2016

2017 / 2016 / 2015 / 2014 / 2013

Concerts Listings for 2016

December 1 (Thursday)

  • Music for Agnes Martin: John Zorn with Carol Emanuel, Ikue Mori, William Winant, Ches Smith, Dither Guitar Quartet, American Brass Quintet
    Guggenheim Museum 7 pm $30
  • Marc Ribot solo; Marc Ribot Trio with Henry Grimes, Chad Taylor
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Thomas Morgan
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • Tomas Fujiwara Double Trio with Ralph Alessi, Taylor Ho Bynum, Mary Halvorson, Brandon Seabrook, Gerald Cleaver
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Tidepool Fauna: Kyoko Kitamura, Ingrid Laubrock, Ken Filiano;
    Jeremy Udden/JC Sanford Ibeam Brooklyn 8, 9:30 pm $15

December 2 (Friday)

  • Heroes Are Gang Leaders Leftfield 9 pm $10
  • Marc Ribot solo; Susie Ibarra, Dave Douglas, Marc Ribot
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Aryeh Kobrinsky solo; Douglas Bradford Dragonfly with Patrick Breiner, Christopher Hoffman, Sam Ospovat; Jason Kao Hwang Sing House with Steve Swell, Chris Forbes, Ken Filiano, Andrew Drury
    The Firehouse Space 7, 8, 9 pm $10
  • Jamie Saft Project with Joe Morris, Charles Downs; Reut Regev’s R*time with Mark Peterson, Igal Foni Happylucky no.1 7, 9 pm
  • Music for Agnes Martin: John Zorn with Carol Emanuel, Ikue Mori, William Winant, Ches Smith, Dither Guitar Quartet, American Brass Quintet
    Guggenheim Museum 7 pm $30

December 3 (Saturday)

  • Heroes Are Gang Leaders New Old Rock Deli 8 pm $10
  • Sun of Goldfinger: David Torn, Tim Berne, Ches Smith
    National Sawdust 7 pm $20-35
  • Marc Ribot solo; Milford Graves, Shahzad Ismaily, Marc Ribot
    The Stone 8, 10 pm $20-25
  • Jay Clayton/Ken Filiano Duo; Milo Tamez with Angelica Sanchez, Andrew Drury
    Soup & Sound 8 pm

December 4 (Sunday)

  • Marc Ribot solo; Ceramic Dog: Marc Ribot, Shahzad Ismaily, Ches Smith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Steve Swell’s Kende Dreams with Rob Brown, Dave Burrell, William Parker, Chad Taylor
    Roulette 8 pm $25
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Orchestra with Kaoru Watanabe, Steve Gorn, Michel Gentile, Ze Luis, Sylvain Leroux, Mariano Gil, Ned Rothenberg, Avram Fefer, Ivan Barenboim, Sean Sonderegger, Batya Sobel, Graham Haynes, Stephen Haynes, Peter Zummo, Libby Schwatrz, Charles Burnham, Julianne Carney, Mark Chung, Sana Nagano, Gwen Laster, Melanie Dyer, Stephanie Griffin, Alva Anderson, Marika Hughes, Leco Reis, Emma Alabaster, James Hurt, Tim Keiper, Joe Hertenstein, Keita Ogawa, John Hadfield, Kenny Wessel, Marco Cappelli, Alexis Marcelo,
    Damon Bank Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $15
  • Makoto Kawabata/Tatsuya Nakatani: TALIBAM!: Matt Mottel/Kevin Shea and guests Tamio Shiraishi, David Watson JACK 8 pm $15
  • Adam Caine/Louise Dam Eckardt Jensen Duo with guest Nick Lyons; Chris Pitsiokos, Matt Nelson, Nick Lyons, Louise Dam Eckardt Jensen
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm

December 5 (Monday)

  • 65 Fen Music Two Year Anniversary Party: Patrick Breiner, Caroline Davis, Adam Hopkins, Anaïs Maviel, Jake Henry and guests
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9 pm
  • Andrea Wolper Trio with John di Martino, Ken Filiano
    Zinc Bar 7 pm

December 6 (Tuesday)

  • Ches Smith, Fred Frith, Mary Halvorson; Ches Smith, Ikue Mori, Fred Frith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Nublu Jazz Fest: Tim Berne, Matt Mitchell, Ben Perowsky
    Nublu 8 pm

December 7 (Wednesday)

  • Tim Berne Trio with Matt Mitchell, Dan Weiss
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • William Hooker solo Videology 7 pm
  • Nathaniel Morgan/Anna Webber; Dustin Carlson Trio with Anna Webber, Sam Ospovat
    Rye 9, 10:15 pm

December 8 (Thursday)

  • Mute the commercials: Jeff Miles, Alex Clough, John Gray, Alex Feldman; Stephanos Chytiris Quartet with Joe Morris, Dan Peck, Ingrid Laubrock
    ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $10
  • Ikue Mori/Fred Frith; Charles K. Noyes, Ikue Mori, Fred Frith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Sandra Sprecher/Satoshi Takeishi; Ken Butler/Adrian Romero
    The Firehouse Space 8, 9 pm $10
  • Marc Hannaford, Tom Rainey, Jeremy Viner; Jon Crompton, James Wengrow, Mike Altieri IBeam Brooklyn 8 pm

December 9 (Friday)

  • 577 Records NYForwardFestival: Gene Moore, Daniel Moore, Gene Janas;
    Mary Anne Driscoll/Daniel Carter; Tobias Wilner solo; Adam Lane Trio with Darius Jones, Vijay Anderson; Daniel Carter, Tobias Wilner, Djibril Toure, Federico Ughi; G. Calvin Weston’s Improv Messenger
    Scholes Street Studio 6 pm $25
  • Laurie Anderson/Fred Frith; Ava Mendoza, Okkyung Lee, Fred Frith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Lage Lund 4 with Greg Osby, Matt Brewer, Tyshawn Sorey
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $25
  • Jacob Sacks/Orlando Hernandez Ibeam Brooklyn 12 am $15

December 10 (Saturday)

  • Carlo Costa Quartet with Jonathan Moritz, Steve Swell, Sean Ali; Taylor Ho Bynum/Tomas Fujiwara; Andrew Smiley/Giacomo Merega
    New Revolution Arts 8, 9, 10 pm
  • 577 Records NYForwardFestival: Hot Date: Chris Welcome/Shayna Dulberger; Aella: Patrick Breiner/Max Goldman; Daniel Carter, Patrick Holmes, Matthew Putman, Federico Ughi; Maria Chavez solo; Daniel Carter, Watson Jennison, William Parker, Federico Ughi Scholes Street Studio 6:15 pm $25
  • Fred Frith/Zeena Parkins; Yuka C. Honda, Yoshimio, Fred Frith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Avram Fefer, Michael Bisio, Michael Wimberly
    Zürcher Gallery 8 pm $15
  • Jacob Sacks/Orlando Hernandez Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

December 11 (Sunday)

  • Rick Parker/Di Laiguo; Danny Gouker’s Signal Problems with Ethan Helm, Eric Trudel, Max Goldman, Dustin Carlson Legion Bar 8, 9 pm $10
  • 577 Records NYForwardFestival: Gabriele Meirano/Andreas Günther; Nick Lyons with Patrick Holmes, Kazzrie Jaxen, Adam Caine; Ancestral Duo: Luke Stewart/Jamal Moore; Federico Ughi Heart Talk with David Schnug, Mike Irwin, Jeff Snyder; Remembering Connie Crothers: Richard Tabnik, Harvey Diamond, Ken Filiano, Roger Mancuso; The Listening Group: Daniel Carter, Nick Lyons, Patrick Holmes, Claire de Brunner, Jeff Snyder, Stelios Michas, Jonah Rosenberg, Zach Swanson, Federico Ughi
    Scholes Street Studio 5:45 pm $2
  • Nate Wooley, Tania Chen, Fred Frith; Tania Chen, Nava Dunkelman, Fred Frith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Muhal Richard Abrams Orchestra with Marty Ehrlich, Ned Rothenberg, Ingrid Laubrock, James Stewart, Scott Robinson, Herb Robertson, Nate Wooley, Josh Evans, Nabaté Isles, Steve Swell, Alfred Patterson, Rick Parker, Jose Davila, Richard Sears, Bryan Carrott, Dean Torrey, Reggie Nicholson
    Carroll Music Studios 11 am

December 12 (Monday)

  • Marta Sanchez, Oscar Noriega, Jeong Lim Yang; The Breathers: Ben Schapiro, Ben Hoffmann, Kelsey van Ert Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm

December 13 (Tuesday)

  • Larry Ochs, Nate Wooley, Ken Filiano, Harris Eisenstadt
    The Rosemont 9 pm
  • IMA: Nava Dunkelman/Amma Ateria with guests Brian Chase, Chuck Bettis; Michael Nicolas solo The Stone 8, 10 pm $20

December 14 (Wednesday)

  • Tim Berne Trio with Matt Mitchell, Dan Weiss
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Jonathan Goldberger, Mark Feldman, Satoshi Takeishi; Hank Roberts and Friends
    Rye 9, 10:15 pm
  • IMA: Nava Dunkelman/Amma Ateria with guests Shayna Dunkelman, Ava Mendoza; Craig Taborn, Joe Morris, Michael Nicolas
    The Stone 8, 10 pm $20

December 15 (Thursday)

  • Ingrid Laubrock’s Serpentines with Craig Taborn, Miya Masaoka, Peter Evans, Sam Pluta, Dan Peck, Tyshawn Sorey
    Roulette 8 pm $25
  • Mara Rosenbloom Trio with Sean Conly, Chad Taylor; Sean Conly’s Re:Action+1 with Michaël Attias, Ben Gerstein, Kris Davis, Gerald Cleaver
    Greenwich House Music School 8 pm $18
  • Ancient Enemies: Joanna Mattrey, Nathaniel Morgan, Carlo Costa, Anaïs Maviel, Nina Behrle St. Lydia’s 7:45 pm
  • IMA: Nava Dunkelman/Amma Ateria with guests John Zorn, Ikue Mori; Ikue Mori, John Zorn, Michael Nicolas and guest
    The Stone 8, 10 pm

December 16 (Friday)

  • Stephan Crump, Kris Davis, Eric McPherson
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • IMA: Nava Dunkelman/Amma Ateria; Ches Smith, Kenny Wollesen, Michael Nicolas
    The Stone 8, 10 pm $20

December 17 (Saturday)

  • Sweet Banditry: Louise Dam Eckardt Jensen, Brandon Seabrook, Tom Blancarte, Kevin Shea Muchmore’s 8:30 pm
  • Stephan Crump, Kris Davis, Eric McPherson
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • IMA: Nava Dunkelman/Amma Ateria with guests Erik Friedlander, Pauchi Sasaki; Mark Feldman, Michael Nicolas, Mark Helias, Trevor Dunn
    The Stone 8, 10 pm $20

December 18 (Sunday)

  • IMA: Nava Dunkelman/Amma Ateria with guests Annie Lewandowski, Zeena Parkins; Nava Dunkelman, Amma Ateria, Michael Nicolas
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Viv Corringham/Mia Zabelka Downtown Music Gallery 6 pm
  • Muhal Richard Abrams Orchestra with Marty Ehrlich, Ned Rothenberg, Ingrid Laubrock, James Stewart, Scott Robinson, Herb Robertson, Nate Wooley, Josh Evans, Nabaté Isles, Steve Swell, Alfred Patterson, Rick Parker, Jose Davila, Richard Sears, Bryan Carrott, Dean Torrey, Reggie Nicholson
    Carroll Music Studios 11 am

December 19 (Monday)

  • Vijay Iyer and Wadada Leo Smith’s A Cosmic Rhythm With Each Stroke
    Harlem Stage Gatehouse 7:30 pm $35

December 20 (Tuesday)

  • Vijay Iyer and Wadada Leo Smith’s A Cosmic Rhythm With Each Stroke
    National Sawdust 7 pm $40
  • Matt Mitchell Quartet with Chris Speed, Christopher Tordini, Dan Weiss; Michaël Attias Spun Tree with Ralph Alessi, Matt Mitchell, Sean Conly, Tom Rainey
    Korzo 9, 10:30 pm

December 21 (Wednesday)

  • Chris Speed, Ben Monder, Matt Penman, Ben Perowsky
    Barbès 8 pm $10
  • The Choir Invisible: Charlotte Greve, Chris Tordini, Vinnie Sperrazza;
    Anna Webber Quartet with Jonathan Goldberger, Michael Bates, Jeff Davis
    Rye 9, 10:15 pm

December 26 (Monday)

  • Sarah Bernstein Quartet Cornelia Street Cafe 8:30 pm $20

December 28 (Wednesday)

  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit
    The Stone 8 pm $25
  • Kate Gentile Quartet with Jeremy Viner, Matt Mitchell, Kim Cass; Alan Bjorklund Group with Jeremy Viner, Travis Reuter, Matt Mitchell, Chris Tordini, Kenny Grohowski
    Rye 9, 10:15 pm

December 30 (Friday)

  • Tom Rainey Trio with Mary Halvorson, Ingrid Laubrock
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10

November 2016

November 1 (Tuesday)

  • Mephista: Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Susie Ibarra and guest
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Matt Pavolka’s The Horns Band with Loren Stillman, Scott Wenholdt, Jacob Garchik, Mark Ferber; Knuckleball: Daniel Levine, Marc Hannaford, Devin Gray
    Korzo 9, 10:30 pm
  • DreamTime Ensemble: Jennifer Choi, Jake Landau, Jean-Luc Sinclair, Susie Ibarra
    The Stone 8, 10 pm $20

November 2 (Wednesday)

  • The Delegation: Gabriel Zucker, Adam O’Farrill, Eric Trudel, Anna Webber, Artemisz Polonyi, Bam Bam Rodriguez, Gabriel Globus-Hoenich; Tony Malaby, Ben Gerstein, Billy Mintz ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10
  • Dave Ambrosio Trio with Loren Stillman, Tom Rainey; Christof Knoche/Karl Berger; Charlie Waters Action Trio with François Grillot, Jeremy Carlstedt
    Threes Brewing 8 pm

November 3 (Thursday)

  • Charlie Haden’s Liberation Music Orchestra conducted by Carla Bley with Tony Malaby, Chet Doxas, Loren Stillman, Michael Rodriguez, Seneca Black, Curtis Fowlkes, Vincent Chancey, Joseph Daley, Steve Cardenas, Scott Colley, Matt Wilson
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $35
  • Lean: Simon Jermyn, Allison Miller, Jerome Sabbagh; Foreign Hues
    ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $10
  • We Float: Mirah/Susie Ibarra; Brian Chase/Susie Ibarra
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Anna Webber’s Simple Trio with Matt Mitchell, John Hollenbeck
    Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Lathan Hardy solo; Audrey Chen/Carlo Costa
    Manhattan Inn 10 pm $10

November 4 (Friday)

  • Warren Smith Ensemble with James Stewart, Rod Williams, Ratzo Harris
    South Oxford Space 8 pm $15
  • Tomas Fujiwara, Tomeka Reid, Lisa Mezzacappa
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Charlie Haden’s Liberation Music Orchestra conducted by Carla Bley with Tony Malaby, Chet Doxas, Loren Stillman, Dave Smith, Seneca Black, Curtis Fowlkes, Vincent Chancey, Joseph Daley, Steve Cardenas, Scott Colley, Matt Wilson
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $35

November 5 (Saturday)

  • Lisa Mezzacappa Quartet with Jonathan Moritz, Chris Welcome, Jeff Davis; Daniel Carter, Anders Nilsson, Jochem Van Dijk, Jeremy Carlstedt; Colin Fisher Group with Jaimie Branch, Carl Testa, Kevin Shea
    New Revolution Arts 8 pm
  • Nate Wooley/Joe Morris; Dre Hocevar Surface of Inscription with Michael Foster, Weston Olencki, Charmaine Lee, Elias Stemeseder, Bernardo Barros
    Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Charlie Haden’s Liberation Music Orchestra conducted by Carla Bley with Tony Malaby, Chet Doxas, Loren Stillman, Dave Smith, Seneca Black, Curtis Fowlkes, Vincent Chancey, Joseph Daley, Steve Cardenas, Scott Colley, Matt Wilson
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $35

November 6 (Sunday)

  • William Hooker solo Zürcher Gallery 6:30 pm $15
  • Lisa Mezzacappa/Ken Filiano; Jack Wright solo
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Charlie Haden’s Liberation Music Orchestra conducted by Carla Bley with Tony Malaby, Chet Doxas, Loren Stillman, Dave Smith, Seneca Black, Curtis Fowlkes, Vincent Chancey, Joseph Daley, Steve Cardenas, Scott Colley, Matt Wilson
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $35

November 8 (Tuesday)

  • James Carney Quartet with Ravi Coltrane, Dezron Douglas, Mark Ferber; The Towering Poppies: Jasmine Lovell-Smith, Josh Sinton, Cat Toren, Adam Hopkins, Kate Gentile Korzo 9, 10:30 pm

November 9 (Wednesday)

  • Marty Ehrlich/Matan Rubenstein; Duende Strings: Marty Ehrlich, Mark Feldman, Mat Maneri, Erik Friedlander The Stone 8, 10 pm $20
  • Zeena Parkins solo and Green Dome with Ryan Ross Smith, Ryan Sawyer
    Roulette 8 pm $20
  • Lena Bloch’s Feathery with Russ Lossing, Cameron Brown, Billy Mintz
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10

November 10 (Thursday)

  • Jeff Cosgrove, Matthew Shipp, Mat Maneri
    ShapeShifter Lab 8:15 pm $10

November 12 (Saturday)

  • Fay Victor’s In Praise of Ornette with Darius Jones, Kenny Wessel, Sean Conly
    Greenwich House Music School 8 pm $15

November 13 (Sunday)

  • Dromedaries: Keir Neuringer, Shayna Dulberger, Julius Masri; Colin Fisher, Daniel Carter, Brandon Lopez, Marc Edwards
    Legion 8 pm $15
  • Connie Crothers Memorial: Michael Bisio, Daniel Carter, Jay Clayton,
    Steve Dalachinsky, Virg Dzurinko, Ken Filiano, Kazzrie Jaxen, Carol Liebowitz, Deborah Masters, Nick Lyons, Kevin Norton, Yuko Otomo, Patricia Nicholson Parker, Cheryl Richards, Jeff Schlanger, Warren Smith, Steve Swell, Richard Tabnik, Mark Weber, Andrea Wolper Roulette 4:30 pm
  • Shards And Splinters: Marty Ehrlich, Fay Victor, Angelica Sanchez, Kate Gentile; John Zorn’s Bagatelles: Marty Ehrlich, Michael Formanek, Ben Perowsky
    The Stone 8, 10 pm $20
  • John Zorn, Christian McBride, Milford Graves
    Village Vanguard 3 pm $30

November 15 (Tuesday)

  • Matt Pavolka’s Horns Band with Scott Wenholdt, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber; Steve Nelson Quintet with Rick Germanson, Peter Washington, Charles Goold, Angela Roberts; Jovan Alexander
    Smalls 7:30, 10:30 pm 1 am $20

November 16 (Wednesday)

  • Mitch Marcus Quartet with Tom Chang, Leon Boykins, Ches Smith
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Dayna Stephens/Patrick Bartley Group with Gadi Lehavi, Ben Street;
    Leon Foster Thomas Group; Peter Lenz/Billy Test Large Ensemble with Songyi Jeon, Matt Woroshyl, Jay Rattman, Anna Webber, Brian Krock, Owen Broder, John Lake, Adam O’Farrill, Danny Jonokuchi, Oskar Stenmark, Eric Miller, Brian Drye, Seth Weaver, Nick Grinder, Keisuke Matsuno, Arcoiris Sandoval, Yoshi Waki
    ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10-15

November 19 (Saturday)

  • Karl Berger’s CMS Improvising Orchestra
    El Taller LatinoAmerican 8:30 pm
  • Gridlock Christmas: Eric Stilwell, Tree Palmedo, Andres Abenante, Eladio Rojas; Chris Hoffman Trio with Adam Hopkins, Tommy Crane;
    Allison Philips/Mike Deicont Collective with Louis Cohen, Alex Kirkpatrick, Connor Parks The Firehouse Space 8, 9, 10 pm $10

November 20 (Sunday)

  • Blaise Siwula, Stan Nishimura, Anthony DiGregorio, Aron Namenwirth, Eric Plaks, John Loggia The Firehouse Space 8 pm $10

November 22 (Tuesday)

  • Ethan Iverson, Ben Street, Eric McPherson; Tim Berne, Shahzad Ismaily, Ches Smith
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Cutout Lover: Paige Johnson-Brown, Chris Pitsiokos, Andrew Smiley, Henry Fraser, Connor Baker The Stone 8 pm $20

November 23 (Wednesday)

  • Chris Pitsiokos, Philip White, Weasel Walter
    The Stone 8 pm $20

November 25 (Friday)

  • Linda Oh Double Quartet with Greg Ward, Matt Mitchell, Ches Smith, Sara Caswell, Fung Chern Hwei, Benni Von Gutzeit, Jeremy Harman
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22

November 26 (Saturday)

  • Chris Pitsiokos Unit with Brandon Seabrook, Tim Dahl, Weasel Walter; Chris Pitsiokos, Joe Morris, Tyshawn Sorey The Stone 8, 10 pm $20

November 27 (Sunday)

  • Jeff Davis Catchfoot with Anna Webber, Oscar Noriega, Eivind Opsvik;
    New York Review of Cocksucking: Michael Foster & Richard Kamerman; Damon Smith, Yoni Kretzmer, Joe Hertenstein
    and guest Jeb Bishop Legion 8 pm $15
  • Tom Rainey/Ingrid Laubrock The Owl Music Parlor 7:30 pm
  • Chris Pitsiokos Quartet with Andrew Smiley, Henry Fraser, Connor Baker
    The Stone 8, 10 pm $20

