! Chris Pitsiokos’ Potemkin Reality with Brandon Seabrook, Tim Dahl, Weasel Walter Silent Barn 8 pm
  • CONCERT PICK! Michael Foster-Ben Bennett Duo with Joanna Mattrey; Patrick Breiner-Aaron Darrell Duo Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Sam Weinberg, Andrew Smiley, Dave Treut; Hot Date: Chris Welcome, Shayna Dulberger Don Pedro’s 9 pm

August 18 (Tuesday)

  • Robert Sabin Tentet with Jeremy Noller, Mike Baggetta, Jason Rigby, Aaron Irwin, Dan Urness, Matt Holman, Nathan Koci, John Yao, Ben Stapp; John Yao’s 17-Piece Instrument Greenwich House Music School 7 pm
  • Mats Dimming, Hampus Öhman-Frölund, Joanna Mattrey, John Lindaman JACK 8 pm $15

August 19 (Wednesday)

  • Oldest: Brooks Headley/Mick Barr; BarrSheaDahl: Mick Barr, Kevin Shea, Tim Dahl The Stone 8, 10 pm $15
  • Eric Trudel Trio with Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell; Patrick Breiner, Aaron Darrell, Max Goldman Rye 9, 10 pm

August 20 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Darius Jones Quartet with Matt Mitchell, Sean Conly, Ches Smith and guest Emilie Lesbros The Jazz Gallery 8, 10 pm $15

August 21 (Friday)

  • Andrew Munsey Quintet with Stephanie Richards, Ochion Jewell, James Carney, Sam Minaie Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

August 22 (Saturday)

  • ShibariCop: Michael Foster, Michael Evans, Corey Bracken; Sean Ali-Joanna Mattrey-Leila Bordreuil Trio; Molly Sweeney Home Audio 8 pm
  • Hathenter—Supermeld: Mick Barr, Colin Marston, Brandon Seabrook, Eliane Gazzard; Mick Barr/Weasel Walter The Stone 8, 10 pm $15

August 23 (Sunday)

  • CONCERT PICK! While We Still Have Bodies: Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin van Hemmen; Mats Dimming, Hampus Öhman-Frölund, Lee Free, Sam Kulik ABC No-Rio 7 pm $5
  • CONCERT PICK! Charlie Parker Jazz Festival: Joe Lovano; Rudresh Mahanthappa’s Bird Calls with Adam O’Farrill, Matt Mitchell, Thomson Kneeland, Rudy Royston; Myra Melford’s Snowy Egret with Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi, Ted Poor; Michael Mwenso Tompkins Square Park 3 pm
  • James Wengrow Group with Anna Webber, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell; Edward Johnson, Tom Rainey, Jeremy Viner WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $10
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Orchestra Brooklyn Conservatory of Music 7:30 pm $15

August 24 (Monday)

  • Adam Hopkins Trio with Anna Webber, Jason Nazary Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

August 25 (Tuesday)

  • Edward Johnson, Ingrid Laubrock, Max Johnson, Satoshi Takeishi; Jasmine Lovell-Smith’s Towering Poppies with Adam Schneit, Cat Toren, Adam Hopkins, Kate Gentile Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

August 26 (Wednesday)

  • Earth; Marc Ribot/Ikue Mori Le Poisson Rouge 8 pm $18
  • AQUA: Russ Lossing, Michael Formanek, Mike Sarin Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Crooner & Duke; Zack Lane Rye 9, 10 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Emilie Lesbros, Nathan Elman-Bell Bar Chord 9 pm

August 27 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Tartar Lamb: Toby Driver, Mia Matsumiya, Jeremiah Cymerman, Tim Byrnes, David Bodie; Toby Driver New Chamber Works The Stone 8, 10 pm $15

August 29 (Saturday)

  • The Ghost: Michael Foster, Henry Fraser, Connor Baker; Anais Mavel Solo; Leila Bordreuil-Jake Sokolov-Gonzalez Cello Duo; Related Toy Situation: Jack Wright, Joe Moffett, Michael Evans Full Salon 8 pm

August 30 (Sunday)

  • Mario Pavone’s Blue Dialect with Dave Ballou, Ellery Eskelin, Matt Mitchell, Tyshawn Sorey Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • The Tanks: Ches Smith, Brandon Seabrook, Toby Driver; Kayo Dot: Toby Driver, Ron Varod, Keith Abrams, Daniel Means The Stone 8, 10 pm $15
  • The Ghost: Michael Foster, Henry Fraser, Connor Baker Downtown Music Gallery 6 pm FREE
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Orchestra Brooklyn Conservatory of Music 7:30 pm $15
  • Adam Cadell solo; Kurt Nishimura, Evan Gallagher, Claire de Brunner, Blaise Siwula ABC No-Rio 7 pm $5

August 31 (Monday)

  • redacted: Jaimie Branch, Jason Nazary, Andrew Smiley, Patrick Breiner; Perfect Friend: Jake Henry, Nathaniel Morgan, Aryeh Kobrinsky, Cody Brown Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Mario Pavone’s Blue Dialect with Matt Mitchell, Tyshawn Sorey Cornelia Street Café 8:30 pm $10

July 2015

July 1 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Curriculum Quextet: Danny Gouker, Sam Weinberg, Josh Sinton, Will McEvoy, Max Goldman Rye 9, 10 pm
  • Silver Space: Nicolas Letman-Burtinovic, Jackson Moore, Chris Carroll Bar Chord 9 pm

July 2 (Thursday)

  • Joan La Barbara, Peter Gordon, Fast Forward; GOBO: Michael Evans, Jüergen Tiller, Fast Forward The Stone 8, 10 pm $15

July 3 (Friday)

  • Sara Schoenbeck, Jen Baker, Stephanie Richards Soup & Sound 8 pm $15
  • Ron Kuivila, Matthew Ostrowski, Fast Forward; Prototype: Ikue Mori, Michelle Kinney, Fast Forward The Stone 8, 10 Pm $15

July 5 (Sunday)

  • Diane Moser Quintet with Marty Ehrlich, Ben Williams, Ken Filiano, Gerry Hemingway Cornelia Street Café 8:30 pm $10

July 6 (Monday)

  • CONCERT PICK! Naked Roots Conducive: Valerie Kuehne/Natalia Steinbach; Michael Foster/Ben Bennett Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • CONCERT PICK! Mighty Alpacas: Jesse Dulman/Jason Candler; Earth People: Andre Martinez, Jason Candler, Doug Principato, Francois Grillot, Tomas Ulrich, Mark Hennen, Chris Forbes, Brian Groder, Elliott Levin, Daniel Carter, Karen Borca, Jackson Krall, Ricardo Solis, Jimmy Cruz, On Ka’ Davis, Firehorse and guest Gunter Hampel ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $12

July 7 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! Vision Festival: Joseph Jarman; Douglas Ewart Quasar with Joseph Jarman, Oliver Lake, Mankwe Ndosi, Ni’Ja Whitson, J.D. Parran, Craig Harris, Edward Wilkerson, Reggie Nicholson, Donald Smith; Nathaniel Mackey; Henry Grimes/Amina Claudine Myers; Roscoe Mitchell New Quintet with Hugh Ragin, Craig Taborn, Tyshawn Sorey, Kikanju Baku Judson Memorial Church 7 pm $40
  • Zack Foley with Jesse Elder, Christopher Tordini, Devin Gray; Riley Mulherkar, Jesse Elder, Russell Hall. Devin Gray Cornelia Street Café 7, 9 pm $10

July 8 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Vision Festival: MoralesDance: Amanda Cray and Elaine Gutierrez with Connie Crothers; Perry Robinson, Mark Whitecage, Ken Filiano, Lou Grassi; Marilyn Crispell/Gerry Hemingway; Larry Roland; Whit Dickey Cosmic Breach with Rob Brown, Daniel Levin, Michael Bisio; Sun Ra Arkestra directed by Marshall Allen Judson Memorial Church 7 pm $40
  • Laila and Smitty: Kenny Warren, Jeremiah Lockwood, Myk Freedman, Ilusha Tsinadze, Adam Hopkins, Carlo Costa Barbès 8 pm $10

July 9 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Vision Festival: The Independents: Juliette Mapp, K.J. Holmes, Michelle Boule, David Hamilton Thomson with Thomas Heberer; Darius Jones Quartet with Matt Mitchell, Pascal Niggenkemper, Ches Smith and guest Emilie Lesbros; Tyehimba Jess; Milford Graves HeArt Quartet with Charles Gayle, William Parker, Hugh Glover; Dave Burrell Civil War Project with Steve Swell; Four for Tazz: Joe McPhee, Charles Gayle, Charles Downs, Warren Smith Judson Memorial Church 7 pm $40
  • Matt Pavolka The Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Joe Fiedler, Mark Ferber Cornelia Street Café 8:30 pm $10

July 10 (Friday)

  • CONCERT PICK! Vision Festival: Yoshiko Chuma/Matthew Shipp; Karl Berger Improvisers Orchestra with Ingrid Sertso, Warren Smith, Steve Gorn, Sylvain Leroux, Bob Selcoe, Yasuno Katsuki, Lee Odom, Kenny Wessel, Sana Nagano, Ernesto Lorens, Jason Kao Hwang, Tomas Ulrich, Ken Filiano, Hilliard Greene; David Budbill/William Parker; Jason Kao Hwang Sing House with Andrew Drury, Ken Filiano, Chris Forbes, Steve Swell; David Murray and Class Struggle Trio with Burniss Earl Travis, Chris Beck, Mingus Murray; William Parker Martin Luther King Project with Kidd Jordan, Jemeel Moondoc, James Brandon Lewis, Dave Burrell, Cooper-Moore Judson Memorial Church 7 pm $40
  • The Music of Tom Waits: Aaron Shragge, Petr Cancura, Alexi David, Deric Dickens WhyNot Jazz Room 10 pm $10

July 11 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Vision Festival: Quest P.S 182 Modern Band; Visionary Youth Band; Mind Builders; Jason Jordan and Patricia Nicholson with Jason Kao Hwang, Michael T.A. Thompson; Ingrid Laubrock with Craig Taborn, Miya Masaoka, Dan Peck, Tyshawn Sorey, Sam Pluta; Wadada Leo Smith/Aruán Ortiz; Steve Dalachinsky/Yuko Otomo; Tony Malaby TubaCello with Chris Hoffman, Bob Stewart, John Hollenbeck; Joëlle Léandre, Gerald Cleaver, Mat Maneri Judson Memorial Church 1, 6 pm $40

July 12 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Vision Festival: Urban Bush Women: Jawole Willa Jo Zollar with Lafayette Harris; HEAR In NOW: Mazz Swift, Tomeka Reid and guest; Matthew Shipp Trio with Michael Bisio, Newman Taylor-Baker; David Mills; Rob Brown Quartet with Steve Swell, Todd Nicholson, Gerald Cleaver; Hamiet Bluiett Telepathic Orchestra with Kidd Jordan, Charles Gayle, George Sams, Joe Daley, D.D. Jackson, William Parker, Warren Smith, Charles “Bobo” Shaw, Mazz Swift, Jason Hwang, Elektra Kurtis, Jean Cook, Judith Insell, Tomeka Reid, Riza Printup Judson Memorial Church 5 pm $40
  • CONCERT PICK! Yoni Kretzmer/Michael Evans; Grass Roots: Darius Jones, Alex Harding, Sean Conly, Chad Taylor; Chris Pitsiokos Threes Brewing 7:30 pm $15
  • Lola Danza with Don Pate, Marc Edwards; Nick Fraser Quartet with Tony Malaby, Chris Hoffman, John Hébert WhyNot Jazz Room 7, 8:30, 10 pm $10

July 13 (Monday)

  • Jeremiah Lockwood/Kenny Warren Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

July 14 (Tuesday)

  • CONCERT PICK! OutNow Recordings Mini-Fest: Juan Pablo Carletti/Dustin Carlson; Yoni Kretzmer 2Bass Quartet with Sean Conly, Reuben Radding, Mike Pride; Sean Conly/Michaël Attias Muchmore’s 9 pm $8-15
  • Henry Threadgill’s ZOOID with Christopher Hoffman, Liberty Ellman, Jose Davila, Elliot Kavee Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

