2013

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013

Concert Listings for 2013

December 1 (Sunday)

  • Kirk Knuffke/Mike Pride at Cornelia Street Cafe 8:30 pm $10
  • Jake Henry, Kenny Warren; Steve Dalachinsky; Michael Foster, Leila Lovell; Jean-Carla Rodea, Ryan Ferreira in the Ze Couch Series 7:15, 8:45, 9:15, 9:45 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic/Kyoko Kitamura at Downtown Music Gallery 6 pm FREE

December 3 (Tuesday)

  • Psychic Shapes Ensemble (Jonathan Moritz, Kirk Knuffke, Jesse Stacken, Mike Pride, Chris Welcome) at Spectrum 10 pm
  • CACAW: Landon Knoblock, Oscar Noriega, Jeff Davis; Travis Reuter Quintet with Jeremy Viner, Adam O’Farrill, Harish Raghavan, Damion Reid at Korzo 9, 10:30 pm
  • Household Tales: William Lea, David Redbranch, Elise Reynard, Sean Ali, Tim Shortle at The Rock Shop 9 pm
  • Ben Allison Band with Steve Cardenas, Brandon Seabrook, Allison Miller at Joe’s Pub 9:30 pm $20

December 4 (Wednesday)

  • Soft Hard Core: Nicolas Letman-Burtinovic, Michael McGinnis, Nathan Ellman-Bell at Bar Chord 9 pm
  • Yoon’s E-String Band: Yoon Sun Choi, Jacob Sacks, Khabu Doug Young, Thomas Morgan, Vinnie Sperrazza at Barbès 8 pm $10

December 5 (Thursday)

  • Jesse Stacken with Ben Gerstein, Mike Pride; 40Twenty: Jacob Sacks, Jacob Garchik, Dave Ambrosio, Vinnie Sperrazza at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Josh Sinton, Alex Hamlin, Ed Rosenberg; Will Mason Ensemble at Douglass Street Music Collective 8, 10 pm $10
  • Harlem Swings: Jimmy Heath, Ethan Iverson, Aaron Diehl, Dominick Farinacci, Peter Evans at Manhattan School of Music Studio 610 5 pm $20

December 6 (Friday)

  • Sara Serpa 5Tet with André Matos, Kris Davis, Eivind Opsvik, Tyshawn Sorey; André Matos 4Tet with Pete Rende, Eivind Opsvik, Billy Mintz at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Yuhan Su solo; Patrick Breiner solo (Robinwood album release!!); Kenji Herbert solo at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Fester (Sean Ali, David Grollman) at the Brooklyn Shag 7 pm

December 7 (Saturday)

  • Rez Abbasi Quartet with Mark Shim, Stephan Crump, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

December 8 (Sunday)

  • Jesse Dulman, Ras Moshe, Will Connell; Flin van Hemmen/Carlo Costa Duo at ABC No-Rio 7 pm $5
  • Roy Campbell Trio with Ken Filiano and Ehran Elisha; Steve Swell, Yoni Kretzmer,
    Thomas Heberer, Max Johnson, Chad Taylor (OutNow Music Nights series) at Legion Bar 8, 9:30 pm $10

December 10 (Tuesday)

  • Small Elephant Band: Sean Moran, Chris Dingman, Mike McGinnis, Reuben Radding, Harris Eisenstadt; James Carney, Mark Helias, Chad Taylor at Korzo 9, 10:30 pm

December 11 (Wednesday)

  • Phillip Greenlief/Trevor Dunn Duo; Mara Rosenbloom Quartet with Darius Jones, Sean Conly, Tomas Fujiwara at Ibeam Brooklyn 8, 9:15 pm $10

December 12 (Thursday)

  • Interpretations: James Ilgenfritz solo; Reinier Van Houdt solo at Roulette 8 pm $15
  • Bonnie Kane, Reuben Radding, Dave Miller at Goodbye Blue Monday 9 pm
  • John O’Gallagher’s Anton Webern Project with Matt Moran, Pete McCann, Russ Lossing, Johannes Weidenmeuller, Tyshawn Sorey, Margret Grebowicz at Greenwich House Music School 7:30 pm $20
  • Bill Cole’s Untempered Ensemble with Warren Smith, Joe Daley, Ras Moshe, Shayna Dulberger, Lisette Santiago at Brecht Forum 7 pm $10

December 13 (Friday)

  • Ingrid Laubrock Quintet with Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • LathanFlinAli: Lathan Hardy, Sean Ali, Flin van Hemmen at Panoply Performance Laboratory 8 pm
  • RareNoise Records Showcase: One: Ivo Perelman, Joe Morris, Balázs Pándi; Plymouth: Jamie Saft, Mary Halvorson, Joe Morris, Chris Lightcap, Gerald Cleaver; Slobber Pup: Jamie Saft, Joe Morris, Trevor Dunn, Balázs Pándi at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $15

December 14 (Saturday)

  • PascAli: Sean Ali/Pascal Niggenkemper at Launch Pad Gallery 8 pm
  • Michael Lytle Sextet with Nick Didkovsky, Andrew Drury, Andrea Parkins, Steve Swell, Weasel Walter at The Firehouse Space 8, 9:30 pm $10
  • Travis Laplante Trio with Trevor Dunn, Ches Smith at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

December 15 (Sunday)

  • Philip Greenlief/Ingrid Laubrock; Todd Capp Ghost Train at Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Max Johnson’s Silver Quartet with Susan Alcorn, Kris Davis, Mike Pride at Barbes 8 pm $10
  • Bonnie Kane as part of David Linton’s “Duets in the Dark” Series at Firehouse Space 8 pm
  • Rob Brown Quartet with Kenny Warren, Peter Bitenc, Juan P Carletti; Anna Webber Group with Josh Sinton, Jonathan Goldberger, Devin Gray (OutNow Music Nights series) at Legion Bar 8, 9:30 pm $10

December 16 (Monday)

  • Patrick Breiner as Vartan Mamigonian, Dave Scanlon, Living Things at Home Audio 8 pm

December 17 (Tuesday)

  • Darius Jones Quartet with Matt Mitchell, Trevor Dunn, Ches Smith; Circle Wide with George Schuller, Peter Apfelbaum, Brad Shepik, Tom Beckham, Dave Ambrosio at Korzo 9, 10:30 pm
  • Akiko Pavolka and House of Illusion with Loren Stillman, Nate Radley, Matt Pavolka, Bill Campbell; Loren Stillman Quartet with Nate Radley, Matt Pavolka, Ted Poor at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10

December 18 (Wednesday)

  • Moonmouth: Michaël Attias, Kris Davis, Tom Rainey at Greenwich House Music School 7:30 pm $15
  • Tim Berne’s Snakeoil with Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith and guest Ryan Ferreira at Barbès 8 pm $10
  • Michael Dessen Trio with Chris Tordini, Dan Weiss at SEEDS 9:30 pm

December 19 (Thursday)

  • Mike McGinnis +9 with Jeff Hermanson, Justin Mullens, Brian Drye, Barry Saunders, Peter Hess, Matt Blostein, Jacob Sacks, Dan Fabricatore, Vinnie Sperrazza at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Relative Resonance: Ellery Eskelin, Kris Davis, Chris Tordini, Devin Gray at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

December 20 (Friday)

  • Family Ear: Ben Gerstein, Todd Neufeld, Sean Ali, Flin van Hemmen at Douglass Street Music Collective 8 pm
  • Kim Gordon’s Body/Head with guest Ikue Mori; Ikue Mori, Bill Nace, Okkyung Lee, Tim Barns and guest at The Stone 8, 10 pm $15
  • Tony Malaby TubaCello Quartet with Chris Hoffman, Dan Peck, John Hollenbeck at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

December 22 (Sunday)

  • Yoni Kretzmer 2Bass Quartet with Sean Conly, Reuben Radding, Mike Pride; Daniel Carter, Joe Fonda, Ehran Elisha (OutNow Music Nights series) at Legion Bar 8, 9:30 pm $10

December 28 (Saturday)

  • John Zorn Improv Night with Jeremiah Cymerman, Jon Madof, Dave Scanlon, Annie Gosfield, Frank London, Adam Rudolph, Brian Marsella, Billy Martin, Briggan Krauss at The Stone 8 pm $25

December 29 (Sunday)

  • John Zorn Improv Night with Thurston Moore, Mary Halvorson, James Ilgenfritz, Joe Morris, Okkyung Lee, Erik Friedlander, Jay Campbell, Pauline Kim, Brian Chase, Craig Taborn at The Stone 8 pm $25

December 30 (Monday)

  • Tom Rainey Trio with Ingrid Laubrock, Mary Halvorson at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

November 2013

November 1 (Friday)

  • Eugene Chadbourne/Tatsuya Nakatani at The Stone 8, 10 pm $15
  • David Scanlon, Sean Ali, Koh Ohtera; Sean Ali/Koh Ohtera; Coco Karol, Koh Ohtera at Ibeam Brooklyn 8 pm $10

November 2 (Saturday)

  • Amir ElSaffar Quintet with Ole Mathisen, John Escreet, François Moutin, Dan Weiss at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Doggie Woof: Super Natsuki Tamura, Ken Kobayashi, Jochem van Dijk; Tyshawn Sorey/Fay Victor at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Household Tales: William Lea, David Redbranch, Elyse Reynard, Sean Ali, Tim Shortle at The Backroom 8 pm

November 3 (Sunday)

  • Nate Wooley solo at 61 Local 6 pm $10
  • Ben Gerstein, Owen Stewart Robertson, Carlo Costa; Keefe Jackson, Christoph Erb, Tomeka Reid, Nate Wooley at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • New Directions in Appalachian Music: Eugene Chadbourne, Evan Gallagher, Thomas Heberer, Tatsuya Nakatani, Leslie Ross at The Stone 8, 10 pm $15

November 5 (Tuesday)

  • Julio Monterey 2’s and 4’s; Brad Henkel solo; Flin van Hemmen Trio with Eivind Opsvik, Todd Neufeld at Spectrum 7:30 pm