November 29 (Tuesday)

  • Marc Ribot solo; Marc Ribot/Doug Weiselman
    The Stone 8, 10 pm $20

November 30 (Wednesday)

  • Marc Ribot solo; Marc Ribot/Zeena Parkins
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Zeena Parkins/Brian Chase; Sofia Rei Trio with JC Maillard, Franco Pinna
    Happylucky no.1 7, 9 pm

October 2016

October 1 (Saturday)

  • Howard Johnson 75th Birthday Celebration with Diane Moser, Ken Filiano, Andrew Drury Soup & Sound 8 pm $20
  • Encounters: Susie Ibarra, Samita Sinha, Jen Shyu
    Asia Society 8 pm $17
  • Henry Threadgill’s Zooid with Christopher Hoffman, Liberty Ellman, Jose Davila, Elliot Kavee Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • These Arches: Tim Berne, Herb Robertson, Mary Halvorson, Andrea Parkins, Devin Hoff, Ches Smith The Stone 8, 10 pm $20
  • Daniel Carter, Todd Nicholson, Newman Taylor Baker; Michael Wimberly Trio with Waldron Ricks, Larry Roland; Jason Kao Hwang Trio with Todd Nicholson, Michael TA Thompson 6BC Garden 2 pm

October 2 (Sunday)

  • Kris Davis/Craig Taborn Roulette 8 pm $25
  • We All Break: Daniel Brevil, Markus Schwartz, Matt Mitchell, Ches Smith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Jason Mears/Quentin Tolimieri The Firehouse Space 8 pm $10
  • Henry Threadgill’s Zooid with Christopher Hoffman, Liberty Ellman, Jose Davila, Elliot Kavee Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Lester St.louis solo; James Brandon Lewis/Chad Taylor; Andrea Wolper/Ken Filiano; Charles Downs’ Centipede with Ras Moshe, Joe McPhee, Larry Roland, Billy Stein
    6BC Garden 2 pm

October 3 (Monday)

  • Douglas Bradford, Lathan Hardy, John Murchison, VJ Fuzzy Bastard + guest Nathal Delroy’s Wine Bar and Cafe 9 pm

October 4 (Tuesday)

  • Vinny Golia Quartet with Tim Berne, Ken Filiano, Michael TA Thompson
    Roulette 8 pm $25
  • Mike McGinnis, Jacob Sacks, Dave Ambrosio, Vinnie Sperrazza and guest Brian Drye; Brian Drye, Matt Pavolka, Jeff Davis
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Freedom Garden Presents: J-Zee Sushi Car; Speaker World; James T. Psychopath, Bordreuil-Mattrey-Ali Trio The Sump 8 pm

October 5 (Wednesday)

  • Sam Newsome solo; Stuart Bogie Trio with Adam Roberts, Miles Arntzen; NoOs DuSea: Aaron Novik, Brandon Seabrook, Trevor Dunn, Sam Ospovat
    Threes Brewing 8 pm
  • Ras Moshe Burnett/Matt Lavelle; Ras Moshe Burnett, Edith Lettner, Mara Rosenbloom
    The Brooklyn Commons 7 pm
  • Yoon Sun Choi solo; Gabriel Zucker’s Weighting with Adam O’Farrill, Eric Trudel, Tyshawn Sorey Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Titus Abbott, Peter Kronreif
    Bar Chord 9 pm

October 6 (Thursday)

  • Samuel Blaser/Gerry Hemingway Zürcher Gallery 8 pm $15
  • Brandon Lopez solo; Peter Evans/Cory Smythe; Nate Wooley with Chris Pitsiokos, Brandon Lopez, Dre Hocevar Manhattan Inn 10 pm
  • Didrik Invalgdesen/Steve Swell The Firehouse Space 8 pm $10

October 7 (Friday)

  • AACM: Amina Claudine Myers solo; Román Filiú Quintet with Adam O’Farrill, Sam Harris, Rashaan Carter, Gerald Cleaver
    Community Church of New York 8 pm $30
  • Peter Evans solo; Taylor Ho Bynum’s Rank Sentimentalist with Marika Hughes, Evan Patrick, Stomu Takeishi, Chad Taylor
    Pioneer Works 8 pm
  • Tyshawn Sorey Trio with Cory Smythe, Chris Tordini
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

October 8 (Saturday)

  • Gerald Cleaver/Devin Gray; Keir Neuringer solo; Brandon Lopez solo
    New Revolution Arts 8 pm
  • Tyshawn Sorey Trio with Cory Smythe, Chris Tordini
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Bern Nix Trio with François Grillot, Reggie Sylvester; Jason Jordan, Patricia Nicholson, Omar Tamez; New AfroHORN: Sam Newsome, Román Díaz, Francisco Mora-Catlett; Andrew Lamb Equation with Larry Roland, Warren Smith, Jose Abreu
    First Street Green 2 pm

October 9 (Sunday)

  • Titus Abbott Trio with Nicolas Letman-Burtonovic, Peter Kronreif
    Downtown Music Gallery 6 pm
  • John Zorn/Milford Graves Duo Village Vanguard 3 pm $30
  • Yoni Kretzmer/Federico Ughi; Djassi DaCosta Johnson/Shayna Dulberger; Brandon Lopez Trio with Alejandro Florez, Carlo Costa; Fay Victor, Sam Newsome, William Parker First Street Green 2 pm

October 10 (Monday)

  • Richard Kamerman/Gill Arno; Jaimie Branch/Shayna Dulberger
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9 pm $10

October 11 (Tuesday)

  • Indigenous Free Jazz Ensemble: Mixashawn, William Parker, Cooper-Moore; Papoleto Melendez; Gizelxanath Afro-Yaqi Music Collective with Ben Barson; Cooper-Moore Keyboard Trio with Brian Price, Warren Smith
    El Taller LatinoAmericano 7 pm $15

October 12 (Wednesday)

  • Patricia Nicholson’s Revolution Resurrection with Bill Mazza, Jason Kao Hwang, Michael TA Thompson; Manu Sija/Franco Pinna; William Parker Trio with Jalalu-Kalvert Nelson, Hamid Drake El Taller LatinoAmericano 7 pm
  • Jaimie Branch solo; Gunwale: Dave Rempis, Albert Wildeman, Ryan Packard; C. Spencer Yeh, Josh Sinton, Brandon Lopez
    Trans-Pecos 8:30 pm $15
  • Sana Nagano Quartet with Keisuke Matsuno, Dan Stein, Will Mason; James Wengrow Quartet with Anna Webber, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell Freddy’s Backroom 7 pm

October 13 (Thursday)

  • Brian Marsella, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey; The Modulators: Brian Marsella, Reid Taylor, Jason Loewenstein The Stone 8, 10 pm $20
  • Mara Rosenbloom Trio with Sean Conly, Chad Taylor
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Nate Wooley/Jeremiah Cymerman; Logan Hone solo
    Downtown Music Gallery 6:30 pm

October 14 (Friday)

  • AACM: Wadada Leo Smith Trio with Dwight Andrews, Bobby Naughton; Thurman Barker’s Heritage Ensemble with Paavo Carey, Dean Torrey, Noah Barker, Bill Lowe, Cecil Bridgewater Community Church of New York 8 pm $30
  • Michaël Attias/Matt Mitchell Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Owls at Night: Yoon Sun Choi, Dana Lyn, Vinnie Sperrazza; Mother Octopus
    Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15

October 15 (Saturday)

  • Hank Roberts Sextet with Dana Lyn, Mike McGinnis; Brian Drye, Jacob Sacks, Vinnie Sperrazza Greenwich House Music School 8 pm $15
  • William Hooker’s Evidence—The Baldwin Suite with Fay Victor, Mark Hennen, Ras Moshe, Goussy Celestin, Jesse Henry
    Saint Peter’s 8 pm $20

October 16 (Sunday)

  • An Evening of Duos with Brian Marsella, Cyro Baptista, Erik Friedlander, Eyal Maoz, Sam Newsome; Brian Marsella solo The Stone 8, 10 pm $20
  • Trialogues: Ras Moshe Burnett, Edith Lettner, Warren Smith
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Frikativ Quartet: Sarah Bernstein, Scott Tixier, Leonor Falcon, Tomeka Reid Cornelia Street Cafe $20

October 17 (Monday)

  • Passin’ Thru Music Festival: 10^32K: Frank Lacy, Ken Ray, Andrew Drury; Trio 3: Oliver Lake, Reggie Workman, Andrew Cyrille
    Roulette 8 pm $25
  • Caroline Davis/Matt Mitchell; Keisuke Matsuno Trio with Justin Carroll, Nathan Ellman-Bell Delroy’s Cafe and Wine Bar 9 pm $10

October 18 (Tuesday)

  • Locksmith Isidore: Jason Stein, Jason Roebke, Mike Pride
    Madison Square Garden 8 pm $39-109
  • Catherine Sikora/Brian Chase; Robbie Lee, James Ilgenfritz, Brian Chase
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Adam Schneit, Sean Moran, Eivind Opsvik, Kenny Wollesen; Jure Pukl, Darius Jones, Carlo De Rosa, Nasheet Waits Korzo 9, 10:30 pm
  • Lester St. Louis, Alec Hall, Sam Jones, Ben Stapp; Sam Newsome Solo; Dre Hocevar’s Surface of Inscription with John Escreet, Stefan Prins, Michael Foster, Charmaine Lee, Bernardo Barros, Zack Clarke; Nate Wooley Quartet with Chris Pitsiokos, Brandon Lopez, Dre Hocevar Spectrum 7 pm

October 19 (Wednesday)

  • Jason Stein’s Hearts & Minds with Paul Giallorenzo, Chad Taylor
    Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Andrea Parkins/Brian Chase; Pale Horse: Jeremiah Cymerman, Chris Hoffman, Brian Chase The Stone 8, 10 pm $20
  • Stephan Crump’s Rosetta Trio with Jamie Fox, Liberty Ellman
    Barbès 8 pm $10
  • Curriculum Quartet: Josh Sinton, Danny Gouker, Will McEvoy, Max Goldman
    Rye 9 pm $10
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Peyton Pleninger, Dan Nadeau
    Bar Chord 9 pm

October 20 (Thursday)

  • Claudia Quintet: Chris Speed, Red Wierenga, Chris Tordini, Matt Moran, John Hollenbeck Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Patrick Brennan’s Transparency Kestra with Eli Asher, Brian Groder, Haruna Fukazawa, Lloyd Haber, Patrick Holmes, Tashi Kaiser, Nicolas Letman-Burtinovic, David Sidman, Warren Smith, Justin Wood El Taller LatinoAmericano 7 pm
  • Alexis Marcello solo; Jaimie Branch Group with Paul Giallorenzo;
    Nate Wooley Quartet with Chris Pitsiokos, Brandon Lopez, Dre Hocevar
    Manhattan Inn 10 pm
  • Alan Licht/Brian Chase; Peter Aaron/Brian Chase
    The Stone 8, 10 pm $20

October 21 (Friday)

  • AACM: Reggie Nicholson/Bryan Carrott Duo; Steve and Iqua Colson’s The Continuum with Nabaté Isles, Santi Debriano, Chris Beck
    Community Church of New York 8 pm $30
  • Progressive Chamber Music Festival: Sirius Quartet;
    Mark Feldman/Sylvie Courvoisier; Warp Trio; The Cruche Trio
    ShapeShifter Lab 7 pm $25
  • Craig Harris with Tony Malaby Rendall Memorial Presbyterian Church 7 pm $15
  • Ingrid Laubrock Anti-House 4 with Mary Halvorson, Kris Davis, Tom Rainey
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Susie Ibarra/Brian Chase; Lee Ranaldo, Susie Ibarra, Brian Chase
    The Stone 8, 10 pm $20

October 22 (Saturday)

  • John Zorn’s Ultimate Bagatelles Marathon: Craig Taborn, John Medeski, Kenny Wollesen, Matt Mitchell, Ikue Mori, Jim Black, Sylvie Courvoisier, Mark Feldman, Erik Friedlander, Mary Halvorson, Kris Davis, Jamie Saft, Julian Lage, Gyan Riley, Brian Marsella, Marty Ehrlich, Jon Irabagon, Harris Eisenstadt, Matt Hollenberg
    National Sawdust 2 pm $25-30
  • Vijay Iyer Trio with Stephan Crump, Tyshawn Sorey
    Miller Theatre 8 pm $25-45
  • Anthony Coleman/Brian Chase; Collapsible Shoulder: Chris Cochrane,
    Kevin Bud Jones, Kato Hideki, Brian Chase
    The Stone 8, 10 pm $20

October 23 (Sunday)

  • Charles Waters-Francois Grillot Duo; Henry Fraser Solo; Marc Edwards’ Slipstream Time Travel Fire Music at the Legion 8, 9, 9:30 pm
  • John Zorn’s Commedia dell’arte Guggenheim Museum 9 pm
  • Trio Quidnuncs: Sarah Manning, Andrew Drury, Briggan Krauss
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Brian Chase solo; Samita Sinha/Brian Chase
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Josh Sinton solo Kensington Improvisers Collective 8 pm $10
  • Thomas Helton, Tony Malaby, Joe Hertenstein
    Downtown Music Gallery 6 pm

October 24 (Monday)

  • Thomas Helton/Damon Smith; Thomas Helton/Jamie Branch Trio
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9 pm $10

October 25 (Tuesday)

  • Hank Roberts with Anna Webber, Tomas Fujiwara
    Barbès 7 pm $10
  • Ava Mendoza solo; Peter Evans, Matt Mitchell, Devin Hoff, Ches Smith, Ava Mendoza
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Unnatural Ways: Ava Mendoza, Tim Dahl, Sam Ospovat and guest John Dikeman; Cactus Truck: John Dikeman, Ava Mendoza, Onno Govaert
    The Stone 8, 10 pm $20

October 26 (Wednesday)

  • TAK Ensemble; Happy Place: Will Mason, Kate Gentile, Andrew Smiley, Will Chapin
    Bowery Electric 8, 9 pm

October 27 (Thursday)

  • Quok: Ava Mendoza, Tim Dahl, Weasel Walter; Matt Nelson, Max Johnson, Weasel Walter, Ava Mendoza The Stone 8, 10 pm $20
  • Chris Corsano solo; Tczeebo: Aaron Rourk, Chris Doyle, Dave Palazola;
    Nate Wooley Quartet with Chris Pitsiokos, Brandon Lopez, Dre Hocevar; Asher Kurtz Group Manhattan Inn 9:15 pm
  • Adam Hopkins Sextet with Anna Webber, Ed Rosenberg III, Josh Sinton, Jonathan Goldberger, Devin Gray Happy Lucky no.1 8 pm $10

October 28 (Friday)

  • AACM: Muhal Richard Abrams Trio with Tom Chiu, Meaghan Burke; Hamiet Bluiett with D.D. Jackson, James Brandon Lewis, Luke Stewart, Reggie Nicholson
    Community Church of New York 8 pm $30
  • Okkyung Lee with Maeve Gilchrist, Jacob Sacks, Eivind Opsvik
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Bran(…)pos/Ava Mendoza; Chaser: Dominika Michalowska, Ava Mendoza, Shayna Dulberger, Oran Canfield The Stone 8, 10 pm $20

October 29 (Saturday)

  • Jacob Sacks Quintet with Ellery Eskelin, Tony Malaby, Michael Formanek, Dan Weiss
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Lucian Ban/Mat Maneri Barbès 8 pm $10
  • Unnatural Ways: Ava Mendoza, Tim Dahl, Sam Ospovat and guest Levy Lorenzo
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Smomid; Bonnie Kane; Stephen Gauci; Jonathan Goldberger & Josh Sinton; Josh Ott Firehouse Space $10

October 30 (Sunday)

  • Brandon Seabrook solo; Mary Halvorson Octet with Jonathan Finlayson, Jon Irabagon, Ingrid Laubrock, Jacob Garchik, Susan Alcorn, Chris Lightcap, Tomas Fujiwara
    ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $15
  • Ava Mendoza solo; Jamaaladeen Tacuma/Ava Mendoza
    The Stone 8, 10 pm $20
  • William Hooker Trio with Andrew Lamb, Adam Lane
    Cornelia Street Café 6 pm $10

September 2016

September 1 (Thursday)

  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20
  • Keir Neuringer, Shayna Dulberger, Julias Masri; The Ghost: Michael Foster, Henry Fraser, Connor Baker Manhattan Inn 10 pm $10

September 2 (Friday)

  • Peter Brendler Quartet with Rich Perry, Ben Monder, Vinnie Sperrazza; Jeff Davis Holyoke with Jason Rigby, Jon Goldberger, Russ Lossing, Eivind Opsvik
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20

September 3 (Saturday)

  • Kermitt Driscoll Quartet with Ben Monder, Kris Davis, Jared Schonig
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Chris Welcome/Sam Weinberg; Chris Pitsiokos/Brian Chase;
    ICEPICK: Nate Wooley, Ingebrigt Håker-Flaten, Chris Corsano
    Muchmore’s 9 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20

September 4 (Sunday)

  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20
  • Chris Pitsiokos Solo; Zach Rowden & Charmaine Lee; Maestro Day: Henry Fraser, Connor Baker, Sam Weinberg, Joe Moffet Gallery 456 7, 7:30, 8:15 pm
  • Queer Trash: Jacob Wick; Jim Strong; Madam Kim Fatale; K-12 aka Gabe Rubin Bizarre Bushwick 9 pm $10

September 5 (Monday)

  • Jacob Wick solo; Gao Jiafeng solo; Michael Foster Group
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9 pm $10

September 6 (Tuesday)

  • Duos-Trios-Quartet: Steve Coleman, Mark Turner, Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Greg Chudzik, Neeraj Mehta The Stone 8, 10 pm $20
  • Ancient Enemies: Nathaniel Morgan, Joanna Mattrey, Carlo Costa;
    Jacob Wick, Josh Sinton, Brandon Lopez, Corey Fogel, Devin Gray
    The Rosemont 9, 10 pm $10

September 7 (Wednesday)

  • CCCCaltoquartet: Charlotte Greve, Caroline Davis, Curtis Macdonald, Caleb Curtis; Aaron Irwin Trio with Mike Baggetta, Jeff Hirshfield; Chopper: Nathaniel Morgan, Dustin Carlson, Kate Gentile Threes Brewing 8 pm $15
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Art Bailey, Chris Carroll
    Bar Chord 9 pm
  • Duos-Trios-Quartet: Steve Coleman, Maria Grand, Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Greg Chudzik, Neeraj Mehta The Stone 8, 10 pm $20

September 8 (Thursday)

  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20
  • Allison Miller, Jerome Sabbagh, Simon Jermyn
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Michael Webster’s Leading Lines with Rob Mosher, Sam Sadigursky, Quinsin Nachoff, Carl Maraghi, Nadje Noordhuis, Michael Fahie, Jesse Lewis, Jesse Stacken, Ike Sturm, Jared Schonig, Jeremy Noller, Sara Caswell, Antonia Nelson, Adam Matthes, Carrie Frey, Leigh Stuart, Maria Jeffers
    ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $15
  • Charmaine Lee solo; Wendy Eisenberg, Brittany Karlson, Jeff Balter;
    Jaimie Branch Trio with Brandon Lopez, Mike Pride
    Manhattan Inn 10 pm $10

September 9 (Friday)

  • Marc Edwards and Slipstream Time Travel; The Apocalypso Cantina Band; picniclunch 200 N. 14th St Brooklyn 8:45 pm
  • Spirits Rebellious—The Brazilian music of Thomas Chapin: Saul Rubin, Stacy Dillard, Arthur Kell, Joe Cardello, Mark Ferber
    Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • VB00: Kyoko Kitamura/Nicolas Letman-Burtinovic
    Spectrum 8:30 pm
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20

September 10 (Saturday)

  • Leila Bordreuil Issue Project Room 8 pm
  • Tim Berne/John Hébert Greenwich House Music School 8 pm $20
  • Brooklyn Jazz Wide Open—10th Anniversary Rent Party: Marty Ehrlich, Tony Malaby, Noah Preminger, Kris Davis, Scott Robinson, Dave Scott, Briggan Krauss, Owen Howard, Brian Drye, Kenny Wessel, Peck Allmond, Matt Pavolka, Tammy Scheffer, Carlo De Rosa, Paul Carlon, Anders Nilsson, Adam Kolker, Melissa Stylianou, Tony Romano, Michel Gentile, Daniel Kelly, Rob Garcia
    Brooklyn Conservatory of Music 7 pm $20
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20

September 11 (Sunday)

  • Mostly Other People Do the Killing Septet: Steven Bernstein, Bryan Murray, Dave Taylor, Terry McManus, Ron Stabinsky, Moppa Elliott, Kevin Shea
    Cornelia Street Café 8:30, 10 pm $10
  • Hearing Things: Matt Bauder, JP Schlegelmilch, Vinnie Sperrazza
    Barbès 7 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20
  • Fay Victor Trio with Kenny Wessel, Ratzo Harris
    North Square Lounge 12:30, 2 pm

September 12 (Monday)

  • Emily Hay/Steuart Liebig Duo; Sara Schoenbeck
    ShapeShifter Lab 7, 8:15 pm $12

September 13 (Tuesday)