July 15 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! OutNow Recordings Mini-Fest: Josh Sinton and Friends; Gordon Beeferman Trio with Michael Evans, James Ilgenfritz; Yoni Kretzmer and Friends Muchmore’s 9 pm $8-15
  • Henry Threadgill’s ZOOID with Christopher Hoffman, Liberty Ellman, Jose Davila, Elliot Kavee Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • 40Twenty: Vinnie Sperrazza, Jacob Sacks, Jacob Garchik, Dave Ambrosio SEEDS 9 pm

July 16 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Trees: Michaël Attias, John Hébert, Ralph Alessi Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $10
  • CONCERT PICK! Henry Threadgill’s ZOOID with Christopher Hoffman, Liberty Ellman, Jose Davila, Elliot Kavee Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • 40Twenty: Vinnie Sperrazza, Jacob Sacks, Jacob Garchik, Dave Ambrosio SEEDS 9 pm

July 17 (Friday)

  • CONCERT PICK! Anthony Coleman Trio with Mike Pride, Michaël Attias; Ben Gerstein solo; Michaël Attias, Ben Gerstein, Anthony Coleman, Mike Pride Ibeam Brooklyn 8, 9:30, 10 pm $10
  • Henry Threadgill’s ZOOID with Christopher Hoffman, Liberty Ellman, Jose Davila, Elliot Kavee Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Ivo Perelman/Matthew Shipp Michiko Rehearsal Studios 8:30 pm $20
  • 40Twenty: Vinnie Sperrazza, Jacob Sacks, Jacob Garchik, Dave Ambrosio SEEDS 9 pm

July 18 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Andrew Barker Trio with Michael Foster, James Ilgenfritz; Chris Pitsiokos Trio with Max Johnson, Kevin Shea; Amirtha Kidambi/Darius Jones Duo New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8, 9 pm
  • Michaël Attias, Sean Conly, Tom Rainey; Michaël Attias Spun Tree with Ralph Alessi, Matt Mitchell, Sean Conly, Tom Rainey Ibeam Brooklyn 8, 10 pm $10
  • Henry Threadgill’s ZOOID with Christopher Hoffman, Liberty Ellman, Jose Davila, Elliot Kavee Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • 40Twenty: Vinnie Sperrazza, Jacob Sacks, Jacob Garchik, Dave Ambrosio SEEDS 9 pm

July 19 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Michaël Attias/Matt Mitchell; Michaël Attias Spun Tree with Ralph Alessi, Matt Mitchell, Sean Conly, Tom Rainey Ibeam Brooklyn 8, 9 pm $10
  • John Zorn’s Bagatelles: Craig Taborn The Stone 3 pm $15
  • Henry Threadgill’s ZOOID with Christopher Hoffman, Liberty Ellman, Jose Davila, Elliot Kavee Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • James Ilgenfritz Quartet with Yoni Kretzmer, Jonah Rosenberg, Lou Grassi WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $10

July 20 (Monday)

  • CONCERT PICK! Chris Pitsiokos Solo; Brandon Lopez Solo; Tyshawn Sorey Solo; The Undermine Trio: Chris Pitsiokos, Brandon Lopez, Tyshawn Sorey JACK 8 pm
  • Jacob Garchik’s Ye Olde with Mary Halvorson, Brandon Seabrook, Jonathan Goldberger, Vinnie Sperrazza Joe’s Pub 7:30 pm $15
  • Nick Fraser/Bryan Qu; Cory Bracken Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Jon Irabagon, Jeremiah Cymerman, Josh Rubin The Firehouse Space 8 pm $10

July 21 (Tuesday)

  • Deric Dickens with Jarrett Gilgore, Kenny Warren, Adam Hopkins; Jon Irabagon, Stan Baguettz, Matt Mitchell, John Hébert, Shawn Baltazor Korzo 9, 10:30 pm
  • Michael Oien Barbès 7 pm $10

July 22 (Wednesday)

  • CONCERT PICK! Old Time Musketry: JP Schlegelmilch, Adam Schneit, Phil Rowan, Max Goldman; Three Daves: Dave Schnug, Dave Moss, Dave Miller Rye 9, 10 pm

July 23 (Thursday)

  • CONCERT PICK! Briggan Krauss, Mary Halvorson, Tomas Fujiwara Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Alon Nechustan Quartet with Troy Roberts, Michael O’Brien, Shareef Taher Cornelia Street Café 8:30 pm $10

July 24 (Friday)

  • Gulag: Larry Kwartowitz, Mick Barr, Matt Motell; Regressions: Matt Hollenberg, Dan Kennedy, Larry Kwartowitz, Nick Shellenberger The Stone 8, 10 pm $15

July 25 (Saturday)

  • CONCERT PICK! Tony Malaby/Carlo Costa JACK 8:30 pm
  • Loren Stillman Trio with Gary Versace, Nate Radley Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

July 26 (Sunday)

  • CONCERT PICK! Mat Maneri Mini-residency: Mat Maneri-Tanya Kalmanovitch Duo; Mat Maneri-Randy Peterson Duo JACK 8 pm

July 27 (Monday)

  • CONCERT PICK! Jeremiah Cymerman solo; Harris Eisenstadt/Josh Sinton Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

July 28 (Tuesday)

  • Adam O’Farrill, Chad Lefkowitz-Brown, Walter Stinson, Zach O’Farrill; Michaël Attias, Aruán Ortiz, John Hébert, Bass; Nåsheet Waits Korzo 9, 10:30 pm

July 29 (Wednesday)

  • Signal Problems: Danny Gouker, Eric Trudel, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell; Tony Malaby, Ben Gerstein, Chris Hoffman, Eivind Opsvik, Dave Treut Rye 9, 10:15 pm
  • Anthony Coleman, Marty Ehrlich, Gerry Hemingway; Sporty Brown Trio: Rudresh Mahanthappa, Russ Lossing, Gerry Hemingway The Stone 8, 10 pm $15

July 30 (Thursday)

  • Lisa Sokolov, Michel Wintsch, Terrence McManus, Kermit Driscoll, Ellery Eskelin, Gerry Hemingway; Riptide Quintet: Oscar Noriega, Ellery Eskelin, Terrence McManus, Kermit Driscoll, Gerry Hemingway The Stone 8, 10 pm $15

July 31 (Friday)

  • Jazz Gallery Commissioning Series: Ingrid Laubrock, Kris Davis, Mary Halvorson Jazz Gallery 8, 10 pm
  • Brew: Miya Masaoka, Reggie Workman, Gerry Hemingway; Anew Quartet: Ned Rothenberg, Michel Wintsch, Mark Helias, Gerry Hemingway The Stone 8, 10 pm $15

June 2015

June 1 (Monday)

  • Andrew Barker Trio with Michael Foster, James Ilgenfritz; Jooklo Duo with Virginia Genta, David Vanzan Delroy’s Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Progress Notes: Alex Weiss, Nir Sadovnik, Frank Wagner, Luke Schneiders; Yoni Kretzmer Quartet with Steve Swell, Max Johnson, Chad Taylor ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10

June 2 (Tuesday)

  • Ursel Schlicht, Stephanie Griffin, Catherine Sikora, Josh Sinton, François Grillot, Andrew Drury Soup & Sound 7 pm $15
  • Matt Pavolka Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber; Fay Victor Ensemble with Anders Nilsson, Ken Filiano Korzo 9, 10:30 pm
  • Peter Brendler/Vinnie Sperrazza Group with Michaël Attias, Jon Davis; John Yao Quintet with Jon Irabagon, Randy Ingram, Peter Brendler, Shawn Baltazor Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Roy Nathanson/Curtis Fowlkes Duo; The Jazz Passengers: Curtis Fowlkes, Roy Nathanson, Brad Jones, Bill Ware, Sam Bardfeld The Stone 8, 10 pm $15

June 3 (Wednesday)

  • Daniel Levin’s Antlers and Capillaries with Kenny Warren, Sean Ali, Carlo Costa; Curriculum Quartet: Danny Gouker, Josh Sinton, Will McEvoy, Max Goldman Rye 9 pm $10
  • Good Listeners: Josh Sinton, Dave Sewelson, Ras Moshe, Lewis Porter, Marco Cappelli, Brad Farberman, Michael Evans; Shayna Dulberger Solo; Yoni Kretzmer/Andrew Drury Duo Kings County Saloon $5
  • Marc Ribot/Roy Nathanson Duo; Roy Nathanson Organ Quartet with Marc Ribot, Greg Lewis, Nasheet Waits The Stone 8, 10 pm $15
  • Chris Irniger Trio with Chris Lightcap, Ziv Ravitz; Emi Makabe Group with Thomas Morgan, Satoshi Takeishi SEEDS 8:30, 10 pm

June 4 (Thursday)

  • Myra Melford/Roy Nathanson Duo; Russ Johnson’s Still Out to Lunch with Roy Nathanson, Myra Melford, Brad Jones, George Schuller The Stone 8, 10 pm $15
  • Jake Sokolov-Gonzalez Trio with Michael Foster, Brandon Lopez Aviv (496 Morgan Ave) $8
  • Vinnie Sperrazza Trio with Jacob Sacks, Masa Kamaguchi; Jesse Stacken Quartet with Tony Malaby, Sean Conly, Gerald Cleaver Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Mike Baggetta Trio with Jerome Harris, Billy Mintz; Jeff Davis Trio with Russ Lossing, Eivind Opsvik Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10

June 5 (Friday)

  • Roy Nathanson/Anthony Coleman Duo; Roy Nathanson’s Sotto Voce with Napoleon Maddox, Tim Kiah, Curtis Fowlkes, Jerome Harris, Sam Bardfeld The Stone 8, 10 pm $15
  • Tom Chang Quartet with Quinsin Nachoff, Sam Minaie, Nate Wood Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Ursel Schlicht, Ken Filiano, Lou Grassi Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

June 6 (Saturday)

  • Kris Davis Quintet with Ralph Alessi, Sylvaine Helary, Stephan Crump, Gerald Cleaver Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Anders Nilsson Trio with Dave Ambrosio, Gerald Cleaver Barbès 6 pm $10

June 7 (Sunday)

  • Wadada Leo Smith Golden Quartet with Anthony Davis, John Lindberg, Pheeroan akLaff Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $20
  • Michael Blake’s Out of Towners with Samuel Blaser, Alessandro Lanzoni, Max Johnson, Michael Sarin Ibeam Brooklyn 8 pm $10
  • Chris Welcome/Sam Weinberg Downtown Music Gallery 6 pm
  • Bernard Stollman Memorial: William Parker, Paul Thornton, Kali Fasteau, Matt Mottel
    Alchemical Theatre 4 pm

June 8 (Monday)

  • Eric Trudel Trio with Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell; Jerome Sabbagh, Simon Jermyn, Allison Miller Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Michael Eaton and Adam Minkoff’s Ascension with Sean Sonderegger, James Brandon Lewis, Michaël Attias, Daniel Carter, Briggan Krauss, Dan Brantigan, Jonathan Finlayson, Graham Haynes, Ava Mendoza, Anthony Coleman, Calvin Weston, Nick Anderson; Periscope: Noah Preminger, Russ Lossing, Ed Schuller, Peter Davenport; No Face, No Name: Arnold Hammerschlag, Sam Bardfeld, Will Holshouser, Fima Ephron, Aaron Alexander ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10

June 9 (Tuesday)

  • Triage: Noah Jarrett, Jarrett Gilgore, Adam Niewood, Kevin Ripley; Mat Maneri, Craig Taborn, Ches Smith Korzo 9, 10:30 pm

June 10 (Wednesday)

  • Travis Laplante/Josh Sinton; Honey Ear Trio: Jeff Lederer, Rene Hart, Allison Miller; Psycollage: Daniel Carter, Demian Richardson, Pete Volino, Gerry Tuohy Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • LABtrio: Bram De Looze, Anneleen Boehme, Lander Gyselinck and guests Michaël Attias, Christopher Hoffman Barbès 8 pm $10
  • Masa Kamaguchi/Matt Pavolka; Russ Lossing, Samuel Blaser, Matt Pavolka, Masa Kamaguchi, Jeff Davis Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Adam Nussbaum Blues Tinge with Ohad Talmor, Nate Radley, Steve Cardenas SEEDS 9 pm

June 11 (Thursday)