November 6 (Wednesday)

  • Roy Nathanson Project with Tim Kiah, Sam Bardfeld; Sebastian Noelle KOAN 4tet with Loren Stillman, Thomson Kneeland, Ross Pederson at SEEDS 8:30, 10 pm

November 7 (Thursday)

  • Jaap Blonk Improvisation Night with Kyoko Kitamura, Michael Evans, Susan Hefner, Judy Dunaway, Nate Wooley, David Grollman, ExclusiveOr: Sam Pluta/Jeff Snyder at 61 Local 8 pm $10
  • Darcy James Argue’s Secret Society with Erica von Kleist, Sharel Cassity, Sam Sadigursky, John Ellis, Josh Sinton, Seneca Black, Tom Goehring, Jonathan Powell, Nadje Noordhuis, Mike Rodriguez, Mike Fahie, Ryan Keberle, James Hirschfeld, Jennifer Wharton, Sebastian Noelle, Red Wierenga, Matt Clohesy, Eric Doob at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • 40Twenty: Vinnie Sperrazza, Jacob Sacks, Jacob Garchik, Dave Ambrosio; Jesse Stacken, Reuben Radding, Michaël Attias at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10

November 8 (Friday)

  • Steve Lehman Octet with Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Chris Dingman, Jose Davila, Drew Gress, Tyshawn Sorey at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Ross Hammond with Devin Hoff, Mike Pride at Spectrum 8 pm $10
  • Tony Malaby’s Paloma Recio with Ben Monder, Eivind Opsvik, Billy Mintz, Dan Weiss at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Michael Musillami Trio with Joe Fonda, George Schuller; Oleg Kireyev/James Weidman Quartet with Harvie S, Steve Williams; Mario Pavone’s ARC Quartet with Dave Ballou, Angelica Sanchez, Pheeroan akLaff at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $15

November 9 (Saturday)

  • Taylor Ho Bynum Sextet with Jim Hobbs, Bill Lowe, Mary Halvorson, Ken Filiano, Tomas Fujiwara at The Jazz Gallery 9, 11 pm $20
  • Kris Davis solo; Michaël Attias’ Spun Tree with Ralph Alessi, Sean Conly, Tom Rainey and guest Kris Davis at Greenwich House Music School 7:30 pm $15
  • Tony Malaby’s Paloma Recio with Ben Monder, Eivind Opsvik, Billy Mintz, Dan Weiss at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Jaap Blonk Improvisation Night with Andrew Drury/Jack Wright, Darkminster: Brad Henkel, Nathaniel Morgan, Peter Hanson, James Ilgenfritz, Dave Abramson, Sara Schoenbeck at Launch Pad Gallery 8 pm

November 10 (Sunday)

  • Mike McGinnis’ Road Trip at Barbès 7 pm $10
  • Mostly Other People Do the Killing: Peter Evans, Jon Irabagon, Moppa Elliott, Kevin Shea at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Ross Hammond/Ava Mendoza; Omar Tamez/Angelica Sanchez at Downtown Music Gallery 6, 7 pm

November 11 (Monday)

  • Sean Ali Solo at JACK 8 pm
  • Ross Hammond, Max Johnson, Catherine Sikora, Billy Mintz at Ibeam Brooklyn 8 pm $10

November 12 (Tuesday)

  • Chris Pitsiokos, Tim Dahl, Mike Pride at JACK 8, 9:30 pm $10
  • Voice Box: Nancy Harms; Akiko Pavolka and House of Illusion with Loren Stillman,
    Nate Radley, Matt Pavolka, Bill Campbell at Cornelia Street Café 8:30, 10 pm $10
  • Matt Pavolka Horns Band with Kirk Knuffke, Jacob Garchik; Delicatessen: Stephanie Richards, Stomu Takeishi, Kenny Wollesen at Korzo 9, 10:30 pm
  • Music for String Quartet and Alto Sax: Jennifer Choi, Cornelius Dufallo, Lev Zhurbin, Alex Waterman, Marty Ehrlich; Marty Ehrlich/Tyshawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $15
  • Ben Holmes Quartet with Curtis Hasselbring, Matt Pavolka, Vinnie Sperrazza at Barbès 7 pm $10

November 13 (Wednesday)

  • Jeff Davis Glass Hat with Jon Irabagon, Jon Goldberger, Eivind Opsvik at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Secret Keeper: Stephan Crump/Mary Halvorson; Think Shadow: Michaël Attias/Sean Conly at SEEDS 8:30, 10 pm
  • Household Tales: William Lea, David Redbranch, Elyse Reynard, Sean Ali, Tim Shortle at The Living Gallery 8 pm
  • Roy Nathanson and Friends; Fay Victor’s Absinthe & Vermouth Ensemble with Anders Nilsson, Ken Filiano; Morley Morley/Marika Hughes at JACK 7:30, 9, 10:30 pm $15
  • Peter Brendler Quartet with Rich Perry, Peter Evans, Vinnie Sperrazza at Barbès 8 pm $10

November 14 (Thursday)

  • Lathan Hardy/Carlo Costa at Ange Noir Café 8 pm
  • tAkE’N sHaDoW Vol. II: Fung Chern Hwei, Jonathan Goldberger, Stomu Takeishi, Shoko Nagai; Mack Goldsbury Quartet with Mark Minchello, Maciej Fortuna, Lou Grassi at The Firehouse Space 8, 9:30 pm $10

November 15 (Friday)

  • Reverse Blue: Mary Halvorson, Chris Speed, Eivind Opsvik, Tomas Fujiwara at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • JACKtronics; Jeff Snyder, Cenk Ergün, Federico Ughi; Radical 2; Nathan Davis solo; Steven Luffue at JACK 8 pm $10

November 16 (Saturday)

  • Tomas Fujiwara and The Hook Up with Michael Formanek, Mary Halvorson, Brian Settles, Jonathan Finlayson at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Brooklyn Jazz Wide Open: Michel Gentile Quintet with Chris Speed, Brian Drye,
    Chris Tordini, Satoshi Takeshi; Loren Stillman Quartet with Nate Radley, Matt Pavolka at the Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $10

November 18 (Monday)

  • Cliff Hanes with Sasha Masakowski, G Maxwell Zemanovic, Max Moran; Ingebrigt Håker Flaten Trio with Nate Wooley, Chris Corsano; Desmond White’s Short Stories with Fabian Almazan, Camila Meza, Leon Boykins at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10-15

November 19 (Tuesday)

  • Mara Rosenbloom Quartet with Darius Jones, Sean Conly, Tomas Fujiwara; Menna Mulugeta, Julie Spencer, Gernot Blume at Korzo 9, 10:30 pm
  • The RicTer Scale: Terri Hron, Ricardo Gallo with guests Dan Blake, Mary Halvorson; Joshua Shneider Love Speaks Orchestra with Saundra Williams, Dave Stryker, John O’Gallagher, Matthew Willis, Dan Pratt, Quinsin Nachoff, Frank Basile, Matthew McDonald, Noah Bless, John Yao, Jeff Wilfore, Alexander Pope Norris, David Smith, Andy Gravish, Dave Ambrosio, Eric Halvorson, Bennett Paster, Joe Cardello; Mino Cinelu solo at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10

November 20 (Wednesday)

  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Joe Moffett, Dan Peck, and Carlo Costa; Anna Weber-Han-earl Park Duo at Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10

November 22 (Friday)

  • Fester: Sean Ali & David Grollman at Launchpad 8 pm
  • Latin Free Jazz: Angelica Sanchez/Omar Tamez; Abraham Gomez-Delgado/Taylor Ho Bynum; Michelle Rosewoman’s New Yor-Uba at Clemente Soto Velez Cultural Center 8 pm $22
  • Adam Caine Quartet with Connie Crothers, Adam Lane, Federico Ughi at The Firehouse Space 8 pm $10

November 23 (Saturday)

  • Harris Eisenstadt and the Brooklyn Conservatory Community Orchestra at the Brooklyn Museum of Art 4 pm $20
  • Leila Adu solo; Aaron Siegel solo; Peter Kerlin Octet with Taylor Bergren Chrisman, Charles Burst, Mike Pride, Jessica Pavone, Emily Manzo, Sam Sowyrda, Cesare Papetti at Ibeam Brooklyn 8 pm $10
  • Chris Dingman’s The Subliminal and the Sublime with Loren Stillman, Fabian Almazan, Ryan Ferreira, Linda Oh, Justin Brown at SubCulture 8, 10 pm $15

November 24 (Sunday)

  • Harris Eisenstadt and the Brooklyn Conservatory Community Orchestra at the Brooklyn Museum of Art 3 pm $20

November 26 (Tuesday)

  • Gowanus Co.: Kyoko Kitamura, Han-Earl Park, Josh Sinton, Ingrid Laubrock, Fay Victor at Douglass Street Music Collective 7 pm $10
  • Heavy Merge: Jeff Davis, Jason Rigby, Russ Lossing; Chris Speed, Kris Davis, Chris Tordini, Devin Gray at Korzo 9, 10:30 pm
  • Denis Beuret with Elliott Levin, Max Johnson, Marc Edwards at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

November 30 (Saturday)

  • Kris Davis Experimental Quartet with Sam Newsome, William Parker, Ches Smith at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

October 2013

October 2 (Wednesday)

  • Sean Conly’s True North with Kris Davis, Tom Rainey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Dan Blake, Mary Halvorson, Sam Pluta at SEEDS 10 pm

October 3 (Thursday)

