Concerts

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013

Concert Listings for April 2017

April 1 (Saturday)

  • Lucian Ban/Mat Maneri Barbès 8 pm $10

April 2 (Sunday)

  • Leap of Faith: PEK, Zach Bartolomei, Dan O’Brien, Glynis Lomon, Yuri Zbitnov; Moppa Elliott solo Downtown Music Gallery 6, 7 pm

April 3 (Monday)

  • Mara Mayer solo; Pravin Thompson Duo
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Nate Wooley Syllables Ibeam Brooklyn 9:30 pm $15

April 4 (Tuesday)

  • Matt Mitchell Plays Førage; Tim Berne/Matt Mitchell Duo
    Roulette 8 pm
  • Marc Ribot/Greg Cohen Duo The Stone 8:30 pm $20

April 5 (Wednesday)

  • Misha Mengelberg Memorial Concert: Elias Stemeseder, Greg Cohen, Kenny Wollesen
    The Stone 8:30 pm $20

April 7 (Friday)

  • Fay Victor, Denman Maroney, Mark Dresser
    Soup & Sound 8 pm $20

April 8 (Saturday)

  • Giant Dwarf: Martin Philadelphy/Jeremy Carlstedt; Anaïs Maviel, Leonid Galaganov, William Parker; Luke Stewart, Aquiles Navarro, Tcheser Holmes
    New Revolution Arts 8 pm
  • Susan Alcorn/Sylvie Courvoisier Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Orchestra with Kaoru Watanabe, Michel Gentile, Zé Luis, Sylvain Leroux, Mariano Gil, Avram Fefer, Ivan Barenboim, JD Parran, Sean Sonderegger, Batya Sobel, Graham Haynes, Stephen Haynes, Peter Zummo, Julianne Carney, Mark Chung, Sana Nagano, Gwen Laster, Melanie Dyer, Stephanie Griffin, Leco Reis, James Hurt, Shakoor Sanders, Kenny Wessel, Jerome Harris, Marco Cappelli, Alexis Marcelo, Damon Banks
    Brooklyn Conservatory of Music 8 pm $20

April 9 (Sunday)

  • Fay Victor, Sam Newsome, Reggie Nicholson; Ava Mendoza solo
    Legion Bar 9, 10 pm
  • Giant Dwarf: Martin Philadelphy/Jeremy Carlstedt; Lukas Konig, Rick Parker, Martin Philadelphy Downtown Music Gallery 6 pm

April 10 (Monday)

  • Luke Stewart/Jaimie Branch; Red Metal: Sana Nagano, Anaïs Maviel, Emilie Lesbros, Patrick Breiner Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

April 11 (Tuesday)

  • Jeremiah Cymerman/Nate Wooley The Stone 8:30 pm $20
  • James Carney Quartet with Chris Lightcap, Mark Ferber
    Korzo 9, 10:30 pm

April 12 (Wednesday)

  • Brandon Seabrook Trio with Daniel Levin, Henry Fraser
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • Laura Ortman solo; Pale Horse Expanded Ensemble: Jeremiah Cymerman, Matt Bauder, Christopher Hoffman, Brian Chase, Andria Nicodemou, Laura Ortman
    The Stone 8:30 pm $20
  • Danny Gouker’s Signal Problems with Eric Trudel, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell; Jaimie Branch/Nick Mazarella Quartet Rye Bar 9 pm $10

April 13 (Thursday)

  • Rob Reddy/Oliver Lake Interruption!
    BRIC House Artist Studio 7:30 pm $10
  • Trevor Dunn solo; Hate Speech: Jeremiah Cymerman, Charlie Looker, Trevor Dunn
    The Stone 8:30 pm $20
  • Elder Ones: Amirtha Kidambi, Matt Nelson, Brandon Lopez, Max Jaffe Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15

April 14 (Friday)

  • Rob Reddy/Oliver Lake Interruption!
    BRIC House Artist Studio 7:30 pm $10
  • Tony Malaby Quartet with Leo Genovese, William Parker, Billy Mintz
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10
  • Rema Hasumi, Stomu Takeishi; Todd Neufeld, Thomas Morgan, Dan Weiss
    The Owl Music Parlor 8, 9:30 pm $10
  • Brandon Lopez solo; Jeremiah Cymerman, Matt Mitchell, Brandon Lopez, Chris Corsano The Stone 8:30 pm $20