  • Marc Mommaas with Jean-Michel Pilc, John Hebert, Tyshawn Sorey Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Travis Laplante; Feast of the Epiphany: Nick Podgurski, Caley Monahon-Ward, Andrew Smiley, Keith Abrams Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Matt Lavelle’s 12 Houses with Ras Miguel, Nicole Davis, Tim Stocker, Ras Moshe, Charles Waters, Lee Odom, Mary Cherney, Cheryl Tirpak, Gil Selinger, François Grillot, Chris Forbes, John Pietaro, Ryan Sawyer, Anders Nilsson The Stone 8, 10 pm $15
  • Nick Grinder’s Spot Marks with Nathan Ellman-Bell, Ethan Helm; Mescalito: Leo Genovese/Gerald Cleaver WhyNot Jazz Room 7, 9 pm $10

June 12 (Friday)

  • Ralph Alessi and Mainus with Florian Weber, Dan Weiss Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

June 13 (Saturday)

  • Catherine Sikora Solo; Ingrid Laubrock-Tom Rainey Duo; James Brandon Lewis Trio with Max Johnson, Dominic Fragman New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8, 9, 10 pm
  • Matt Mitchell Quartet with Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss; Devin Gray’s Relative Resonance with Chris Speed, Kris Davis, Chris Tordini Greenwich House Music School 7:30 pm $30
  • Nasheet Waits Equality with Darius Jones, Aruán Ortiz, Mark Helias Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Rema Hasumi’s ITAK Ensemble with Masa Kamaguchi, Randy Peterson Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Anders Nilsson/Ken Filiano Barbès 6 pm $10
  • Brooklyn Infinity Orchestra: David Bindman, Sean Sonderegger, Michaël Attias, Joe Moffett, Jen Baker, Lester St. Louis, Michael Bates, Andrew Drury Spoke The Hub 7 pm $10

June 14 (Sunday)

  • Red Hook Jazz Festival: Jason Kao Hwang’s Amygdala with Rami Seo, Michael Wimberly; Alon Nechushtan Quintet with Duane Eubanks, Donny McCaslin, François Moutin, Ari Hoenig; Ahmed Abdullah Trio with Radu Ben Judah, Reggie Nicholson; Ben Monder Trio with Eivind Opsvik, Ben Perowsky; Trio X: Joe McPhee, Dominic Duval, Jay Rosen and guest Rosi Hertlein Urban Meadow 1 pm $10
  • Connie Crothers; Kyoko Kitamura, Ingrid Laubrock, Ken Filiano Soup & Sound 8 pm $15
  • Lukas Ligeti Festival: Vicky Chow; Ensemble mise-en Roulette 5:30 pm $20
  • Sebastien Ammann Quintet with Michaël Attias, Samuel Blaser, John Hébert, Billy Mintz Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Kyoko Kitamura/Nicolas Letman-Burtinovic Downtown Music Gallery 6 pm

June 15 (Monday)

  • Samuel Blaser, Mike McGinnis, Michael Bates, Harris Eisenstadt; HE QUAKE: Jake Henry, Nathaniel Morgan, Devin Gray Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

June 17 (Wednesday)

  • The Pride of Lowell: Patrick Breiner/Max Goldman; James Carney Group with Tony Malaby, Chris Lightcap, Mark Ferber Rye 9 pm $10
  • Matt Pavolka Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber SEEDS 8:30 pm
  • Dit Cats: Nicolas Letman-Burtinovic, Gary Fisher, Nathan Elman-Bell Bar Chord 9 pm

June 18 (Thursday)

  • Brian Groder Trio with Michael Bisio, Jay Rosen Muchmore’s 9:30 pm

June 19 (Friday)

  • Skirl Records Party: Sean Sonderegger with Harvey Valdes, Joe Hertenstein, Greg Chudzik, Areni Agbabian; Simon Jermyn’s Trot A Mouse with Mat Maneri, Ingrid Laubrock, Tom Rainey; Arnold Hammerschlag with Sam Bardfeld, Wil Holshouser, Fima Ephron, Aaron Alexander; Devin Gray Band; Leah Paul’s Trenza Jalopy 8 pm $15
  • Lisa Fagan/Hannah Mitchell; While We Still Have Bodies: Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin van Hemmen; Special Guest: Eric Silberberg, Lisa Fagan St. Paul’s Evangelical Church 8:30 pm

June 20 (Saturday)

  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Jason Mears’ 20 Ton Bridge with Quentin Tolimieri, James Ilgenfritz, Andrew Drury Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

June 22 (Monday)

  • Amirtha Kidambi Quartet with Matt Nelson, Brandon Lopez, Max Jaffe Roulette 8 pm $20
  • Joe Morris solo; Joe Morris, Daniel Levin, Jaimie Branch, Joe Moffett Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $15
  • Josh Sinton/Nate Wooley; Megan Schubert/Jamie Jordan Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

June 23 (Tuesday)

  • Will Bernard, Devin Hoff, Ches Smith; Marta Sanchez Quartet Korzo 9, 10:30 pm
  • Ohad Talmor NewsReel with Shane Endsley, Jacob Sacks, Matt Pavolka, Dan Weiss SEEDS 8:30 pm

June 24 (Wednesday)

  • Three Minute Mullet: Joe Moffett, Joanna Mattrey, Henry Fraser, Connor Baker; Simon Jermyn Trio with Jerome Sabbagh, Tom Rainey Rye 9 pm $10

June 25 (Thursday)

  • Jeff Davis’ Holyoke with Chris Speed, Jon Goldberger, Russ Lossing, Eivind Opsvik Cornelia Street Café 8:30 pm $10

June 26 (Friday)

  • Jonathan Finlayson with Steve Lehman, Brian Settles, Matt Mitchell, Mark Helias, Craig Weinrib The Jazz Gallery 8, 10 pm $22

June 27 (Saturday)

  • Jonathan Finlayson with Steve Lehman, Brian Settles, Matt Mitchell, Mark Helias, Craig Weinrib The Jazz Gallery 8, 10 pm $22

June 28 (Sunday)

  • Peter Evans Zebulon Trio with John Hébert, Kassa Overall Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • KNN: Ken Kobayashi, Anders Nilsson, Todd Nicholson WhyNot Jazz Room 7 pm $10

June 29 (Monday)

  • Premoticon: Patrick Breiner/Will McEvoy; Max Jaffe Trio with Brandon Seabrook, Peter Evans Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

June 30 (Tuesday)

  • Joe Morris solo; Dre Hocevar’s Coding of Evidentiality with Bram De Looze, Lester St. Louis; Dre Hocevar Large Ensemble with Nate Wooley, Joe Morris, Chris Pitsiokos, Bram De Looze, Philip White, Lester St. Louis ShapeShifter Lab 7, 8, 9 pm $10
  • Stephan Crump’s Rhombal with Ellery Eskelin, Adam O’Farrill, Tyshawn Sorey Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Ken Thomson; Jon Irabagon, Matt Mitchell, Kate Gentile Korzo 9, 10:30 pm

May 2015

May 1 (Friday)

  • Kris Davis, Billy Mintz, Ben Goldberg; Out Louds: Mary Halvorson, Tomas Fujiwara, Ben Goldberg The Stone 8, 10 pm $15
  • Leni Stern Trio with Mamadou Ba, Alioune Faye; Surface to Air: Jonathan Goldberger, Jonti Siman, Rohin Khemani Greenwich House Music School 8 pm $20
  • Larry Roland/James Brandon Lewis; William Parker Nederland Bass Trio; William Parker/Charles Gayle Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Michele Brangwen Dance Ensemble with Tim Hagans, Seth Paynter, Thomas Helton; Bad Duets: Tim Hagans/Joe Hertenstein and guests ShapeShifter Lab 8 pm $20

May 2 (Saturday)

  • Leila Bordreuil solo; Chris Pitsiokos, Ava Mendoza, Brandon Lopez, Max Jaffe The Firehouse Space 8, 9 pm $10
  • Anna Webber/Nathaniel Morgan; Earth Tongues: Carlo Costa, Dan Peck, Joe Moffett Full Salon 8, 9 pm
  • Ben Goldberg Quintet with Ellery Eskelin, Steve Cardenas, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey The Stone 8, 10 pm $15
  • Tony Malaby/William Parker Downtown Music Gallery 6:30 pm

May 3 (Sunday)

  • Rema Hasumi with Todd Neufeld, Thomas Morgan, Billy Mintz, Ben Gerstein, Sergio Krakowski ShapeShifter Lab 8 pm $12 *RECORD RELEASE*
  • Myra Melford, Kirk Knuffke, Trevor Dunn, Allison Miller; Invisible Guy: Michael Coleman, Hamir Atwal, Ben Goldberg with guest Stomu Takeishi The Stone 8, 10 pm $15
  • Jo-hann: Tsuyoshi Niwa, Sarah Bernstein, Ken Kobayashi, Jochem van Dijk; GaGouDij{Ya}: Yasuno Katsuki, Evan Gallagher, Dave Gould, Jochem van Dijk WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $10
  • Kevin Norton’s Breakfast of Champignon(s) with Esther Noh, Angelica Sanchez, James Ilgenfritz and guests Julia Simoniello, Kristin Norderval The Firehouse Space 8 pm $10

May 4 (Monday)

  • Nate Wooley solo Downtown Music Gallery 6:30 pm
  • Tyshawn Sorey’s Double Trio with Cory Smythe, Christopher Tordini, Fung Chern Hwei, Kyle Armbrust Roulette 8 pm $15-20
  • Michael Foster/Leila Bordreuil; Tristan Shepherd/Carlo Costa Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

May 5 (Tuesday)

  • Ava Mendoza’s Unnatural Ways with Tim Dahl, Max Jaffe Downtown Music Gallery 6:30 pm
  • Old Time Musketry: Adam Schneit, JP Schlegelmilch, Phil Rowan, Max Goldman Bar Chord 8 pm

May 6 (Wednesday)

  • Twins of Eldorado: Kristin Slipp/Joe Moffett; Elder Ones: Amirtha Kidambi, Matt Nelson, Brandon Lopez, Max Jaffe Manhattan Inn 11, 11:30 pm
  • ICP Orchestra with Friends: Han Bennink, Michael Moore, Ab Baars, Tobias Delius, Thomas Heberer, Wolter Wierbos, Tristan Honsinger, Ernst Glerum, Guus Janssen, Mary Oliver and guests Ray Anderson, Fay Victor Roulette 8 pm $25-30
  • Curriculum Quartet: Danny Gouker, Sam Weinberg, Will McEvoy, Max Goldman, Ryan Snow; Ben Cohen Trio with Ross Gallagher, Deric Dickens at Rye 9, 10:30 pm
  • The Claudia Quintet: John Hollenbeck, Chris Speed, Red Wierenga, Matt Moran, Drew Gress Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Andrew D’Angelo Trio with Reid Anderson, Ben Perowsky; Briggan Krauss/Josh Sinton Collective with Ben Vida, Satoshi Takeishi; Jon Irabagon Sonny Rollins Tribute Trio with Peter Brendler, Shawn Baltazor Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15

May 7 (Thursday)

  • Ken Filiano, Ingrid Laubrock and guest Soup & Sound 7 pm $15
  • ICP Orchestra with Friends: Han Bennink, Michael Moore, Ab Baars, Tobias Delius, Thomas Heberer, Wolter Wierbos, Tristan Honsinger, Ernst Glerum, Guus Janssen, Mary Oliver and guests Mary Halvorson, Marcus Rojas Roulette 8 pm $25-30
  • The Claudia Quintet: John Hollenbeck, Chris Speed, Red Wierenga, Matt Moran, Drew Gress Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Canyon 15: Sean Ali, Miriam Atkin, Will Spritzler, Jonathan Moritz, Flin van Hemmen Spectrum 8:30 pm

May 8 (Friday)

  • Fire Maidens From Outer Space: Bonnie Kane, Dave Miller, Reuben Radding; Jack Wright Trio with Zach Darrup, Joe Hertenstein; Steve Dalachinsky/Michael Evans The Firehouse Space 8, 9, 10 pm $10
  • ICP Orchestra with Friends: Han Bennink, Michael Moore, Ab Baars, Tobias Delius, Thomas Heberer, Wolter Wierbos, Tristan Honsinger, Ernst Glerum, Guus Janssen, Mary Oliver and guests Vincent Chancey, Will Holshouser Roulette 8 pm $25-30
  • The Claudia Quintet: John Hollenbeck, Chris Speed, Red Wierenga, Matt Moran, Drew Gress Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