  • Jesse Stacken Quartet with Tony Malaby, Sean Conly, Tom Rainey; 40Twenty: Vinnie Sperrazza, Jacob Sacks, Jacob Garchik, Dave Ambrosio at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Orchestra with Sylvain Leroux, Michel Gentile, Zé Luis Oliveira, Kaoru Watanabe, Batya Sobel, Sara Schoenbeck, Ned Rothenberg, Avram Fefer, Ivan Barenboim, Sean Sonderegger, Stephen Haynes, Graham Haynes, Peter Zummo, Jason Kao Hwang, Elektra Kurtis, Midori Yamamoto, Sana Nagano, Julianne Carney, Rosemarie Hertlein, Curtis Stewart, Skye Steele, Mark Chung, Gwen Laster, Alva Anderson, Marika Hughes, Emma Albaster, Brahim Fribgane, James Hurt, Matt Kilmer, Tim Kieper, Keita Ogawa, Joe Hertenstein, Alex Marcelo, Kenny Wessel, Marco Cappelli, Jerome Harris, Damon Banks at Roulette 8 pm $20
  • Bootstrappers: Melvin Gibbs, Anton Fier, Elliott Sharp; All-Guitar SyndaKit: Angela Babin, Cristian Amigo, Debra Devi, James Ilgenfritz, Zach Layton, Ben Tyree, Marco Cappelli, Zachary Pruitt, David Grubbs, On Ka’a Davis, Marc Sloan at The Stone 8, 10 pm $20

October 4 (Friday)

  • Issue Project Room 10th Anniversary: Ken Vandermark/Nate Wooley at Issue Project Room 8 pm $15
  • Ceramic Dog: Marc Ribot, Shahzad Ismaily, Ches Smith at Union Pool 9 pm $12
  • Tony Malaby, Angelica Sanchez, Tom Rainey at Greenwich House Music School 8 pm $15

October 5 (Saturday)

  • Matana Roberts COIN COIN Chapter 2 with Shoko Nagai, Jason Palmer, Thomson Kneeland, Jeremiah Abiah and guest Mike Pride at The Jazz Gallery 9, 10:30 pm $20
  • Jason Rigby Quartet with Russ Lossing, Cameron Brown, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Herb Robertson, Ben Gerstein, Gibran Andrade at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Orchestra Carbon: Danny Tunick, Jenny Lin, Kevin Ray, Reuben Radding, Judith Insell, Rachel Golub, Darius Jones, Jessica Pavone, Curtis Fowlkes, Terry Greene at The Stone 8, 10 pm $20
  • Frank Carlberg Quintet with John O’Gallagher, Christine Correa, John Hébert, Michael Sarin at Greenwich House Music School 8 pm $15

October 6 (Sunday)

  • Tyshawn Sorey Quartet with Angelica Sanchez, Jeremy Viner, Ben Gerstein at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • C. Spencer Yeh solo at 61 Local 6 pm $10
  • Trismegistus: Joe Moffett, Ben Gerstein, Sean Ali, Devin Gray at Downtown Music Gallery 7 pm
  • Stanley Zappa/Steven Leffue at JACK Arts (Brooklyn) 8 pm $10

October 7 (Monday)

  • Brian Questa Trio with Tony Malaby, Mary Halvorson at Spectrum 9 pm

October 8 (Tuesday)

  • Robin Verheyen Trio with Todd Neufeld, Flin Van Hemmen; Ches Smith Trio with Jonathan Finlayson, Stephan Crump at Korzo 9, 10:30 pm
  • Chris Corsano solo at JACK 8 pm $10
  • Refugee Songs: William Parker, Roy Campbell, Kris Davis at The Stone 8 pm $15

October 9 (Wednesday)

  • Gibran Andrade with Jonathan Moritz, Kris Davis, Ben Gerstein at Barbès 8 pm $10

October 10 (Thursday)

  • Dana Lyn’s Aqualude with Mike McGinnis, Clara Kennedy, Jonathan Goldberger, Vinnie Sperrazza at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

October 11 (Friday)

  • ANOMONOUS: Josh Sinton, Denman Maroney, Ben Miller at The Firehouse Space 8 pm $10

October 12 (Saturday)

  • Carlo Costa Quartet with Jonathan Moritz, Steve Swell, Sean Ali at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

October 13 (Sunday)

  • Mike McGinnis’ Two Views of the Ängsudden Song Cycle with Kyoko Kitamura, Sara Schoenbeck, Jason Kao Hwang, Khabu Doug Young, Sean Moran, Dan Fabricatore, Harris Eisenstadt at Roulette 6 pm $20
  • Ze Couch: Mette Rasmussen; Brandon Seabrook; Jeff Shurdut & Nicolas Letman-Burtinovic at 27 Arion Place #426, Brooklyn, 7:30, 8:30, 9:30

October 14 (Monday)

  • Jon Lundbom and Big Five Chord with Jon Irabagon, Bryan Murray, Moppa Elliott, Dan Monaghan, Matt Kanelos at ShapeShifter Lab 9:30 pm $10

October 15 (Tuesday)

  • Aural Dystopia: Andrew Hock/Jeremiah Cymerman; Chuck Bettis; Sarah Bernstein;
    Mick Barr, Stuart Popejoy, Kid Millions at JACK Arts (Brooklyn) 8 pm $10
  • Ben Holmes Quartet with Curtis Hasselbring, Matt Pavolka, Vinnie Sperrazza at Barbès 7 pm $10
  • Superette: Chris Lightcap, Jonathan Goldberger, Curtis Hasselbring, Dan Rieser at Korzo 9 pm

October 16 (Wednesday)

  • Tim Berne’s Snakeoil with Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith at Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $20

October 17 (Thursday)

  • Andy Biskin’s Goldberg’s Variations with Mike McGinnis, Dave Ballou, Brian Drye, Dave Phillips, John Hollenbeck at BAM Fisher Theater 7:30 pm $20

October 18 (Friday)

  • Alon Nechushtan Quartet at The Firehouse Space 8 pm $10
  • Ben Allison Band with Steve Cardenas, Brandon Seabrook, Allison Miller at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Timucin Sahin with Kris Davis, Tom Rainey at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Andy Biskin’s Goldberg’s Variations with Mike McGinnis, Dave Ballou, Brian Drye, Dave Phillips, John Hollenbeck at BAM Fisher Theater 7:30 pm $20
  • Celestial Ascension Unending…Celebrating John Tchicai: Amiri Baraka, Alexander Weiss, Ben Young, Dmitry Ishenko, Garrison Fewell, Lou Grassi, Ches Smith, Alan Roth, John Ehlis, Charlie Kohlhase, Adam Lane, Peter Apfelbaum, Steve Swell, Warren Smith, Steve Dalachinsky, Diane Moser Charles Gayle, Charlie Hunter, Adam Rudolph, Reggie Nicholson, Golda Solomon Michael TA Thompson, Will Connell, Larry Roland, Phylisha Villanueva E.J. Antonio, Rosi Hertlein at ShapeShifter Lab 7 pm $10

October 19 (Saturday)

  • Tom Rainey Trio with Ingrid Laubrock, Mary Halvorson at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Ursel Schlicht Project with Catherine Sikora, Jen Baker, Josh Sinton, Andrew Drury at Douglass Street Music Collective 8 pm $10
  • Andy Biskin’s Goldberg’s Variations with Mike McGinnis, Dave Ballou, Brian Drye, Dave Phillips, John Hollenbeck at BAM Fisher Theater 7:30 pm $20
  • Rhiannon with Allison Miller Band; Brad Shepik solo; Gordon Grdina, Mark Helias, Kenton Loewen; Michael Blake Band with Ryan Blotnick, Landon Knoblock, Michael Bates, Greg Ritchie at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10

October 20 (Sunday)

  • Max Johnson’s Silver Trio with Kris Davis, Mike Pride at Barbès 7 pm $10

October 22 (Tuesday)

  • Mike Pride solo at The Backroom 10 pm $10

October 23 (Wednesday)

  • Matt Pavolka Horn Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at SEEDS 9 pm
  • MiND GAMeS: Denman Maroney, James Ilgenfritz, Angelika Niescier, Andrew Drury at Roulette 8 pm $15

October 24 (Thursday)

  • Michael McGinnis Road Trip at Barbès 8 pm $10
  • Matt Pavolka Horn Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at SEEDS 9 pm
  • Carlo Costa Solo; Flin van Hemmen Group at Ibeam 8, 9 pm $10

October 25 (Friday)

  • Matt Pavolka Horn Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at SEEDS 9 pm
  • Kirk Knuffke Trio with Mark Helias and Bill Goodwin at Le Poisson Rouge 7 pm
  • Peter Brendler Quartet with Peter Evans, Rich Perry, Vinnie Sperrazza at Somethin’ Jazz Club 11 pm $10-12

October 26 (Saturday)

  • LARK: Ingrid Laubrock, Ralph Alessi, Tom Rainey, Kris Davis at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Matt Pavolka Horn Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at SEEDS 9 pm
  • Persiflage: Matt Steckler, Curtis Hasselbring, Todd Neufeld, Dave Ambrosio, Satoshi Takeishi; Senhor Vargas: Dan Blake, Greg Ward, Brian Settles, Josh Sinton; Josh Berman, Jason Roebke, Matt Schneider, Carlo Costa at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

October 27 (Sunday)

  • Eris136199: Nick Didkovsky, Han-earl Park, Catherine Sikora at Downtown Music Gallery 6 pm.