  • Damon Smith, Alvin Fielder, Joe McPhee
    Roulette 8 pm $20-25
  • Elliott Sharp/Steve Buscemi; James Ilgenfritz/Cecilia Corrigan
    Issue Project Room 8 pm $20
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20
  • Josh Sinton solo; Nate Wooley solo; Josh Sinton/Nate Wooley Duo
    The Rosemont 9 pm $10
  • Billy Mintz Quintet with Tony Malaby, Adam Kolker, Roberta Piket, Hilliard Greene; Snakeoil: Tim Berne, Oscar Noriega, Matt Mitchell, Ches Smith
    Korzo 9, 10:30 pm

September 14 (Wednesday)

  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20

September 15 (Thursday)

  • Igor Lumpert and Innertextures; Chet Doxas Trio with Jacob Sacks, Vinnie Sperrazza
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Nick Millevoi’s Desertion with Johnny DeBlase, Kevin Shea; Kid Millions/Jim Sauter; Ava Mendoza’s Unnatural Ways Trans Pecos 8 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20

September 16 (Friday)

  • Angelica Sanchez Nonet with Chris Speed, Michaël Attias, Ben Goldberg, Kirk Knuffke, Thomas Heberer, Omar Tamez, Sam Ospovat, John Hébert
    Greenwich House Music School 8 pm $20
  • Joe McPhee/Steve Dalachinsky Soup & Sound 7 pm $20
  • Ikue Mori solo and OBELISK with Sylvie Courvoisier, Okkyung Lee, Jim Black
    Roulette 8 pm $20-25
  • Tom Rainey’s Pool School with Mary Halvorson, Ingrid Laubrock;
    Sean Conly’s True North with Jacob Sacks, Tom Rainey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman The Stone 8, 10 pm $20

September 17 (Saturday)

  • Kyoko Kitamura’s Tidepool Fauna with Ingrid Laubrock, Ken Filiano; Jason Rigby’s Double Drums with Jeff Davis, Mark Ferber; Velocity Duo: Lauren Lee, Charley Sabatino
    New Revolution Arts 9 pm
  • Stephan Crump Rhombal Quartet with Adam O’Farrill, Ellery Eskelin, Tyshawn Sorey
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Lucian Ban’s Transylvania Songs with Mat Maneri
    Barbès 8 pm $10
  • Jacob Sacks with Jacob Garchik, Ben Gerstein, Eivind Opsvik, Dan Weiss
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with Maria Grand, Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Thomas Morgan, Neeraj Mehta
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Dave Sewelson, Nabate Isles, William Parker, Dave Hofstra, Jake Sokolov-Gonzalez, Michael TA Thompson; Steve Swell Trio with Michael Foster, Weasel Walter; Bill Cole’s Untempered Trio with Ras Moshe, Lisette Santiago
    Children’s Magical Garden 2 pm

September 18 (Sunday)

  • Ned Rothenberg 60th Birthday Celebration/Roulette Benefit with John Zorn, Muhal Richard Abrams, George Lewis, Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Mark Feldman, Jim Staley, Gamin, Mivos Quartet, Erik Friedlander, Marty Ehrlich and guests
    Roulette 7 pm $20-60
  • Susan Alcorn with Nate Wooley, Mary Halvorson, Ryan Sawyer
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Chet Doxas, Jacob Sacks, Vinnie Sperrazza
    61 Local 8 pm
  • Steve Coleman and Five Elements with Mark Turner, Jonathan Finlayson, Matt Mitchell, Thomas Morgan, Neeraj Mehta The Stone 8, 10 pm $20

September 19 (Monday)

  • FONT Music: Nadje Noordhuis/James Shipp Duo; Kenny Warren Quartet with JP Schlegelmilch, Noah Garabedian, Satoshi Takeishi; Ralph Alessi with Wing Walker Orchestra Threes Brewing 8 pm $10

September 20 (Tuesday)

  • Steve Coleman’s Natal Eclipse with Vasko Dukovski, Jen Shyu, Rane Moore, Maria Grand, Kristin Lee, Jonathan Finlayson, Matt Mitchell, Neeraj Mehta
    The Stone 8, 10 pm $20
  • The Andrew Hill Legacy Project—Smoke Stack: Vijay Iyer, John Hébert, Mark Helias, Eric McPherson Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $30
  • FONT Music: Aaron Shragge/Eli Asher Duo; Shane Endsley Quartet with Dave Devine, Greg Garrison, Matt Houston; Shane Endsley with Wing Walker Orchestra
    Threes Brewing 8 pm $10

September 21 (Wednesday)

  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Thomas Morgan
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Igor Lumpert
    Bar Chord 9 pm
  • Steve Coleman’s Natal Eclipse with Vasko Dukovski, Jen Shyu, Rane Moore, Maria Grand, Kristin Lee, Jonathan Finlayson, Matt Mitchell, Neeraj Mehta
    The Stone 8, 10 pm $20
  • The Andrew Hill Legacy Project: Frank Kimbrough, Ron Horton, J.D. Parran, Marty Ehrlich, Mark Helias, Nasheet Waits
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $30

September 22 (Thursday)

  • Battle Trance: Travis LaPlante, Patrick Breiner, Matt Nelson, Jeremy Viner St. Peter’s Church (346 W. 20th, NYC) 8 pm $12
  • Interpretations: Kevin Norton’s Breakfast of Champignon(s) with Esther Noh, Angelica Sanchez, Julia Simoniello, Steve LaSpina; Mark Dresser solo; SLM Ensemble: Jane Ira Bloom, James Zollar, Ellery Eskelin, David Taylor, Min Xiao-Fen, Zafer Tawil, Samir Chatterjee, Satoshi Takeishi, Denman Maroney, Mark Dresser, Sarah Weaver
    Roulette 7 pm $20-25
  • Marc Edwards VorteX band; Hery Paz Group
    Manhattan Inn 10 pm $10
  • Steve Coleman’s Natal Eclipse with Vasko Dukovski, Jen Shyu, Rane Moore, Maria Grand, Kristin Lee, Jonathan Finlayson, Matt Mitchell, Neeraj Mehta
    The Stone 8, 10 pm $20

September 23 (Friday)

  • Moor Mother + special guests; John Morrison; Via APP + Bookworms; Aye Nako Silent Barn 7 pm
  • Steve Coleman and Five Elements with Mark Turner, Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman
    The Stone 8, 10 pm $20
  • FONT Music: Brooklyn Brass Quintet: Mike Gurfield, Matt Mead, Matt Marks, Will Lang, John Altieri; Jason Price solo; Jason Price/Jen Baker; The Practical Trumpet Ensemble: Gareth Thomas, Tim Leopold, Stephanie Richards, Mike Gurfield, Sam Jones, Hugo Moreno The New School 7 pm $20

September 24 (Saturday)

  • FONT Music: Taylor Ho Bynum’s PlusTet with Dave Ballou, Nate Wooley, Vincent Chancey, Steve Swell, Bill Lowe, Nicole Mitchell, Jim Hobbs, Ingrid Laubrock, Matt Bauder, Jason Kao Hwang, Tomeka Reid, Jay Hoggard, Ken Filiano, Tomas Fujiwara; Wadada Leo Smith with Red Coral String Quartet and Graham Haynes, Ted Daniel, Jonathan Finlayson The New School 7 pm $20
  • Ken Vandermark solo Manhattan Inn 7, 9 pm $15
  • Lucian Ban’s Songs from Afar with Abraham Burton, Mat Maneri, John Hébert, Eric McPherson Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Steve Coleman and Five Elements with Maria Grand, Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Woody Witt/Sorin Zlat Quartet with Jim Donica, Peter Grant; Sam Newsome Quartet with Angelica Sanchez, Mark Helias, Reggie Nicholson; Brooklyn Circle
    Smalls 7:30, 10:30 pm 1 am $20
  • Lathan Hardy, Sean Ali, Flin Van Hemmen; Larry Roland/Michael Moss; Avram Fefer Trio with Michael Bisio; Jaimie Branch/Brandon Lopez
    Children’s Magical Garden 2 pm

September 25 (Sunday)

  • Heroes Are Gang Leaders: Thomas Sayers Ellis, James Brandon Lewis, Randall Horton, Janice Lowe, Ryan T. Frazier, Luke Stewart, Savannah Grace Harris Bowery Poetry Club 8:30 pm $15
  • Heroes Are Gang Leaders: Thomas Sayers Ellis, James Brandon Lewis, Randall Horton, Janice Lowe, Ryan T. Frazier, Luke Stewart, Tiffany Chang Silvana 6 pm FREE
  • Eri Yamamoto Trio with David Ambrosio, Ikuo Takeuchi
    Cornelia Street Café 8:30, 10 pm $10
  • Matt Lavelle 12 Houses Orchestra with Art Baron, Nicole Davis, Alex Hamburger, Ras Moshe, Charles Waters, Sweet Lee Odom, Mary Cherney, Jack DeSalvo, Anders Nilsson, Stephanie Griffin, Gil Selinger, Francois Grillot, Chris Forbes, Ar Braf-Brafmatic, Julie Lyon, Tom Cabrera, Jeremy Carlstedt
    Roulette 8 pm $20-25
  • Steve Coleman and Five Elements with Maria Grand, Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Marcus Gilmore
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Ghosts of the Holy Ghost Spermic Brotherhood: David Grollman, Michael Evans, Andy Haas Downtown Music Gallery 6 pm
  • Karen Borca, Warren Smith, Jackson Krall; Yuko Otomo/Patricia Spears Jones; Ingrid Laubrock/Tom Rainey; Whit Dickey/Kirk Knuffke
    6BC Garden 2 pm

September 26 (Monday)

  • Gabriel Zucker’s Weighting with Adam O’Farrill, Tyshawn Sorey
    Spectrum 7:30 pm

September 27 (Tuesday)

  • Ches Smith, Craig Taborn, Mat Maneri
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Ingrid Laubrock’s Ubatuba with Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Curtis Hasselbring, Simon Jermyn, Satoshi Takeishi; Hitz And Bitz: Zach Lane, Curtis Macdonald, Kyle Wilson, Travis Reuter, Jason Nazary
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Ras Moshe Rendall Memorial Presbyterian Church 12, 1 pm $15

September 28 (Wednesday)

  • Travis Laplante, Mat Maneri, Stephan Crump, Michael Formanek, Ches Smith; Jonathan Finlayson, Craig Taborn, Michael Formanek, Ches Smith, Mike Clark
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Yoni Kretzmer Quintet with Thomas Heberer, Steve Swell, Max Johnson, Chad Taylor
    Zürcher Gallery 8 pm $15

September 29 (Thursday)

  • Anna Webber, Jennifer Choi, Nate Wooley, Oscar Noriega, Ches Smith;
    Jonathan Finlayson, Mat Maneri, Stephan Crump, Ches Smith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Jessica Pavone’s Army of Strangers with Brandon Seabrook, Jonti Simon, Harris Eisenstadt; Carlo Costa/Tristan Shepard; Abraham Mennen Group with Daniel Carter, Luke Stewart Manhattan Inn 10 pm $10

September 30 (Friday)

  • Congs For Brums: Ches Smith solo; TANKS: Brandon Seabrook, Toby Driver, Ches Smith The Stone 8, 10 pm $20

August 2016

August 1 (Monday)

  • YATTA; Proyecto IMUDA: Pablo Diaz/Paula Shocron; Anaïs Maviel/Larkin Grimm
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 9:30, 10 pm

August 2 (Tuesday)

  • Mary Halvorson/Joe Morris; Mary Halvorson/Nels Cline
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Jeff Davis Trio with Russ Lossing, Eivind Opsvik; Danny Fox, Chris Van Voorst, Max Goldman Korzo 9, 10:30 pm

August 3 (Wednesday)

  • Mary Halvorson/Brandon Seabrook; Robbie Lee/Mary Halvorson
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Charlie Kohlhase/Eric Hofbauer; Guillermo Gregorio Group with Josh Sinton, Art Bailey, Brandon Lopez; The Sopranos: Dan Blake, Ingrid Laubrock, Jon Irabagon
    Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • Split Cycle: Nicolas Letman-Burtinovic, Samuel Blais, Akira Ishiguro
    Bar Chord 9 pm
  • RENKU: Michaël Attias, John Hébert, Satøshi Takeishi and guest Tony Małaby
    Rye 10:30 pm

August 4 (Thursday)

  • Secret Keeper: Stephan Crump/Mary Halvorson; Sifter: Kirk Knuffke, Mary Halvorson, Matt Wilson The Stone 8, 10 pm $20
  • Spying: Jaimie Branch Solo; Ingrid Laubrock/Brandon Lopez/Tom Rainey; Colin Fisher, Marc Edwards, Daniel Carter Manhattan Inn 10 pm

August 5 (Friday)

  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Viriditas Album Release Show: Brandon Lopez Solo; Rebecca Sullivan plays Charles Ives with Juanma Trujillo, Aaron Quinn, Andrew Schiller; Viriditas: Ben Cohen, Ross Gallagher, Deric Dickens Spaceworks Williamsburgh Library 8 pm

August 6 (Saturday)

  • Mary Halvorson Octet with Jonathan Finlayson, Jon Irabagon, Ingrid Laubrock, Jacob Garchik, Susan Alcorn, John Hébert, Ches Smith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Ben Fusel; Marc Edwards and Slipstream Time Travel; Woodhull Don Pedro 8:30 pm
  • Marcos Campello/Okkyung Lee Brazilian Endowment for the Arts 8 pm $10

August 7 (Sunday)

  • Mary Halvorson/Susan Alcorn; Mary Halvorson/Weasel Walter
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Nicolas Letman-Burtinovic/Kyoko Kitamura; Nico Letman-Burtinovic’s Split Cycle with Samuel Blais, Aki Ishiguro, Chris Carroll; Sean Ali Trio
    Downtown Music Gallery 6, 7, 8 pm

August 8 (Monday)

  • Andrew Smiley solo; Colin Fisher Trio with Marc Edwards, Kids Millions
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 9:30, 10 pm

August 9 (Tuesday)

  • John Zorn’s Bagatelles: Uri Caine Duos with John Medeski and Jon Irabagon; Asmodeus: Marc Ribot, Trevor Dunn, Tyshawn Sorey
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Song of Silver Geese: Jen Shyu solo; Jen Shyu/Hong Jinwook
    The Stone 8, 10 pm $20
  • James Carney Quartet with Loren Stillman, John Hébert, Gerald Cleaver; Tim Berne/Hank Roberts Korzo 9, 10:30 pm
  • Matthew Ward Trio with Michaël Attias, Satoshi Takeishi
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10

August 10 (Wednesday)

  • John Zorn’s Bagatelles: Craig Taborn solo; Jon Irabagon Quartet with
    Matt Mitchell, Drew Gress, Tom Rainey
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Aki Ishiguro, Carter Bales
    Bar Chord 9 pm
  • Song of Silver Geese: Jen Shyu solo; Jen Shyu with Gadon
    The Stone 8, 10 pm $20

August 11 (Thursday)

  • Lage Lund 4 with Sullivan Fortner, Matt Brewer, Tyshawn Sorey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Steve Kuhn Trio with Steve Swallow, Joey Baron
    Birdland 8:30, 11 pm $40
  • Song of Silver Geese: Jen Shyu solo; Ben Monder/Jen Shyu
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Music Now!: open mic poetry; Black August 2016: Ras Moshe Burnett, Bill Cole, Baba Andrew Lamb, Larry Roland, Michael Wiberley 6, 7, 8 pm

August 12 (Friday)

  • Dissident Arts Festival: Trudy Silver’s Where’s the Outrage? with Newman Taylor Baker, Sanae Buck, Kentucky Parkis, Shoshke-Rayzl; Ras Moshe Music Now! with Matt Lavelle, John Pietaro; Luis Toto Alvarez Chango Project; Song of the United Front
    5C Café 8 pm
  • Liberty Ellman Sextet with Steve Lehman, Jonathan Finlayson, Stephan Crump, Jose Davila, Damion Reid The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Nick Fraser Starer with Tony Malaby, Chris Hoffman, Eivind Opsvik
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Steve Kuhn Trio with Steve Swallow, Joey Baron
    Birdland 8:30, 11 pm $40
  • Song of Silver Geese: Jen Shyu solo; Mark Dresser/Jen Shyu
    The Stone 8, 10 pm $20

August 13 (Saturday)

  • Peter Evans/Joe McPhee Issue Project Room 8 pm $15
  • Dissident Arts Festival: The Literary Warriors: John Pietaro, Ras Moshe Burnett, Rocco John Iacovone, Laurie Towers and guest Amina Baraka; Bernardo Palombo; UpSurge! NYC: Raymond Nat Turner, Zigi Lowenberg, Ken Filiano, Lou Grassi, Lee Odom; The New York Free Quartet: Steve Cohn, Michael Moss, Larry Roland, Chuck Fertal; Song of the United Front
    El Taller LatinoAmericano 7 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Erik Friedlander/Michael Nicolas Duo; Jim Black Trio with Elias Stemeseder, Chris Tordini; Jim Black Guitar Quartet with Keisuke Matsuno, Jonathan Goldberger, Simon Jermyn
    Village Vanguard 7, 8:30, 10:30 pm $30
  • Song of Silver Geese: Jen Shyu solo; Tyshawn Sorey/Jen Shyu
    The Stone 8, 10 pm $20

August 14 (Sunday)

  • Dissident Arts Festival: Dissident Arts Orchestra: Cheryl Pyle, Ras Moshe Burnett, Matt Lavelle, Cameron Orr, Chris Forbes, Javier Miyares-Hernandez, Laurie Towers, John Pietaro Frost Theatre of the Arts 8 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Kris Davis Quartet with Mary Halvorson, Drew Gress, Tyshawn Sorey; Mary Halvorson Quartet with Miles Okazaki, Drew Gress, Tomas Fujiwara Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Kirk Knuffke; Projection: Zero: Blaise Siwula/Carsten Radtke
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Song of Silver Geese: Jen Shyu and Jade Tongue with Chris Dingman, Mat Maneri, Thomas Morgan, Anna Webber, Dan Weiss and Mivos Quartet: Olivia De Prato, Erica Dicker, Victor Lowrie, Mariel Roberts
    The Stone 8, 10 pm $20
  • John Zorn’s Bagatelles: Chris Speed Trio with Chris Tordini, Dave King
    Village Vanguard 3 pm $30
  • Michael Foster’s The Ghost; Cheek/Alper Duo; Matteo Liberatore Solo; Reagan Holiday Muchmore’s 8 pm

August 15 (Monday)

  • Flandrew Fleisenberg/Audrey Chen
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 9:30, 10 pm

August 16 (Tuesday)

  • Eloping with the Sun: Joe Morris, William Parker, Hamid Drake; Altitude: Joe Morris, William Parker, Gerald Cleaver The Stone 8, 10 pm $20
  • G.T. Arpe; Barbiana Complex with David Tamura; MP Lockwood; Rachel Angel; Stella’s Mayhem/Projection Zero Muchmore’s 8:30, 9, 9:45, 10:30, 11:15

August 17 (Wednesday)

  • Jason Hwang, Joe Morris, William Parker, Hamid Drake, Petr Cancura; Gerald Cleaver, Fay Victor, Jean Carle Rodea, Joe Morris, William Parker, Hamid Drake, Petr Cancura
    The Stone 8, 10 pm $20

August 18 (Thursday)

  • Gerald Cleaver, Joe McPhee, Josh Abrams, Joe Morris, William Parker, Hamid Drake; Gerald Cleaver, Taylor Ho Bynum, Josh Abrams, Joe Morris, William Parker, Hamid Drake The Stone 8, 10 pm $20
  • Jessica Pavone Solo; Ava Mendoza Solo; Chris Pitsiokos Quartet; Ahleuchatistas 9, 9:45, 10:30, 11:15 pm $10

August 19 (Friday)

  • Ned Rothenberg, Josh Abrams, Joe Morris, William Parker, Hamid Drake; Jim Hobbs, Josh Abrams, Joe Morris, William Parker, Hamid Drake
    The Stone 8, 10 pm $20

August 20 (Saturday)

  • Sylvie Courvoisier, Mark Feldman, Ingrid Laubrock, Tom Rainey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Tony Malaby, Joe Morris, William Parker, Hamid Drake; Gerald Cleaver, Craig Taborn, Joe Morris, William Parker The Stone 8, 10 pm $20

August 21 (Sunday)

  • Joe Morris Quartet with Mat Maneri, Chris Lightcap, Gerald Cleaver
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Billy Mintz Quartet with Tony Malaby, Roberta Piket, Hilliard Greene
    Downtown Music Gallery 6 pm
  • Machine/Body: Corey Bracken; Ka Baird; Tom Carter; Arrington de Dionyso-Muyassar Kurdi-Daniel Carter Trio Park Church Co-op (129 Russell St, Brooklyn) 8:30 pm

August 23 (Tuesday)

  • BB&C: Tim Berne, Jim Black, Nels Cline; Blue Turf: Jim Campilongo, Nels Cline, Jerome Harris, Jim Black The Stone 8, 10 pm $20
  • Marc Ribot/Nels Cline; The Ring Nebula Project: Taylor Ho Bynum, Dave Rempis, Michael TA Thompson, Nels Cline The Stone 8, 10 pm $20

August 25 (Thursday)

  • Julian Lage/Nels Cline Duo; Julian Lage/Nels Cline Quartet with Scott Colley, Tom Rainey The Stone 8, 10 pm $20
  • Nate Wooley/Dave Rempis Quartet with Brandon Lopez, Chris Corsano; Joe Morris, Jerome Dupree, Will Greene Manhattan Inn 10 pm $10
  • Billy Mintz Quintet with John Gross, Tony Malaby, Roberta Piket, Hilliard Greene
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

August 26 (Friday)