April 15 (Saturday)

  • Tony Malaby Quartet with Leo Genovese, William Parker, Billy Mintz
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10
  • Music Now!: Ras Moshe Burnett, Matt Lavelle, Dave Ross, John Pietaro, Charles Downs; Lindsey Wilson and The Human Hearts Trio with Michael Trotman, Reggie Sylvester; Music Now!: Daniel Carter, Ras Moshe Burnett, David First, Hill Greene, Larry Roland; Matt Lavelle’s 12 Houses Big Band with Art Baron, Charles Waters, Lee Odom, Ras Moshe Burnett, Nicole Davis, Alex Hamburger, Anaïs Maviel, Chris Forbes, Tom Cabrera, Jack DeSalvo, Aku Styx, François Grillot
    Scholes Street Studio 7 pm $15
  • Josh Sinton solo; Bloodmist: Jeremiah Cymerman, Toby Driver, Mario Diaz de Leon, Josh Sinton The Stone 8:30 pm $20

April 16 (Sunday)

  • Charlie Looker Ensemble with Nate Wooley
    Knockdown Center 8 pm $12
  • Andrea Wolper Trio with Freddie Bryant, Ken Filiano
    North Square Lounge 12:30, 2 pm
  • Jon Irabagon solo; Systema Munditotius: Jeremiah Cymerman, Patrick Holmes, Matt Bauder, Aaron Novik, Ryan Sawyer, Russell Greenberg, Jon Irabagon
    The Stone 8:30 pm $20

April 17 (Monday)

  • Inzalo Ye Langa: Kevin Ramsay/Asukaya Bailey
    Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

April 18 (Tuesday)

  • The Nile: Wadada Leo Smith/Hardedge
    The Stone 8:30 pm $20

April 19 (Wednesday)

  • Eivind Opsvik’s Overseas with Tony Malaby, Jacob Sacks, Brandon Seabrook, Kenny Wollesen Greenwich House Music School 8 pm $18
  • Wadada Leo Smith, Angelica Sanchez, Pheeroan AkLaff
    The Stone 8:30 pm $20

April 20 (Thursday)

  • Ingrid Laubrock, Cory Smythe, Stephan Crump
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • String Quartet No. 13: Stephanie Griffin, Gwen Lester, Tanya Kalmanovitch, Jason Kao Hwang, Hardedge, Wadada Leo Smith
    The Stone 8:30 pm $20

April 21 (Friday)

  • Wadada Leo Smith with DarkMatterHalo: Brandon Ross, Doug Wieselman, Hardedge
    The Stone 8:30 pm $20

April 22 (Saturday)

  • Anna Webber’s Simple Trio with Matt Mitchell, John Hollenbeck
    Greenwich House Music School 8 pm $15
  • Wadada Leo Smith/Bill Laswell The Stone 8:30 pm $20

April 23 (Sunday)

  • Wadada Leo Smith, Reggie Nicholson and String Quartet
    The Stone 8:30 pm $20

April 24 (Monday)

  • Anna Roberts-Gevalt; Bev Grant Delroy’s Cafe and Wine Bar 9, 10 pm $10

April 25 (Tuesday)

  • Overishins: Mick Barr, Chuck Bettis, Johnny DeBlase, Mike Pride
    The Stone 8:30 pm $20
  • Orchestra of the S.E.M. Ensemble: Roberta Michel, Bohdan Hilash, Sara Schoenbeck, Thomas Verchot, Chris Nappi, Conrad Harris, Pauline Kim Harris, Jessica McJunkins, Liuh-Wen Ting, William Hakim, Caleb van der Swaagh, Meaghan Burke, James Ilgenfritz and guests Muhal Richard Abrams, Thomas Buckner, Claire Chase, Joseph Kubera, George Lewis, Roscoe Mitchell, Momenta Quartet
    Bohemian National Hall at Czech Center New York 7 pm

April 26 (Wednesday)