October 28 (Monday)

  • VCDC: Frode Gjerstad, Fred Lonberg-Holm, Ståle Liavik Solberg, Stine Janvin Motland; Michaël Attias, Pascal Niggenkemper, Mike Pride, Fred Lonberg-Holm at Muchmore’s 8:30- pm $10
  • Oran Etkin Quartet with Lionel Loueke, Chris Lightcap, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

October 30 (Wednesday)

  • Alexis Cuadrado BCN X-Press with Gianni Gagliardi, Dave Juárez, Albert Marquès, Zack O’Farrill, Alexis Cuadrado; Carlo Costa 4tet with Jonathan Moritz, Steve Swell, Sean Ali at SEEDS 8:30, 10 pm

September 2013

September 3 (Tuesday)

  • 40Twenty (Garchik, Sperrazza, Stillman, Ambrosio) at Cornelia Street Cafe 8:30 pm $10
  • Larry Ochs, Nate Wooley, Ken Filano, Pascal Niggenkemper, Harris Eisenstadt; Larry Ochs/Gerald Cleaver Duo at The Stone 8, 10 pm $10

September 4 (Wednesday)

  • Angelica Sanchez with Omar Tamez, Ratzo Harris at Barbès 8 pm $10
  • Eric Revis Quartet with Darius Jones, Bill McHenry, Chad Taylor; Jaz Sawyer NYC4 with Elena Pinderhughes, Samora Pinderhughes, Ben Wolfe at Smalls 9:30 pm 12 am $20
  • Larry Ochs, Elliot Humberto Kavee, Ikue Mori; Larry Ochs, Nate Wooley, Ken FilIano, Pascal Niggenkemper, Harris Eisenstadt at The Stone 8, 10 pm $10

September 5 (Thursday)

  • Eric Revis Quartet with Bill McHenry, Darius Jones, Chad Taylor; Emmet Cohen Trio at Smalls 9:30 pm 12 am $20

September 6 (Friday)

  • Secret Keeper: Stephan Crump/Mary Halvorson; Public Beneficiary: Stephan Crump, Mary Halvorson, Aram Shelton, Josh Sinton at Douglass Street Music Collective 8, 9 pm $10
  • Best for Brows: Larry Ochs, Ches Smith, Devin Hoff at The Stone 8, 10 pm $10

PETER EVANS RESIDENCY AT THE STONE: September 10-15 (see below for individual listings)

September 10 (Tuesday)

  • Peter Evans solo; Peter Evans Trio with Robert Dick, David Taylor at The Stone 8, 10 pm $10
  • Angelica Sanchez, Omar Tamez, Ratzo Harris; John O’Gallagher, James Carney, Michael Bates, Jeff Davis at Korzo 9, 10:30 pm

September 11 (Wednesday)

  • Tomas Fujiwara Trio with Ralph Alessi and Brandon Seabrook at Barbes 8 pm $10
  • Pulverize the Sound: Peter Evans, Tim Dahl, Mike Pride at The Stone 8, 10 pm $10
  • Festival of New Trumpet Music (FONT): John Zorn Antiphonal Fanfare for the Great
    Hall; Honoring Butch Morris and His Language: Conductions with JA Deane,
    Taylor Ho Bynum, Graham Haynes, Stephanie Richards, Kenny Wollesen,
    Brandon Ross; Henry Brant’s Flight Over a Global Map for 52 Trumpets with
    Jonathan Finlayson, Nick Roseboro, Ted Daniel, Wilmer Wise, Nadje Noordhuis,
    Gareth Flowers, Nate Wooley, Greg Glassman at Roulette 8 pm $20
  • Correspondence: Elie Sorbel, Norman Licorice, Frank Lariat, Patrick Solarium, Sean Ali,
    Carlo Costa at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

September 12 (Thursday)

  • Zebulon Trio: Peter Evans, John Hébert, Kassa Overall; Peter Evans/Joe McPhee at The Stone 8, 10 pm $10
  • Issue Project Room 10th Anniversary: Marc Ribot, Matana Roberts, Cian Nugent at Issue Project Room 8 pm $15
  • Michael Blake Band with Ryan Blotnick, Landon Knoblock, Michael Bates, Greg Ritchie at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Mark Dresser solo; Harris Eisenstadt’s Golden State with Mark Dresser, Nicole Mitchell, Sara Schoenbeck at Greenwich House Music School 7:30, 8:15 pm $15
  • Correspondence: Elie Sorbel, Norman Licorice, Frank Lariat, Patrick Solarium, Sean Ali, Carlo Costa at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

September 13 (Friday)

  • Peter Evans Quintet with Ron Stabinsky, Tom Blancarte, Sam Pluta, Jim Black at The Stone 8, 10 pm $10
  • Correspondence: Elie Sorbel, Norman Licorice, Frank Lariat, Patrick Solarium, Sean Ali, Carlo Costa at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

September 14 (Saturday)

  • Peter Evans Octet with Ron Stabinsky, Brandon Seabrook, Tom Blancarte, Dan Peck, Sam Pluta, Jim Black, Ian Antonio at The Stone 8 pm $10
  • Josh Sinton solo; Eric Hofbauer solo at Ibeam Brooklyn 8, 9 pm $10
  • Matt Mitchell/Ches Smith at Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Festival of New Trumpet Music (FONT): RPE Duo: Matt Postle/Radek Rudnicki; Douglas Detrick Group with Jonathan Goldberger, Tanya Kalmanovitch, Sara Schoenbeck at Village Zendo 8, 9 pm $20

September 15 (Sunday)

  • Rocket Science: Evan Parker, Peter Evans, Sam Pluta, Craig Taborn at The Stone 8, 10 pm $10
  • Zorn@60 – Masada Marathon: Marc Ribot, Secret Chiefs 3, Trey Spruance, David Krakauer, Roberto Juan Rodriguez, Uri Caine, Mark Feldman, Erik Friedlander, Greg Cohen, Joey Baron, Cyro Baptista, Jamie Saft, Trevor Dunn, Kenny Wollesen, Brian Marsella, Shanir Blumenkranz, Tim Keiper, Gyan Riley, Ches Smith, Aram Bajakian, Eyal Maoz, Shanir Blumenkranz, Kenny Grohowski, Ikue Mori, Tammy Scheffer, Ayelet Gottlieb, Malika Zarra, Sofia Rei, Michael Sarin, Sheryl Bailey, Jerome Harris, Keepalive, Timb Harris, Toby Driver, Igor Arias Baro, Gilad Harel, Jonathan Keren, Bernie Minoso, Uri Sharlin at Skirball Center 7 pm $35-60
  • Dom Minasi/Nora McCarthy; Trudy Silver solo; Music Now!: Ras Moshe, Jamal Moore, Matt Lavelle, Tor Yochai Snyder; William Hooker solo; Bill Cole’s Untempered Ensemble with Warren Smith, Joe Daley, Althea SullyCole, Shayna Dulberger, Lisette Santiago, Ras Moshe at Brecht Forum 4 pm $11

September 16 (Monday)

  • AYCH: Mary Halvorson, Jim Hobbs, Taylor Ho Bynum at JACK Arts 8 pm $10

September 17 (Tuesday)

  • Jonathan Moritz Secret Tempo Trio with Shayna Dulberger, Mike Pride at Barbès 7 pm $10 ALBUM RELEASE; see here for an album review
  • Rocket Science: Evan Parker, Peter Evans, Sam Pluta, Craig Taborn at The Stone 8, 10 pm $10
  • Dee Hessler/Dino JA Deane; Alan Ferber Big Band with John O’Gallagher, Jon Gordon, John Ellis, Jason Rigby, Chris Cheek, Tim Albright, Josh Roseman, Jennifer Wharton, Taylor Haskins, Scott Wendholt, Alex Norris, David Smith, Anthony Wilson, David Cook, Matt Pavolka, Mark Ferber; Ayal Tsubery Group with Eyal Hai, Daniel Meron, Rafael Russ, Dani Danor at ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10-15

September 18 (Wednesday)

  • PascAli: Sean Ali/Pascal Niggenkemper with guest ViolaTwoViola at Panoply Performance Lab 8 pm
  • Duos and Quartet: Evan Parker, John Escreet, John Hébert, Tyshawn Sorey at The Stone 8, 10 pm $10
  • Vox Syndrome: Nicolas Letman-Burtinovic, Robin Verheyen, Akira Ishiguro, Ziv Ravitz, Nick Anderson; Greg Ward Quartet with Dave Miller, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara at Seeds 8:30, 10 pm

September 19 (Thursday)

  • Bleeding Edge Trio: Peter Evans, Okkyung Lee, Evan Parker; Evan Parker/Han-earl Park at The Stone 8, 10 pm $10
  • Sara Serpa with André Matos, Jacob Sacks, Eivind Opsvik, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Natura Morta: Frank Lariat, Sean Ali, Carlo Costa at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

September 20 (Friday)

  • Natura Morta: Frank Lariat, Sean Ali, Carlo Costa; Correspondence: Elie Sorbel, Norman Licorice, Frank Lariat, Patrick Solarium, Sean Ali, Carlo Costa at Spectrum 8 pm
  • AACM Presents: Steve and Iqua Colson Quintet with Kelvyn Bell, Mark Helias, Tyshawn Sorey; Amina Claudine Myers/Reggie Nicholson Duo at Community Church of New York 8 pm $25
  • Westbeth Music Festival: Michael Moss/Billy Stein Group with Lou Selmi, Mel Nussbaum, Robert Edwards, Arlene Gottfried, Gabriel Abularach; Music Now: Ras Moshe, Shayna Dulberger, Katie Bull, John Pietaro at Brecht Forum 8 pm
  • Thomas Helton, Jarrett Gilgore, Steve Swell, Joe Hertenstein; Jonah Rosenberg Band with Anna Webber, James Ilgenfritz at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

September 22 (Sunday)

  • Metis 9: Han-earl Park, Catherine Sikora, Josh Sinton; Lisa Mezzacappa Trio with Chris Welcome, Mike Pride at Douglass Street Music Collective 8 pm $10
  • Jeremiah Cymerman, Nate Wooley, Evan Parker; Solos and Duos: Ned Rothenberg/Evan Parker at The Stone 8, 10 pm $10
  • Festival of New Trumpet Music (FONT): Ted Daniel; Vespers with Hugh Ragin; Hugh Ragin with David Amram, Lew Soloff, Nate Wooley, Myles Slonik, Bruce Cox at Saint Peter’s 3:30, 5, 7 pm

September 23 (Monday)

  • Festival of New Trumpet Music (FONT): Dave Douglas Pathways with Heather Masse, Jon Irabagon, Josh Roseman, Matt Mitchell, Linda Oh, Rudy Royston at Saint Peter’s 7 pm $20

September 24 (Tuesday)