  • Nate Wooley/Dave Rempis Quartet with Brandon Lopez, Chris Corsano; Stephanie Richards Sounds and Scents Opera with Stomu Takeishi, Kenny Wollesen and guests; Muyassar Kurdi solo New Revolution Arts 8, 9 pm

August 27 (Saturday)

  • Steve Swell/Frode Gjerstad Soup & Sound 7 pm $20
  • Crusher Collective: Dave Rempis, Chris Corsano, Teddy Jefferson, Nels Cline; Stained Radiance: Chris Corsano, Nels Cline, Susan Alcorn
    The Stone 8, 10 pm $20

August 28 (Sunday)

  • Nels Cline + White Out: Lin Culbertson/Tom Surgal; Including Words: Ryland Angel, Zeena Parkins, Jorge Roeder, Nels Cline
    The Stone 8, 10 pm $20

August 29 (Monday)

  • Daniel Carter Trio with Todd Nicholson, Dave Miller
    Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • Caroline Davis, Curtis Macdonald, Caleb Curtis, Charlotte Greve; Jon Crompton Trio with James Wengrow, Mike Alfieri Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 9:30, 10 pm

August 30 (Tuesday)

  • TiPPLE: Frode Gjerstad, Kevin Norton, David Watson;
    Marc Edwards Slipstream Time Travel
    TransPecos 8 pm

July 2016

July 1 (Friday)

  • Tom Rainey Trio with Mary Halvorson, Ingrid Laubrock
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

July 2 (Saturday)

  • The Stone Improv Benefit: Anthony Coleman, John Zorn and guests;
    Anthony Coleman solo The Stone 8, 10 pm $20

July 3 (Sunday)

  • Anthony Coleman, Brad Jones, Tyshawn Sorey; Anthony Coleman/Tyshawn Sorey
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Ron Stabinsky solo; Mostly Other People Do the Killing: Ron Stabinsky, Moppa Elliott, Kevin Shea and guest Thomas Heberer; Vinnie Sperrazza Quartet with Jon Goldberger, Geoff Kraly, Satoshi Takeishi ShapeShifter Lab 7:30 pm

July 5 (Tuesday)

  • Amirtha Kidambi/Tyshawn Sorey Duo; Big Machine: Aaron Burnett, Peter Evans,
    Carlos Homs, Nicholas Jozwiak, Tyshawn Sorey
    The Stone 8 pm $20

July 6 (Wednesday)

  • Tyshawn Sorey solo The Stone 8 pm $15
  • Yoni Kretzmer Trio with Kevin Shea
    Rye 9 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Aaron Burnett, Noel Brennan
    Bar Chord 9 pm

July 7 (Thursday)

  • Mario Pavone Blue Dialect Trio with Matt Mitchell, Tyshawn Sorey
    The Stone 8 pm $15
  • The Ghost: Michael Foster, Henry Fraser, Connor Baker; VD: Brandon Seabrook,
    Brandon Lopez, Max Jaffe Manhattan Inn 10 pm $10

July 8 (Friday)

  • Banff/NYC Improvisers Orchestra conducted by Tyshawn Sorey with Bryan Qu,
    Dre Hocevar, Jessica Ackerly, Kalia Vandever, Nadav Remez, Phil McNeil,
    Jonathan Saraga and guests The Stone 8 pm $15

July 9 (Saturday)

  • Banff/NYC Improvisers Orchestra conducted by Tyshawn Sorey with Bryan Qu,
    Dre Hocevar, Jessica Ackerly, Kalia Vandever, Nadav Remez, Phil McNeil,
    Jonathan Saraga and guests The Stone 8 pm $15

July 10 (Sunday)

  • Carl Maraghi Quartet with Adam Birnbaum, Yasushi Nakamura, Jared Schonig;
    Keefe Jackson, Michaël Attias, Jason Roebke; Musicianer: Josh Sinton, Adam Hopkins,
    Tomas Fujiwara Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • Dissipated Face 2016: Steve X Dream, Kurt Ralske, Daniel Carter;
    Ken Aldcroft/William Parker Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Banff/NYC Improvisers Orchestra conducted by Tyshawn Sorey with Bryan Qu,
    Dre Hocevar, Jessica Ackerly, Kalia Vandever, Nadav Remez, Phil McNeil,
    Jonathan Saraga and guests The Stone 8 pm $15

July 12 (Tuesday)

  • Ivo Perelman/Matthew Shipp; Nate Wooley, Whit Dickey, Matthew Shipp
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Matt Nelson, Devin Hoff, Sam Ospovat; Horse Phalanx Trio: Matt Mitchell, Kim Cass,
    Kate Gentile Korzo 9, 10:30 pm

July 13 (Wednesday)

  • William Parker, Daniel Carter, Matthew Shipp; William Parker, Rob Brown,
    Matthew Shipp The Stone 8, 10 pm $20
  • Rob Burke Sextet with Paul Williamson, Jordan Murray, Marc Hannaford, Mark Helias, Gerald Cleaver The Cutting Room 10 pm $20
  • Rick Parker/Li Daiguo Duo; Alan Bjorklund’s Smirk with Mark Shim, Travis Reuter,
    Chris Tordini, Tyshawn Sorey Rye 9, 10:15 pm

July 14 (Thursday)

  • Lathan Hardy, Sean Ali, Flin Van Hemmen; Brandon Lopez Quartet with Matt Nelson,
    Andria Nicodemou, Gerald Cleaver Manhattan Inn 10 pm $10

July 15 (Friday)

  • Steve Dalachinsky/Matthew Shipp; Darius Jones/Matthew Shipp
    The Stone 8, 10 pm $20

July 16 (Saturday)

  • Michael Bisio, Mat Maneri, Matthew Shipp; Charles Waters, Andrew Barker,
    Matthew Shipp The Stone 8, 10 pm $20

July 17 (Sunday)

  • Matthew Shipp Trio with Michael Bisio, Newman Taylor Baker
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Lenticlouds: Álvaro Domene, Briggan Krauss, Andrew Drury;
    Sarah Manning’s Underworld Alchemy with Briggan Krauss, Gerald Cleaver;
    Christopher Hoffman’s Multifarium Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • Paula Shocron, Daniel Carter, Pablo Diaz; The Home Of Easy Credit:
    Tom Blancarte/Louise D.E. Jensen Downtown Music Gallery 6, 7 pm

July 18 (Monday)

  • The Listening Room: Wadada Leo Smith/John Lindberg
    Jazz at Lincoln Center 8 pm
  • Day So Far: Sarah Bernstein/Stuart Popejoy; Home Of Easy Credit: Tom Blancarte/
    Louise D.E. Jensen; Savini Psoas Alphaville 8 pm

July 19 (Tuesday)

  • Carlo De Rosa; Stephanie Richards, Vincent Chancey, Stomu Takeishi, Tom Rainey
    Korzo 9, 10:30 pm

July 20 (Wednesday)

  • Pablo Diaz/Paula Shocron; Katt Hernandez; Wilfredo Terrazas/Stephanie Griffin
    Soup & Sound 7 pm $20
  • Andrew Smiley/Sam Weinberg; Nate Wooley Quartet with Chris Pitsiokos,
    Brandon Lopez, Dre Hocevar Rye 9, 10:15 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Guillermo Gregorio, Sam Parsons
    Bar Chord 9 pm

July 23 (Saturday)

  • SLD Trio: Paula Shocron, Hilliard Greene, Pablo Díaz and guest Daniel Carter
    Scholes Street Studio 8 pm $10
  • Stephan Crump, Kris Davis, Eric McPherson
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

July 24 (Sunday)

  • Musicianer: Josh Sinton, Trevor Dunn, Tomas Fujiwara; Marty Ehrlich’s Traveler’s Tales with James Brandon Lewis, Brad Jones, Ben Perowsky
    Threes Brewing 9, 10 pm $10

July 26 (Tuesday)

  • William Parker’s Cosmic Mountain Quintet with Rob Brown, Kidd Jordan,
    Cooper-Moore, Hamid Drake Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $35
  • JOBS: Max Jaffe, Rob Lundberg, Dave Scanlon, Jessica Pavone, Jeff Gretz;
    Till By Turning: Erica Dicker, Amy Cimini, Henna Chou, Katherine Young, Emily Manzo
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Mike Baggetta Trio with Jerome Harris, Billy Mintz; Sean Moran, Hank Roberts,
    Vinnie Sperrazza Korzo 9, 10:30 pm

July 27 (Wednesday)

  • Eric Revis Quintet with Ken Vandermark, Kris Davis, Chad Taylor
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • The Pavones: Jessica Pavone, Michaël Attias, Matt Bauder, Ben Holmes,
    Brandon Seabrook, Harris Eisenstadt; Army of Strangers: Jessica Pavone,
    Brandon Seabrook, Jonti Siman, Harris Eisenstadt
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Patrick Breiner Group with Daniel Carter, Chris Hoffman, Adam Hopkins, Billy Mintz;
    Maestro Day: Joe Moffett, Sam Weinberg, Henry Fraser, Connor Baker
    Rye 9, 10:15 pm
  • William Parker’s In Order To Survive Extended Breath Ensemble with Rob Brown,
    Kidd Jordan, James Brandon Lewis, Steve Swell, Dave Burrell, Hamid Drake
    Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $35

July 28 (Thursday)

  • Mary Halvorson/Jessica Pavone The Stone 10 pm $20
  • Ivo Perelman, Joe Morris, Gerald Cleaver; Fabio Trio: Jonah Rosenberg,
    James Ilgenfritz, Kevin Shea Manhattan Inn 10 pm $10

July 29 (Friday)

  • Jessica Pavone solo; Mary Halvorson/Jessica Pavone
    The Stone 8, 10 pm $20

July 30 (Saturday)

  • Songs Of Synastry And Solitude: Julianne Carney, Jeanann Dara, Eric Allen,
    Andrew Roitstein; Hope Dawson is Missing: Julianne Carney, Jeanann Dara,
    Hamilton Berry, Andrew Roitstein, Emily Manzo, Ava Mendoza, Tomas Fujiwara
    The Stone 8, 10 pm $20

July 31 (Sunday)

  • Sarah Bernstein Quartet Cornelia Street Café 6 pm $10
  • Musicianer: Josh Sinton, Trevor Dunn, Chad Taylor; SAVAK
    Threes Brewing 9, 10 pm $10
  • Alan Bjorkland, Kim Cass, Sam Ospovat
    Downtown Music Gallery 6 pm

June 2016

June 1 (Wednesday)

  • Eugenia Choe Trio with Danny Weller, Alex Wyatt; Álvaro Domene’s Desvelo with Briggan Krauss, Josh Sinton, Devin Gray
    ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $8-10
  • Flin van Hemmen, Brandon Seabrook, Pascal Niggenkemper;
    Caroline Davis/Greg Saunier Rye 9, 10:15 pm
  • Dark Mountains: Nicolas Letman-Burtinovic, Jacob Varmus, Benny Woodard
    Bar Chord 9 pm

June 3 (Friday)

  • Kris Davis’ Capricorn Climber with Ingrid Laubrock, Mat Maneri, Trevor Dunn, Tom Rainey Jazz Gallery 7:30, 9:30 $22

June 5 (Sunday)

  • Michael Dessen Trio with Chris Tordini, Dan Weiss
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Kyoko Kitamura Tidepool Fauna with Ken Filiano, Ingrid Laubrock;
    Carate Urio Ensemble Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Matt Mitchell Trio with Kim Cass, Dan Weiss
    The Stone 3 pm $20

June 6 (Monday)

  • Kate Mohanty solo: Yes Deer: Sigourney Delmar/Avram Vestman
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

June 7 (Tuesday)

  • Heroes Are Gang Leaders: Thomas Sayers Ellis, James Brandon Lewis, Janice Lowe, Luke Stewart, Heru Shabaka-ra, Randall Horton, Devin Brahja Waldman, Warren “Trae” Crudup III; Lindsey Wilson and the Human Hearts Trio with Michael Trotman, Reggie Sylvester, and special guest Rachel Righteousluv 8, 9 pm $12
  • Vision Festival—Heny Grimes Lifetime Achievement Celebration: Opening Invocation: Hamid Drake, Whit Dickey, Patricia Nicholson; Henry Grimes Quartet with Graham Haynes, Geri Allen, Andrew Cyrille; Karma Mayet Johnson, Meshell Ndegeocello, Lisa Sokolov, Dwight Trible, Imani Uzuri, Henry Grimes; Henry Grimes Septet with Charles Gayle, Melanie Dyer, Nicole Mitchell, Tomeka Reid, Marc Ribot, Chad Taylor Judson Memorial Church 6:30 pm $40
  • John Zorn’s Bagatelles: Mike Nicolas/Erik Friedlander; Claws & Wings: Erik Friedlander, Sylvie Courvoisier, Ikue Mori The Stone 8, 10 pm $20

June 8 (Wednesday)

  • Vision Festival: Jen Shyu Song of Silver Geese with Satoshi Haga, Olivia De Prato, Erica Dicker, Victor Lowrie, Mariel Roberts, Mat Maneri, Chris Dingman, Thomas Morgan, Anna Webber, Dan Weiss; Quincy Troupe; Connie Crothers Trio with Michael Bisio, Warren Smith; Sun Ra Arkestra 60th Anniversary led by Marshall Allen with Danny Ray Thompson, James Stewart, Cecil Brooks, Dave Davis, Vincent Chancey, Tyler Mitchell, Dave Hotep, Calvin Edwin Newborn, George Burton, Wayne Anthony Smith, Jr., Elson Nascimento, Atakatune, Tara Middleton
    Judson Memorial Church 7 pm $40
  • 50 Miniatures for Improvising Quintet: Jennifer Choi, Sylvie Courvoisier, Trevor Dunn, Michael Sarin, Erik Friedlander; Vanishing Point: Craig Taborn/Erik Friedlander
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Jaimie Branch Quartet with Tomeka Reid, Jason Ajemian, Chad Taylor;
    Jooklo Duo with Brandon Lopez Rye 9, 10:15 pm

June 9 (Thursday)

  • Vision Festival: Douglas Dunn Dancers/Bill Cole UnTempered Trio with Ras Moshe, Lisette Santiago, Jules Bakshi, Emily Pope, Paul Singh, Jin Ju Song-Begin; Jemeel Moondoc The Zookeeper’s House with Matthew Shipp. Nathan Breedlove, Hilliard Greene, Newman Taylor Baker; Tonya Foster; Steve Swell Quintet with Rob Brown, Connie Crothers, Larry Roland, Chad Taylor; Garland of Blessing: Hamid Drake, Kidd Jordan, Cooper-Moore, Michael Bisio
    Judson Memorial Church 7 pm $40
  • Black Phebe: Shoko Nagai, Satoshi Takeishi, Erik Friedlander;
    Velvet White: Erik Friedlander, Ikue Mori, Ava Mendoza, Ches Smith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Brian Drye Trio; Alan Ferber Nonet with Scott Wendholt, Jon Gordon, Jason Rigby, Charles Pillow, Nate Radley, Bryn Roberts, Matt Clohesy, Mark Ferber; Wing Walker Orchestra Threes Brewing 8 pm $10

June 10 (Friday)

  • Yes Deer; The Ghost: Michael Foster, Henry Fraser, Connor Baker New Revolution Arts 8, 9 pm
  • Vision Festival: William Hooker Triangle with Chris DiMeglio, Adam Lane, Mark Hennen, Goussy Celestin; Fay Victor SoundNoise Quartet with Sam Newsome, Melvin Gibbs, Reggie Nicholson; Bob Holman/Todd Nicholson; Cooper-Moore Quartet with Alan Michael, Brian Price, Michael Wimberly; Michele Rosewoman’s New Yor-Uba with Alex Norris, Chris Washburne, Roman Filiu, Stacy Dillard, Yunior Terry, Robby Ameen, Roman Diaz, Mauricio Herrera, Rafael Monteagudo, Amma Mcken
    Judson Memorial Church 7 pm $40
  • Mary Halvorson’s Code Girl with Amirtha Kidambi, Ambrose Akinmusire,
    Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Jon Irabagon Trio with Gary Versace, Tom Rainey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Infrequent Seams Spring Festival: Lucie Vitkova/James Ilgenfritz; Providence Research Ensemble; Red Desert Ensemble: Devin  Maxwell/Katie Porter; Jen Baker’s Polyverse Ensemble with Ingrid Laubrock, Anaïs Maviel
    The Firehouse Space 7:15 pm $10

June 11 (Saturday)

  • Vision Festival: Wadada Leo Smith/Miriam Parker; Hamiet Bluiett Quartet with DD Jackson, Bob Stewart, Hamid Drake; David Mills; Wadada Leo Smith Viola Quartet with Stephanie Griffin, Jason Kao Hwang, Hardedge; Paradox of Freedom: Dave Burrell/Hamid Drake Judson Memorial Church 7 pm $40
  • Time Quartet: Erik Friedlander, Mark Helias, Uri Caine, Ches Smith;
    Oscalypso: Michael Blake, Erik Friedlander, Trevor Dunn, Michael Sarin
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Mary Halvorson’s Code Girl with Amirtha Kidambi, Ambrose Akinmusire,
    Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22

June 12 (Sunday)

  • Vision Festival: Breath through Stone: David Mills, Patricia Nicholson, Djassi Johnson, Yoshiko Chuma, Jason Kao Hwang, Michael TA Thompson; Mike Reed’s Flesh & Bone with Ben Lamar Gay, Greg Ward, Tim Haldeman, Jason Stein, Jason Roebke, Kevin Coval, Marvin Tate; James Brandon Lewis Trio with Luke Stewart, Warren Trae Crudup III; Dave Liebman, Sam Newsome, Jeff Coffin, Tatsuya Nakatani; Kidd Jordan Ensemble with Joel Futterman, Harrison Bankhead, Alvin Fielder and guest Marlon Jordan Judson Memorial Church 6 pm $40
  • Erik Friedlander solo; Nothing on Earth: Shoko Nagai, Satoshi Takeishi, Erik Friedlander
    The Stone 8, 10 pm $20
  • International Anthem Summer Showcase: Makaya McCraven with Junius Paul, Justefan, Greg Ward, Marquis Hill; Rob Mazurek/Chad Taylor; Jaimie Branch Quartet with Tomeka Reid, Jason Ajemian, Chad Taylor
    Le Poisson Rouge 9:30 pm $22
  • Northern Spy: Michael Bates, Michael Blake, Jeremy “Bean” Clemons;
    Charles Evans/Ron Stabinsky; VUDUnification: Paul Austerlitz, Alexis Marcelo, Jean-Marie Brignol Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • Charmaine Lee with Tyshawn Sorey, Joanna Mattrey, Henry Fraser, Leila Bordreuil
    JACK 8 pm $10
  • Red Hook Jazz Festival: Joe Fiedler’s Big Sackbut with Ryan Keberle, Luis Bonilla, Jose Davila; Tomas Fujiwara and The Hook Up with Mary Halvorson, Brian Settles, Jonathan Finlayson, Michael Formanek; Rez Abbasi’s Junction with Mark Shim, Ben Stivers, Kenny Grohowski; Judi Silvano’s Zephyr Quintet with Bruce Arnold, Kenny Wessel, Ratzo Harris, Bob Meyer; Sexmob: Steven Bernstein, Briggan Krauss, Tony Scherr, Kenny Wollesen Urban Meadow 1 pm $10

June 13 (Monday)

  • Milford Graves/Deantoni Parks Park Avenue Armory 8 pm $45
  • Marty Ehrlich’s Traveler’s Tales with James Brandon Lewis, Brad Jones, Ben Perowsky
    Bar Lunàtico 8:30, 10 pm $10
  • Mara Rosenbloom Trio with Adam Lane, Chad Taylor; Darius Jones Quintet with Ben Gerstein, Jason Stein, Michael Bisio, Jason Nazary
    Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $15
  • Jeb Bishop/Josh Sinton; CROOKS: Jaimie Branch, John Welsh, Brandon Lopez, Sam Ospovat; Hero of Warchester: Anna Webber, Nathaniel Morgan, Liz Kosack
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 9:30, 10:15 pm $10

June 14 (Tuesday)

  • The Out Louds: Ben Goldberg, Mary Halvorson, Tomas Fujiwara
    Cornelia Street Café 8 pm $10
  • Renku: Michaël Attias, John Hébert, Satoshi Takeishi; Anna Webber, Teddy Klausner, Devin Gray Korzo 9, 10:30 pm

June 15 (Wednesday)

  • Harris Eisenstadt’s Recent Developments with Jeb Bishop, Eivind Opsvik, Dan Peck, Hank Roberts, Brandon Seabrook, Sara Schoenbeck, Anna Webber, Nate Wooley
    ShapeShifter Lab 8 pm $10
  • Tom Rainey/Ingrid Laubrock Barbès 8 pm $10
  • Mario Pavone Mixed Quintet with Tony Malaby, Dave Ballou, Oscar Noriega, Peter McEachern, Michael Sarin Cornelia Street Café 8 pm $10
  • Jon Irabagon/Juan Pablo Carletti; Curtis Hasselbring Trio with Simon Jermyn, Satoshi Takeishi Rye 9, 10:15 pm

June 17 (Friday)

  • Devin Gray’s Dirigo Rataplan with Ellery Eskelin, Dave Ballou, Michael Formanek
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • DIY Labels Festival: Joe Moffett solo; Yolt/Hero of Warchester: Weston Minissali, David Grollman, Nathanile Morgan, Anna Webber; Gordon Beeferman Trio with Michael Evans, Brandon Lopez; Michael Evans/Susan Hefner
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Marc Edwards & Slipstream Time Travel at Alphabet Lounge (104 Avenue C on the corner of 7th Street) 7:30 pm $10

June 18 (Saturday)