  • John Zorn’s The Stone Commissioning Series: Suphala
    National Sawdust 7 pm $25
  • Die Trommel Fatale: Brandon Seabrook, Marika Hughes, Eivind Opsvik, Henry Fraser, Chuck Bettis, Dave Treut, Sam Ospovat
    The Stone 8:30 pm $20

April 27 (Thursday)

  • Snake Union vs. Soft Circle: Dave Grant, Chuck Bettis, Hisham Akira Bharoocha
    The Stone 8:30 pm $20
  • Dan Blake, Andrew Drury, Ricardo Gallo
    Terraza 7 9 pm $10
  • Leila Bordreuil, Daniel Carter, Chris Corsano; Samara Lubelski/Bill Nace; Vampire Belt: Bill Nace/Chris Corsano
    Union Pool 8:30 pm $12

April 28 (Friday)

  • Tomas Fujiwara and The Hook Up with Mary Halvorson, Brian Settles,
    Jonathan Finlayson, Adam Hopkins
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10
  • Lena Bloch, Boris Netsvetaev, Matt Pavolka
    The Drawing Room 7:30 pm $15
  • Vinnie Sperrazza solo Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Jason Kao Hwang’s Sing House with Steve Swell, Chris Forbes, Ken Filiano, Andrew Drury; Sam Bardfeld, Hank Roberts, Andrew Drury
    Soup & Sound 8 pm $20
  • Mick Barr, Chuck Bettis, Evan Rapport, Franke Vogl
    The Stone 8:30 pm $20

April 29 (Saturday)

  • Jason Rigby’s Detroit-Cleveland Trio with Cameron Brown, Gerald Cleaver
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Dave Rempis solo and duo with Brandon Lopez
    The Owl Music Parlor 7:30 pm $10
  • Hank Roberts Sextet with Brian Drye, Dana Lyn, Mike McGinnis, Jacob Sacks, Vinnie Sperrazza The Owl Music Parlor 8 pm $10
  • Chuck Bettis and Matmos with Drew Daniel, M.C. Schmidt
    The Stone 8:30 pm $20

April 30 (Sunday)

  • Central Brooklyn Jazz Festival—Sun Ra Returns: Ahmed Abdullah’s Diaspora with Don Chapman, Donald Smith, Radu Ben Judah, Reggie Nicholson, Monique Ngozi Nri
    Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20
  • Mephista: Sylvie Courvoisier, Susie Ibarra, Ikue Mori and guest Chuck Bettis
    The Stone 8:30 pm $20

March 2017

March 1 (Wednesday)

  • Craig Taborn Quartet with Chris Speed, Chris Lightcap, Dave King
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Tim Berne, Mary Halvorson, Oscar Noriega
    The Stone 8:30 pm $20
  • Travis Laplante’s Battle Trance with Patrick Breiner, Matthew Nelson, Jeremy Vinerand guest Gerald Cleaver
    Roulette 8 pm $20

March 2 (Thursday)

  • Experiments in Sound and Performance: NYC and Beyond (panel discussion): Rashida Braggs, Cisco Bradley, Jordannah Elizabeth, Moor Mother
    Pratt Institute – Alumni Reading Room (in Pratt Library), Brooklyn Campus 5 pm **FREE**
  • Taylor Ho Bynum’s PlusTet with Dave Ballou, Stephanie Richards,  PNate Wooley,Vincent Chancey, Steve Swell, Bill Lowe, Jim Hobbs, Ingrid Laubrock, Matt Bauder,Stuart Bogie, Dana Jessen, Jean Cook, Tomeka Reid, Jay Hoggard, Adam Matlock,Mary Halvorson, Ken Filiano, Tomas Fujiwara
    Roulette 8 pm $20
  • Craig Taborn Quartet with Chris Speed, Chris Lightcap, Dave King
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30

March 3 (Friday)