  • Matt Pavolka’s Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber at Barbès 7 pm $10
  • Drunken Sailor: Jeff Lederer, Petr Cancura, Kirk Knuffke, Brian Drye, Allison Miller; Ben Holmes Quintet with Chris Speed, Curtis Hasselbring, Matt Pavolka, Vinnie Sperrazza at Korzo 9, 10:30 pm
  • Jon Irabagon Trio with Peter Brendler, Shawn Baltazor at Bar Next Door 8:30, 10:30 pm $12
  • Tri-Centric Orchestra: Jason Hwang, Scott Tixier, Sarah Bernstein, Skye Steele, Gwen Laster, Curtis Stewart, Julianne Carney, Brenda Vincent, Jessica Pavone, Erin Wright, Brian Thompson, Tomas Ulrich, Marika Hughes, Chris Hoffman, Carl Testa, Ken Filiano, Josh Sinton, Mike McGinnis, Oscar Noriega, Katie Scheele, Libby Van Cleve, Sara Schoenbeck, Dana Jessen, Michel Gentile, Yukari, Nate Wooley, Stephanie Richards, Vincent Chancey, Rachel Drehmann, Curtis Hasselbring, Jay Rozen, Chris Dingman, David Shively, Amy Crawford, Kyoko Kitamura, Kamala Sankaram, Anne Rhodes, Elizabeth Saunders, K. Fung, Tomas Cruz, Nick Hallett, Roland Burks, Michael Douglas Jones, Peter Stewart, Taylor Ho Bynum at Roulette 8 pm $20

September 25 (Wednesday)

  • Trio Hornitos: Oscar Noriega, Tom Rainey, Brandon Seabrook at Barbès 8 pm $10
  • Tri-Centric Foundation: Chris Jonas and TILT Brass; Steve Lehman with Jonathan Finlayson, James Hurt at Roulette 8 pm $20
  • Han-earl Park and Andrea Parkins at The Living Gallery 9 pm, $8

September 26 (Thursday)

  • Peter Evans Zebulon Trio with John Hébert, Kassa Overall at The Jazz Gallery 9, 10:30 pm $15
  • Joe Moffett, Jonathan Moritz, Denman Maroney, Sean Ali, Carlo Costa at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Michael Formanek’s Ensemble Kolossus with Loren Stillman, Oscar Noriega, Chris Speed, Brian Settles, Tim Berne, Dave Ballou, Ralph Alessi, Shane Endsley, Jonathan Finlayson, Alan Ferber, Jacob Garchik, Ben Gerstein, John Nelson, Mary Halvorson, Patricia Franceschy, Kris Davis, Tomas Fujiwara at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $15

September 27 (Friday)

  • Curtis Hasselbring’s Number Stations with Chris Speed, Mary Halvorson, Matt Moran, Trevor Dunn, Satoshi Takeishi, Jim Black at Greenwich House Music School 8 pm $20
  • Issue Project Room 10th Anniversary: Cooper Moore with Fay Victor, Brian Price, Pascal Niggenkemper, Chad Taylor; Dawn of Midi: Aakaash Israni, Amino Belyamani, Qasim Naqvi at Issue Project Room 8 pm $10
  • The Core Trio: Seth Paynter, Joe Hertenstein, Thomas Helton; Brinsk: Jeremy Udden, Adam Dotson, Jonathan Goldberger, Aryeh Kobrinsky, Jason Nazary at Douglass Street Music Collective 8 pm $10
  • Barry Altschul and The 3Dom Factor with Jon Irabagon, Joe Fonda at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

September 28 (Saturday)

  • Kris Davis Trio with John Hébert, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

September 29 (Sunday)

  • Mostly Other People Do the Killing: Peter Evans, Jon Irabagon, Moppa Elliott, Kevin Shea, Dave Taylor, Ron Stabinsky, Brandon Seabrook at The Firehouse Space 8, 10 pm $10

September 30 (Monday)

  • Wet Ink Ensemble; Evan Parker Electro-Acoustic Septet with George Lewis, Ikue Mori, Ned Rothenberg, Okkyung Lee, Peter Evans, Sam Pluta at Roulette 8 pm $20

August 2013

August 2 (Friday)

  • Sifter: Kirk Knuffke, Mary Halvorson, Matt Wilson at the Neighborhood Church of Greenwich Village 8, 10 pm
  • Flin van Hemmen’s Canyon Series: Tony Malaby, Todd Neufeld, Sean Ali, and Flin van Hemmen at Spectrum, 7:30 pm

August 4 (Sunday)

  • Roman Stolyar/Weasel Walter at Spectrum, 4 pm

August 5 (Monday)

  • Mara Rosenbloom Quartet with Darius Jones, Sean Conly, Chad Taylor at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

August 9 (Friday)

  • Ze Couche Series: Ryan Krause; Min Xiaofen; Giacomo Merega at 39-25 65th St. #6B, Woodside, NY

August 10

  • Carlo Costa Quintet with Jonathan Moritz, Steve Swell, and Sean Ali at Launchpad 9 pm

August 11 (Sunday)

  • Go: Organic Orchestra Workshop at ShapeShifter Lab, 3 pm

August 12 (Monday)

  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara at Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $10

August 13 (Tuesday)

  • Mary Halvorson/Joe Morris; Mary Halvorson/Brandon Seabrook at The Stone 8, 10 pm $15
  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara at Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $10
  • Michaël Attias Quartet with Aruán Ortiz, John Hébert, Nasheet Waits at Korzo 9 pm
  • Gerald Cleaver/Han-earl Park at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

August 14 (Wednesday)

  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara at The Stone 8, 10 pm $15
  • Ches Smith Quartet with Jonathan Finlayson, Mat Maneri, Stephan Crump at Barbès 8 pm $10

August 15 (Thursday)

  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara at The Stone 8, 10 pm $15
  • Carlo Costa Solo at Ibeam Brooklyn 9 pm $10
  • Andrew D’Angelo Quartet with Jeff Lederer, Chris Lightcap, Mike Pride at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Myra Melford’s Snowy Egret with Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi, Tyshawn Sorey at Roulette 8 pm $15

August 16 (Friday)

  • Mary Halvorson Septet with Jonathan Finlayson, Tim Berne, Ingrid Laubrock, Jacob Garchik, John Hébert, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15
  • Michael Formanek’s Resonator with Loren Stillman, Chris Speed, Angelica Sanchez, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 8:30 pm $15

August 17 (Saturday)

  • Mary Halvorson Septet with Jonathan Finlayson, Tim Berne, Ingrid Laubrock, Jacob Garchik, John Hébert, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15
  • Michael Formanek’s Resonator with Loren Stillman, Chris Speed, Angelica Sanchez, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 8:30 pm $15

August 18 (Sunday)

  • Mary Halvorson Septet with Jonathan Finlayson, Tim Berne, Ingrid Laubrock, Jacob Garchik, John Hébert, Ches Smith at The Stone 8, 10 pm $15
  • Karl Berger, Max Johnson, and Billy Mintz at Barbes 7 pm
  • Go: Organic Orchestra Workshop at ShapeShifter Lab 3 pm

August 23 (Friday)

  • Ben Stapp and the Zozimos with Kristin Slipp, Christopher Johnson, Kenny Warren, Stephen Haynes, David Smith, Brian Drye, Dustin Carlson, Justin Wood, Oscar Noriega, Vasko Dukovski, Fung Chern Hwei, Satoshi Takeishi at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

August 24 (Saturday)

  • Satoko Fujii Large Ensemble with Andrew D’Angelo, Curtis Hasselbring, Joe Morris, Rene Hart, David Miller, Petr Cancura, Josh Sinton, Kappa Maki and guests at The Stone 8 pm $15

August 25 (Sunday)

  • Brass and Percussion Ensemble: Kappa Maki, Frank London, Nate Wooley, Satoko Fujii and guests; Satoko Fujii Trio with Rene Hart, David Miller at The Stone 8, 10 pm $15

August 29 (Thursday)

  • Petr Cancura’s Down Home with Kirk Knuffke, Brian Drye, Garth Stevenson, Richie Barshay at Barbès 8 pm $10
  • The Alchemist and His Sacred Family: Aruán Ortiz, John Hébert, Rez Abbasi, Eric McPherson at Zinc Bar 8 pm

August 30 (Friday)

  • Charity Chan, Frank Gratkowski, Weasel Walter at Spectrum 7 pm

August 31 (Saturday)

  • Fred Frith, Ikue Mori, Nate Wooley at The Stone 8 pm $15

July 2013

July 1 (Monday)

  • Jonathan Moritz’ Secret Tempo with Shayna Dulberger, Mike Pride; Period: Charlie Looker, Chuck Bettis, Mike Pride and guest at Muchmore’s 8:30, 10 pm $10

July 2 (Tuesday)

  • Bizingas: Brian Drye, Kirk Knuffke, Jonathan Goldberger, Ches Smith at Korzo 10:30 pm
  • Hungry Cowboy: Jacob Wick, Briggan Krauss, Jonathan Goldberger, Mike Pride;
    Cloud Becomes Your Hand: Stephe Cooper, Booker Stardrum, Weston Minissali,
    Sam Sowyrda, Hunter Francis Jack; Katie Young’s Pretty Monsters with Erica Dicker,
    Owen Stewart-Robertson, Mike Pride at Silent Barn 8 pm $5-10

July 3 (Wednesday)

  • RENKU: Michaël Attias, John Hébert, Satoshi Takeishi at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

July 7 (Sunday)

  • Ches Smith Trio with Craig Taborn, Mat Maneri at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

July 8 (Monday)

  • Carlo Costa Quartet with Jonathan Moritz, Steve Swell, Sean Ali; Yoni Kretzmer 2bass
    Quartet with Sean Conly, Reuben Radding, Mike Pride at Muchmore’s 8:30, 10 pm $10

July 9 (Tuesday)

  • The Horns Band; Denver General: Kirk Knuffke, Jonathan Goldberger, Jeff Davis at Korzo 9, 10:30 pm
  • Ben Holmes, Curtis Hasselbring, Matt Pavolka, Vinnie Sperrazza at Barbès 7 pm $10

July 13 (Saturday)

  • David Ullmann Octet with Chris Dingman, Vinnie Sperrazza, Gary Wang, Kirk Knuffke,
    Mike McGuiness, Brian Drye, Premik Russell Tubbs at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