  • Jason Rigby Detroit-Cleveland Trio with Cameron Brown, Gerald Cleaver
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • DIY Labels Festival: Brian Osborne solo; Flin Van Hemmen Trio with Eivind Opsvik, Christopher Hoffman; Dustin Carlson/Juan Pablo Carletti; Blood of the Stars: Dan Peck/Erica Dicker The Firehouse Space 8 pm $10
  • Devin Gray’s Dirigo Rataplan with Ellery Eskelin, Dave Ballou, Michael Formanek
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

June 19 (Sunday)

  • Jim Black Trio with Elias Stemeseder, Thomas Morgan
    Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • DIY Labels Festival: Sean Conly solo; Booker Stardrum solo; Carlo Costa Quartet with Steve Swell, Jonathan Moritz, Sean Ali; Yoni Kretzmer, Jason Ajemian, Kevin Shea
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Josh Sinton/Guillermo Gregorio; Mike Sopko/Chris Pitsiokos
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Jim Black Trio with Elias Stemeseder, Chris Tordini
    The Stone 3 pm $20
  • Red Hook Jazz Festival: Jeff Davis Authorities Trio + 1 with Kirk Knuffke, Eivind Opsvik and guest Jonathan Goldberger; Matt Pavolka Horns Band with Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber; Ari Hoenig Group; James Brandon Lewis Trio with Luke Stewart, Warren G. Crudup III; Bobby Previte and the Visitors with Mike Gamble, Michael Kammers, Kurt Kotheimer
    Urban Meadow 1 pm $10

June 20 (Monday)

  • Confirmed: Leonid Galaganov, Sana Nagano, Lester St.louis, Jordan Morton; Polyverse: Jen Baker, Ingrid Laubrock, Stephanie Griffin, Anaïs Maviel
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

June 21 (Tuesday)

  • Flow Trio: Louie Belogenis, Joe Morris, Charles Downs and guest Joe McPhee
    The Stone 8, 10 pm $20

June 22 (Wednesday)

  • Connie Crothers, Louie Belogenis, Ken Filiano, Michael Wimberly; Rob Brown, Louie Belogenis, Roberta Piket, Billy Mintz
    The Stone 8, 10 pm $20

June 23 (Thursday)

  • Darius Jones, Louie Belogenis, Adam Lane, William Hooker; Louie Belogenis, Russ Lossing, Kenny Wollesen The Stone 8, 10 pm $20
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Thomas Morgan
    Cornelia Street Café 8 pm $10
  • Brandon Seabrook Die Trommel Fatale with Marika Hughes, Eivind Opsvik, Dave Treut, Sam Ospovat, Chuck Bettis Greenwich House Music School 8 pm $15
  • SEEDS Solo Festival: Tyshawn Sorey; Dan Weiss; Miles Okazaki; Anna Webber; Ben Gerstein; Chet Doxas; Josh Sinton; Lana Is; Judith Berkson; Stephan Crump; Ohad Talmor; Christoph Knoche; Jacob Sacks; Brian Drye; Justin Mullens
    SEEDS 8:30 pm
  • Guillermo Gregorio Group with Brandon Lopez; Dustin Carlson Largetet with Danny Gouker, Nathaniel Morgan, Eric Trudel, Adam Hopkins, Kate Gentile
    Manhattan Inn 10 pm $10

June 24 (Friday)

  • Stephen Gauci/Philip White; Briggan Krauss/Alvaro Domene; Nick Demopoulos/Jeremy Carlstedt The Firehouse Space 8 pm $10
  • SEEDS Solo Festival: Tyshawn Sorey; Dan Weiss; Miles Okazaki; Anna Webber; Ben Gerstein; Chet Doxas; Josh Sinton; Lana Is; Judith Berkson; Stephan Crump; Ohad Talmor; Christoph Knoche; Jacob Sacks; Brian Drye; Justin Mullens
    SEEDS 8:30 pm

June 25 (Saturday)

  • Adam Matlock solo; Alexis Marcelo solo; Tom Blancarte Trio with Ron Stabinsky, Kevin Shea Soup & Sound 7 pm $20
  • SEEDS Solo Festival: Tyshawn Sorey; Dan Weiss; Miles Okazaki; Anna Webber; Ben Gerstein; Chet Doxas; Josh Sinton; Lana Is; Judith Berkson; Stephan Crump; Ohad Talmor; Christoph Knoche; Jacob Sacks; Brian Drye; Justin Mullens
    SEEDS 8:30 pm

June 26 (Sunday)

  • Louie Belogenis, Ikue Mori, Sylvie Courvoisier; Daniel Carter, Louie Belogenis, Andrew Bemkey, Dave Hofstra, Lou Grassi
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Terrence McManus/John Hébert; Thomas Heberer/Jason Stein
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm

June 27 (Monday)

  • Jake Henry solo; Aryeh Kobrinsky solo; Ton Trio: Aram Shelton, Kurt Kotheimer, Sam Ospovat Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 9:45, 10:30 pm $10

June 28 (Tuesday)

  • Jesse Stacken Quartet with Tony Malaby, Sean Conly, Tom Rainey; André Matos Trio with Tony Malaby, Billy Mintz Greenwich House Music School 7:30 pm $15

June 29 (Wednesday)

  • Kenny Warren Quartet with JP Schlegelmilch, Noah Garabedian, Satoshi Takeishi; Hearts And Minds: Jason Stein, Paul Giallorenzo, Chad Taylor
    Rye 9, 10:15 pm

June 30 (Thursday)

  • Ingrid Laubrock/Tom Rainey Zürcher Gallery 8 pm $15

May 2016

May 1 (Sunday)

  • Broadcloth Trio: Anne Rhodes, Adam Matlock, James Ilgenfritz; James Ilgenfritz, Robbie Lee, Brian Chase The Firehouse Space 8 pm $10
  • Eva Novoa/Sean Sonderegger; Eva Novoa Quintet with Patrick Breiner,
    Sean Sonderegger, Michael Bates, Devin Gray
    Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $10
  • Yoni Kretzmer Quintet Downtown Music Gallery 5 pm

May 2 (Monday)

  • Jon Irabagon solo; Pale Horse: Jeremiah Cymerman, Christopher Hoffman,
    Brian Chase, Jon Irabagon The Stone 8 pm $15
  • Bass on Bass: Shayna Dulberger/Josh Sinton; W-2: Chris Welcome/Sam Weinberg
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Lena Hovanesian 4tet with Manuel Schmiedel, Chris Lightcap, Gerald Cleaver
    ShapeShifter Lab 8:15 pm $10

May 3 (Tuesday)

  • John Zorn’s Bagatelles: Kris Davis Quartet with Mary Halvorson, Drew Gress, Tyshawn Sorey; Mary Halvorson Quartet with Miles Okazaki, Drew Gress, Tomas Fujiwara The Stone 8, 10 pm $20
  • James Carney Quartet with Ralph Alessi, John Hébert, Mark Ferber;
    Caroline Davis Quintet with Marquis Hill, Julian Shore, Tamir Shmerling, Jay Sawyer
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Yoni Kretzmer, Brandon Lopez, Flin van Hemmen; Avram Fefer Trio with Michael Bisio, Chad Taylor; Jaime Branch, Amirtha Kidambi, Brandon Lopez, John Lipscomb
    Muchmore’s 9, 10, 11 pm $10-15

May 4 (Wednesday)

  • Matthew Shipp The Cutting Room 7:30 pm $30
  • Craig Taborn Quartet with Chris Speed, Chris Lightcap, Dave King
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Todd Neufeld Quintet with Rema Hasumi, Thomas Morgan, Tyshawn Sorey, Billy Mintz
    Cornelia Street Café 8 pm $10
  • Angela Morris Quartet with Curtis Mcdonald, Adam Hopkins, Max Jaffe; Zach Lane Trio with Devin Gray, Kenji Herbert Rye 9, 10:15 pm

May 5 (Thursday)

  • John Zorn’s Bagatelles: Sylvie Courvoisier/Mark Feldman
    The Stone 8 pm $20
  • Craig Taborn Quartet with Chris Speed, Chris Lightcap, Dave King
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22

May 6 (Friday)

  • Fay Victor and Standard Explorations with Sam Newsome, Aruán Ortiz, DéLana R.A. Dameron South Oxford Space 8 pm $15
  • 3rd Annual NYC Soundpainting Festival: Matt Lavelle’s 12 Houses Orchestra; Strike Anywhere Performance Ensemble; Walter Thompson Orchestra
    The Firehouse Space 8, 9, 10 pm $10

May 7 (Saturday)

  • John Zorn’s Bagatelles: Ikue Mori; Uri Caine Trio with Mark Helias, Clarence Penn and guest Jon Irabagon The Stone 8, 10 pm $20
  • Nicolas Letman-Burtinovic’s Closeness Duets with Kyoko Kitamura, Daniel Carter, Nick Jozwiak 541 7 pm

May 8 (Sunday)

  • Red Bull Music Academy: Kamasi Washington; Pharoah Sanders; Sun Ra Arkestra
    Greenpoint Terminal Warehouse 7 pm
  • Lathan Hardy, Flin van Hemmen, Sean Ali; Jerome Sabbagh/Greg Tuohey Group with Matt Brewer, Kush Abadey; Four Farmers: Mike McGinnis, Hank Roberts, Sam Yulsman, Tony Mason Threes Brewing 8, 9, 10 pm
  • Cookbook: Charles Waters with Sandra Sprecher
    The Firehouse Space 5 pm $10
  • John Zorn’s Bagatelles: Chris Speed Trio with Chris Tordini, Dave King
    The Stone 3 pm $20

May 9 (Monday)

  • Alternative Guitar Summit Presents—Beauty and Noise: David Torn; Elliott Sharp; Anthony Pirog with Michael Formanek, Allison Miller; Dither Guitar Duo: Gyan Riley/Taylor Levine; Patrick Higgins; Ben Monder/Nasheet Waits
    National Sawdust 9 pm $25
  • Rema Hasumi Trio with Todd Neufeld, Sergio Krakowski; Ava Mendoza/Jessica Pavone
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

May 10 (Tuesday)

  • The Stone Benefit Improv Night with Okkyung Lee, John Zorn and guests; Okkyung Lee solo The Stone 8, 10 pm $20
  • Sebastien Ammann Quartet with Jake Henry, Chris Van Voorst, Max Goldman; Jeff Davis Holyoke Quartet with Jason Rigby, Jonathan Goldberger, Mark Helias
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Jesse Stacken Quartet; John Yao and His 17-piece Instrument
    ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10

May 11 (Wednesday)

  • Joshua Rubin/Okkyung Lee The Stone 8 pm $20
  • Achilles Kallergis 4tet with Eric Truel, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell; Danny Gouker’s Misfit Toys with Michaël Attias, Eric Trudel, Dustin Carlson, Max Golman Rye 9, 10:15 pm

May 12 (Thursday)

  • Thumbscrew: Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
    Roulette 8 pm $25
  • Jenny Scheinman’s Mischief & Mayhem with Nels Cline, Jim Black, Todd Sickafoose
    Le Poisson Rouge 7 pm $18
  • Michaël Attias’ Spun Tree with Ralph Alessi, Jacob Sacks, Sean Conly, Tom Rainey
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • C. Spencer Yeh/Okkyung Lee; Greg Fox/Okkyung Lee
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Curt Sydnor’s Materials and Their Destiny with Caroline Davis, Aaron Dugan, Jordan Perlson; Jake Henry’s Sweet Talk with Dustin Carlson, Cody Brown
    Manhattan Inn 10 pm $10

May 13 (Friday)

  • Jacob Sacks, Maeve Gilchrist, Eivind Opsvik, Okkyung Lee; Bill Nace, Chris Corsano, Okkyung Lee The Stone 8, 10 pm $20

May 14 (Saturday)

  • James Brandon Lewis-Chad Taylor Duo; Irreversible Entanglements:
    Moor Mother Goddess, Keir Neuringer, Luke Stewart, Aquiles Navarro, Tchesser Holmes; Sana Nagano Quartet with Zack Clarke, Will Mason, Dan Stein
    New Revolution Arts 8, 9, 10 pm $10
  • Aruán Ortiz Quartet with Ingrid Laubrock, Mark Helias, Tom Rainey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Time To Be Ensemble: Ikue Mori, Jennifer Choi, Pauline Kim Harris Cornelius Dufallo, Conrad Harris, Stephanie Griffin, Gemma Nam, Michael Nicolas and guests Ikue Mori, Okkyung Lee The Stone 8, 10 pm $20
  • Robert Dick/Tiffany Chang Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

May 15 (Sunday)

  • T.J. Borden solo; Brian Groder, Michael Bisio, Jay Rosen
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Harris Eisenstadt Trio with Chris Dingman, Eivind Opsvik
    The Stone 3 pm $20

May 17 (Tuesday)

  • Satoko Fujii Orchestra NY with Oscar Noriega, Ellery Eskelin, Tony Malaby, Andy Laster, Dave Ballou, Herb Robertson, Kappa Maki, Joe Fiedler, Curtis Hasselbring, Joey Sellers, Stomu Takeishi, Aaron Alexander Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Ikue Mori, John Zorn, Jim Staley, Koichi Makigami; Ikue Mori/Koichi Makigami
    The Stone 8, 10 pm $20

May 18 (Wednesday)

  • Ikue Mori, Satoko Fujii, Ned Rothenberg; Ikue Mori, Satoko Fujii, Kappa Maki, Jim Black
    The Stone 8, 10 pm $20
  • While We Still Have Bodies: Flin van Hemmen, Sean Ali, Michael Foster, Ben Gerstein; Carlo Costa/Howie V Rye 9, 10:15 pm
  • Blaise Siwula/Eric Plaks University of the Streets 7 pm $5

May 19 (Thursday)

  • Obelisk: Ikue Mori, Sylvie Courvoisier, Okkyung Lee, Jim Black
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Carlo Costa/Howie V.; A Thousand Ancestors: Michelle Arcila/Eivind Opsvik
    Happylucky no.1 8 pm $10

May 20 (Friday)

  • Mephista: Ikue Mori, Sylvie Courvoisier, Susie Ibarra with guest Lotte Anker
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Sun of Goldfinger: Tim Berne, Ches Smith, David Torn
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Jim Black Quartet with Hilmar Jensson, Hank Roberts, Trevor Dunn
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Thomas Buckner/Robert Dick; Steve Swell/Teun Verbruggen;
    Telepathic Television: Robert Dick, Andrew Drury, Joshue Ott
    Soup & Sound 8, 9 pm $20

May 21 (Saturday)

  • Tony Malaby Quartet with Hank Roberts, Michael Formanek, Ben Perowsky
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Darius Jones Trio with Nasheet Waits
    Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Stephanie Griffin/Gordon Beeferman
    Big Secret Theatre 8 pm $20
  • Sun of Goldfinger: Tim Berne, Ches Smith, David Torn
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • The Word on the Street Ensemble: Roy Meriwether, Bill Saxton, Vincent Chancey, Philip Harper, Alex Grassel, Dave Gibson
    Brownsville Heritage House 3 pm

May 22 (Sunday)

  • Michael Foster/Leila Bordreuil; Natura Morta: Frantz Loriot, Sean Ali, Carlo Costa
    Gallery 456 8 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Marty Ehrlich Trio with Mike Formanek, Ches Smith
    The Stone 3 pm $20

May 23 (Monday)

  • Susana Santos Silva Quartet with Chris Speed, Jim Black; Yoni Kretzmer, Toby Cederberg; Andrew Drury Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

May 24 (Tuesday)

  • Ned Rothenberg’s Ryu Nashi with Riley Lee, Ralph Samuelson, Yoko Hiraoka, Stephanie Griffin Roulette 8 pm $25
  • Adam Rudolph solo; Adam Rudolph Trio
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Susanna Santos Silva, Craig Taborn, Thomas Morgan
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Pascal Niggenkemper solo; Yoni Kretzmer, Tobey Cederberg, Andrew Drury; The Bureau of Atomic Tourism: Chris Pitsiokos, Hilmar Jensson, Jozef Dumoulin, Trevor Dunn, Teun Verbruggen; Chris Welcome, Jamie Branch, Sam Weinberg
    Muchmore’s 8:30 pm $10

May 25 (Wednesday)

  • JAZZ.BE: Joachim Badenhorst Carate Urio Orchestra with Sam Kulik, Eiki Olafsohn, Frantz Loriot, Niko Roy, Brice Sonino, Sean Carp, Pascal Niggenkemper; Jozef Dumoulin and The Red Hill Orchestra with Ellery Eskelin, Dan Weiss; Robin Verheyen NY Quartet with Russ Johnson, Drew Gress, Jeff Davis; The Bureau of Atomic Tourism: Teun Verbruggen, Magnus Broo, Jozef Dumoulin, Jon Irabagon, Hilmar Jensson, Tim Dahl
    Le Poisson Rouge 7:30 pm $25
  • Electro-acoustic Trio: Adam Rudolph, Graham Haynes, Aruán Ortiz;
    Go: Organic Woodwind Orchestra: Sylvain Leroux, Michel Gentile, Kaoru Watanabe, Batya Sobel, Sara Schoenbeck, JD Parran, Ned Rothenberg, Ivan Barenboim, Sean Sonderegger The Stone 8, 10 pm $20
  • Daniel Levin Quartet with Mat Maneri, Matt Moran, Toby Cederberg
    Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Ran Tran: Josh Sinton, Simon Jermyn, Jim Black
    Trans-Pecos 10 pm $10
  • On Dogs: Michael Wilbur, Nicholas Jozwiak, Dan Nadeau;
    Air Ceremony: Dustin Carlson, Adam Hopkins, Eric Trudel, Nathaniel Morgan, Danny Gouker, Kate Gentile Rye 9, 10:15 pm

May 26 (Thursday)

  • Dave Liebman/Adam Rudolph Duo; Go: Organic String Orchestra: Elektra Kurtis, Julianne Carney, Sana Nagano, Trina Basu, Sarah Bernstein, Mark Chung, Gwen Laster, Melanie Dyer, Stephanie Griffin, Marika Hughes, Marzo Reis, Emma Alabaster
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Jaimie Branch Trio with Brandon Lopez, Mike Pride;
    Susana Santos Silva/Ingrid Laubrock; Peter Evans/Levy Lorenzo
    Manhattan Inn 10 pm $10
  • Baloni: Frantz Loriot, Joachim Badenhorst; Os Meus Shorts:
    Nico Roig/Joachim Badenhorst; Rawfishboys: Brice Soniano/Joachim Badenhorst: Sam Kulik solo; Sean Carpio solo Happylucky no.1 8 pm $10
  • Sebastian Noelle’s Shelter with Marc Mommaas, Matt Mitchell, Matt Clohesy, Dan Weiss
    Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • Fay Victor with Marty Ehrlich, Aruán Ortiz
    55Bar 7 pm

May 28 (Saturday)

  • Hamiet Bluiett Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20
  • Thomas Morgan Trio with Pete Rende, Dan Weiss
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

May 29 (Sunday)

  • Susana Santos Silva, Kris Davis, Mat Maneri
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Jozef Dumoulin, Ingrid Laubrock, Eivind Opsvik, Flin van Hemmen
    The Drawing Room 7 pm $15
  • Fester: Sean Ali/David Grollman Downtown Music Gallery 6 pm

May 30 (Monday)

  • Rhys Chatham with Tim Dahl, Kevin Shea
    Le Poisson Rouge 8 pm $25
  • John Zorn’s Bagatelles: Jim Black Trio with Elias Stemeseder, Chris Tordini; Jim Black Guitar Quartet with Keisuke Matsuno, Jonathan Goldberger, Simon Jermyn
    The Stone 8 pm $20
  • Peter Hess Quartet with Brian Drye, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

May 31 (Tuesday)

  • Northern Spy: Michael Blake, Michael Bates, Jeremy “Bean” Clemons; Stephan Crump, Ingrid Laubrock, Cory Smythe Korzo 9, 10:30 pm

April 2016

April 1 (Friday)

  • William Hooker’s Evidence: The Baldwin Suite with Tor Snyder, Jesse Henry,
    Matt Lavelle, AkuStyx, Mark Hennen
    Roulette 8 pm $20
  • Andrea Parkins/Mat Maneri; Matthew Ostrowski, Ches Smith, Andrea Parkins
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Sam Newsome Quartet with Meg Okura, Reggie Nicholson, Hilliard Greene;
    Sam Sadigursky/Meg Okura Duo The Stone 8, 10 pm $15
  • Lage Lund 4 with Sullivan Fortner, Ben Street, Tyshawn Sorey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Dance & Strings with Djassi Johnson; The Why: Anders Nilsson, François Grillot,
    Jeremy Carlstedt; Edith Lettner Trio with Ras Moshe, Warren Smith
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 2 (Saturday)

  • Kris Davis Quartet with Ingrid Laubrock, Stephan Crump, Ches Smith
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Jay Clayton/Ken Filiano; Sean Ali, Leila Bordreuil, Joanna Mattrey;
    Whit Dickey/Rob Brown Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Andrea Parkins/Brian Chase; Andrea Parkins, Nels Cline, Tom Rainey
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Confluence—Jazz Appreciation Meets Poetry Month: Safiya Martinez; Andrea Wolper’s
    Cento with Nana Simopoulos; UpSurge!: Raymond Nat Turner, Zigi Lowenberg,
    Ken Filiano; Gabriel Ramirez; Golda Solomon with Berta Moreno, Maksim Perepelica
    Clemente Soto Velez Cultural Center 2:30 pm $15

April 3 (Sunday)