May 9 (Saturday)

  • Ben Stapp solo; Cooper-Moore/Newman Taylor Baker; Kristin Slipp/Dov Manski       New Revolution Arts (7 Stanhope St, Bushwick) 8, 9, 10 pm $15
  • Kris Davis Quartet with Tony Malaby, Michael Formanek, Tom Rainey Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Tectonics Festival: TILT Brass: Jen Baker, Will Lang, Chris McIntyre, Matt Melore, James Rogers; Fritz Welch solo; Maya Dunietz; Nate Wooley’s Seven Storey Mountain V with Samara Lubelski, C. Spencer Yeh, Ryan Sawyer, Ben Hall, Ben Vida, Matt Moran, Chris Dingman, Colin Stetson, Dan Peck, Josh Sinton, TILT Brass Octet Abrons Arts Center 8 pm $15

May 10 (Sunday)

  • Katie Bull Group with Landon Knoblock, Joe Fonda, George Schuller, Jeff Lederer WhyNot Jazz Room 7, 8:30 pm $10

May 11 (Monday)

  • Downtown Music Gallery 24th Anniversary Celebration with Chuck Bettis, Sylvie Courvoisier, Marty Ehrlich, Mark Helias, Jason Kao Hwang, Ikue Mori, Chris Pitsiokos, Ned Rothenberg, Steve Swell, Nate Wooley; Matthew Shipp/Michael Bisio The Stone 8, 10 pm $20
  • Nathaniel Morgan, Anna Webber, Josh Sinton, David Grollman; Adam Schniet, Christopher Hoffman, Chris Tordini, John O’Brien Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

May 12 (Tuesday)

  • Old Time Musketry: Adam Schneit, JP Schlegelmilch, Phil Rowan, Max Goldman Bar Chord 8 pm

May 13 (Wednesday)

  • Douglas Bradford’s Longest Day of the Year with Patrick Breiner, Chris Hoffman, Nick Anderson; Kenny Warren Quartet with J.P. Schlegelmilch, Noah Garabedian, Devin Gray Rye 9, 10:30 pm

May 14 (Thursday)

  • Tomas Fujiwara, Russ Lossing, Matt Pavolka; Charles Evans Quartet with Dan Blake, Ron Stabinsky, Tony Marino; Mostly Other People Do the Killing: Ron Stabinsky, Moppa Elliott, Kevin Shea ShapeShifter Lab 7, 8, 9 pm $10

May 15 (Friday)

  • Sam Bardfeld Trio with Kris Davis, Vinnie Sperrazza; Todd Reynolds Group Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

May 16 (Saturday)

  • Michael Formanek’s Resonator with Loren Stillman, Chris Speed, Angelica Sanchez, Tyshawn Sorey Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Ellery Eskelin/Nick Fraser; Lina Allemano’s Titanium Riot with Ryan Driver, Rob Clutton, Nick Fraser Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15

May 17 (Sunday)

  • Sean Ali Solo ABC No Rio 9:15 pm

May 18 (Monday)

  • Gao Jiafeng/Jeff Gretz; Carlo Costa Quartet with Jonathan Moritz, Steve Swell, Sean Ali Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

May 19 (Tuesday)

  • Autophysiopsychic: Alec Marcelo, Kirk Knuffe, Aram Bajakian; Autophysiopsychic: Sylvie Courvoisier, Mat Maneri, Aram Bajakian The Stone 8, 10 pm $15
  • Rich Halley 4 with Michael Vlatkovich, Clyde Reed, Carson Halley; Edward Johnson, Anna Webber, Travis Reuter, Will Mason Korzo 9, 10:30 pm
  • Old Time Musketry: Adam Schneit, JP Schlegelmilch, Phil Rowan, Max Goldman Bar Chord 8 pm

May 20 (Wednesday)

  • Stephan Crump solo SEEDS 8:30 pm
  • Phase Reader: Sam Weinberg, Jake Henry, Andrew Smiley, Jason Nazary; Street Meat: Jonah Rosenberg, Chris Hoffman, Joanna Mattrey Rye 9, 10:30 pm
  • Aram Bajakian, Jon Madof, Jonathan Goldberger; Aram Bajakian solo The Stone 8, 10 pm $15
  • Poly-Singular: Nicolas Letman-Burtinovic, Anna Webber, Nathan Elman-Bell Bar Chord 9 pm

May 21 (Thursday)

  • Matt Pavolka Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber Cornelia Street Café 8:30 pm $10

May 22 (Friday)

  • Ohad Talmor Large Ensemble with Matt Mitchell, Miles Okazaki, Matt Pavolka, Dan Weiss, Jonathan Finlayson, Russ Johnson, Shane Endsley, Justin Mullens, Alan Ferber, Josh Roseman, Jacob Garchik, Max Seigel, Miguel Zenón, Christoph Knoche, Chris Speed, Chet Doxas, Josh Sinton The Jazz Gallery 8, 10 pm $22

May 23 (Saturday)

  • Solo Sets: Moppa Elliott, Charles Evans, Dan Blake, Matt Nelson, Sam Kulik, Ron Stabinsky The Firehouse Space 8 pm $10
  • Fester: David Grollman, Sean Ali Freedom Garden Series (28 Locust St, Brooklyn) 10:30 pm
  • Ohad Talmor Large Ensemble with Matt Mitchell, Miles Okazaki, Matt Pavolka, Dan Weiss, Jonathan Finlayson, Russ Johnson, Shane Endsley, Justin Mullens, Alan Ferber, Josh Roseman, Jacob Garchik, Max Seigel, Miguel Zenón, Christoph Knoche, Chris Speed, Chet Doxas, Josh Sinton The Jazz Gallery 8, 10 pm $22

May 24 (Sunday)

  • Dolphy Formations: Jeremiah Cymerman, Jon Irabagon, Garth Stevenson, Aram Bajakian The Stone 8, 10 pm $15

May 25 (Monday)

  • Myk Freedman solo; Zhirtz n Zkinz: Patrick Breiner, Kenny Warren, Will McEvoy, Flin van Hemmen Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

May 26 (Tuesday)

  • Mark Dresser solo; SLM Ensemble: Jane Ira Bloom, Marty Ehrlich, Julie Ferrara, Sara Schoenbeck, Matthias Ziegler, Dave Taylor, Ray Anderson, Denman Maroney, Matt Wilson, Sarah Weaver The Stone 8, 10 pm $15
  • Daniel Levin/Juan Pablo Carletti; Sam Kulik solo Freddy’s Backroom 8:30, 10 pm $10
  • James Carney Trio with Mark Helias, Jeff Davis; John Stetch Trio with Ben Street, Craig Weinrib Korzo 9, 10:30 pm
  • Connie Crothers, Joe McPhee, Bonnie Tchien-Hy Zürcher Studio 8 pm

May 27 (Wednesday)

  • Trio M: Myra Melford, Matt Wilson, Mark Dresser; Jones Jones: Larry Ochs, Vladimir Tarasov, Mark Dresser The Stone 8, 10 pm $15
  • Daniel Levin Trio with Mat Maneri, Tony Malaby; Curriculum Quartet: Josh Sinton, Danny Gouker, Will McEvoy, Sam Ospovat Rye 9, 10:30 pm $10
  • Mathew Shipp/Michael Bisio Zürcher Studio 8 pm

May 28 (Thursday)

  • Ned Rothenberg/Mark Dresser; Deep Tones for Peace Bass Ensemble: Rufus Reid, Mark Helias, Rob Nairn, Samir Basim, Lindsey Horner, Dave Phillips, Ken Filiano, Sarah Weaver The Stone 8, 10 pm $15
  • William Lea, Sean Ali, Tim Shortle Sidewalk Cafe 10:30 pm
  • The Dickens Campaign: Kenny Warren, Jesse Lewis, Deric Dickens; Arabic For Beginners: Lena Bloch/Deric Dickens Ibeam Brooklyn 8:30, 9:45 pm $10
  • Themes and Variations Part Two: David Haney, Steve Swell, Adam Lane, Jack de Salvo, Avram Fefer, Blaise Siwula, Jeremy Shaskus The Firehouse Space 8 pm $10

May 29 (Friday)

  • Matana Roberts: Coin Coin The Remix The Kitchen 8 pm $15
  • Pallaksch: Jarrett Gilgore/Deric Dickens; Words Are Not Enough—The Music of Jimmy Lyons: Jarrett Gilgore, Ross Gallagher, Kenny Warren, Deric Dickens Ibeam Brooklyn 8:30, 9:45 pm $10
  • Diane Moser/Mark Dresser; C/D/E: Andrew Cyrille, Mark Dresser, Marty Ehrlich The Stone 8, 10 pm $15
  • Ayman Fanous, Susan Alcorn, Tatsuya Nakatani; Ayman Fanous, Denman Maroney, Tatsuya Nakatani; Ayman Fanous, Ned Rothenberg, Tatsuya Nakatani The Firehouse Space 7, 8, 9:30 pm $10

May 30 (Saturday)

  • Matana Roberts: Coin Coin The Remix The Kitchen 8 pm $15
  • Roswell Rudd/Mark Dresser; Mark Dresser Trio with Matthias Ziegler, Denman Maroney The Stone 8, 10 pm $15
  • Dix Out: Brad Linde, Aaron Quinn, Liz Prince, Deric Dickens; Rocket #9: Brad Linde, Jarrett Gilgore, Aaron Quinn, Ross Gallagher, Kenny Warren, Deric Dickens Ibeam Brooklyn 8:30, 9:45 pm $10
  • Larry Ochs, Miya Masaoka, Andrew Drury Soup & Sound 7 pm $15

May 31 (Sunday)

  • Jason Mears’ 20 Ton Bridge with Quentin Tolimieri, James Ilgenfritz, Andrew Drury
    WhyNot Jazz Room 7 pm $10

April 2015

April 1 (Wednesday)

  • Signal Problems: Danny Gouker, Eric Trudell, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell; John Hébert/Terrence McManus; Andrew Drury’s Content Provider with Ingrid Laubrock, Briggan Krauss, Brandon Seabrook Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 2 (Thursday)

  • Of Dark Matter: James Brandon Lewis, Ryan Frazier, Luke Stewart, Warren Tre Crudup; Max Johnson Band with Steve Swell; Dave Sewelson, Peter Kuhn, Larry Roland, Gerald Cleaver Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Timucin Sahin Quartet with Cory Smythe, Greg Chudzik, Jeff Davis; Outhead: Alex Weiss, Josh Sinton, Dmitry Ishenko, Deric Dickens The Firehouse Space 8, 9 pm $10

April 3 (Friday)

  • Daro Behroozi, Steve Wood, Mark Johnson; Joe Morris/Yasmine Azaiez; Vincent Chancey, Josh Sinton, Ingrid Laubrock Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Hypercolor: Eyal Maoz, James Ilgenfritz, Lukas Ligeti The Stone 8, 10 pm $15

April 4 (Saturday)

  • Central Brooklyn Jazz Festival: Hamiet Bluiett Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20
  • Jon Irabagon/Josh Sinton; Kyoko Kitamura, Ingrid Laubrock, Ken Filiano Soup & Sound (292 Lefferts Ave, Brooklyn) 7 pm $15
  • Yoshiko Chuma, Patricia Nicholson Parker, Lance Gries, Matthew Shipp, Michael Bisio; Matthew Shipp/Michael Bisio Clemente Soto Velez Cultural Center 6, 9 pm $11-22
  • Lukas Ligeti Quintet with Thomas Bergeron, Travis Sullivan, Shoko Nagai, Michael Bates The Stone 8, 10 pm $15

April 5 (Sunday)

  • Old Time Musketry: Adam Schneit, JP Schlegelmilch, Phil Rowan, Max Goldman Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Lukas Ligeti New Group with Guillermo Gregorio, Vincent Chancey, Miya Masaoka,
    Daniel Levin; Susie Ibarra/Lukas Ligeti The Stone 8, 10 pm $15-20

April 6 (Monday)