July 15 (Monday)

  • Cameron Brown and Dannie’s Calypso with Russ Johnson, Jason Rigby, Lisa Parrott, Tony Jefferson at ShapeShifter Lab 8:15 pm $15
  • Keir Neuringer/Julius Masri; Hearing Things: Matt Bauder, Justin Carroll, Vinnie Sperrazza at Muchmore’s 8:30, 10 pm $10

July 16 (Tuesday)

  • Twice Told Tales: Louie Belogenis, Tony Malaby, John Hébert, Ryan Sawyer at The Stone 8, 10 pm $10
  • John O’Gallagher, James Carney, Michael Bates, Jeff Davis at Korzo 9 pm
  • Greg Ward Quartet with Dave Miller, Zack Lober, Tomas Fujiwara; Evan Tighe’s Threadcount with Kirk Knuffke, Anna Webber, Jessica Pavone, Richard Giddens; Haverchuck: Adam Hopkins, Cam Collins, Eric Trudel, Josh Sinton, Jonathan Goldberger, Devin Gray at Douglass Street Music Collective 8, 9, 10 pm $10

July 17 (Wednesday)

  • Jesse Neuman and Wolf Face with Dan Voss, Simon Jermyn, Rob Jost, Jeff Davis at ShapeShifter Lab 8:15, $10
  • Tom Csatari’s Weathervane with Luther Wong, Tristan Cooley, Jessica Pavone, Nick Jozwiak, Joanna Sternberg, Eric Read at Barbès 8 pm $10

July 18 (Thursday)

  • Ingrid Laubrock’s Anti-House with Mary Halvorson, Kris Davis, Sean Conly, Tom Rainey at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Sound It Out 1st Anniversary Fundraiser: Dave King/Chris Speed; Russ Lossing/John Hébert; Joe Hertenstein’s Futuredrone with Anthony Coleman, Mat Maneri, Ken Filiano at Greenwich House Music School 7 pm $20

July 19 (Friday)

  • Louie Belogenis, Ikue Mori, Sylvie Courvoisier; Magical Listening Hour: Louie Belogenis, Michaël Attias, Nate Wooley, Steve Swell at The Stone 8, 10 pm $10
  • Tom Rainey’s Obbligato with Ingrid Laubrock, Ralph Alessi, Kris Davis, Drew Gress at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Sound It Out 1st Anniversary Fundraiser: Taka Kigawa; Devin Gray, Michael Formanek, Jonathan Goldberger, Endangered Blood: Chris Speed, Oscar Noriega, Michael Formanek, Jim Black at Greenwich House Music School 7 pm $20

July 20 (Saturday)

  • Tony Malaby Quartet with Ben Monder, Eivind Opsvik, Ches Smith at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • Sound It Out 1st Anniversary Fundraiser: Taka Kigawa; Michaël Attias/Satoshi Takeishi; Surface to Air: Jonathan Goldberger, Jonti Siman, Rohin Khemani at Greenwich House Music School 7 pm $20

July 21 (Sunday)

  • Sound It Out 1st Anniversary Fundraiser: Craig Taborn/Gust Burns; Rez Abbasi Trio with John Hébert, Satoshi Takeishi at Greenwich House Music School 7 pm $20

July 25 (Thursday)

  • Michael Moore, Mary Halvorson, Gerald Cleaver; Michael Moore, Mary Halvorson,
    Gerald Cleaver, Tony Malaby, Mike Formanek at The Stone 8, 10 pm $10

July 26 (Friday)

  • Holocene Trio: Michael Moore, Guy Klusevcek, Mr. Cello; Michael Moore, Peter Evans, Denman Maroney, Tom Rainey at The Stone 8, 10 pm $10
  • Swim This: Nick Didkovsky, Gerry Hemingway, Michael Lytle and guest Han-earl Park;
    Kate Pittman Trio at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

July 27 (Saturday)

  • Tim Berne, Ingrid Laubrock, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey at The Jazz Gallery 9 , 10:30 pm $20

July 29 (Monday)

  • Ingrid Laubrock/Tatsuya Nakatani; Adam Hopkins Trio with Anna Webber, Jason Nazary at Muchmore’s 8:30, 10 pm $10

July 31 (Wednesday)

  • Peter Evans Zebulon Trio with John Hébert, Kassa Overall at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

June 2013

June 1 (Saturday)

  • Bojan Vuletic’s L’Ecume des jours’ with Nate Wooley, Dan Peck, Jacqueline Kerrod, Mivos Quartet at Issue Project Room 8 pm, $15
  • Mike Baggetta Quartet with Jason Rigby, Eivind Opsvik, George Schuller at Ibeam Brooklyn at 8:30 pm $10

June 3 (Monday)

  • C. Spencer Yeh with Nate Wooley at Roulette, 8 pm, $15

June 4 (Tuesday)

  • Jonathan Moritz’s Secret Tempo Trio; Spanish Donkey: Jamie Saft, Joe Morris, Mike Pride; Fighter Planes and Praying Mantis; Sean Noonan’s Brewed by Noon with Malcolm Mooney, Jamaaladeen Tacuma, Alex Marcelo, Aram Bajakian at Bowery Electric 7:30 pm $10

  • Tim Berne, Ryan Ferreira, Devon Hoff, Ches Smith at Korzo 10:30 pm

  • JCOI orchestral reading (with compositions by Jennifer Bellor, José Beviá, Courtney Bryan, Ingrid Laubrock, Andy Milne, Richard Sussman, and Sumi Tonooka) at Columbia University’s Miller Theatre, 1960 Broadway, New York, NY, 7.30 pm

June 5 (Wednesday)

  • Jeff Lederer’s Reincarnation with Mary Larose, Jesse Mills, Felicia Wilson, Nicole Federici, Chris Lightcap; Jeff Lederer’s Swing N’ Dix with Kirk Knuffke, Bob Stewart, Matt Wilson at Cornelia Street Café 8:30, 10 pm $10

June 6 (Thursday)

  • Nate Wooley’s Seven Storey Mountain with Chris Corsano, Ryan Sawyer, Ben Vida,

    C. Spencer Yeh, Matt Moran, Chris Dingman, TILT Brass Sextet at Issue Project Room 8 pm $10

  • Tomas Fujiwara Trio with Ralph Alessi, Brandon Seabrook at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

June 7 (Friday)

  • Mikko Innanen’s Triple Bass with Max Johnson, Pascal Niggenkemper, Michael Bates at Ibeam Brooklyn 10 pm $10

  • Andrew Hock/Jeremiah Cymerman Duo; Period: Mike Pride, Charlie Looker, Chuck Bettis; Travis Laplante’s Battle Trance at Silent Barn 9 pm

June 8 (Saturday)

  • Mikko Innanen solo and The Newest Trio with Raoul Björkenheim, Weasel Walter at Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $10

June 10 (Monday)

  • Denver General: Kirk Knuffke , Jonathan Goldberger, Jeff Davis; WYP: Weasel Walter, Yoni Kretzmer, Pascal Niggenkemper at Muchmore’s 8:30, 10 pm $10

  • Fork: Nels Cline, Tim Berne, Devin Hoff, Ches Smith, Jim Black at Shapeshifter Lab 9:30 pm $15

June 11 (Tuesday)

  • Shekhinah Big Band: Greg Wall, Marty Ehrlich, Matt Darriau, Zach Mayer, Paul Shapiro, Doug Wieselman, Jessica Lurie, Justin Mullens, Steven Gluzband, Ronald Horton, Pam Fleming, Rob Henke, Curtis Hasselbring, Jacob Garchik, Matt Haviland, Brian Drye, Yoshie Fruchter,  Anthony Coleman, Uri Sharlin, Brian Glassman, Roberto Rodriguez, Renato Thoms at The Stone 8, 10 pm $10

June 12 (Wednesday)

  • Shekhinah Big Band: Greg Wall, Marty Ehrlich, Matt Darriau, Zach Mayer, Paul Shapiro, Doug Wieselman, Jessica Lurie, Justin Mullens, Steven Gluzband, Ronald Horton, Pam Fleming, Rob Henke, Curtis Hasselbring, Jacob Garchik, Matt Haviland, Brian Drye, Yoshie Fruchter, Anthony Coleman, Uri Sharlin, Brian Glassman, Roberto Rodriguez, Renato Thoms at The Stone 8, 10 pm $10

June 13 (Thursday)

  • John Mettam’s Flying Home with Mike McGinnis, Brian Drye, Sean Moran, Tom Beckham, Jim Whitney at Barbes 10 pm $10

June 15 (Saturday)

  • Vision Festival: Tomas Fujiwara & The Hook Up with Brian Settles, Jonathan Finlayson, Mary Halvorson, Michael Formanek; Kris Davis, Eric Revis, Andrew Cyrille; Sonny Simmons/Dave Burrell; Reggie Workman WORKz with Marilyn Crispell, Odean Pope, Tapan Modak, Pheeroan akLaff at Roulette 7:30 pm $30
  • Matana Roberts Quartet with Liberty Ellman, Kevin Tkacz, Ches Smith at The Jazz Gallery 9, 10:30 pm $20
  • Ryan Blotnick’s Saut-E Sarmad with Michael Blake, Eliot Cardinuax, Eivind Opsvik, Randy Peterson at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

June 16 (Sunday)

  • Billy Newman Sextet with Kirk Knuffke, Michael Attias, Eric Schugren, Leco Reis, Vanderlei Pereira at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

  • Red Hook Jazz Festival: Mike Pride’s From Bacteria to Boys with Jon Irabagon, Jonathan Moritz, Alexis Marcelo, Peter Bitenc; Allison Miller’s Big Molasses with Brandon Seabrook, Hagar Benari; Electric LARK: Kris Davis, Ralph Alessi, Ingrid Laubrock, Tom Rainey; Bad Touch: Loren Stillman, Nate Radley, Gary Versace, Ted Poor; Paul Kogut Trio with Drew Gress, Vinnie Sperrazza at Cabrini Green Urban Meadow, 1 pm