  • Made to Break: Tim Daisy, Christof Kurzmann, Jasper Stadhouders, Ken Vandermark
    Union Pool 7 pm $15
  • Jean-Michel Pilc, Sam Newsome, Meg Okura; Meg Okura and Friends with
    Sam Newsome, Christopher Hoffman, Nick Russo
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Anna Webber Simple Trio with Matt Mitchell, John Hollenbeck
    Cornelia Street Café 8:30 pm $10
  • John Zorn’s Bagatelles: Tyshawn Sorey Trio with Corey Smythe, Chris Tordini
    The Stone 3 pm $20

April 4 (Monday)

  • Nate Wooley Quartet with Chris Pitsiokos, Brandon Lopez, Dre Hocevar;
    Rob Brown Trio with Todd Nicholson, Juan Pablo Carletti;
    Farmers by Nature: Craig Taborn, William Parker, Gerald Cleaver
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • James Falzone solo; Shayna Dulberger/Sandy Ewen
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

April 5 (Tuesday)

  • Pharoah Sanders with William Henderson, Nat Reeves, Joe Farnsworth
    Birdland 8:30, 11 pm $40
  • Mara Rosenbloom’s Prairie Burn with Sean Conly, Chad Taylor;
    James Brandon Lewis LOTUS with Hank Roberts, Kirk Knuffke, Chad Taylor;
    UnEarthish: Sarah Bernstein/Satoshi Takeishi
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • I Hate Work: Jamie Saft, Brad Jones, Mike Pride; Cat Toren Trio with Adam Hopkins,
    Nathan Ellman-Bell Korzo 9, 10:30 pm
  • Steve Swell/James Ilgenfritz; YYZ: Yoni Kretzmer, Zack Lober, Yoni Halevy;
    Apuh!: Adrian Åsling Sellius, Hampus Öhman-Frölund, Mats Dimming
    Muchmore’s 9, 10, 11 pm $10-15

April 6 (Wednesday)

  • Oasis: Miriam Parker, William Parker, Rob Brown; Ned Rothenberg Trio with
    Shahzad Ismaily, Billy Martin; Warren Smith Trio with Andrew Lamb, Larry Roland
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Jon Lipscomb/Jason Nazary; Zach Pruitt solo; Saw Boogie Bost: Sam Weinberg,
    Henry Fraser, Brandon Lopez, Flin Van Hemmen
    Rye 9, 10:15, 10:45 pm
  • Pharoah Sanders with William Henderson, Nat Reeves, Joe Farnsworth
    Birdland 8:30, 11 pm $40

April 7 (Thursday)

  • Jemeel Moondoc/Hill Greene Zürcher Gallery 8 pm
  • Nigunim: Frank London, Lorin Sklamberg, Uri Caine
    The Stone 8, 10 pm $15
  • David Mills; Lewis Barnes Quartet with Connie Crothers, Michael Bisio,Warren Smith;
    Avram Fefer Trio with Michael Bisio, Michael Wimberley
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Christopher Zuar Orchestra with Charles Pillow, Ben Kono, Jason Rigby, Adam Kolker,
    Jay Rattman, James De La Garza, Jon Owens, Dave Smith, Matt Holman, Tim Sessions,
    Matt McDonald, Alan Ferber, Max Seigel, Jo Lawry, Pete McCann, Frank Carlberg,
    John Hébert, Mark Ferber, Rogério Boccato
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15

April 8 (Friday)

  • James Brandon Lewis Trio with Luke Stewart, Warren Crudup III
    Rockwood Music Hall Stage 3 10 pm $10
  • Flin Van Hemmen’s The Sun Always Shines In New Jersey with Tony Malaby,
    Ben Gerstein, Adam Hopkins; Joe Morris/Abraham Mennen; Yoni Kretzmer Five with
    Steve Swell, Thomas Heberer, William Parker, Chad Taylor
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

April 9 (Saturday)

  • Frank London’s Klezmer Brass Allstars with Aaron Alexander, Ron Caswell, Brian Drye,
    Michael Winograd, Patty Farrell, Brandon Seabrook, Eleanor Reissa, Sarah Gordon
    and guests Steven Bernstein, Paul Shapiro, Art Baron, Reut Regev
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Carol Liebowitz Quartet with Nick Lyons, Adam Lane, Andrew Drury; Luke Stewart Trio
    with Aaron Martin, Jr., Sam Lohman; Good For Cows: Devin Hoff/Ches Smith
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Josh Sinton solo; Jeremiah Cymerman solo; Jeremiah Cymerman/Josh Sinton
    Ibeam Brooklyn 8:30, 9:15, 10 pm $15

April 10 (Sunday)

  • Chad Taylor solo MoMA PS 1 4, 5 pm
  • Going Down: William Parker, Mixashawn, Patricia Nicholson; Fay Victor Sound Session
    with Ben Gerstein, Tomas Fujiwara, Mazz Swift; Jason Kao Hwang/Sing House with
    Andrew Drury, Ken Filiano, Chris Forbes, Steve Swell
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Alvaro Domene’s Desvelo with Josh Sinton, Briggan Krauss, Mike Pride;
    Oscar Noriega/Brandon Seabrook; Samuel Weinberg/Chris Welcome
    Threes Brewing 8, 9, 10 pm $15
  • John Zorn’s Bagatelles: Liberty Ellman solo; Dither: Taylor Levine, Joshua Lopes,
    James Moore The Stone 3, 4:30 pm $20

April 11 (Monday)

  • Michael Foster/Aaron Zarzutzki; Fred Lonberg-Holm/Frode Gjerstad
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

April 12 (Tuesday)

  • Okkyung Lee Trio with Mat Maneri, Stephan Crump
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • David Lopato, Kent McLagan, Tyshawn Sorey; Gordon Grdina Quartet with
    Oscar Noriega, Jacob Sacks, Satoshi Takeishi
    Korzo 9, 10:30 pm

April 13 (Wednesday)

  • Fred Lonberg-Holm, Michaël Attias, Tom Rainey; Odd Symmetry: Josh Sinton,
    Chris Hoffman, Tom Rainey; Brandon Lopez solo
    Rye 9, 10:15, 11 pm
  • 16 Tons: Andy Biskin, John Carlson, Kenny Davis, Dave Smith, Matt Wilson;
    Andy Biskin, Tony Malaby, Kent McLagan, Matt Wilson
    The Stone 8, 10 pm $15

April 14 (Thursday)

  • IBID: Andy Biskin, Ben Holmes, Brian Drye, Jeff Davis
    The Stone 8 pm $15
  • Igor Lumpert and Innertextures with Ralph Alessi Jacob Sacks, Chris Tordini,
    Tom Rainey Cornelia Street Café 9:30 pm $10

April 15 (Friday)

  • Aaron Parks, Thomas Morgan, Tyshawn Sorey
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Hans Tammen Third Eye Electric Band with Sarah Manning, Shoko Nagai,
    Briggan Krauss, Chuck Bettis, Dafna Naphtali, Stuart Popejoy, Joe Hertenstein,
    Michael Evans, Lucas Collins Little Water Radio 8 pm

April 16 (Saturday)

  • Anders Nilsson Group with David Ambrosio and guest Brahim Fribgane
    Barbès 6 pm $10

April 17 (Sunday)

  • Sarah Bernstein Quartet with Ron Stabinsky, Stuart Popejoy, Tomas Fujiwara
    Cornelia Street Café 6 pm $10
  • Sara Schoenbeck, Sandra Weiss, Andrew Drury; Allison Lazur solo
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm

April 18 (Monday)

  • Sylvie Courvoisier Trio with Drew Gress, Kenny Wollesen
    Roulette 8 pm $25
  • Sandra Weiss Quintet with Jonathan Moritz, Kenny Warren, Sean Ali, Carlo Costa
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

April 19 (Tuesday)

  • Jerome Sabbagh/Greg Tuohey Band with Rick Rosato, Jush Abadey; Kate Gentile,
    Jeremy Viner, Matt Mitchell, Adam Hopkins
    Korzo 9, 10:30 pm

April 20 (Wednesday)

  • Ned Rothenberg/Uri Caine; Ned Rothenberg/Marc Ribot
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Jacob Sacks, Yoon Sun Choi, Thomas Morgan, Eivind Opsvik, Dan Weiss
    Weill Recital Hall 8 pm $35
  • Noah Garabedian’s Big Butter And The Egg Men with Kyle Wilson, Anna Webber,
    Curtis Macdonald, Kenny Warren, Jimmy Macbride; Adam Hopkins Sexet with
    Ed Rosenberg, Anna Webber, Josh Sinton, Jonathan Goldberger, Devin Gray
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Sandra Weiss Quintet with Kenny Warren, Jonathan Moritz, Sean Ali, Carlo Costa;
    Lathanflinali: Lathan Hardy, Sean Ali, Flin Van Hemmen
    Rye 9, 10:15 pm

April 21 (Thursday)

  • Ned Rothenberg and Inner Diaspora with Mark Feldman, Erik Friedlander,
    Jerome Harris, Satoshi Takeishi The Stone 8, 10 pm $15
  • Quinsin Nachoff Trio with Eivind Opsvik, Dan Weiss; Jeremy Powell Quintet with
    Jonathan Powell, Vitor Conçalves, Pablo Menares, Allan Mednard
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • The Music of Ornette Coleman: Curriculum Quextet: Danny Gouker, Sam Weinberg,
    Josh Sinton, Will McEvoy, Max Goldman; Proof Readers: Darius Jones, Nate Wooley,
    Trevor Dunn, Ryan Sawyer; Curriculum Readers: Darius Jones, Sam Weinberg,
    Josh Sinton, Nate Wooley, Danny Gouker, Trevor Dunn, Will McEvoy, Max Goldman,
    Ryan Sawyer Threes Brewing 8, 9, 10 pm $10
  • Eva Novoa Ditmas Quartet with Michaël Attias, Max Johnson, Jeff Davis
    Barbès 8 pm $10
  • Mazz Swift/James Shipp Greenwich House Music School 8 pm $15

April 22 (Friday)

  • Sylvie Courvoisier/Ned Rothenberg; Nels Cline, Ikue Mori, Ned Rothenberg
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Rhombal: Ellery Eskelin, Adam O’Farrill, Stephan Crump, Eric McPherson
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Sarah Bernstein; Angelica Sanchez
    The Firehouse Space 8 pm $10

April 23 (Saturday)

  • Daniel Levin Trio with Chris Pitsiokos, Brandon Seabrook; Jinah Parker Project;
    Sarah Bernstein-Satoshi Takeishi Duo
    New Revolution Arts 8, 9, 10 pm
  • Jon Irabagon Trio with Chris Lightcap, Gerald Cleaver
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Joe Morris’ ARCADE with Dan Blacksberg, Brandon Lopez
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Sara Serpa and City Fragments with Aubrey Johnson, Sofia Rei, André Matos,
    Erik Friedlander, Tyshawn Sorey The Cell 7:30 pm $20
  • Michel Gentile’s FLOW with Sam Sadigursky, Nathan Koci, Matt Pavolka, Tom Rainey;
    Tony Malaby, Angelica Sanchez, Tom Rainey
    Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $10
  • Alone Together—A Weekend Of Solo Piano: Aaron Parks; Kris Davis; Luis Perdomo
    The Jazz Gallery 7:30, 8:15, 9 pm $22
  • Anders Nilsson Group with Dave Ambrosio, Satoshi Takeishi
    Barbès 6 pm $10

April 24 (Sunday)

  • Rob Price, Ellery Eskelin, Trevor Dunn; Patrick Brennan, Brian Groder, Sean Conly
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Sam Yulsman’s Crispy Butter Kitchen with Henry Fraser, Nathaniel Morgan,
    Michael Sachs, Steven Long, Peter Moffett, Connor Baker, Joe Moffett, Joanna Mattrey
    The Firehouse Space 8 pm $10

April 25 (Monday)

  • Yoni Kretzmer 2Bass Quartet with Sean Conly, Reuben Radding, Mike Pride
    Zürcher Gallery 8 pm $10-15
  • Matt Pavolka Horns Band; Joel Frahm Group; Jonathan Barber
    Smalls Jazz Club 7:30, 10:30 pm 1 am $20
  • Davindar Singh solo; Megan Moncrief
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

April 26 (Tuesday)

  • Trio 3: Oliver Lake, Reggie Workman, Andrew Cyrille
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

April 27 (Wednesday)

  • Nels Cline solo; Ned Rothenberg/Adam Rudolph Duo
    Happylucky no.1 7:30, 9:30 pm
  • Trio 3: Oliver Lake, Reggie Workman, Andrew Cyrille
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

April 28 (Thursday)

  • Tom Rainey Trio with Ingrid Laubrock, Mary Halvorson and guests Sylvie Courvoisier,
    Briggan Krauss; James Brandon Lewis Trio
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Aaron Irwin Trio with Mike Baggetta, Jeff Hirshfield; Jeff Davis Trectangle with
    Robin Verheyen, Jesse Stacken, Adam Hopkins
    Ibeam Brooklyn 8:30, 9:30 pm $15
  • Ziv Ravitz ShapeShifter Lab 8:15 pm $10
  • Trio 3: Oliver Lake, Reggie Workman, Andrew Cyrille
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

April 29 (Friday)

  • Susie Ibarra solo; Lana Is Happylucky no.1 7:30, 9:30 pm
  • Neu Cabal Sextet: Jeff Platz, Daniel Carter, Ras Moshe, Dmitry Ishenko,
    Dalius Naujokaitis and guest Ayako Kanda
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Trio 3: Oliver Lake, Reggie Workman, Andrew Cyrille
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

April 30 (Saturday)

  • Central Brooklyn Jazz Festival: Ahmed Abdullah’s Diaspora with Donald Smith
    Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20
  • Anders Nilsson Group with Dave Ambrosio, Satoshi Takeishi
    Barbès 6 pm $10
  • Hilliard Greene Workshop The Collective School 3 pm

March 2016

March 1 (Tuesday)

  • Myra Melford Snowy Egret with Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi,
    Tyshawn Sorey Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Matt Mitchell Quartet with Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Voxecstatic: Andrea Wolper Quartet with John Di Martino, Ken Filiano,
    Michael TA Thompson; Jay Clayton In And Out with John Di Martino, Ken Filiano,
    Michael TA Thompson Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Yoni Kretzmer, James Ilgenfritz, Lou Grassi; Carlo Costa Quartet with Jonathan Moritz,
    Steve Swell, Sean Ali; Josh Sinton/Jonathan Goldberger
    Muchmore’s 9, 10, 11 pm $1-15

March 2 (Wednesday)

  • Kate Gentile’s Supergiant with Chris Speed, Matt Mitchell, Hank Roberts,
    Adam Hopkins; Snark Horse: Jon Irabagon, Ben Gerstein, Mary Halvorson,
    Matt Mitchell, Kate Gentile The Stone 8, 10 pm $15
  • Balkan Peppers: Brad Shepik, Seido Salifoski, Kenny Warren, Ethan Helm, Jeff Dingler;
    Sam Weinberg 4 with Jaimie Branch, Brandon Lopez, Connor Baker
    Rye 9, 10:15 pm
  • Lady Got Chops Festival: Cheryl Pyle, Jamie Baum, Nora McCarthy, Claire Daly,
    Shayna Dulberger, Madeleine Yayodele Nelson
    Muchmore’s 7 pm $10
  • Myra Melford Snowy Egret with Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi,
    Tyshawn Sorey Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

March 3 (Thursday)

  • Fiction: Matt Mitchell/Ches Smith The Stone 8, 10 pm $15
  • Myra Melford Snowy Egret with Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi,
    Tyshawn Sorey Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

March 4 (Friday)

  • Normal Remarkable Persons: Tim Berne, Travis LaPlante, Matt Mitchell, Ches Smith,
    Dan Weiss, Ben Gerstein The Stone 8, 10 pm $20
  • Steve Lehman Quintet with Jonathan Finlayson, Chris Dingman, Matt Brewer,
    Justin Brown The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Jason Rigby Detroit Cleveland Trio with Cameron Brown, Gerald Cleaver
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Owen Howard Trio with Donny McCaslin, Matt Clohesy;
    Tone Collector: Tony Malaby, Mick Rossi, Eivind Opsvik, Jeff Davis
    Prospect Range 7:30, 9 pm $20
  • Iktus Duo; Ashcan Orchestra; Pretty Monsters: Mike Pride, Erica Dicker,
    Owen Stewart-Robertson, Katherine Young
    JACK 8 pm
  • Ed Rosenberg Glue Gun Optimism Spectrum 8:30 pm
  • Myra Melford Snowy Egret with Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi,
    Tyshawn Sorey Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

March 5 (Saturday)

  • Fourth Floor: Matt Mitchell/Dan Weiss; Sprees: Caroline Davis, Anna Webber,
    Katie Ambacher, Chris Speed, Mara Mayer, Sam Sadigursky, Ben Kono,
    Sara Schoenbeck, Jonathan Goldberger, Matt Mitchell, Chris Tordini, Dan Weiss,
    Ohad Talmor The Stone 8, 10 pm $15-20
  • Lucian Ban/Mat Maneri Barbès 8 pm $10
  • Steve Lehman Quintet with Jonathan Finlayson, Chris Dingman, Matt Brewer,
    Justin Brown The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Myra Melford Snowy Egret with Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi,
    Tyshawn Sorey Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

March 6 (Sunday)

  • William Hooker solo Joe’s Pub 7 pm $15
  • Mad Homonyms: Matt Mitchell, Christopher Hoffman, Joanna Mattrey, Molly Germer,
    Ava Mendoza, Katie Young, Ben Gerstein, Ches Smith; Phalanx Ambassadors:
    Miles Okazaki, Matt Mitchell, Patricia Brennan, Satoshi Takeishi, Kim Cass, Kate Gentile
    The Stone 8, 10 pm $15-20
  • Myra Melford Snowy Egret with Ron Miles, Liberty Ellman, Stomu Takeishi,
    Tyshawn Sorey Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Andrew Drury solo Gallery 440 4:40 pm $5
  • John Zorn’s Bagatelles: Jim Black Guitar Quartet with Keisuke Matsuno,
    Jonathan Goldberger, Simon Jermyn
    The Stone 3 pm $20
  • The Music of Nina Simone: Ramona Renea
    Highline Ballroom 12:30 pm $22-30
  • Jen Shyu, Mat Maneri, Satoshi Haga; Jen Shyu/Tyshawn Sorey; Jen Shyu,
    Satoshi Haga, Ikue Mori with guest Vijay Iyer; Jen Shyu solo
    The Met Breuer 10:30, 11:45 am 2, 3:15 pm

March 7 (Monday)

  • Forbes Graham/Daniel Levin; Sierpe: Josh Sinton, Álvaro Domene, Devin Gray
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

March 8 (Tuesday)

  • Blood of the Stars: Dan Peck/Erica Dicker; Briggan Krauss solo; Sarah Manning’s
    Underworld Alchemy with Briggan Krauss, Simon Jermyn, Gerald Cleaver
    Soup & Sound 7 pm $20
  • David Bryant Trio with Burniss Earl Travis II, Eric McPherson; Ramon Lopez,
    Omar Tamez, Angelica Sanchez Korzo 9, 10:30 pm

March 9 (Wednesday)

  • Jeff Davis Dragon Father Band with Jason Rigby, Kirk Knuffke, Jon Goldberger,
    Russ Lossing, Eivind Opsvik; Sebastian Noelle Quartet with Marc Mommaas,
    Matt Clohesy, Raj Jayaweera Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Signal Problems: Danny Gouker, Eric Trudel, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell
    Rye 9, 10:15 pm

March 10 (Thursday)

  • Ben Monder/Andrew Cyrille Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Ayman Fanous/Denman Maroney Duo with guests; Ayman Fanous, Jason Kao Hwang,
    Ned Rothenberg, Daniel Levin; Ayman Fanous/Ikue Mori Duo with guests
    The Firehouse Space 7, 8, 9:30 pm $10
  • Yuhan Su Quintet; Empyrean Atlas; Wing Walker Orchestra with guest Michaël Attias
    Threes Brewing 8 pm $10

March 11 (Friday)

  • Steve Baczkowski/William Parker Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Jacob Sacks Quintet with Jacob Garchik, Ben Gerstein, Eivind Opsvik,
    Vinnie Sperrazza Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Ayman Fanous, Jason Hwang, Tatsuya Nakatani; Ayman Fanous, Tomas Ulrich,
    Mark Feldman; Ayman Fanous/Andrea Parkins Duo with guests
    The Firehouse Space 7, 8, 9 pm $10

March 12 (Saturday)

  • Tony Malaby Quartet with Hank Roberts, Michael Formanek, Ben Perowsky
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Catherine Marie Charlton/J. Jody Janetta; Álvaro Domene, Briggan Krauss,
    Josh Sinton, Mike Pride The Firehouse Space 8, 9:30 pm $10

March 13 (Sunday)

  • Earprint: Kevin Sun, Tree Palmedo, Simón Willson, Dor Herskovits;
    Diametric: Elias Stemeseder, Henry Fraser, Dre Hocevar, Bryan Qu, Kevin Sun;
    Zack Clarke Trio with Henry Fraser, Dre Hocevar
    ShapeShifter Lab 7, 8:15, 9:30 pm $10

March 14 (Monday)

  • Jim Black Trio with Elias Stemeseder, Thomas Morgan
    Le Poisson Rouge 10 pm $15
  • Zack Clarke, Henry Fraser, Dre Hocevar
    Spectrum 7 pm
  • Michael Foster/Richard Kamerman; Brandon Seabrook, Pascal Niggenkemper,
    Flin Van Hemmen Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

March 15 (Tuesday)