  • Tree People: Ed Rosenberg, David Crowell, Andrew Smiley; Signal Problems: Danny Gouker, Eric Trudel, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

April 7 (Tuesday)

  • Matt Bauder, Tomas Fujiwara, Jon Irabagon; Jasmine Lovell-Smith’s Towering Poppies with Cat Toren, Adam Hopkins, Kate Gentile; Paul Bedal Quintet with Marquis Hill, Caroline Davis, Dion Kerr, Jay Sawyer ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10
  • Darius Jones and The Over-Soul Manual with Amirtha Kidambi, Kristin Slipp, Jean Carla Rodea, Yoon Sun Choi Roulette 8 pm
  • Steve Dalachinsky/Mara Rosenbloom; Ann Waldman, Yoshiko Chuma, Lenny Pickett; Selma: Lewis “Flip” Barnes, Asim Barnes, Jared Michael Nickerson, Hiroyuki Matsuura Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 8 (Wednesday)

  • Todd Neufeld Group with Thomas Morgan, Rema Hasumi, Tyshawn Sorey, Billy Mintz SEEDS 9 pm
  • Andrew Bishop Trio with Tim Flood, Gerald Cleaver Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • The Nu Band: Joe Fonda, Lou Grassi, Mark Whitecage, Thomas Heberer Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 9 (Thursday)

  • Kojo Roney, Antoine Roney, William Parker JACK 8 pm $15

April 10 (Friday)

  • Kojo Roney, Antoine Roney, William Parker, Cooper-Moore JACK 8 pm $15
  • Mara Rosenbloom Trio with Sean Conly, Jeff Davis; Connie Crothers, Mike Bisio, Michael T.A. Thompson; Vincent Chancey, Angelica Sanchez, Omar Tamez Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Todd Neufeld Group with Thomas Morgan, Rema Hasumi, Tyshawn Sorey, Billy Mintz SEEDS 9 pm
  • Jonathan Finlayson’s Sicilian Defense with Miles Okazaki, David Virelles, Keith Witty, Damion Reid Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $20
  • Sean Noonan solo drum; Brewed by Noon Afro-Celtic Trio: Alex Marcelo, Peter Bitenc, Sean Noonan; Pavees Dance: Brandon Seabrook, Alex Marcelo, Peter Bitenc, Sean Noonan Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

April 11 (Saturday)

  • Booker Stardrum; Sullivann; Men Are Just Desserts New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8, 9, 10 pm $10
  • Kojo Roney, Antoine Roney, William Parker, Cooper-Moore, Nate Wooley JACK 8 pm $15
  • Sean Noonan solo; Eye to Eye: Kirk Knuffke, Christof Knoche, Sean Noonan; Man No Longer: Kirk Knuffke, Jonathan Moritz, Alex Marcelo, Peter Bitenc, Sean Noonan Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

April 12 (Sunday)

  • Keir Neuringer, Brandon Lopez, Gerald Cleaver Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Unseen Rain Festival: Sumari: Matt Lavelle, Jack DeSalvo, Tom Cabrera; Pat Hall’s Time Remembered Organ Group with Greg Lewis, Marvin Sewell, Mike Campenni; Harmolodic Monk: Matt Lavelle/John Pietaro ShapeShifter Lab 7 pm $15

April 13 (Monday)

  • Tomchess and Bandit Hat with Dan Kurfirst, Will McEvoy; Patrick Breiner, Anais Maviel, Emilie Lesbros, Christopher Hoffman, Sana Nagano Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

April 15 (Wednesday)

  • Sarah Bernstein Unearthish with Satoshi Takeishi; Tatsuya Nakatani, Yoni Kretzmer, Todd Nicholson; Cristian Amigo, J.D. Parran, Andrew Drury Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Thar: Andrew Rathbun, Taylor Haskins, Matt Pavolka, Tom Rainey Cornelia Street Café 8:30 pm $10

April 16 (Thursday)

  • David Mills; Black Host: Cooper-Moore, Darius Jones, Pascal Niggenkemper, Brandon Seabrook, Gerald Cleaver; Tom Rainey Trio with Mary Halvorson, Ingrid Laubrock Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Daniel Levin Quartet with Nate Wooley, Matt Moran Spectrum 9 pm
  • Kirk Knuffke Trio with Mark Helias, Bill Goodwin Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Annie Gosfield, Billy Martin, Roger Kleier, Steven Bernstein, Briggan Krauss, Brian Drye Merkin Hall 7:30 pm $20

April 17 (Friday)

  • Secret Keeper: Mary Halvorson/Stephan Crump Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Kris Davis Capricorn Climber with Mat Maneri, Ingrid Laubrock, Eivind Opsvik, Tom Rainey The Jazz Gallery 8:30, 10:30 pm $22
  • Edith Lettner, Warren Smith, Steve Dalachinsky; Black Host: Cooper-Moore, Darius Jones, Pascal Niggenkemper, Brandon Seabrook, Gerald Cleaver; Steve Swell, Thomas Heberer, Chad Taylor, Yoni Kretzmer, Max Johnson Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Richard Bonnet Trio with Tony Malaby, Devin Gray WhyNot Jazz Room 10 pm

April 18 (Saturday)

  • Tomas Fujiwara & The Hook Up with Jonathan Finlayson, Brian Settles, Mary Halvorson, Michael Formanek Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Taylor Ho Bynum; Black Host: Cooper-Moore, Darius Jones, Pascal Niggenkemper, Brandon Seabrook; Gerald Cleaver; Juan Pablo Carletti Trio with Tony Malaby, Chris Hoffman Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Kris Davis Capricorn Climber with Mat Maneri, Ingrid Laubrock, Eivind Opsvik, Tom Rainey The Jazz Gallery 8:30, 10:30 pm $22
  • William Hooker Quartet with Mark Hennen, James Brandon Lewis, Jon Irabagon Piano Magic 8, 9:30 pm $15

April 19 (Sunday)

  • Anna Webber/Nathaniel Morgan Downtown Music Gallery 6 pm
  • Beep!; Gerald Cleaver’s Black Host with Darius Jones, Cooper Moore, Brandon Seabrook, Pascal Niggenkemper; Kim Cass; Matt Nelson Trans Pecos 8 pm $10

April 20 (Monday)

  • Stephanos Chytiris Trio with Bryan Qu, Billy Mintz; EGATA: Ingrid Laubrock, Todd Neufeld, Rema Hasumi, Pascal Niggenkemper, Stephanos Chytiris ShapeShifter Lab 8, 9:30 pm $12
  • Briggan Krauss H-Alpha with Ikue Mori, Jim Black and guests Brandon Seabrook, Kato Hideki Roulette 8 pm $20
  • Sam Sowyrda solo; LathanFlinAli: Lathan Hardy, Sean Ali, Flin van Hemmen Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

April 21 (Tuesday)

  • Sonic River: Wadada Leo Smith, John Zorn, George Lewis; Procession of The Great Ancestry: Wadada Leo Smith, Bobby Naughton, Dwight Andrews The Stone 8, 10 pm $20
  • Tim Berne’s Snakeoil with Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ryan Ferreira, Ches Smith Jazz Standard 7:30, 10 pm $25
  • EarthSongs: Andrea Wolper, Mazz Swift; Daniel Carter/Zak Sherzad Group with Devin Waldman, Mike Bisio. Michael T.A. Thompson; Ana Îsma Viel Cross Breath with Daro Behroozi, Jalalu K Nelson, Claire de Brunner, François Grillot, Pascal Niggenkemper, Jake Sokolov, Lea Lanoe Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Richard Bonnet Quartet with James Carney, Tony Malaby, Tom Rainey; Jesse Stacken Trio with Tony Malaby, Tom Rainey Korzo 9, 10:30 pm
  • Kenji Herbert’s Quiet Spaces with Simon Jermyn, Nathan Ellman-Bell; Marcel Oetiker, Christian Zünd, Jonas Tauber ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10

April 22 (Wednesday)

  • Henry Kaiser/Weasel Walter Large Ensemble with Alan Licht, Tim Dahl, Brandon Lopez, Jim Sauter, Chris Pitsiokos, Matt Nelson, Michael Foster, Peter Evans, Dan Peck JACK 8, 9 pm $15
  • The Nile: Wadada Leo Smith/Hardedge; Tastalun: Wadada Leo Smith, Graham Haynes, Ted Daniel The Stone 8, 10 pm $20
  • Ramya Ramana; Patricia Nicholson Parker, Amina Baraka, William Parker; Ras Moshe/Bill Cole Ensemble with Larry Roland, Lisette Santiago Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 23 (Thursday)

  • Renku+2: Michaël Attias, John Hébert, Satöshi Takeishi, Ralph Alessi, Christopher Hoffman Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • The Secret Quartet: Jennifer Choi, Neil Dufallo, Yves Dharamraj, Lev Zhurbin with Wadada Leo Smith, Aruán Ortiz; The Black Hole / Silence: Wadada Leo Smith, Yuko Fujiyama, Bill Laswell, Henry Kaiser, Hardedge The Stone 8, 10 pm $20
  • Chris Forbes, Ken Filiano, Michael T.A. Thompson; Nate Wooley, Sylvie Courvoisier, Chris Corsano; While We Still Have Bodies: Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin Van Hemmen Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 24 (Friday)

  • Mbira: Wadada Leo Smith, Min Xiao-Fen, Pheeroan akLaff; Celebratory: Ornette—Coltrane—Shannon: Wadada Leo Smith, Brandon Ross, Lamar Smith, Bill Laswell, Pheeroan akLaff The Stone 8, 10 pm $20
  • Jason Jordan, Patricia Nicholson, Michael T.A. Thompson; Joe Morris Trio with Jim Hobbs, Luther Gray; J.D. Parran and Harlem Reunion with Stephen Haynes, Alexi Marcelo, Baba Donn Eaton Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 25 (Saturday)

  • Open Loose: Tony Malaby, Mark Helias, Tom Rainey Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • The Blue Mountain’s Sun Drummer: Wadada Leo Smith/Mauro Refosco; Ten Freedom Summers—The Golden Quintet: Wadada Leo Smith, Anthony Davis, John Lindberg, Pheeroan akLaff, Jesse Gilbert The Stone 8, 10 pm $20
  • Garrison Fewell Trio with Jim Hobbs, Luther Gray; Whit Dickey Ensemble with Rob Brown, Daniel Levin, Michael Bisio; Gordon Beeferman Trio with James Ilgenfritz, Michael Evans Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 26 (Sunday)

  • The Bell: Wadada Leo Smith, Adam Rudolph, Aruán Ortiz, William Parker; The Golden Quintet: Wadada Leo Smith, Anthony Davis, John Lindberg, Pheeroan akLaff , Adam Rudolph The Stone 8, 10 pm $20
  • Jim Hobbs/Andria Nicodemou Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Thollem McDonas solo ShapeShifter Lab 8:15 pm $10
  • John McDonough Ensemble; Fire Maidens From Outer Space: Bonnie Kane, Reuben Radding, Dave Miller ABC No-Rio 7 pm $5

April 27 (Monday)

  • Vinnie Sperazza solo; Chris Welcome Quartet with Jonathan Moritz, Shayna Dulberger, Mike Pride Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

April 28 (Tuesday)

  • Devin Gray/Ellery Eskelin; Todd Capp’s Mystery Train with Watson Jennison, Kurt Ralske, Michael A. Holmes, Andrew Lafkas Freddy’s Backroom 8:30, 10 pm $10
  • Nicole Peyrafitte, Yoshiko Chuma, Steve Swell; Yoshiko Chuma, Saori Tsukada, Megumi Eda, Miriam Parker, Jason Kao Hwang; Steve Swell/Jason Kao Hwang Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 29 (Wednesday)

  • Matt Bauder and Day in Pictures with Nate Wooley, Kris Davis, Jason Ajemian, Tomas Fujiwara Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Joe McPhee solo; Joe McPhee Trio with Steve Swell, Dick Griffin Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Mike Pride’s I Hate Work with Jamie Saft, Brad Jones Greenwich House Music School 8 pm $15
  • SEM Ensemble plays Muhal Richard Abrams, George E. Lewis, Roscoe Mitchell, Wadada Leo Smith; The Trio: Muhal Richard Abrams, Roscoe Mitchell, George Lewis Bohemian National Hall 8 pm
  • Ronen Itzik Trio with Vadim Neselovskyi, Dan Loomis; Sebastien Ammann Colour Wheel with Michaël Attias, Noah Garabedian, Nathan Ellmann-Bell SEEDS 8:30, 10 pm