  • Dave Douglas Metamorphosis with Wadada Leo Smith, Oliver Lake, Marc Ribot,Myra Melford, Mark Dresser, Andrew Cyrille, Susie Ibarra
    The Appel Room 7, 9:30 pm $65-85
  • Oscar Noriega Quartet with Brandon Seabrook, Trevor Dunn, Dan Weiss
    The Stone 8:30 pm $20
  • Jeff Davis Authorities Band with Jon Irabagon, Russ Johnson, Drew Gress,Jonathan Goldberger
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10
  • Leila Bordreuil’s Void and Dismissal with Austin Julian, Tamio Shiraishi, Julia Santoli;Leila Bordreuil/Bill Nace
    Issue Project Room 8 pm $10
  • Craig Taborn Quartet with Chris Speed, Chris Lightcap, Dave King
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Meshell Ndegeocello
    Iridium 8:30 pm $50

March 4 (Saturday)

  • Craig Taborn Quartet with Chris Speed, Chris Lightcap, Dave King
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Dave Douglas Metamorphosis with Wadada Leo Smith, Oliver Lake, Marc Ribot,Myra Melford, Mark Dresser, Andrew Cyrille, Susie Ibarra
    The Appel Room 7, 9:30 pm $65-85

March 5 (Sunday)

  • Craig Taborn Quartet with Chris Speed, Chris Lightcap, Dave King
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Lady Got Chops Festival: Musique Libre Femmes Quartet: Cheryl Pyle, Jamie Baum,Claire Daly, Claire De Brunner
    Downtown Music Gallery 6 pm

March 6 (Monday)

  • I Don’t Hear Nothin’ but the Blues: Jon Irabagon, Ava Mendoza, Mick Barr, Mike Pride
    The Stone 8:30 pm $20
  • Tim Berne, Matt Mitchell, Dan Weiss; Anna Webber, Teddy Klausner, Devin Gray
    Korzo 9, 10:30 pm

March 7 (Tuesday)

  • Jon Irabagon Organ Trio with Gary Versace, Nasheet Waits
    The Stone 8:30 pm $20

March 10 (Friday)

  • Jon Irabagon Ensemble with Tim Hagans, Hank Roberts, Matt Mitchell, Chris Lightcap, Dan Weiss The Stone 8:30 pm $20
  • Mara Rosenbloom Flyways with Anaïs Maviel, Adam Lane
    Ibeam Brooklyn 8 pm $15

March 11 (Saturday)

  • Lathan Hardy, Flin van Hemmen, Sean Ali; Jeremiah Cymerman solo;
    Margo Terry; Shayna Dulberger/Anaïs Maviel; Tashi Dorji New Revolution Arts 8 pm
  • Kenny Werner/Wadada Leo Smith Sheen Center for Thought & Culture 7:30 pm $25-50
  • Mat Maneri Quartet with Lucian Ban, John Hébert, Randy Peterson
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10
  • Eva Novoa/Manel Fortià; Eva Novoa Trio with Kim Cass, Devin Gray; Analog Sextet: Sarah Bernstein, Dave Scott, Sean Sonderegger, Eva Novoa, Max Johnson, Jeff Hirshfield Ibeam Brooklyn 7:30 pm $15

March 12 (Sunday)

  • Outright!: Tim Hagans, Jon Irabagon, Uri Caine, Michael Formanek, Tyshawn Sorey
    The Stone 8:30 pm $20

March 13 (Monday)

  • Greg Chudzik solo; Andrew Smiley/Nick Podgurski
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

March 15 (Wednesday)

  • Alternative Guitar Summit—Guitars From Heaven and Hell: Dither Guitar Quartet Plays Fred Frith; Steve Mackey/Jason Treuting; Joel Harris Resophonic Guitar Orchestra with Elliott Sharp, Brandon Ross, Dither; Steven Bernstein Blue Campfire with Dave Tronzo,
    Steve Cardenas and guest National Sawdust 7 pm $34
  • Stephan Crump’s Rhombal with Ellery Eskelin, Adam O’Farrill, Tyshawn Sorey
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10

March 16 (Thursday)

  • Peter Kuhn, Dave Sewelson, William Parker, Leonid Glaganov
    Muchmore’s 9 pm $10
  • Sylvie Courvoisier/Mary Halvorson; Sylvie Courvoisier/Mark Feldman
    Greenwich House Music School 7:30 pm $20
  • Udentity: Denman Maroney, Nate Wooley, Ned Rothenberg, Reuben Radding, Michael Sarin The Stone 8:30 pm $20