  • Guillermo Gregorio, Kirk Knuffke, Kevin Norton, Angelica Sanchez; Kenny Wessel,
    Omar Tamez, Angelica Sanchez The Stone 8, 10 pm $15
  • James Carney Quartet with Loren Stillman, Chris Lightcap, Mark Ferber;
    Curtis Macdonald Quartet with Bobby Avey, Christopher Hoffman, Jason Nazary
    Korzo 9, 10:30 pm

March 16 (Wednesday)

  • Angelica Sanchez, William Parker, Pheeroan akLaff; Angelica Sanchez Trio with
    Michael Formanek, Tyshawn Sorey
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Devin Gray/Kendrick Holz; Simon Jermyn’s Trot A Mouse with Ingrid Laubrock,
    Mat Maneri, Tom Rainey Rye 9, 10:15 pm

March 17 (Thursday)

  • Angelica Sanchez, Judith Berkson, Mark Helias, Satoshi Takeishi;
    Angelica Sanchez Trio with Michael Formanek, Tyshawn Sorey
    The Stone 8, 10 pm $15

March 18 (Friday)

  • Tierra Mestiza Duo: Angelica Sanchez/Omar Tamez; Magico: Vincent Chancey,
    Angelica Sanchez, Omar Tamez The Stone 8, 10 pm $15
  • Zack Clarke solo; Kevin Sun, Bryan Qu, Elias Stemeseder, Henry Fraser, Dre Hocevar;
    Jeremy Corren, Lester St.louis, Dre Hocevar
    Spectrum 7, 8, 9 pm

March 19 (Saturday)

  • Michaël Attias-Satoshi Takeishi Duo; Jon Lipscomb Quintet with Jaimie Branch, Sam Weinberg, Brandon Lopez, Dave Treut; Luke Stewart, Jarret Gilgore, Ian McColm
    New Revolution Arts 8, 9, 10 pm
  • Tony Malaby, Angelica Sanchez, Tom Rainey; Fortuna: Omar Tamez, Harvey Sorgen,
    Steve Rust, Angelica Sanchez The Stone 8, 10 pm $15
  • Joe Morris’ Arcade with Joe Moffett, Henry Fraser
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Angela Morris/Anna Webber Big Band with Jay Rattman, Charlotte Greve,
    Adam Schneit, Josh Sinton, Tim Vaughn, Curtis Hasselbring, Jackson Hardaker,
    Nick Grinder, John Lake, Kenny Warren, Danny Gouker, Jake Henry, Dustin Carlson,
    Patricia Franceschy, Edward Johnson, Adam Hopkins, Jeff Davis
    Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $10

March 20 (Sunday)

  • Angelica Sanchez Nonet with Thomas Heberer, Kirk Knuffke, Chris Speed,
    Michaël Attias, Ben Goldberg, Omar Tamez, John Hébert, Sam Ospovat
    The Stone 8, 10 pm $15
  • John Zorn’s Bagatelles: Matt Mitchell solo
    The Stone 3 pm $20

March 21 (Monday)

  • Sam Ospovat solo; Kim Cass solo Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

March 22 (Tuesday)

  • Michael Formanek Ensemble Kolossus with Loren Stillman, Oscar Noriega,
    Chris Speed, Brian Settles, Tim Berne, Dave Ballou, Ralph Alessi, Shane Endsley,
    Kirk Knuffke, Alan Ferber, Jacob Garchik, Ben Gerstein, Jeff Nelson,
    Patricia Franceschy, Kris Davis, Mary Halvorson, Tomas Fujiwara, Mark Helias
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $30
  • Mark Feldman/Sylvie Courvoisier Quartet with Scott Colley, Billy Mintz
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Eva Novoa Ditmas Quartet with Michaël Attias, Max Johnson, Jeff Davis;
    Brandon Seabrook, Pascal Niggenkemper, Flin Van Hemmen
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Simon Jermyn solo Ibeam Brooklyn 7 pm

March 23 (Wednesday)

  • Mark Feldman Quartet with Gary Versace, Drew Gress
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Gerald Cleaver/Giovanni Guidi Quartet with Stacy Dillard, Dezron Douglas
    Cornelia Street Café 8, 9 pm $10
  • Newfoundsong: Lena Bloch, Russ Lossing, Cameron Brown, Billy Mintz
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $10
  • Kenny Warren Quartet with JP Schlegelmilch, Noah Garabedian, Satoshi Takeishi
    Rye 9 pm
  • Michael Formanek Ensemble Kolossus with Loren Stillman, Oscar Noriega,
    Chris Speed, Brian Settles, Tim Berne, Dave Ballou, Ralph Alessi, Shane Endsley,
    Kirk Knuffke, Alan Ferber, Jacob Garchik, Ben Gerstein, Jeff Nelson,
    Patricia Franceschy, Kris Davis, Mary Halvorson, Tomas Fujiwara, Mark Helias
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $30

March 24 (Thursday)

  • Mike McGinnis Trio with Art Lande, Steve Swallow
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Mark Feldman, Joyce Hammann, Lois Martin, Sylvie Courvoisier
    The Stone 8, 10 pm $15

March 25 (Friday)

  • Tyshawn Sorey Trio with Cory Smythe, Chris Tordini
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Mike McGinnis Trio with Art Lande, Steve Swallow
    Ibeam Brooklyn 8, 10 pm $15

March 26 (Saturday)

  • Mark Feldman/Sylvie Courvoisier; Sylvie Courvoisier Trio with Drew Gress,
    Kenny Wollesen and guest Mark Feldman
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Tierra Mestiza: Omar Tamez/Angelica Sanchez; Elliott Sharp solo;
    AfroHorn Duo: Francisco Mora Catlett/Sam Newsome
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Tyshawn Sorey Trio with Cory Smythe, Chris Tordini
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

March 27 (Sunday)

  • Mark Feldman/Jim Staley Duo; Mark Feldman solo
    The Stone 8, 10 pm $15
  • John Zorn’s Bagatelles: Jon Irabagon Quartet with Matt Mitchell, Drew Gress,
    Tom Rainey The Stone 3 pm $20

March 28 (Monday)

  • Vincent Chancey/Jeremy Carlstedt; Reggie Sylvester, Bern Nix, Daniel Carter,
    François Grillot and guest Lindsey Wilson; Nick Lyons Group with Hill Greene,
    Roger Mancuso Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Anaïs Maviel, Lathan Hardy, John Murchison; Miriam Atkin
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

March 29 (Tuesday)

  • Dave Sewelson Sewelsonics with Joe Ruddick, David Hofstra, Steve Little;
    RENKU: Michaël Attias, John Hébert, Satøshi Takeishi; Jeff Lederer’s Sangre de Caballo
    with Allison Miller Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Vijay Iyer/Craig Taborn The Met Breuer 10:30, 11:45 am 2, 3:15 pm $25

March 30 (Wednesday)

  • Fieldwork: Tyshawn Sorey, Steve Lehman, Vijay Iyer; Vijay Iyer/Wadada Leo Smith
    The Met Breuer 10:30, 11:45 am 2, 3:15, 7 pm $25
  • Duology: Michael Marcus/Ted Daniel; Andrew Drury’s Content Provider with
    Ingrid Laubrock, Briggan Krauss, Brandon Seabrook; Sumari: Matt Lavelle,
    Jack Desalvo, Tom Cabrera Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Aaron Burnett, Chris Carroll
    Bar Chord 9 pm

March 31 (Thursday)

  • Fieldwork: Tyshawn Sorey, Steve Lehman, Vijay Iyer; Tyshawn Sorey Conduction;
    Vijay Iyer/Wadada Leo Smith The Met Breuer 10:30, 11:45 am 2, 3:15, 6:30, 7, 7:45 pm $25
  • Daniel Carter/William Parker; Darius Jones Quartet with Amirtha Kidambi,
    Jean Carla Rodea, Jaimie Branch; Antlers & Capillaries: Daniel Levine, Kenny Warren,
    Adam Hopkins, Flin Van Hemmen Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Sam Newsome’s The Straight Horn of Africa
    Jazz Museum in Harlem 7 pm $10

February 2016

February 1 (Monday)

  • Brandon Lopez Group Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Ms. Sauderton: Josh Sinton, Matt Bauder, Ava Mendoza, Adam Hopkins,
    Kenny Wollesen; Folklords: Jason Ajemian, Nathaniel Morgan, Angela Morris,
    Jason Nazary Threes Brewing 8:30, 10 pm $10

February 2 (Tuesday)

  • The Horns Band: Matt Pavolka, Kirk Knuffke, Loren Stillman, Jacob Garchik,
    Mark Ferber; Josh Sinton, Angelica Sanchez, Christian Weber, Harris Eisenstadt
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Jocelyn Medina Quartet with Pete McCann, Evan Gregor, Todd Isler;
    Katie Bull Group Project with Jeff Lederer, Landon Knoblock, Ratzo Harris,
    George Schuller Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10

February 3 (Wednesday)

  • Desolation Pops: Pauline Kim Harris, Conrad Harris, James Ilgenfritz, Brian Chase,
    Kevin Norton, Kathleen Supové; Dither and TILT: Taylor Levine, Joshua Lopes,
    James Moore, Gyan Riley, Brian Chase, Mike McCurdy, Kevin Norton, Tim Leopold,
    Chris McIntyre, James Rogers The Stone 8, 10 pm $15
  • Superette: Chris Lightcap, Curtis Hasselbring, Jonathan Goldberger, Dan Rieser
    Barbès 8 pm $10
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Art Bailey, DaYeon Seok
    Bar Chord 9 pm

February 4 (Thursday)

  • Michaël Attias Quartet with Aruàn Ortiz, John Hébert, Nasheet Waits
    Greenwich House Music School 7:30, 9 pm $15
  • Gyan Riley solo; Dither and People: Taylor Levine, Joshua Lopes, James Moore,
    Gyan Riley, Mary Halvorson, Kyle Forester, Kevin Shea
    The Stone 8, 10 pm $15

February 5 (Friday)

  • Dither plays Zorn Game Pieces: Taylor Levine, Joshua Lopes, James Moore,
    Gyan Riley, Ikue Mori, Michael Nicolas; Dither plays Zorn The Bagatelles: Taylor Levine, Joshua Lopes, James Moore The Stone 8, 10 pm $15
  • Duende: Josh Sinton/Jason Ajemian; Alvaro Domene’s Desvelo with Josh Sinton,
    Briggan Krauss, Mike Pride Ibeam Brooklyn 8:30, 10 pm $15
  • Terrence McManus solo; Far Cry Flutes: Jamie Baum, Robert Dick, Jessica Lurie,
    Elsa Nilsson Soup & Sound 8 pm $20

February 6 (Saturday)

  • RENKU: Michaël Attias, John Hébert, Satøshi Takeishi
    Greenwich House Music School 8 pm $15
  • The Blasted Heath: Joshua Lopes, Jon Lango, James Ilgenfritz, Mike Sperone;
    Taylor Levine, Kevin Shea, Philip White
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Vinnie Sperrazza solo; Brian Drye/Rob Curto; Ben Goldberg, Michael Coleman,
    Hamir Atwal Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Napoleon Revels-Bey Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20

February 7 (Sunday)

  • Moonseed: Tomas Fujiwara, Mary Halvorson, Briggan Krauss
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Giacomo Fiore, Stephen Griesgraber, Taylor Levine, Joshua Lopes, Grey McMurray,
    James Moore, Larry Polansky, Geremy Schulick; Dither: Taylor Levine, Joshua Lopes,
    James Moore and guests The Stone 8, 10 pm $15
  • Lester St.louis solo; Bram De Looze, Henry Fraser, Dre Hocevar; Aaron Larson Tevis,
    Bryan Qu, Joe Morris, Brandon Lopez, Dre Hocevar
    Spectrum 7 pm
  • Heroes Are Gang Leaders: Ryan Frazier, Larkin Grimm, James Brandon Lewis,
    Thomas Sayers Ellis The Firehouse Space 8 pm $10
  • Deep Ecology Trio: Cristian Amigo, JD Parran, Andrew Drury; George E. Pinal,
    Michael Foster, Kevin Shea Downtown Music Gallery 6, 7 pm

February 8 (Monday)

  • Jason Mears/Stephen Flinn; Twiddlesticks: Devin Gray, Joanna Mattrey, Henry Fraser
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

February 9 (Tuesday)

  • The Kitchen Improvises 1976–1983: George Lewis, Thomas Buckner, Earl Howard,
    Oliver Lake, Michael Lytle, Miya Masaoka, Ikue Mori, Andrea Parkins, Lucie Vítková
    The Kitchen 8 pm $15
  • GREEN I: David First, Eri Yamamoto, Reut Regev, William Hooker;
    GREEN II: JD Parran, Edward Ricart, Luke Stewart, William Hooker
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Dejan Terzic Quartet with Chris Speed, Bojan Z, Matt Penman; Tim Berne,
    Shahzad Ismaily, Ches Smith Korzo 9, 10:30 pm
  • Curriculum Quintetn: Josh Sinton, Danny Gouker, Samuel Weinberg, Will McEvoy,
    Max Goldman Rye 9, 10 pm $10
  • Jeremy Danneman, Anders Nilsson, Michael Bates, Kevin Zubek
    Troost 9 pm

February 10 (Wednesday)

  • Dawn of Midi: Aakaash Israni, Amino Belyamani, Qasim Naqvi
    The Kitchen 8 pm $15
  • BLUE I: Ted Daniel, Dick Griffin, Hill Greene, Larry Roland, William Hooker;
    BLUE II: Michaël Attias, Chris Welcome, David Soldier, Shayna Dulberger,
    William Hooker The Stone 8, 10 pm $15
  • Michel Reis with Aidan O’Donnell, Eric Doob; Vinnie Sperrazza with Loren Stillman,
    Ben Monder, Eivind Opsvik Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10

February 11 (Thursday)

  • INDIGO I: Steve Dalachinsky, Lisa Sokolov, AR’BRAF, Jesse Henry, Dave Ross,
    William Hooker; INDIGO II: Louie Belogenis, Bern Nix, Cristian Amigo, William Hooker
    The Stone 8, 10 pm $15

February 12 (Friday)

  • Dan Weiss Large Ensemble with Chris Tordini, Jacob Sacks, Matt Mitchell,
    Miles Okazaki, Katie Andrews, Stephen Cellucci, Anna Webber, David Binney,
    Tim Berne, Ohad Talmor, Jacob Garchik, Ben Gerstein, Jen Shyu, Judith Berkson,
    Lana Is The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Ellery Eskelin Trio with Christian Weber, Michael Greenair
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • RED I: Tom Hamilton, David Soldier, Bruce Eisenbeil, William Hooker;
    RED II: Andrew Lamb, Mark Hennen, Adam Lane, William Hooker
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Andrew Smiley solo; Chris Welcome, Jaimie Branch, Sam Weinberg;
    Julian Kirshner New York Trio with Sam Weinberg, Brandon Lopez
    ShapeShifter Lab 7 pm $10

February 13 (Saturday)

  • Anaïs Maviel solo **record release**; Julian Kirshner, Sam Weinberg, Brandon Lopez; Joe Hertenstein, Todd Neufeld, Sean Conly New Revolution Arts 8, 9, 10 pm
  • Lucian Ban/Mat Maneri Tuba Project with Bruce Williams, Bob Stewart, Billy Hart
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • ORANGE I: Jessica Pavone, Chris Pitsiokos, Kyoko Kitamura, William Hooker;
    ORANGE II: Mixashawn Lee Rozie, Alan Licht, William Parker, William Hooker
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Dan Weiss Large Ensemble with Chris Tordini, Jacob Sacks, Matt Mitchell,
    Miles Okazaki, Katie Andrews, Stephen Cellucci, Anna Webber, David Binney,
    Tim Berne, Ohad Talmor, Jacob Garchik, Ben Gerstein, Jen Shyu, Judith Berkson,
    Lana Is The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Tribute to Jimmy Scott: TK Blue Quintet
    Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20

February 14 (Sunday)

  • YELLOW I: Matt Lavelle, Mike Noordzy, Ras Moshe, Tor Snyder, William Hooker;
    YELLOW II: Anthony Pirog, Jon Irbagon, Luke Stewart, James Brandon Lewis,
    William Hooker The Stone 8, 10 pm $15
  • Tamio Shirashi/Louise Dam Eckardt Jensen
    Downtown Music Gallery 6 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Mary Halvorson Quartet with Miles Okazaki, Drew Gress,
    Tomas Fujiwara The Stone 3 pm $20

February 15 (Monday)

  • Anaïs Maviel; Gao Jiafeng; Jordan Morton
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9 pm $10

February 16 (Tuesday)

  • Cosmic Lieder: Darius Jones/Matthew Shipp; Darius Jones, Ben Gerstein, Jason Stein,
    Pascal Niggenkemper, Ryan Sawyer
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Charles Evans/Ron Stabinsky Duo; Ron Stabinsky solo; Moppa Elliott solo;
    Mostly Other People Do the Killing: Steve Bernstein, Bryan Murray, Dave Taylor,
    Terrence McManus, Ron Stabinsky, Moppa Elliott, Kevin Shea;
    Joe Goehle and Cerebral People with Jim Piela, John Belvins, Alec Dube, Josh Bailey
    ShapeShifter Lab 7, 9:30 pm $8-10
  • Tony Malaby, Kris Davis, Nick Fraser; Aaron Burnett and The Big Machine with
    Peter Evans, Carlos Homs, Nick Jozwiak, Tyshawn Sorey
    Korzo 9, 10:30 pm

February 17 (Wednesday)

  • D’ Troy·t Alchemy 1: Darius Jones, Ornate Coldtrain, Marty McCavitt, Chad Taylor;
    Grass Roots: Darius Jones, Alex Harding, Sean Conly, Chad Taylor
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Will McEvoy Group with Mike Effenberger, Matt Nelson, Cody Brown;
    Jaimie Branch/Jason Stein Quartet
    Rye 9, 10 pm $10
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Josh Sinton, Peter Kronreif
    Bar Chord 9 pm

February 18 (Thursday)

  • Big Gurl Trio: Darius Jones, Adam Lane, Jason Nazary;
    D’ Troy·t Alchemy 2: Darius Jones, Amanda Khiri, Adam Lane, Pascal Niggenkemper,
    Jason Nazary, Marty McCavitt The Stone 8, 10 pm $15
  • James Carney Sextet with Ravi Coltrane, Stephanie Richards, Oscar Noriega,
    Dezron Douglas, Tom Rainey The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15

February 19 (Friday)

  • Book of Mæ’bul: Darius Jones, Matt Mitchell, Sean Conly, Ches Smith;
    Le Bebe de Brigitte: Darius Jones, Emilie Lesbros, Matt Mitchell, Sean Conly,
    Ches Smith The Stone 8, 10 pm $15

February 20 (Saturday)

  • Shades of Black: Darius Jones, Cooper-Moore, Sam Newsome, Chad Taylor
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Raschiim Ausar Sahu Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20
  • The Word on the Street Ensemble: Roy Meriwether, Bill Saxton, Vincent Chancey,
    Philip Harper, Alex Grassel, Dave Gibson
    Brownsville Heritage House 3 pm

February 21 (Sunday)

  • LW-2: Darius Jones/Travis Laplante; The Oversoul Manual: Amirtha Kidambi,
    Kristin Slipp, Jean Carla Rodea, Yoon Sun Choi
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Chris Pitsiokos, Andrew Smiley, Henry Fraser, Jason Nazary; Peter Evans,
    Aaron Burnett, Brandon Lopez, Weasel Walter
    JACK 8 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Ikue Mori solo
    The Stone 3 pm $20

February 22 (Monday)

  • Caroline Davis/Greg Saunier; 100 times yourself: Jake Henry, Adam Hopkins,
    Flin van Hemmen Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

February 23 (Tuesday)

  • Double Entendre: Russ Lossing/Gerry Hemingway; Triple Entendre: Russ Lossing,
    Gerry Hemingway, Loren Stillman The Stone 8, 10 pm $15
  • Weasel Walter Large Ensemble with Peter Evans, Chris Pitsiokos, Matt Nelson,
    Michael Foster, Steve Swell, Leila Bordreuil, Brandon Lopez, Tim Dahl, Chris Welcome
    JACK 8 pm
  • Tony Malaby, Ricardo Gallo, Juan David Castaño; Danny Fox Trio with
    Chris Van Voorst, Max Goldman Korzo 9, 10:30 pm

February 24 (Wednesday)

  • King Vulture: Russ Lossing, Adam Kolker, Matt Pavolka, Dayeon Seok;
    Oracle Trio + 1: Russ Lossing, Samuel Blaser, Masa Kamaguchi, Billy Mintz
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Kenny Warren Group; Stephen Gauci Trio with Zach Swanson, Max Goldman
    Rye 9, 10 pm $10

February 25 (Thursday)

  • 3 Part Invention: Russ Lossing, Ralph Alessi, Mark Helias;
    The Cuckoo’s Song: Russ Lossing, Kyoko Kitamura, Adam Kolker
    The Stone 8, 10 pm $15

February 26 (Friday)

  • Eclipse: Russ Lossing solo; Blackout: Russ Lossing, Drew Gress, Gerald Cleaver
    The Stone 8, 10 pm $15

February 27 (Saturday)

  • Chance Trio + 1: Russ Lossing, Ben Monder, Michael Formanek, Mike Sarin
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Ingrid Laubrock’s Ubatuba with Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Rashied Ali Tribute with Billy Hart Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20
  • James Ilgenfritz Quartet; Charlie Evans’ The Language Of
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Tom Chang Quartet with Jeremy Powell, Sam Trapchak, Kenny Grohowski
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10

February 28 (Sunday)

  • Cloned: Russ Lossing/Tim Berne; Pavlov’s Dogs: Russ Lossing, Kirk Knuffke,
    Louie Belogenis, Jason Rigby, Eivind Opsvik, Jeff Davis
    The Stone 8, 10 pm $15