April 30 (Thursday)

  • William Parker Plaza Band with Richard Keene, Yoni Kretzmer, Daro Behroozi, Dave Sewelson, Lucas Lebrun, Ana Isma Viel, Leonid Galaganov; Joe McPhee/Miya Masaoka; Rob Brown Group with Peter Bitenc, Kenny Warren, Juan Pablo Carletti Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Kirk Knuffke’s Arms & Hands with Mark Helias, Bill Goodwin Le Poisson Rouge 8 pm

March 2015

March 1 (Sunday)

  • Jonathan Moritz, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin van Hemmen; Sara Schoenbeck, Clara Weiss, Andrew Drury, Joshue Ott; Ron Stabinsky/Brandon Seabrook at The Firehouse Space 7, 8, 9:30 $10
  • Split Cycle: Samuel Blais, Aki Ishiguro, Nicolas Letman-Burtinovic, Jeff Davis at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

March 2 (Monday)

  • Rob Brown Quartet with Kenny Warren, Peter Bitenc, Juan Pablo Carletti; Ravenact: Tara Art/Liz Kosack at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

March 4 (Wednesday)

  • Jeff Davis’ Mountains Mountains Water with Tony Malaby, Eivind Opsvik, Jonathan Goldberger at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Bollide: Mat Maneri, Russ Lossing, Ed Schuller, Pete Davenport, Chris Bacas; Matt Garrison Jam Session at ShapeShifter Lab 7, 9:30 pm $10
  • James Falzone’s Renga Ensemble with Ken Vandermark, Ned Rothenberg, Keefe Jackson, Ben Goldberg, Jason Stein at Roulette 8 pm $20

March 5 (Thursday)

  • Christian Wolff at 80: Joey Baron, Vincent Chancey, Thomas Morgan, Nate Wooley, Robyn Schulkowsky at Roulette 8 pm $30

March 6 (Friday)

  • Man Forever; Michael Foster-Brad Bennett Duo; Eric Silberberg and Lauren Henderson at St. Paul’s Evangelical Church (Williamsburg) 8 pm
  • Andrew Schiller Quartet with Drew Williams, Danny Gouker, Deric Dickens; Dialogues: Warren Smith/Edith Lettner at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10
  • BEWAA: Brittany Anjou, Mara Rosenbloom, Sean Dixon, Leon Boykins; Michael Eaton Quartet with Brad Whiteley, Daniel Ori, Shareef Taher at The Firehouse Space 8, 9 pm $10

March 7 (Saturday)

  • Michael Foster-Ben Bennett Duo; Jonas Bers; Leila Bourdreuil; Real Adult at Torus Porta (113 Stockholm St, Bushwick) 8:30 pm

March 8 (Sunday)

  • James Brandon Lewis Trio with Max Johnson, Dominic Fragman; Chris Speed Trio with Chris Tordini, Ben Perowsky; Musicianer: Josh Sinton, Jason Ajemian, Chad Taylor at Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • BDM: Ben Bennett, David Grollman, Michael Foster; Omar Tamez/Angelica Sanchez at Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Anders Nilsson/Michaël Attias; Peter Brendler Quartet with Peter Evans, Rich Perry, Vinnie Sperrazza at WhyNot Jazz Room 7, 10 pm $10

March 9 (Monday)

  • Justin Veloso; BD(s)M: Michael Foster, Ben Bennett, David Grollman + Sean Ali at Manhattan Inn 10:30, 11:15 pm
  • Michael Sachs/Michael Buishas; Double Double: Patrick Breiner, Adam Hopkins, Will McEvoy, Flin van Hemmen at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

March 10 (Tuesday)

  • Douglas Bradford’s The Longest Day Of The Year with Patrick Breiner, Christopher Hoffman, Nick Anderson; Stephan Crump’s Rhombal with Ellery Eskelin, Adam O’Farrill, E.J. Strickland at Korzo 9, 10:30 pm
  • MALPHAS: Sylvie Courvoisier/Mark Feldman; Sylvie Courvoisier/Marc Ribot at The Stone 8, 10 pm $15

March 12 (Thursday)

  • Harris Eisenstadt’s Golden State with Marty Ehrlich, Sara Schoenbeck, Elvind Opsvik at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Sylvie Courvoisier/Mark Feldman New Quartet with Scott Colley, Billy Mintz at The Stone 8, 10 pm $15

March 13 (Friday)

  • Michael Formanek’s Cheating Heart with Tim Berne, Brian Settles, Jacob Sacks, Dan Weiss at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • From The Roots Up: Steve Hudson, Christopher Hoffman, Zach Brock, Ches Smith at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Mephista: Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Susie Ibarra; Mephisto: Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Nate Wooley, Jim Black at The Stone 8, 10 pm $15
  • Franz Hautzinger/Isabelle Duthoit; Franz Hautzinger, Isabelle Duthoit, Peter Evans, Brandon Lopez at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Lucian Ban/Mat Maneri at Greenwich House Music School 8 pm $15

March 14 (Saturday)

  • Michael Formanek’s Cheating Heart with Tim Berne, Brian Settles, Jacob Sacks, Dan Weiss at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Sylvie Courvoisier Octet; Sylvie Courvoisier/Mark Feldman at The Stone 8, 10 pm $15

March 15 (Sunday)

  • Tony Malaby’s Paloma Recio with Ben Monder, Eivind Opsvik, Nasheet Waits at Greenwich House Music School 7:30 pm $15
  • Sylvie Courvoisier solo; Sylvie Courvoisier, Mark Feldman, Ned Rothenberg at The Stone 8, 10 pm $15
  • Henry Fraser, Jesse Dulman, Ras Moshe, Ken Lieberson at ABC No-Rio 7 pm $5

March 16 (Monday)

  • Cooper-Moore solo; Related Toy Situation: Jack Wright, Joe Moffett, Michael Evans at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10
  • Simon Jermyn, Jerome Sabbagh, Jim Black; Anna Webber, Edward Johnson, Adam Hopkins, John Burk at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10

March 17 (Tuesday)

  • Sara Serpa/André Matos; Ditmas Quartet: Michaël Attias, Eva Novoa, Max Johnson, Jeff Davis at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $12
  • Stephanie Richards’ Urban Surveyors with James Carney, Sam Minaie, Andrew Munsey; Magico: Vincent Chancey, Angelica Sanchez, Omar Tamez at Korzo 9, 10:30 pm

March 18 (Wednesday)

  • How to Make a Mountain: Patrick Breiner, Josh Sinton, Jesse Stacken, Adam Hopkins, Martin Urbach; Sweet Talk: Jake Henry, Dustin Carlson, Cody Brown at Brooklyn Conservatory of Music 8, 9 pm $10
  • Tom Chang Quartet with Quinsin Nachoff, Sam Minaie, Jim Black at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

March 19 (Thursday)

  • Michael Bates, James Carney, Jeff Davis, Loren Stillman; Aaron Irwin Trio with Mike Baggetta, Jeff Hirshfield at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10
  • Sebastien Ammann’s Color Wheel with Michael Attias, Noah Garabedian, Nathan Ellmann-Bell at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10

March 21 (Saturday)

  • Vinnie Sperrazza’s Apocryphal with Loren Stillman, Brandon Seabrook, Eivind Opsvik; Loren Stillman/Russ Lossing at Greenwich House Music School 7:30 pm $20
  • Lucian Ban/Mat Maneri Quintet with Tony Malaby, Bob Stewart, Billy Hart at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Lee Konitz/Dave Douglas Quintet with Matt Mitchell, Linda Oh, Ches Smith at Jazz Standard 7:30, 10 pm $35
  • Sebastien Ammann’s Color Wheel with Michael Attias, Noah Garabedian, Nathan Ellmann-Bell at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10

March 23 (Monday)

  • Jason Ajemian solo; Dustin Carlson Trio with Will McEvoy, Max Goldman at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

March 24 (Tuesday)

  • Allison Miller/Myra Melford; Spindrift for Leroy Jenkins: Nicole Mitchell, Tyshawn Sorey, Myra Melford at The Stone 8, 10 pm $15
  • Herb Robertson/Kresten Osgood; Herb Robertson, Michael Blake, Max Johnson, Kresten Osgood at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Ben Goldberg, Michael Coleman, Hamir Atwal; Tony Malaby, Chris Hoffman, Juan Pablo Carletti at Korzo 9, 10:30 pm

March 25 (Wednesday)

  • Jacob Sacks, Yoon Sun Choi, Eivind Opsvik, Dan Weiss at Weill Recital Hall 8 pm $35
  • Curriculum Quartet: Will McEvoy, Josh Sinton, Ryan Snow, Max Goldman at Rye 9 pm $10
  • Ben Goldberg/Myra Melford; Miya Masaoka, Mary Halvorson, Myra Melford at The Stone 8, 10 pm $15

March 26 (Thursday)

  • Jacob Garchik’s Ye Olde with Mary Halvorson, Brandon Seabrook, Jonathan Goldberger, Vinnie Sperrazza at Joe’s Pub 9:30 pm $15
  • Crush Quartet: Cuong Vu, Stomu Takeishi, Kenny Wollesen, Myra Melford; Be Bread Sextet: Cuong Vu, Ben Goldberg, Brandon Ross, Stomu Takeishi, Matt Wilson at The Stone 8, 10 pm $15
  • Martin Philadelphy/Kresten Osgood; Mat Maneri, Ed Schuller, Randy Peterson, Kresten Osgood at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Nate Radley Quartet with Loren Stillman, Matt Pavolka, Ted Poor at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

March 27 (Friday)

  • Taylor Ho Bynum-Tomas Fujiwara Duo; Yoni Kretzmer Trio with Jason Ajemian, Kevin Shea at New Revolution Arts (7 Stanhope Street, Brooklyn) 8 pm
  • Same River Twice: Dave Douglas, Chris Speed, Erik Friedlander, Michael Sarin, Myra Melford at The Stone 8, 10 pm $15
  • Scott Dubois Quartet with Jon Irabagon, Eivind Opsvik, Kresten Osgood at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

March 28 (Saturday)

  • Snowy Egret: Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi, Ted Poor, Myra Melford at The Stone 8, 10 pm $15

March 29 (Sunday)

  • Jake Rowland and Chris Pitsiokos; Hot Date: Chris Welcome, Shayna Dulberger, Nebadon: Dominika Michalowska, Kevin Shea, David Buddin at Grand Victory 8, 9, 10 pm $8
  • Marty Ehrlich/Myra Melford; Myra Melford Trio with Lindsey Horner, Reggie Nicholson at The Stone 8, 10 pm $15

March 30 (Monday)

  • Josh Sinton/Nate Wooley; Kirk Knuffke/Christof Knoche at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

March 31 (Tuesday)

  • Mara Rosenbloom/Guillermo Gregorio; Mara Rosenbloom; Guillermo Gregorio; Ken Filiano at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15

February 2015

February 1 (Sunday)

  • Twins of El Dorado: Joe Moffet/Kristin Slipp; Rallidae: Angela Morris, Alex Samaras, Dustin Carlson, Scott Colberg; Ben Winkelman Trio with Sam Anning, Eric Doob at WhyNot Jazz Room 7, 8:30, 10 pm $10
  • Daniel Levin, Franz Loriot, Flin Van Hemmen; Pascal Niggenkemper/Christian Lillinger Trio at Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Patrick Brennan’s Transparency Kestra with Gene Coleman, Ken Filiano, Haruna Fukazawa, Hilliard Greene, Stephanie Griffin, Brian Groder, Thomas Heberer, Patrick Holmes, Richard Keene, Christof Knoche, David Sidman, Harvey Valdez, Rod Williams, Angelo Branford at The Firehouse Space 7:30 pm $10
  • Vinnie Sperrazza, Jacob Sacks, Masa Kamaguchi at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

February 2 (Monday)

  • Secret People: Dustin Carlson/Kate Gentile; Musicianer: Josh Sinton, Jason Ajemian, Chad Taylor at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10
  • Sean Ali Solo at Torus Porta 7:30 pm