March 17 (Friday)

  • Denman Maroney, Lisa Karrer, Nate Wooley, Arthur Kell, David Simons; Denman Maroney, Arthur Kell, Shelley Hirsch, Herb Robertson, David Simons
    The Stone 8:30 pm $20

March 18 (Saturday)

  • Michaël Attias Quartet with Aruán Ortiz, John Hébert, Nasheet Waits
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10
  • Duos: Denman Maroney, Mark Dresser, Hans Tammen
    The Stone 8:30 pm $20

March 19 (Sunday)

  • alt.times: Denman Maroney, Ratzo Harris, Bob Meyer
    The Stone 8:30 pm $20

March 20 (Monday)

  • Tomeka Reid Quartet with Mary Halvorson, Jason Roebke, Tomas Fujiwara
    Roulette 8 pm $20
  • Michael Bisio Accortet with Kirk Knuffke, Art Bailey, Michael Wimberly
    Dizzy’s Club 7:30, 9:30 pm $30
  • Charlie Burnham/Joanna Sternberg
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

March 21 (Tuesday)

  • We Are the Walrus: Thomas Buckner/Robert Dick
    The Stone 8:30 pm $20

March 22 (Wednesday)

  • Dissonant Geranium: Miya Masaoka, Ken Filiano, Robert Dick
    The Stone 8:30 pm $20

March 24 (Friday)

  • The Time Between Us: Stephanie Griffin, Ned Rothenberg, Satoshi Takeishi, Robert Dick The Stone 8:30 pm $20

March 25 (Saturday)

  • Wadada Leo Smith/Angelica Sanchez; Angelica Sanchez Trio with Michael Formanek, Tyshawn Sorey Greenwich House Music School 7:30 pm $25
  • Adam Rudolph’s Go: Organic Orchestra: Kaoru Watanabe, Michel Gentile, Ze Luis, Sylvain Leroux, Mariano Gil, Avram Fefer, Ivan Barenboim, JD Parran, Sean Sonderegger, Batya Sobel, Graham Haynes, Stephen Haynes, Peter Zummo, Julianne Carney, Mark Chung, Sana Nagano, Gwen Laster, Melanie Dyer, Stephanie Griffin, Leco Reis, James Hurt, Shakoor Sanders, Kenny Wessel, Jerome Harris, Marco Cappelli, Alexis Marcelo, Damon Banks
    Brooklyn Conservatory of Music 8 pm
  • Zeena Parkins/Mary Halvorson Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Daniel Levin, Chris Pitsiokis, Brandon Seabrook
    Soup & Sound 8 pm $20

March 26 (Sunday)

  • Robert Dick solo The Stone 8:30 pm $20
  • Sean Ali solo Downtown Music Gallery 7 pm
  • Steve Kuhn 79th Birthday Celebration with David Wong, Billy Drummond
    Jazz Standard 7:30, 9:30 pm $30

March 27 (Monday)

  • Sebastien Ammann; Jessie Bielenberg, Asher Kurtz, Aaron Rourk
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

March 28 (Tuesday)

  • Andrew Drury, Dan Blake, Ricardo Gallo
    Korzo 10:30 pm

March 29 (Wednesday)

  • Stone Commissioning Series: Nicole Mitchell with Fay Victor, Tomeka Reid, Aruán Ortiz
    National Sawdust 7 pm $34
  • Andrew Rathbun Quartet with Tim Hagans, Matt Pavolka, Tom Rainey
    Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10

March 30 (Thursday)

  • Fay Victor In Praise of Ornette with Darius Jones, Kenny Wessel, Sean Conly
    55Bar 7 pm

February 2017

February 1 (Wednesday)

  • Louie Belogenis/Joe McPhee Alain Kirili Loft 7 pm
  • James Brandon Lewis Trio with Luke Stewart, Warren G. Crudup III and guest Anthony Pirog Roulette 8 pm $20

February 3 (Friday)

  • Pale Horse: Jeremiah Cymerman, Christopher Hoffman, Brandon Lopez, Brian Chase
    Happylucky no.1 8:30 pm $10
  • Conrad Tao/Tyshawn Sorey Spectrum 8 pm