February 29 (Monday)

  • Andrew Lamb’s Circadian Spheres of Light Project Roulette 8 pm

January 2016

January 1 (Friday)

  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Craig Taborn, Ikue Mori,
    Billy Martin, Nate Wooley, Okkyung Lee, Steve Swell, Steven Bernstein;
    John Zorn’s Bagatelles By Night: Jamie Saft Trio with Brad Jones, Kenny Wollesen
    and guest Chris Speed The Stone 8, 10 pm $20

January 2 (Saturday)

  • Jacob Sacks Quintet with Ellery Eskelin, Tony Malaby, Michael Formanek, Dan Weiss
    Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Tim Keiper, Brian Marsella,
    Ches Smith, Matt Mitchell, Charles Bernstein, George Lewis, Tyshawn Sorey,
    Cyro Baptista; John Zorn’s Bagatelles By Night: Brian Marsella solo
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Marika Hughes Barbès 6 pm $10

January 3 (Sunday)

  • John Zorn Improv Night—A Stone Benefit: John Zorn, Ken Vandermark,
    Sylvie Courvoisier, Clarence Penn, Mark Feldman, Dave Douglas, Kenny Wollesen;
    John Zorn’s Bagatelles By Night: Erik Friedlander/Mike Nicolas
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Ben Goldberg; Louise D.E. Jensen Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • John Zorn’s Bagatelles: Sylvie Courvoisier Trio with Drew Gress, Kenny Wollesen
    The Stone 3 pm $20
  • Brian Drye solo Gallery 440 4:40 pm $5

January 4 (Monday)

  • David Henderson; Hamiet Bluiett Group with William Parker;
    Ingrid Laubrock/Tom Rainey Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Jason Robinson Janus Ensemble with George Schuller, Ches Smith, Drew Gress,
    Marcus Rojas, Bill Lowe, Michael Dessen, Liberty Ellman, J.D. Parran, Oscar Noriega,
    Marty Ehrlich ShapeShifter Lab 8:15 pm $10

January 5 (Tuesday)

  • Sylvie Courvoisier, Chris Corsano, Ingrid Laubrock, Ken Vandermark;
    Side A: Ken Vandermark/Chad Taylor and guest
    The Stone 8, 10 pm $20
  • John Hébert’s Rambling Confessions with Jen Shyu, Andy Milne, Billy Drummond
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $25
  • OGs’ Neo-Urban Folk Project: Larry Roland, Waldron Ricks, Michael Moss,
    Michael Wimberly; James Brandon Lewis Trio with Luke Stewart,
    Warren Trae Crudup III; Mazz Swift/Tomeka Reid
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Kenny Warren, Bobby Avey, Noah Garabedian, Satoshi Takeishi; Kris Davis,
    Stephan Crump, Eric McPherson Korzo 9, 10:30 pm
  • Big Eyed Rabbit: Max Johnson, Ross Martin, Jeff Davis; Yoni Kretzmer, Jason Ajemian,
    Kevin Shea; Alex Weiss’ Fighter Planes & Praying Mantis with Eyal Maoz, Rick Parker,
    Yoni Halevi, Dmitry Ishenko Muchmore’s 9, 10, 11 pm $10-15
  • Akiko Pavolka Trio with Matt Pavolka, Nate Wood
    Barbès 7 pm $10

January 6 (Wednesday)

  • Okkyung Lee, Chris Corsano, Ches Smith
    JACK 8 pm
  • Mat Maneri, Joe McPhee, Ken Vandermark; Tom Rainey, Ned Rothenberg,
    Ken Vandermark and guest The Stone 8, 10 pm $20
  • Matt Mitchell Quartet with Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $25
  • Tomeka Reid Quartet with Jason Roebke, Tomas Fujiwara, Mary Halvorson
    Roulette 8 pm $25
  • Steve Dalachinsky; Fay Victor’s In Praise of Ornette with Darius Jones, Kenny Wessel,
    Sean Conly; Yoni Kretzmer’s 2Bass Quartet with Sean Conly, Reuben Radding,
    Mike Pride Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Jonathan Lipscomb/Sam Weinberg; Chris Pitsiokos Quartet with Jaimie Branch,
    Max Johnson, Kevin Shea Rye 9, 10:15 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Patrick Brennan, Nathan Elman-Bell
    Bar Chord 9 pm

January 7 (Thursday)

  • Ikue Mori, Joe Morris, Ken Vandermark, Nate Wooley; Eric Revis 11:11 Quartet with
    Ken Vandermark, Jason Moran, Nasheet Waits
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Erik Friedlander’s Black Phebe with Shoko Nagai, Satoshi Takeishi
    Barbès 7 pm $10
  • Trio Dance: Yoshiko Chuma, Yukio Suzuki, Megumi Eda;
    Chad Taylor/James Brandon Lewis; Steve Swell Trio with Max Johnson,
    Jeremy Carlstedt Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Peter Brendler Quartet with Rich Perry, Peter Evans, Vinnie Sperrazza
    Cornelia Street Café 8 pm $10
  • Okkyung Lee, Mat Maneri, Stephan Crump
    JACK 8 pm

January 8 (Friday)

  • Ken Vandermark/Nate Wooley; DEK: Lizabeth Arnik, Kiki Dern, Ken Vandermark
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Lance Gries/Jason Kao Hwang; Tony Malaby, Mat Maneri, Daniel Levin;
    Jason Kao Hwang Trio with Tomeka Reid, Anders Nilsson
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Okkyung Lee/Michelle Boulé JACK 8 pm

January 9 (Saturday)

  • Christof Kurzmann, Okkyung Lee, Marina Rosenfeld, Ken Vandermark;
    Paal Nilssen-Love, William Parker, Steve Swell, Ken Vandermark
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Chisa Hidaka/Paul Singh; Tidepool Fauna: Kyoko Kitamura, Ingrid Laubrock,
    Ken Filiano; Andrew Lamb Movin’ with Larry Roland, Juan Pablo Carletti
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Tony Malaby’s Apparitions with Ben Gerstein, Michael Formanek, Billy Mintz,
    Randy Peterson Cornelia Street Café 9, 10:30 pm $10
  • Music Now! Unit: Ras Moshe Burnett/Andrew Drury; Music Now! Expanded Unit:
    Ras Moshe Burnett, Anaïs Maviel, Lee Odom, Matt Lavelle, John Pietaro, Adam Matlock, Stephanie Griffin, Andrew Drury The Firehouse Space 8, 9 pm $10

January 10 (Sunday)

  • Benefit Concert for family of Tamir Rice: Ekene Okobi, Ras Moshe, Antoine Roney, Kojo Roney, Anais Maviel, Chrissy Maritza Etienne, Maxine Montilus, Brandon Lopez, Isaiah Welsh, Dell Wells, James Ilgenfritz, Michael Foster, Carlo Costa, Tanya Kalmanovitch, Mat Maneri, Mariam Bazeed, Amirtha Kidambi, Paul Wilson, Kim Mayo and Michael Sachs (Moonheart) JACK 7 pm $10-$30 (sliding scale). Proceeds to be donated to the family of Tamir Rice.
  • Mister Mozart: Drew Williams, Nick Grinder, Jonathan Goldberger, Nathan Ellman-Bell, Devin Gray; Marty Ehrlich Trio Exaltation with John Hébert, Nasheet Waits; Anna Webber Quartet with Jonathan Goldberger, Michael Bates, Jeff Davis
    Threes Brewing 7:30 pm $15
  • John Zorn’s Bagatelles: Jim Black Trio with Elias Stemeseder, Thomas Morgan
    The Stone 3 pm $20

January 11 (Monday)

  • Cecil Taylor Tribute: Karen Borca Band with Hill Greene, Warren Smith, Jackson Krall;
    Jemeel Moondoc Group with Larry Roland, Reggie Nicholson;
    Sound River Trio: Mark Hennen, Richard Keene, Jackson Krall
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • The Slow Uncoil: Sean Ali, Leila Bordreuil, Joanna Mattrey
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9 pm $10

January 12 (Tuesday)

  • Matana Roberts, Peter Evans, Ches Smith; Matana Roberts, Kevin Tkacz, Ohal Grietzer
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Miles Okazaki’s Trickster with Craig Taborn, Anthony Tidd, Sean Rickman
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Jeff Davis Quartet with Russ Lossing, Eivind, Opsvik; Jason Robinson Janus Quintet with Marty Erlich, Liberty Ellman, Drew Gress, George Schuller Korzo 9, 10:30 pm
  • Ken Thompson, Anna Webber, Russ Johnson, Alan Ferber, Adam Armstrong,
    Daniel Dor ShapeShifter Lab 8 pm

January 13 (Wednesday)

  • The Other Quartet: Russ Johnson, Ohad Talmor, Pete McCann, Mark Ferber
    SEEDS 9 pm
  • Amirtha Kidambi Group with Jaimie Branch, Brandon Lopez, Jonathan Lipscomb;
    Chris Welcome Quartet with Jonathan Moritz, Shayna Dulberger, Mike Pride
    Rye 9, 10:15 pm
  • Chris Pitsiokos Quartet with Andrew Smiley, Henry Fraser, Jason Nazary;
    Jorge Sylvester Quartet IMAGINATION with Nora McCarthy, Donald Nicks,
    Kenny Grohowski; Daniel Levin, Jon Irabagon, Juan Pablo Carletti
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Miles Okazaki’s Trickster with Craig Taborn, Anthony Tidd, Sean Rickman
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15

January 14 (Thursday)

  • Endangered Blood: Chris Speed, Oscar Noriega, Trevor Dunn, Jim Black
    Barbès 8 pm $10
  • Sylvie Courvoisier Trio with Drew Gress, Kenny Wollesen;
    Sylvie Courvoisier/Mark Feldman ShapeShifter Lab 8:15, 9:30 pm $15
  • Kirk Knuffke Quartet with C. Knoche, Mark Helias, Kenny Wollesen;
    Joe McPhee/Michael Bisio; K.J. Holmes/Jeremy Carlstedt
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Matana Roberts, Nate Wooley, Evan Rapport, Caroline Shaw; Matana Roberts,
    Shoko Nagai, Stuart Bogie, Forbes Graham, Hannah Marcus
    The Stone 8, 10 pm $15
  • The Other Quartet: Russ Johnson, Ohad Talmor, Pete McCann, Mark Ferber
    SEEDS 9 pm

January 15 (Friday)

  • Winter Jazzfest—ECM @ Winter Jazzfest: David Torn solo; Mark Turner Quartet with
    Avishai Cohen, Joe Martin, Marcus Gilmore; Craig Taborn solo; Avishai Cohen Quartet
    with Jason Lindner, Tal Mashiach, Nasheet Waits; Ches Smith, Craig Taborn,
    Mat Maneri; Vijay Iyer Trio with Stephan Crump, Marcus Gilmore; David Virelles Mboko with Román Díaz, Matt Brewer, Eric McPherson
    New School Tishman Auditorium 6 pm $75
  • Winter Jazzfest: James Carney Sextet with Stephanie Richards, Chris Speed,
    Oscar Noriega, Dezron Douglas, Nasheet Waits; James Francies’ Kinetic with
    Alan Hampton, Jeremy Dutton, Matt Stevens, Joel Ross; Naytronix: Nate Brenner,
    Stephen Patota, Ben Sloan; Dave King Trucking Company with Chris Speed,
    Brandon Wozniak, Erik Fratzke, Chris Morrissey; Oscar Noriega Quartet with
    Brandon Seabrook, Trevor Dunn, Dan Weiss
    New School Glass Box Theater 6:40 pm $75
  • Matana Roberts, Nicole Mitchell, Matt Lavelle, Myra Melford; Matana Roberts, Fay Victor, Shayna Dulberger, Qasim Naqvi The Stone 8, 10 pm $15
  • Raymond Nat Turner; John Hébert’s Cellular Levels with Satoshi Takeishi,
    Angelie Hébert; Farmers by Nature: Gerald Cleaver, Hamiet Bluiett, William Parker
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • The Other Quartet: Russ Johnson, Ohad Talmor, Pete McCann, Mark Ferber
    SEEDS 9 pm

January 16 (Saturday)

  • Valerie Kuehne Solo; Brandon Lopez’ Xivaros with Alejandro Florez, Carlo Costa; Stephen Gauci Solo + Bonus Stand-up Comedy Set!! New Revolution Arts (7 Stanhope St, Brooklyn) 8, 9, 10 pm
  • Winter Jazzfest—ECM @ Winter Jazzfest: Michael Formanek Ensemble Kolossus with
    Loren Stillman, Oscar Noriega, Chris Speed, Brian Settles, Tim Berne, Dave Ballou,
    Ralph Alessi, Shane Endsley, Kirk Knuffke, Alan Ferber, Jacob Garchik, Ben Gerstein,
    Jeff Nelson, Patricia Brennan, Mary Halvorson, Kris Davis, Tomas Fujiwara,
    Mark Helias; Theo Bleckmann Elegy with Shai Maestro, Ben Monder, Chris Tordini,
    John Hollenbeck; Chris Potter Quartet with David Virelles, Joe Martin, Marcus Gilmore; Tim Berne’s Sideshow with Ralph Alessi, Matt Mitchell, John Hébert, Dan Weiss; Ralph Alessi Quartet with David Virelles, Drew Gress, Nasheet Waits; Ethan Iverson/Mark Turner New School Tishman Auditorium 6 pm $75
  • Winter Jazzfest: Reid Anderson with Andrew D’Angelo, Bill McHenry; Jim Black Trio
    with Elias Stemeseder, Thomas Morgan; Will Calhoun Celebrating Elvin Jones with
    Gerald Cannon, Antoine Roney. Keyon Harrold, Rick Germanson;
    Shai Maestro Trio with Jorge Roeder, Ziv Ravitz; Ohad Talmor Large Ensemble with
    Chet Doxas, Anna Webber, Oscar Noriega, Christoph Knoche, Josh Sinton,
    Shane Endsley, Russ Johnson, Sam Hoyt, Justin Mullens, Alan Ferber, Jacob Garchik,
    Brian Drye, Max Seigel, Matt Mitchell, Pete McCann, Matt Pavolka, Dan Weiss
    New School 5th Floor Theater 7 pm $75
  • Matana Roberts, Jessica Pavone, On Davis, Daniel Carter, Latasha Diggs;
    Matana Roberts, Amirtha Kidambi, Eliot Krimsky
    The Stone 8, 10 pm $15
  • Patricia Nicholson/William Parker; JD Parran’s Harlem Reunion with
    Shayshahn MacPherson, Baba Donn Eaton, Alexi Marcelo, Larry Roland;
    Michael Foster The Ghost with Henry Fraser, Connor Baker
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Bill Cole’s Untempered Ensemble with Warren Smith, Joseph Daley,
    Ras Moshe Burnett, Lisette Santiago
    The Brooklyn Commons 7, 8 pm $11

January 17 (Sunday)

  • Winter Jazzfest: ROVA’s Electric Ascension: Larry Ochs, Bruce Ackley, Jon Raskin,
    Steve Adams and guests Nels Cline, Zeena Parkins, Nate Wooley, Ikue Mori,
    Trevor Dunn, Gerald Cleaver, Charles Burnham, Jason Kao Hwang; Julian Lage solo
    Le Poisson Rouge 6 pm $30
  • Matana Roberts, Liberty Ellman, Mike Pride; Matana Roberts, Tomeka Reid,
    Jason Moran, Ryan Sawyer The Stone 8, 10 pm $15
  • Tom Guarna’s Wishing Stones Project with Linda Oh, Jon Cowherd, E.J. Strickland;
    Stephan Crump Rhombal with Ellery Eskelin, Adam O’Farrill, Tyshawn Sorey
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Solo Night: John Lutz, David Aaron, Kali Z. Fasteau, Dikko Faust, Allan Andre,
    Constance Cooper, Frank Keeley Stan Nishimura, Stephen Gauci, Welf Dorr,
    Blaise Siwula, Ras Moshe ABC No-Rio 7 pm $5

January 18 (Monday)

  • Hill Greene/Ratzo Harris; Henry Grimes/Melanie Dyer; L. Mixashawn Rozie/Bill Arnold
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

January 19 (Tuesday)

  • Cristian Amigo’s Deep Ecology Trio with JD Parran, Andrew Drury;
    Tomas Fujiwara/Taylor Ho Bynum; Kirk Knuffke/Whit Dickey
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22

January 20 (Wednesday)

  • Matthew Shipp Trio with Michael Bisio, Newman Taylor Baker
    Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $30
  • Anaïs Maviel/Sam Yulsman; Rob Brown Trio with Todd Nicholson, Juan Pablo Carletti;
    CENTO: Andrea Wolper, Ken Filiano, Michael T.A. Thompson
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Gold Sparkle: Charlie Waters/Andrew Barker; Jonah Rosenberg’s Fabio Trio with
    James Ilgenfritz, Kevin Shea Rye 9, 10:15 pm
  • Nicolas Letman-Burtinovic, Douglas Bradford, Nick Anderson
    Bar Chord 9 pm

January 21 (Thursday)

  • James Brandon Lewis/Michael Bisio; Michael T.A. Thompson Trio with Ken Filiano,
    Rod Williams; Lewis Barnes Quartet with Connie Crothers, Michael Bisio, Warren Smith
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Benoît Delbecq Quartet with Mark Turner, John Hébert, Gerald Cleaver;
    Thomas Morgan Trio with Pete Rende, Dan Weiss
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10

January 22 (Friday)

  • Ras Moshe Music Now! Unit with Bill Cole, Larry Roland, Charles Downs;
    Tony Malaby’s Apparitions Trio with Billy Mintz, Randy Peterson; Angelica Sanchez Trio with Brandon Ross, Chad Taylor Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Jen Shyu; Sara Serpa/André Matos with Pete Rende, Billy Mintz
    Cornelia Street Café 8, 9:30 pm $10
  • Yoni Kretzmer, Jason Ajemian, Devin Gray and guest Herb Robertson;
    Gordon Beeferman Group The Firehouse Space 8, 9 pm $15

January 23 (Saturday)

  • Joe Morris/Yasmine Azaiez; Patricia Parker’s Revolution Resurrection Quintet with
    Jason Jordan, Jason Kao Hwang, Michael T.A. Thompson; Jessica and Tony Jones
    with guest Raymond Nat Turner Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Jesse Stacken Quartet with Tony Malaby, Sean Conly, Tom Rainey
    Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Andrea Parkins Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Marika Hughes Barbès 6 pm $10

January 24 (Sunday)

  • NBB Collective: Andrew Bemkey, Todd Nicholson, Newman Taylor-Baker;
    Warren Smith Trio with Andrew Lamb, Larry Roland;
    William Parker’s Little Huey Orchestra
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7, 8, 9 pm $11-22
  • Todd Neufeld with Thomas Morgan, Rema Hasumi
    Barbès 5 pm

January 25 (Monday)

  • Tony Malaby/Carlo Costa Delroy’s Cafe and Wine Bar 10 pm $10

January 26 (Tuesday)

  • Craig Taborn, Chris Speed, Dave King, Chris Lightcap
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Ralph Alessi Baida Quartet with Gary Versace, Drew Gress, Nasheet Waits
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Mat Maneri, Lucian Ban, Thomas Morgan, Gerald Cleaver;
    Simon Jermyn’s Trot A Mouse with Ingrid Laubrock, Mat Maneri, Tom Rainey
    Korzo 9, 10:30 pm

January 27 (Wednesday)

  • Craig Taborn/Val Jeanty; Craig Taborn, MR, Ches Smith
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Bloodmist: Jeremiah Cymerman, Toby Driver, Mario Diaz de Leon; Andrew Hock
    Roulette 8 pm $25
  • Kate Gentile 4tet with Matt Mitchell, Adam Hopkins; Peyton Pleninger Four with
    Alex Levine, Louis De Mieulle, Chris Carroll
    SEEDS 8:30, 10 pm
  • Brandon Lopez Quartet with Matt Nelson, Andria Nicodemou, Gerald Cleaver;
    Chris Hoffman Trio with Adam Hopkins, Craig Weinrib
    Rye 9, 10:15 pm
  • Ralph Alessi Baida Quartet with Gary Versace, Drew Gress, Nasheet Waits
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

January 28 (Thursday)

  • Craig Taborn/Diego Barber; Craig Taborn, Ches Smith, Matt Mitchell, Mat Maneri
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Ralph Alessi Baida Quartet with Gary Versace, Drew Gress, Nasheet Waits
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

January 29 (Friday)

  • Craig Taborn Trio with Thomas Morgan, Gerald Cleaver
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Ralph Alessi Baida Quartet with Gary Versace, Drew Gress, Nasheet Waits
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

January 30 (Saturday)

  • Farmers By Nature: Craig Taborn, William Parker, Gerald Cleaver
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Emilie Lesbros solo; Dre Hocevar Large Ensemble with Jeff Snyder,
    Aaron Larson Tevis, Bryan Qu, Jeremy Corren, Zack Clarke, Lester St.louis,
    Henry Fraser; Charmaine Lee ShapeShifter Lab 7, 8, 9 pm
  • Ralph Alessi Baida Quartet with Gary Versace, Drew Gress, Nasheet Waits
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

January 31 (Sunday)

  • Craig Taborn/Dan Weiss; Craig Taborn/Mat Maneri
    The Stone 8, 10 pm $20
  • Cheryl Pyle Ensemble; David Grollman/Sam Weinberg
    ABC No-Rio 7 pm $5
  • Ralph Alessi Baida Quartet with Gary Versace, Drew Gress, Nasheet Waits
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • John Zorn’s Bagatelles: Craig Taborn solo
    The Stone 3 pm $20