June 17 (Monday)

  • The Vienna Suite: Nicolas Letman-Burtinovic, Eric Trudel, Kris Davis, Max Goldman at Sycamore 8:30 pm $10

  • Dollshot: Rosalie Kaplan, Noah Kaplan, Wes Matthews, Giacomo Merega, Mike Pride at Cornelia Street Café 10 pm, $10

  • Big Eyed Rabbit: Ross Martin, Max Johnson, Jeff Davis; Federico Ughi Quartet with David Schnug, Kirk Knuffke, Jeff Snyder at Muchmore’s 8:30, 10 pm, $10 (both shows for $14)

June 18 (Tuesday)

  • Ingrid Laubrock’s Sleepthief with Liam Noble, Tom Rainey at Korzo 9 pm

June 19 (Wednesday)

  • Curtis Hasselbring’s Decoupage with Mary Halvorson, Matt Moran, Satoshi Takeishi at Barbès 8 pm $10
  • Terrence McManus solo; Catherine Sikora, Nick Didkovski, Jessica Lurie, Lucien Menegon; Dustin Carlson Quartet with Jake Henry, Josh Sinton, Kate Pittman at Spectrum 8 pm

  • John Amira Afro Cuban Bata Drum Ensemble with Harris Eisenstadt, Lorne Watson; Sing Sing Rhythms: Cheikh Tairou Mbaye, Abdou Mbaye, Babacar Mbaye at Cornelia Street Café 8:30, 10 pm $10

June 20 (Thursday)

  • Harris Eisenstadt’s September Trio with Angelica Sanchez, Ellery Eskelin at Cornelia Street Café 8:30 pm $10

June 21 (Friday)

  • Brian Carpenter’s Ghost Train Orchestra with Mazz Swift, Andy Laster, Dennis Lichtman, Matt Bauder, Curtis Hasselbring, Ron Caswell, Cynthia Sayer, Rob Garcia at Barbes 10 pm $10

June 22 (Saturday)

  • John Hébert Trio with Bennie Wallace, Billy Drummond at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

June 23 (Sunday)

  • Kirk Knuffke, Christof Knoche, Sean Ali at Downtown Music Gallery 6 pm

June 24 (Monday)

  • Bloodlines: Kaoru Watanabe, Marika Hughes, Sara Schoenbeck at ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $12

  • Tone Collector: Eivind Opsvik, Tony Malaby, Jeff Davis; Glue Gun Optimism: Ed Rosenberg, Brian Drye, Justin Carroll, Simon Jermyn, Alex Wyatt at Sycamore 8:30, 9:30 $10

June 25 (Tuesday)

  • Ingrid Laubrock’s Sleepthief with Liam Noble, Tom Rainey at Spectrum 8, 9:30 pm

  • Zeena Parkins/Mick Barr Duo; Zeena Parkins/Nate Wooley Duo at The Stone 8, 10 pm $10

June 26 (Wednesday)

  • Bizingas: Brian Drye, Ches Smith, Jonathan Goldberger, Kirk Knuffke at Barbès 8 pm $10

  • Zeena Parkins/Weasel Walter Duo; Zeena Parkins/Deep Singh Duo at The Stone 8, 10 pm $10
  • Hans Tammen’s Zavodniks! with Dafna Naphtali, Ursel Schlicht, Shoko Nagai, Briggan Krauss, Josh Sinton at Shapeshifter Lab 9:30 pm $10

June 27 (Thursday)

  • Andrew D’Angelo’s DNA Big Band with Zach Lucas, Bill McHenry, Josh Sinton, Brian Drye, Josh Roseman, Marcus Rojas, Kirk Knuffke, Seneca Black, Jacob Wick, Ben Monder, Noah Garabedian, Mike Pride at ShapeShifter Lab 8:30 pm $12

June 28 (Friday)

  • Taylor Ho Bynum solo; Quartet Collective Trio; Jason Kao Hwang’s Edge at Clemente Soto Velez, 7:30 pm
  • Tim Berne’s More Snake Oil with Herb Robertson, Trevor Dunn, Matt Mitchell, Ches Smith, Oscar Noriega, Erik Friedlander, Ryan Ferreira, Mat Maneri at Roulette 8 pm $15
  • Ben Holmes, Curtis Hasselbring, Matt Pavolka, Vinnie Sperrazza and guest Chris Speed at Barbès 8 pm $10

  • Johnny Be Good, Mikko Innanen, Josh Sinton at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

June 29 (Saturday)

  • Kris Davis’s Capricorn Climber with Mat Maneri, Ingrid Laubrock, John Hébert, Tom Rainey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

June 30 (Sunday)

  • John Hébert solo at 61 Local 6 pm

May 2 (Thursday)

  • 40Twenty: Jacob Garchik, Jacob Sacks, Dave Ambrosio, Vinnie Sperrazza; Jesse Stacken Quartet with Tony Malaby, Sean Conly, Ted Poor at Cornelia Street Café 8:30, 10 pm $10

May 3 (Friday)

  • Ellery Eskelin Quartet with Jacob Sacks, Brad Jones, Tyshawn Sorey at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

May 4 (Saturday)

  • Mary Halvorson/Stephan Crump at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15
  • The Relative Quartet: Chet Doxas, John Stetch, Michael Bates, Owen Howard at Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $10
  • Stephen Gauci Quintet with Kirk Knuffke, Art Bailey, Michael Bisio, Nathan Ellman-Bell at The Firehouse Space 8 pm $10

May 5 (Sunday)

  • Ceramic Dog: Marc Ribot, Shahzad Ismaily, Ches Smith at Le Poisson Rouge 8 pm $18

May 6 (Monday)

  • Westminster Trio: Jeremy Udden, Garth Stevenson, Harris Eisenstadt; Bomb X: Nicolas Letman-Burtinovic, Tyshawn Sorey, Art Hirahara, Samuel Blais at Sycamore 8:30, 9:30 pm

May 7 (Tuesday)

  • Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Ches Smith, Matt Mitchell at The Stone 8, 10 pm $10

May 8 (Wednesday)

  • Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Ches Smith, Matt Mitchell at The Stone 8, 10 pm $10

May 9 (Thursday)

  • Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Ches Smith, Matt Mitchell at The Stone 8, 10 pm $10

May 10 (Friday)

  • Kris Davis Trio with John Hébert, Tom Rainey at The Jazz Gallery, 9, 10:30 pm $20

May 11 (Saturday)

  • Kris Davis Trio with John Hébert, Tom Rainey at The Jazz Gallery, 9, 10:30 pm $20

May 13 (Monday)

  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz at Sycamore, 9:30 pm

May 15 (Wednesday)

  • Heavy Merge: Jason Rigby, Russ Lossing, Jeff Davis at SEEDS, 8:30 pm

May 16 (Thursday)

  • Kris Davis and Andrew Drury; Ingrid Laubrock and Han-earl Park; and Catherine Sikora and Stanley Jason Zappa at Douglass Street Music Collective, 8, 9, 10 pm, $10
  • Jon Irabagon Trio with Mark Helias, Barry Altschul at Cornelia Street Café, 8:30 pm, $15

May 21 (Tuesday)

  • Aural Dystopia: Chris Pitsiokos Group; Joe Merolla/Sandy Ewen; Ron Anderson, Stuart Popejoy, Michael Evans; Weasel Walter Group at JACK Arts, 8 pm

May 22 (Wednesday)

  • Mike Pride’s From Bacteria to Boys with Jon Irabagon, Alexis Marcelo, Peter Bitenc and guest Jonathan Moritz at Greenwich House Music School, 8 pm, $15

May 25 (Saturday)

  • Leif Arntzen Band with Ryan Blotnick, Landon Knoblock, Michael Bates, Jeff Davis and with EMEFE at Nublu, 10 pm, $10

May 27 (Monday)

  • Eivind Opsvik solo at Sycamore 8:30 pm

May 28 (Tuesday)

  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz at Korzo, 9 pm

May 29 (Wednesday)

Chris Lightcap’s Bigmouth with Chris Cheek, Tony Malaby, Craig Taborn, Ches Smith at Cornelia Street Café, 8:30 pm, $10

May 30 (Thursday)

  • Dave Douglas Quintet with Jon Irabagon, Matt Mitchell, Chris Tordini, Johnathan Blake at ShapeShifter Lab, 7 pm, $15
  • Chris Lightcap’s Bigmouth with Chris Cheek, Tony Malaby, Craig Taborn, Ches Smith at Cornelia Street Café, 8:30 pm, $10

April 2013

April 2 (Tuesday)

  • Sarah Bernstein Quartet with Kris Davis, Stuart Popejoy, Ches Smith at Roulette, 8 pm, $15

April 3 (Wednesday)

  • Mivos Quartet with guest Dan Blake, Timucin Sahin, Nate Wooley at Douglas Street Music Collective, 8 pm, $10
  • Jim Carney Trio with Jonathan Goldberger at Seeds, 8:30 pm

April 5 (Friday)

  • Ingrid Laubrock, Nate Wooley, Sylvie Courvoisier at Spectrum, 8 pm

April 6 (Saturday)

  • Wadada Leo Smith/Angelica Sanchez at Greenwich House Music School, 8 pm, $20
  • Tomas Fujiwara & the Hook Up: Jonathan Finlayson, Brian Settles, Mary Halvorson, Adam Hopkins at Cornelia Street Cafe, 9 & 10:30 pm, $15
  • Carl Robinson/Frances-Marie Uitti with special guests Nate Wooley, Satoshi Takeishi at Issue Project Room, 8 pm, $15

Apr 9 (Tuesday)

  • Gowanus Co.: Ingrid Laubrock, Kyoko Kitamura, Josh Sinton, Catherine Sikora, Patrick Breiner, Louise D. E. Jensen, Dominic Lash, Will McEvoy, Tom Blancarte at Douglass Street Music Collective, 8 pm, $10
  • Kirk Knuffke/Mike Pride at Korzo, 10:30 pm

April 10 (Wednesday)