February 4 (Saturday)

  • Reggie Nicholson Brass Concept with Jose Davila, Curtis Fowlkes, Vincent Chancey, Nabate Isles Sistas’ Place 9, 10:30 pm $20
  • Taka Kigawa solo; Sebastein Ammann’s Color Wheel with Michaël Attias, Noah Garabedian, Nathan Ellman-Bell
    Greenwich House Music School 7:30 pm $18

February 5 (Sunday)

  • Guillermo Gregorio/Art Bailey; Nico Letman-Burtinovic, Elijah Shiffer, Britt Ciampa
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm

February 6 (Monday)

  • Musicianer: Josh Sinton, Jason Ajemian, Chad Taylor; Lukas Koenig
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

February 7 (Tuesday)

  • Kris Davis Trio with Stephan Crump, Eric McPherson
    The Stone 9 pm $20
  • Caroline Davis, Julian Shore, Tamir Shmerling, Jay Sawyer; Jen Shyu solo
    Korzo 9, 10:30 pm

February 8 (Wednesday)

  • Susie Ibarra’s Dreamtime Ensemble with Claudia Acuña, Jennifer Choi, Yves Dharamraj, Jake Landau, Jean-Luc Sinclair
    Roulette 8 pm $20
  • Kris Davis/Jen Shyu The Stone 9 pm $20

February 9 (Thursday)

  • Matthew Shipp Trio with Michael Bisio, Newman Taylor Baker
    The Cutting Room 7:30 pm $30
  • Kris Davis/Julian Lage The Stone 9 pm $20

February 10 (Friday)

  • William Parker, Kesivan Naidoo, Abraham Mennen, Lesedi Ltsane, Dan Kurfirst Strand Bookstore 7 pm $25
  • Kris Davis/Michael Formanek The Stone 9 pm $20
  • Anti-Social Music Drinks Alone: Ty Citerman, Domenica Fossati, Steven Gosling, Mihai Marica, Pat Muchmore, Ed RosenBerg; Charlie Waters Peace Forms One with Josh Sinton, Matt Lavelle Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

February 11 (Saturday)

  • Aquiles Navarro/Tcheser Holmes Duo; Ras Moshe Group with Kyoko Kitamura, Anders Nilsson, Luke Stewart; Heru Shabaka-ra’s Sirius JuJu with Mike Watson, Julius Masri, Alex Kulick, Jamil Kayin
    New Revolution Arts 8 pm
  • Kris Davis/Johnathan Blake The Stone 9 pm $20
  • Loren Connors, Isobel Sollenberger, Steve Dalachinsky
    Issue Project Room 8 pm $15
  • Yoon Sun Choi’s Owls At Night with Dana Lyn, Vinnie Sperrazza;
    Dana Lyn’s Mother Octopus with Clare Kennedy, Mike McGinnis, Ty Citerman, Vinnie Sperrazza Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

February 12 (Sunday)

  • Kris Davis/Ingrid Laubrock The Stone 9 pm $20

February 14 (Tuesday)

  • Yet Another Plane: Brandon Ross, Stephanie Richards, Rubin Kodheli, Hardedge
    The Stone 9 pm $20
  • Richard Bonnet, James Carney, Gerald Cleaver
    Korzo 10:30 pm

February 15 (Wednesday)

  • For Living Lovers: Brandon Ross, Stomu Takeishi, Tyshawn Sorey
    The Stone 9 pm $20

February 16 (Thursday)

  • Ches Smith, Craig Taborn, Mat Maneri
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $15
  • Brandon Ross and Blazing Beauty with Stomu Takeishi, Ron Miles, Tyshawn Sorey
    The Stone 9 pm $20

February 17 (Friday)

  • Gordon Beeferman, Anders Nilsson, Ches Smith
    Spectrum 9 pm $15
  • Marc Hannaford Trio with Simon Jermyn, Satoshi Takeishi; Kate Gentile/Jeremy Viner
    Ibeam Brooklyn 8 pm $15

February 18 (Saturday)