February 4 (Wednesday)

  • Curriculum Quartet: Danny Gouker, Sam Weinberg, Will McEvoy, Sam Ospovat; Tony Malaby-Kenny Warren Duo at Rye (247 South 1st St, Williamsburg-Brooklyn) 9, 10 pm *Check out the debut of this new series*
  • Alternative Guitar Summit: Anders Nilsson/Aaron Dugan; Marco Cappelli/James Ilgenfritz; Ava Mendoza/Chris Corsano at ShapeShifter Lab 7:30 pm $15
  • Anna Webber, Travis Reuter, Marc Hannaford, Will Mason at Spectrum 7 pm $10

February 5 (Thursday)

  • Andrew Barker Trio with Michael Foster, Tim Dahl at the Living Gallery (1094 Broadway, Brooklyn) 9:30 pm
  • Frantz Loriot Large Ensemble with Jonathan Moritz, Sandra Weiss, Josh Sinton, Joe Moffett, Ben Gerstein, Sam Kulik, Sean Ali, Eivind Opsvik, Carlo Costa, Devin Gray, Flin van Hemmen at Spectrum 10 pm
  • Melvin Gibbs, Henry Kaiser, Weasel Walter; Topography of the Spleen: Henry Kaiser, Chris Pitsiokos, Weasel Walter at The Stone 8, 10 pm $15-20

February 6 (Friday)

  • Jason Kao Hwang’s Amygdala: Rami Seo, Michael Wimberly; Jason Kao Hwang’s Sing House with Andrew Drury, Ken Filiano, Chris Forbes, Steve Swell at Roulette 8 pm $20

February 7 (Saturday)

  • Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa at The Full Salon 8 pm
  • Nick Didkovsky, Henry Kaiser, Bob Musso, Jesse Krakow, Weasel Walter; Henry Kaiser/Alan Licht at The Stone 8, 10 pm $15-20
  • John Hébert’s Bridge and Tunnel with Peter Berstein, Dayna Stephens, Eric McPherson at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • André Matos 5tet with Tony Malaby, Jacob Sacks, Eivind Opsvik, Billy Mintz; Two Miles a Day: Jacob Sacks, Eivind Opsvik, Mat Maneri, Billy Mintz at Greenwich House Music School 8 pm $15

February 9 (Monday)

  • Anais Maviel solo; While We Still Have Bodies: Michael Foster, Ben Gerstein, Sean Ali, Flin van Hemmen at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:30 pm $10
  • Hypercolor: Eyal Maoz, James Ilgenfritz, Lukas Ligeti; Dither: Taylor Levine, James Moore, Josh Lopes, Gyan Riley; Philip White at JACK 8 pm $15
  • Lawrence “Butch” Morris Memorial with Stephanie Richards, Graham Haynes, Brandon Ross, The Nublu Orchestra conducted by Kenny Wollesen at Saint Peter’s 7 pm

February 10 (Tuesday)

  • Chris Stover’s Book of Sand with Justin Wood, Quinsin Nachoff, Carl Maraghi, Seneca Black, Dave Smith, Nathan Eklund, Ryan Keberle, Jen Wharton, Alexis Cuadrado, Martha Kato, Jeff Davis at ShapeShifter Lab 8:30 pm $10

February 11 (Wednesday)

  • Matt Mitchell 4tet with Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss at SEEDS 9 pm
  • Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa at Rye’s Basement Bar 10 pm
  • Lage Lund 4 with Glenn Zaleski, Matt Brewer, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

February 12 (Thursday)

  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara; Outhead: Alexander Weiss, Josh Sinton, Dmitry Ishenko, Deric Dickens, Pete Galub at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Matt Mitchell 4tet with Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss at SEEDS 9 pm
  • James Ilgenfritz solo; PFL Traject: Pascal Pariaud, Jean-Charles François, Gilles Laval; Dance of the World Project: Diana Wayburn, Jeff Newell, Adam Matthes, Spencer Hale, Kaveh Haghtalab at The Firehouse Space 7, 8, 9 pm $10
  • Talea Ensemble with John Zorn, Ikue Mori, Tyshawn Sorey, Trevor Dunn at Merkin Hall 7:30 pm $25

February 13 (Friday)

  • Toby Driver solo; Pale Horse Trio: Jeremiah Cymerman, Christopher Hoffman, Brian Chase at The Firehouse Space 8, 9 pm $10
  • Matt Mitchell 4tet with Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss at SEEDS 9 pm
  • John Zorn/Milford Graves; Marc Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey at Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $25

February 14 (Saturday)

  • Matt Mitchell 4tet with Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss at SEEDS 9 pm

February 15 (Sunday)

  • Andrew Barker Trio with Michael Foster, James Ilgenfritz at Muchmore’s 8 pm
  • Steve Gosling Trio with Greg Cohen, Tyshawn Sorey at Village Vanguard 3 pm $20

February 16 (Monday)

  • Left Side Up: Matt Mitchell, Emilie Lesbros, Devin Gray; Sweet Talk: Jake Henry, Dustin Carlson, Cody Brown at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 10 pm $10

February 17 (Tuesday)

  • Uri Caine, Tim Berne, Ches Smith; Uri Caine, Jim Black, Kirk Knuffke, Scott Colley at The Stone 8, 10 pm $15
  • Andrew Drury Content Provider with Briggan Krauss, Ingrid Laubrock, Brandon Seabrook; Andrew Drury solo; Andrew Drury Content Provider with Briggan Krauss, Ingrid Laubrock, Brandon Seabrook and guests Jason Kao Hwang, J.D. Parran, Kevin Ray at Roulette 8 pm $15

February 18 (Wednesday)

  • Lotte Anker, Craig Taborn, Gerald Cleaver; Dawn Clement/Max Johnson Group with Jason Rigby, Billy Mintz at ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10
  • Nary-a-tail: Thea Little, Sean Ali at The Living Gallery 8 pm
  • Russ Lossing, Mark Helias, Tyshawn Sorey at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

February 19 (Friday)

  • Tomas Fujiwara, Mary Halvorson, Briggan Krauss; Charles Evans Quartet with Dan Blake, Ron Stabinsky, Tony Marino; Mostly Other People Do the Killing: Steven Bernstein, Jon Irabagon, Dave Taylor, Brandon Seabrook, Ron Stabinsky, Moppa Elliott, Kevin Shea at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10
  • Matt Brewer Quintet with Steve Lehman, Kyle Wilson, Lage Lund, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

February 21 (Saturday)

  • Rob Brown Trio with William Parker, Gerald Cleaver at Greenwich House Music School 8 pm $15

February 23 (Monday)

  • Tatsuya Nakatani solo; Sandra Weiss Quintet with Kenny Warren, Jonathan Moritz, Sean Ali, Carlo Costa at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 10 pm $10

February 24 (Tuesday)

  • Aaron Burnett and The Big Machine with Peter Evans, Craig Taborn, Nick Jozwiak, Tyshawn Sorey at Roulette 8 pm $20
  • 13 Ways of Looking at a Blackbird: Colleen McCarthy-Smee, Sean Ali at Glass House (246 Union Avenue, Brooklyn) 8 pm

February 25 (Wednesday)

  • Lotte Anker, Craig Taborn, Gerald Cleaver at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

February 26 (Thursday)

  • Fester: Sean Ali, David Grollman at Ran Tea House (269 Kent Avenue, Brooklyn) 9:30 pm
  • Primavera: Sara Serpa, André Matos, Pete Rende, Thomas Morgan at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

February 27 (Friday)

  • VAX Residency: Patrick Breiner, Liz Kosack, Devin Gray at New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8 pm
  • Brian Drye Trio with Matt Pavolka, Jeff Davis and guest Dave Ballou; BeepHonk: Dave Ballou, Adam Hopkins, Mike Kuhl, Anthony Pirog at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Tyshawn Sorey solo and duo with Giacomo Merega at Prospect Range 9 pm $10
  • Chris Lightcap’s Bigmouth with Tony Malaby, Andrew Bishop, Craig Taborn, Gerald Cleaver at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Miles Okazaki Quartet with Donny McCaslin, Francois Moutin, Dan Weiss at The Jazz Gallery 8, 10 pm $22

February 28 (Saturday)

  • VAX Residency: Patrick Breiner, Liz Kosack, Devin Gray at New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8 pm
  • DG’s Dog and Pony Show: Danny Gouker, Joe Moffett, Darius C. Jones, Nick Grinder, Dustin Carlson, Sam Ospovat; The MacroQuarktet: Dave Ballou, Herb Robertson, Michael Formanek, Tom Rainey at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Chris Lightcap’s Bigmouth with Tony Malaby, Andrew Bishop, Craig Taborn, Gerald Cleaver at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

January 2015

January 1 (Thursday)

  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: Ikue Mori, Jim Pugliese, Frank London,
    Kenny Grohowski, Craig Taborn, Gyan Riley, Mauro Refosco and guests at The Stone 8 pm $25
  • Space Short Cut: Kyoko Kitamura, Daniel Carter, Nicolas Letman-Burtinovic; Art Bailey, Kirk Knuffke, Rene Hart, George Schuller at Spectrum 7:30, 8:30 pm

January 2 (Friday)

  • Jon Irabagon Festival: Jon Irabagon, Mark Helias, Barry Altschul at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Claire de Brunner, Carol Liebowitz, Maryanne de Prophetis; Phil Sirois, Maryanne de Prophetis, Mark Flynn at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10

January 3 (Saturday)

  • Jon Irabagon Festival: Jon Irabagon Trio with Mary Halvorson, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: Uri Caine, Ned Rothenberg, Kenny Wollesen, Charles Bernstein, Sofia Rei, Nate Wooley, Steve Swell, Ilhan Ersahin, Ron Anderson and guests at The Stone 8 pm $25
  • Joe Moffett, Joanna Mattrey, Sean Ali, Carlo Costa at The Full Salon 8 pm
  • Jeff Kaiser, Brad Henkel, Angela Morris, Nathaniel Morgan at Lefferts Gardens house concert, 8 pm

January 4 (Sunday)

  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: Josh Rubin, Tyshawn Sorey, Ava Mendoza, Zeena Parkins, Ches Smith, Erik Friedlander, Jon Madof, Anthony Coleman, Eyal Maoz and guests at The Stone 8 pm $25
  • Sandra Weiss, Coralie Lonfat, Sean Ali at ABC No Rio 7 pm
  • PascAli: Pascal Niggenkemper, Sean Ali at Muchmore’s 9:45 pm
  • Kalabalik: Raoul Björkenheim, Anders Nilsson, Gerald Cleaver at Downtown Music Gallery 6 pm
  • Duo Kodra: Coralie Lonfat/Sandra Weiss and guest Sean Ali; Constance Cooper/Blaise Siwula with guests at ABC No-Rio 7 pm $5
  • Fay Victor Trio with Kenny Wessel, Ratzo Harris at North Square Lounge 12:30, 2 pm
  • Jessica Jones-Tony Jones Duo; The Low Strung Duet: Charlie Burnham, Marika Hughes at Why Not Jazz Room 7 pm
  • Jon Irabagon Festival: Jon Irabagon Quartet with Luis Perdomo, Yasushi Nakamura, Rudy Royston at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

January 5 (Monday)

  • Vincent Chancey, Ingrid Laubrock, Josh Sinton; Jeremiah Cymerman, Jon Irabagon, Joshua Rubin at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

January 6 (Tuesday)

  • Matt Mitchell Quartet at Jazz Gallery 8 pm
  • Michael Bates Quartet with Donny McCaslin, Ben Monder, Jeremy “Bean” Clemons; Danny Gouker’s Signal Problems at Korzo 9, 10:30 pm

January 7 (Wednesday)

  • Michael Bates Trio with Michael Blake, Jeremy “Bean” Clemons; Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa at SEEDS 8:30, 10 pm
  • Yoosun Nam Quintet with Keisuke Matsuno, Carlo De Rosa, Kyumin Shim, Jesse Simpson; Noah Garabedian with Curtis Macdonald, Kyle Wilson, Anna Webber, Kenny Warren, Alex Ritz at Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10

January 8 (Thursday)