  • The Horns Band: Matt Pavolka, Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchick, Ben Perowsky at Barbes, 8 pm, $10

April 11 (Thursday)

  • Brian Drye/Jesse Stacken Quartet with Chris Tordini, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn, 8:30 pm, $10

April 12 (Friday)

  • Greg Ward Quartet with Dave Miller, Zack Lober, Tomas Fujiwara at the Jazz Gallery, 9 & 10:30 pm, $20
  • Ryan Blotnick with Mat Maneri, Michael Blake, Eliot Cardinaux, Eivind Opsvik, Randy Peterson at Cornelia Street Cafe, 9 & 10:30 pm, $15

April 17 (Wednesday)

  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Stephan Crump, Tomas Fujiwara at Barbes, 8 pm, $10
  • Tyshawn Sorey Quartet with Masabumi Kikuchi, Todd Neufeld, Thomas Morhan and special guest Jacob Garchik at Greenwich House Music School, 8 pm, $15

April 18 (Thursday)

  • Tomas Fujiwara Red Carpet Trio with Loren Stillman, Matt Pavolka at Ibeam Brooklyn, 8:30 pm, $10

April 20 (Saturday)

  • Jeremiah Cymerman solo at Silent Barn, 9 pm

April 22 (Monday)

  • Heavy Merge: Russ Lossing, Jason Rigby, Jeff Davis at Sycamore, 9:30 pm

April 24 (Wednesday)

  • Peter Evans’ Zebulon Trio with John Hebert, Kassa Overall at Cornelia Street Cafe, 8:30 pm, $10
  • Curtis Hasselbring, Kirk Knuffke, Simon Jermyn, Vinnie Sperrazza at Seeds, 10 pm

April 25 (Thursday)

  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara at La Sala, 8 pm, $10

April 27 (Saturday)

  • Vijay Iyer Solo, Trio, and Septet with Stephan Crump, Tyshawn Sorey, Steve Lehman, Mark Shim, Graham Haynes at Zankel Hall, 9:30 pm, $40-50
  • Tyshawn Sorey solo at the Jazz Gallery, 9 & 10:30 pm, $20

April 29 (Monday)

  • Ingrid Laubrock-Tom Rainey Duo at JACK Brooklyn, 8 & 9:30 pm, $10
  • Unattended Parking: Nicolas Letman-Burtinovic, Tony Malaby, Tyshawn Sorey, Bobby Avey at Sycamore, 8 pm

April 30 (Tuesday)

  • Mantra Percussion with Ikue Mori, Brandon Seabrook, Jeremiah Cymerman at Roulette, 8 pm, $15

March 2013

Mar 4

  • 4 Women with an Ax to Grind (Tiffany Chang, Patricia Nicholson, Jean Cook, Kris Davis) at Clemente Soto Velez Cultural Center 8:45 pm $11

Mar 5

  • Ingrid Laubrock’s Anti-House (with Kris Davis, Mary Halvorson, Sean Conly, Tom Rainey) at Cornelia Street Café 8:30 pm, 10 pm $10
  • Giacomo Merega with Noah Kaplan, Brian Drye, Mike Pride at Korzo 10:30 pm

Mar 6

  • Instant Strangers: Tim Berne, Mary Halvorson, Stephan Crump, Tomas Fujiwara at Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Kirk Knuffke-Mike Pride Duo at Shapeshifter Lab 9:30 pm $12
  • Andrea Parkins/Okkyung Lee at Seeds 8:30 pm

Mar 7

  • Géraldine Eguiluz, Michaël Attias, Angélica Sanchez; Omar Tamez/Angelica Sanchez at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

  • Danielle Freeman and The Sebastian Sky with Zach Brock, Lefteris Kordis, Petros Klampanis, Tomas Fujiwara at ShapeShifter Lab 8 pm

Mar 9

  • Drunk Butterfly: Mark Whitecage, Adam Lane, Lou Grassi at The Firehouse Space 9:30 pm $10

  • Feather on the Breath: Josh Sinton, Liz Kosack, Owen Stewart-Robertson; Fester: Dave Grollman/Sean Ali at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

Mar 11

  • Adam Rudolph’s GO: Organic Orchestra at ShapeShifter Lab 8 pm $15

Mar 12

  • Steve Lehman Trio with Matt Brewer, Damion Reid at ShapeShifter Lab 8 pm

Mar 14

  • Eivind Opsvik’s Overseas with Tony Malaby, Jacob Sacks, Brandon Seabrook,Kenny Wollesen at Nublu 9 pm

Mar 15

  • James Falzone’s Klang with Jason Adasiewicz, Jason Roebke, Tim Daisy at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

Mar 16

  • Adam Lane’s Blue Spirit Band with Roy Campbell, Avram Fefer; Omar Tamez, Angelica Sanchez, Ratzo Harris, Lou Grassi at The Firehouse Space 8 pm, 9:30 pm $10

Mar 18

  • Garchik solo; Two of Anything: JP Schlegelmilch, Jeremy Viner, Eivind Opsvik, Jason Nazary at Sycamore 8:30 pm, 9:30 pm

Mar 20

  • Sonic Overload: Peter Evans, Jim Altieri, Dan Peck, Jeff Snyder, Tom Blancarte, Sam Pluta at The Stone 8 pm $10

  • Amanda and the Michaels: Amanda Monaco, Michael Bates, Michael Pride at Seeds 10 pm

Mar 21

  • Catherine Sikora Ensemble with Ross Hammond, Michael Lytle, Ken Filiano at The Firehouse Space 9:30pm

Mar 22

  • Sara Serpa with André Matos, Jacob Sacks, Eivind Opsvik, Tommy Crane at Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $15

Mar 23

  • Max Johnson Trio with Kirk Knuffke, Ziv Ravitz at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Nate Wooley Quintet Omega with Josh Sinton, Matt Moran, Eivind Opsvik, Harris Eisenstadt at The Backroom 10 pm $10

Mar 24

  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Adam Hopkins, Chad Taylor at Douglass Street Music Collective 9 pm $10

  • Jesse Stacken, Peter Van Huffel, Nate Wooley, Tom Rainey at Cafe Vivaldi 8 pm $10

  • Catherine Sikora solo at Downtown Music Gallery 6pm *FREE*

Mar 25

  • Adam Rudolph’s GO: Organic Orchestra at ShapeShifter Lab 8 pm $15

Mar 26

  • Metis 9: Han-Earl Park, Josh Sinton, Catherine Sikora at The Backroom 8:30 pm

  • Kris Davis/Ingrid Laubrock at Korzo 9 pm
  • Nate Wooley/Bed Vida Duo at JACK (Brooklyn) 8 pm $10

Mar 27

  • Jesse Stacken, Peter Van Huffel, Flin Van Hemmen; Peter Van Huffel, Michael Bates, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30 pm, 10 pm $10

Mar 28

  • Eivind Opsvik’s Overseas with Jacob Sacks, Brandon Seabrook, Kenny Wollesen at Nublu 9 pm

Mar 29

  • Jeff Davis Trio and Friends with Russ Lossing, Eivind Opsvik, Oscar Noriega, Kirk Knuffke at Cornelia Street Cafe 9, 10:30 pm $15

Mar 30

  • Kris Davis solo at Cornelia Street Cafe 9, 10:30 pm $15

Mar 31

  • Sean Moran Small Elephant Band with Mike McGinnis, Chris Dingman, Reuben Radding, Harris Eisenstadt at Barbès 7 pm $10

February 2013

Feb 2

  • Kris Davis, Ingrid Laubrock, Mat Maneri, Eivind Opsvik, Tom Rainey at Cornelia Street Café 8:30pm $15

Feb 3

  • Jessica Pavone Solo at Shapeshifter Lab 7 pm $10

Feb 4

  • Ingrid Laubrock/Mary Halvorson Duo at Clemente Soto Velez Cultural Center 7:30 pm $11-22

Feb 5

  • Tyshawn Sorey Brass Quintet at Korzo 9 pm $5

Feb 6

  • Mary Halvorson/Jessica Pavone at Barbès 8pm

Feb 9

  • Joe Maneri Celebration at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

Feb 10

  • Curtis Hasselbring’s Number Stations with Chris Speed, Matt Moran, Mary Halvorson, Chris Lightcap, Satoshi Takeishi, Jim Black at ShapeShifter Lab, 8pm
  • Tony Falco’s I.C.E. at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

Feb 12

  • Mark Sanders Duos with Nate Wooley, Lafayette Gilchrist at Douglass Street Music Collective 8 pm $10

Feb 20

  • Tom Chang Quartet with Jason Rigby, Chris Lightcap, Jeff Davis at Cornelia Street Cafe 8:30 pm $10

Feb 21

  • Jesse Stacken, Tony Malaby, Sean Conly, Tom Rainey; 40Twenty: Jacob Garchik, Jacob Sacks, Dave Ambrosio, Vinnie Sperrazza at Cornelia Street Cafe 8, 9:30 pm $10
  • Feather on the Breath: Josh Sinton, Liz Kosack at Douglas Street Music Collective 8 pm $10

Feb 22

  • Ellery Eskelin Trio with Kris Davis, Billy Mintz at Cornelia Street Café, 8:30pm

Feb 23

  • Ellery Eskelin Trio with Kris Davis, Billy Mintz at Cornelia Street Café, 8:30pm
  • Peter Knight Solo and Quartet with Quintin Nachoff, Michael Bates, Jeff Davis at Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

Feb 25

  • Ingrid Laubrock/Tom Rainey at JACK NY (505 Waverly, Brooklyn) 8pm, 10pm

Feb 26

  • Ches Smith’s These Arches w/ Tim Berne, Tony Malaby, Mary Halvorson, Andrea Parkins at ShapeShifter Lab 8pm
  • Jeff Davis Trio +1 with Russ Lossing, Eivind Opsvik, and guest at Korzo 10:30 pm $5

Feb 28

  • Mostly Other People Do the Killing: Jon Irabagon, Peter Evans, Moppa Elliott, Kevin Shea at Cornelia Street Cafe 8, 9:30 pm $10