  • Harriet Tubman’s Meta with Melvin Gibbs, JT Lewis, Alicia Hall Moran, Wadada Leo Smith The Stone 9 pm $20
  • Sylvie Courvoisier/Susan Alcorn Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Tomoko Omura Roots Quintet with Glenn Zaleski, Noah Garabedian, Jay Sawyer; Lisanne Tremblay Trio with Liberty Ellman, Gerald Cleaver
    The Cell 8, 9:30 pm

February 19 (Sunday)

  • Nick Fraser/Ingrid Laubrock; Moosebumps: Katl Nyberg/Anton Jonsson
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm

February 20 (Monday)

  • Lasse Marhaug/C. Spencer Yeh Swiss Institute Contemporary Art 8 pm $15
  • Jaimie Branch; Will Greene/Zoe Christianson
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10
  • Pepper Adams Celebration: Barry Wallenstein: Alexis Cole, Alan Rosenthal, Ken Filiano, Vincent Chancey, Jeremy Carlstedt
    Cornelia Street Underground 6 pm $20

February 21 (Tuesday)

  • Weasel Walter Large Ensemble with Tyshawn Sorey, Matt Nelson, Chris Pitsiokos, Michael Foster, Jaimie Branch, Forbes Graham, Steve Swell, Tim Dahl, Brandon Lopez, Brandon Seabrook, Leila Bordreuil
    Roulette 8 pm $20
  • Dispatches from the Unknown: Fabian Almazan, Ike Sturm, Satoshi Takeishi, Anna Webber, Chris Dingman The Stone 9 pm $20
  • Matt Pavolka’s The Horns Band with Loren Stillman, Jacob Garchik, Mark Ferber; Leo Genovese Band Korzo 9, 10:30 pm

February 22 (Wednesday)

  • Henry Threadgill, Vijay Iyer, Dafnis Prieto
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $40
  • Stone Commissioning Series: Matt Mitchell with Kim Cass, Kate Gentile, Dan Weiss, Ches Smith, Patricia Brennan, Katie Andrews, Anna Webber, Jon Irabagon, Ben Kono, Sara Schoenbeck National Sawdust 7 pm $34

February 23 (Thursday)

  • Henry Threadgill, Vijay Iyer, Dafnis Prieto
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $40

February 25 (Saturday)

  • New Masses Nights Black History Month Celebration: Amina Baraka with
    Red Microphone: John Pietaro, Ras Moshe Burnett, Rocco John, Laurie Towers; Larry Roland solo; Dave Ross Ensemble with Eric Lawrence, Ras Moshe Burnett, Shlomit Oren Ross Henry Winston Unity Hall 7 pm

February 27 (Monday)

  • Ras Moshe Burnett and The Black Experience In Sound with Larry Roland, Warren Smith The Brooklyn Commons 7, 8 pm $10

February 28 (Tuesday)

  • Craig Taborn Quartet with Chris Speed, Chris Lightcap, Dave King
    Village Vanguard 8:30, 10:30 pm $30
  • Oscar Noriega/Ches Smith The Stone 9 pm $20

January 2017

January 2 (Monday)

  • Chris Speed Trio with Chris Tordini, Dave King
    Le Poisson Rouge 9:30 pm $25
  • Dave Sewelson Quartet with Ryan Frazier, Devin Hoff, Alex Cline and guest Mike Watson; Gerald Cleaver/Chris Potter; Songs for Girshel: Cheryl Pyle/Premik Russell Tubbs Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • The Out Louds: Tomas Fujiwara, Ben Goldberg, Mary Halvorson
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Ben Goldberg/Tom Rainey Downtown Music Gallery 6 pm

January 3 (Tuesday)

  • Sound Songs: Jerry Granelli, Jay Clayton, Briggan Krauss, J. Anthony Granelli
    The Stone 9 pm $20
  • Broken Shadows: Tim Berne, Chris Speed, Reid Anderson, Dave King;
    Igor Lumpert, Ralph Alessi, Todd Neufeld, Chris Tordini, Gerald Cleaver
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Abraham Mennen, Kesivan Naidoo, Brandon Lopez; Mara Rosenbloom/Cooper-Moore; Aruán Ortiz Quartet with Darius Jones, Marika Hughes, Fay Victor
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22