  • Dear Leader; Patrick Breiner’s Double Double with Greg Chudzik, Will McEvoy, Flin van Hemmen; Lunch Cult; Due Diligence at Living Gallery 9:45, 10:20, 11, 11:45 pm

January 9 (Friday)

  • Reverse Blue: Mary Halvorson, Chris Speed, Eivind Opsvik, Tomas Fujiwara; Tomas Fujiwara Trio with Ralph Alessi, Brandon Seabrook; Michael Blanco Quartet with John Ellis, Kevin Hays, Clarence Penn at Cornelia Street Café 8, 9:30, 11 pm $10
  • Petr Cancura’s Down Home with Brian Drye, Jeremy Udden, Garth Stevenson, Richie Barshay; Ghost Train Orchestra: Brian Carpenter, Andy Laster, Michael McGinnis, Petr Cancura, Mazz Swift, Curtis Hasselbring, Ron Caswell, Rob Garcia at Barbès 8, 10 pm $10
  • Highlights in Winter Jazzfest: ICP Orchestra: Ab Baars, Tobias Delius, Michael Moore, Thomas Heberer, Wolter Wierbos, Mary Oliver, Tristan Honsinger, Ernst Glerum, Han Bennink at Le Poisson Rouge 6:30 pm $35; Marc Ribot and The Young Philadelphians with Jamaaladeen Tacuma, Calvin Weston, Mary Halvorson, Christina Courtin, Christopher Hoffman at Minetta Lane Theatre 6:15 pm $35; Russ Johnson’s Still Out To Lunch with Myra Melford, Roy Nathanson, Brad Jones, George Schuller; Dave Douglas Quintet with Troy Roberts, Matt Mitchell, Linda Oh, Rudy Royston; Travis LaPlante’s Battle Trance with Matthew Nelson, Jeremy Viner, Patrick Breiner at Judson Church 6:45 pm $35; Tyshawn Sorey Trio with Cory Smythe, Christopher Tordini; Kris Davis Infrasound with Gary Versace, Nate Radley, Ches Smith, Ben Goldberg, Joachim Badenhorst, Oscar Noriega, Andrew Bishop; Uri Caine/Han Bennink at SubCulture 6 pm $35; Mike Pride’s From Bacteria To Boys with Tim Berne, Alexis Marcelo, Peter Bitenc; Jen Shyu’s Solo Rites: Seven Breaths; Michael Bates Northern Spy with Michael Blake, Jeremy “Bean” Clemons at The Players Theater 7 pm $35; Anthony Pirog Trio with Michael Formanek, Ches Smith at Carroll Place 6 pm $35

January 10 (Saturday)

  • Highlights in Winter Jazzfest: Ken Vandermark/Nate Wooley Duo at Judson Church 6:45 pm $35; Dan Weiss Large Ensemble with Jacob Sacks, Thomas Morgan, Miles Okazaki, Matt Mitchell, Dave Binney, Ohad Talmor, Ben Gerstein, Jacob Garchik, Judith Berkson, Maria Neckam, Lana Is, Katie Andrews, Stephen Cellucci; Darius Jones Quartet with Matt Mitchell, Sean Conly, Ches Smith; Tomas Fujiwara and The Hookup with Jonathan Finlayson, Brian Settles, Mary Halvorson, Michael Formanek; Eivind Opsvik’s Overseas with Tony Malaby, Brandon Seabrook, Jacob Sacks, Kenny Wollesen at The Players Theater 7 pm $35; Myra Melford’s Snowy Egret with Liberty Ellman, Stomu Takeishi, Tyshawn Sorey and guest Ben Goldberg; Nasheet Waits Equality Quartet with Darius Jones, Aruán Ortiz, Mark Helias at Zinc Bar 6:30 pm $35
  • Robert Moses & Tugboat Collective; Very Feeling; Skyler Skjelset at Greenpoint Gallery 8:30, 9:30, 10:30 pm
  • Kirk Knuffke Trio with Christof Knoche, RJ Miller; Schimscheimer Family Trio: Michael Coleman, Kasey Knudsen, Jon Arkin and guest Ben Goldberg at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $15
  • Dafna Naphtali/Gordon Beeferman; Terri Dame, Jessica Lurie, Chris Cochrane at The Firehouse Space 8, 9 pm $10

January 11 (Sunday)

  • Velocity Duo: Lauren Lee, Charley Sabatino; Elena Camerin and Khabu Doug Young at Why Not Jazz Room 7 pm

January 12 (Monday)

  • Frantz Loriot solo; HAG: Brad Henkel, Sean Ali, David Grollman at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10
  • Andrea Wolper Trio with Michael Howell, Ken Filiano at WhyNot Bistro 7 pm $10

January 13 (Tuesday)

  • Jeff Davis Trio with Russ Lossing, Eivind Opsvik; Jen Shyu/Ben Monder at Korzo 9, 10:30 pm

January 14 (Wednesday)

  • Andrew D’Angelo Trio with Ingebrigt Håker Flaten, Nasheet Waits at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Eivind Opsvik at SEEDS 9 pm
  • Charlie Looker/Mary Halvorson; Charlie Looker, Mary Halvorson, Mick Barr, Toby Driver at The Stone 8, 10 pm $15
  • Surface to Air: Jonti Siman, Rohin Khemani, Jonathan Goldberger at Barbès 8 pm $10

January 15 (Thursday)

  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Eivind Opsvik at SEEDS 9 pm
  • Anais Maviel; HAG: Brad Henkel, Sean Ali, David Grollman at Miriam, Anna & Rijard’s 8, 9 pm
  • Tony Malaby, Angelica Sanchez, Tom Rainey at Barbès 8 pm $10

January 16 (Friday)

  • Harris Eisenstadt and Michael Moore; Ches Smith Trio with Mat Maneri, Craig Taborn at New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8 pm
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Eivind Opsvik at SEEDS 9 pm
  • Charlie Looker, Caleb Burhans, Robbie Lee, Travis LaPlante; Seaven Teares and Friends with Charlie Looker, Amirtha Kidambi, Robbie Lee, Russell Greenberg at The Stone 8, 10 pm $15
  • Jeremiah Cymerman solo and duo with Giacomo Merega at Prospect Range 9 pm $10

January 17 (Saturday)

  • Devin Gray’s Dirigo Rataplan with Ellery Eskelin, Dave Ballou, Michael Formanek at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Eivind Opsvik at SEEDS 9 pm
  • Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa at Soup and Sounds 9 pm
  • William Parker and The Tone Motion Theatre with Keir Neuringer, Mike Watson, Ryan Frazier, Larry Toft, Veronica Jurkiewicz, Thomas Kraines, Hamid Drake, Steve Swell, Joe McPhee, Daniel Carter, Cooper Moore, Fay Victor, Kyoko Kitamura, Anais Maviel at Roulette 8 pm $25

January 18 (Sunday)

  • The Pleasures Of A Normal Man: Peter Evans, Gareth Flowers, Jacob Garchik, Andrew Hock, Mario Diaz de Leon, Mike Pride, Josh Modney, Caley Monahon-Ward, Karen Waltuch, Mariel Roberts, Pascal Niggenkemper, Charlie Looker; Period: Charlie Looker, Chuck Bettis, Mike Pride and guest Tim Berne at The Stone 8, 10 pm $15
  • New York Free Quartet: Mike Moss, Steve Cohn, Larry Roland, Chuck Fertal; Outside Within: Waldron Ricks, Lance Bryant, Mamiko Watanabe, Terry Davis at Why Not Jazz Room 7 pm

January 19 (Monday)

  • LathanFlinAli: Lathan Hardy, Sean Ali, Flin van Hemmen at The Glass House Project (246 Union Street), 8 pm
  • Speaking Tube: Emilie Lesbros, Frantz Loriot, Pascal Niggenkemper; JANICE: Patrick Breiner, Sasha Brown, Chris Tordini, Jason Nazary at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10

January 20 (Tuesday)

  • James Carney Quartet with Ralph Alessi, Dezron Douglas, Jeff Davis at Korzo 9, 10:30 pm
  • Akiko Pavolka’s House of Illusion with Guillermo Klein, Loren Stillman, Nate Radley, Matt Pavolka, Russ Meisner at Barbes 7 pm

January 21 (Wednesday)

  • Pavoguchi: Matt Pavolka, Masa Kamaguchi at Ibeam Brooklyn 8:30 pm

January 22 (Thursday)

  • Ches Smith Quartet with Jonathan Finlayson, Mat Maneri, Stephan Crump at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Yoni Kretzmer’s New Dilemma with Franz Loriot, Leila Bordreuil, Daro Behroozi, Pascal Niggenkemper, Flin Van Hemmen at The Firehouse Space 8:30 pm $12
  • The Intuitionists: Vijay Iyer, Reggie Workman, Tyshawn Sorey; Fieldwork: Vijay Iyer, Steve Lehman, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $20
  • Joe Morris Quartet with Mat Maneri, Chris Lightcap, Gerald Cleaver at Greenwich House Music School 8 pm $15

January 23 (Friday)

  • Harris Eisenstadt Canada Day with Nate Wooley, Matt Bauder, Chris Dingman, Pascal Niggenkemper; Vinnie Sperrazza, Jacob Sacks, Masa Kamaguchi at Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $10
  • Trriioo: Vijay Iyer, Matt Brewer, Stephan Crump, Marcus Gilmore, Tyshawn Sorey; Trriioo++: Vijay Iyer, Matthew Brewer, Stephan Crump, Marcus Gilmore, Tyshawn Sorey, Rafiq Bhatia, Graham Haynes, Mat Maneri at The Stone 8, 10 pm $20

January 24 (Saturday)

  • Harris Eisenstadt Canada Day with Nate Wooley, Matt Bauder, Chris Dingman, Pascal Niggenkemper; Jeff Davis Group, with Jonathan Goldberger, Jason Rigby, Simon Jermyn at Ibeam Brooklyn 8 pm $10
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Michael Formanek at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

January 25 (Sunday)

  • Antlers and Capillaries: Daniel Levine, Kenny Warren, Sean Ali, Flin van Hemmen at Muchmore’s 10 pm

January 26 (Monday)

  • Tree People: Ed Rosenberg, David Crowell, Andrew Smiley; Signal Problems: Danny Gouker, Eric Trudel, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell at Delroy’s Cafe and Wine Bar 8:30, 9:45 pm $10
  • Bern Nix-Cheryl Pyle Duo; Patrick Brennan’s Ronin Phasing at Why Not Jazz Room 7 pm

January 27 (Tuesday)

  • Jacob Sacks, Masa Kamaguchi, Vinnie Sperrazza; Matt Mitchell/Ches Smith at Korzo 9, 10:30 pm
  • Daniel Levin/Juan Pablo Carletti; Sam Kulik at Freddy’s Backroom 8:30, 10 pm $10
  • Eva Novoa Ditmas Quartet with Michaël Attias, Max Johnson, Jeff Davis at ShapeShifter Lab 8:15 pm $12

January 28 (Wednesday)

  • Big Eyed Rabbit: Ross Martin, Max Johnson, Jeff Davis at Barbès 8 pm $10

January 29 (Thursday)

  • New York Tenor Saxophone Festival curated by JazzRightNow.com: Jonathan Moritz Trio with Shayna Dulberger, Mike Pride; Yoni Kretzmer’s Double Bass Quartet with Reuben Radding, Sean Conly, Mike Pride at Ibeam Brooklyn 8, 9 pm $15
  • Sara Serpa with André Matos, Thomas Morgan, Tyshawn Sorey at Greenwich House Music School 8 pm $15

January 30 (Friday)

  • New York Tenor Saxophone Festival curated by JazzRightNow.com: Ingrid Laubrock, Nate Wooley, Sam Pluta; Tony Malaby’s Adobe Trio with John Hébert, Billy Mintz; Thomas B., Ken Filiano, Reggie Nicholson at Ibeam Brooklyn 8, 9, 10 pm $15

January 31 (Saturday)

  • New York Tenor Saxophone Festival curated by JazzRightNow.com: Anna Webber Quartet with Jonathan Goldberger, Michael Bates, Jeff Davis; Thomas B. Trio with Max Johnson, Willi K.; Ras Moshe Trio with Shayna Dulberger, Andrew Drury at Ibeam Brooklyn 8, 9, 10 pm $15