January 4 (Wednesday)

  • Ralph Alessi And This Against That with Ravi Coltrane, Andy Milne, Drew Gress, Mark Ferber Cornelia Street Underground 8, 9:30 pm $10
  • Irreversible Entanglements: Luke Stewart, Camae Ayewa, Keir Neuringer, Jamal Moore, Tscher Holmes, Khalid Thompson; Ras Moshe Ensemble with Larry Roland, Tor Yochai Snyder, Lisette Santiago, Warren Smith; Ingrid Laubrock/Tom Rainey
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22

January 5 (Thursday)

  • In Cahoots: Ned Rothenberg, Mark Feldman, Sylvie Courvoisier;
    James Brandon Lewis/Anthony Pirog; Yoni Kretzmer Trio with Jason Ajemian, Kevin Shea Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • Alicyn Yaffee Trio with Benny Rietveld, Todd Isler; Jon Irabagon Trio with Gary Versace, Tom Rainey Bar Next Door 6:30, 8:30, 10:30 pm $12
  • Ben Goldberg’s Invisible Guy with Hamir Atwal, Michael Coleman; Chris Cochrane solo
    The Owl Music Parlor 7:30 pm
  • Eli Wallace solo; KinAesthetic: Ben Cohen/Tim Cohen; Viriditas and Friends: Ben Cohen, Ross Gallagher, Tim Cohen and guests
    Muchmore’s 8:30 pm

January 6 (Friday)

  • Leila Bordreuil/Michael Foster; Jason Kao Hwang; Tony Malaby’s Up Against the Wall with Ben Gerstein, Tom Rainey Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • Winter Jazzfest: Amina Claudine Myers solo; Spanish Harlem Orchestra; Melissa Aldana Group with Glenn Zaleski, Pablo Menares, Craig Weinrib, Joel Ross, Godwin Louis; David Murray Class Struggle with Mingus Murray; William Parker, Cooper-Moore, Hamid Drake, Rob Brown
    New School 12th Street Auditorium 6:40 pm $45
  • Winter Jazzfest: Brian Drye’s Bizingas with Hank Roberts, Shane Endsley, Jonathan Goldberger, Ches Smith; Andy Milne and The Seasons of Being with Aaron Kruziki, Michaël Attias, Ralph Alessi, La Tanya Hall, John Moon, Ben Monder, Chris Hoffman, Chris Tordini, Kenny Grohowski; Uri Caine Trio with Mark Helias, Clarence Penn; Jim Black’s Malamute with Loftur Gudmundsson, Elias Stemeseder, Chris Tordini New School 5th Floor Theater 7:20 pm $45
  • Winter Jazzfest: Jonathan Finlayson’s Sicilian Defense with Miles Okazaki, Matt Mitchell, John Hébert, Craig Weinrib; Nate Smith + Kinfolk with Fima Ephron, Jeremy Most, Amma Whatt, Jon Cowherd, Jaleel Shaw; Tigue: Matt Evans, Amy Garapic, Carson Moody, Tristan Kasten-Krause, Ben Seretan; Mike Reed’s Flesh & Bone with Greg Ward, Ben Lamar Gay, Tim Haldeman, Jason Stein, Jason Roebke, Marvin Tate; Samora Pinderhughes’ The Transformations Suite with Elena Pinderhughes, Jeremie Harris, Jules Latimer, Vuyo Sotashe, Riley Mulherkar, Lucas Pino, Braxton Cook, Tony Lustig, Clovis Nicolas, Mark Whitfield, Jr. New School Glass Box Theater 6:40 pm $45
  • Winter Jazzfest: Fleurine and The Boys from Brazil with Vitor Gonçalves, Eduardo Belo, Ian Faquini; Darcy James Argue’s Secret Society with Dave Pietro, Rob Wilkerson, Chris Speed, John Ellis, Carl Maraghi, Seneca Black, Jonathan Powell, Matt Holman, Nadje Noordhuis, Ingrid Jensen, Mike Fahie, Ryan Keberle, Jacob Garchik, George Flynn, Sebastian Noelle, Carmen Staaf, Matt Clohesy, Jon Wikan; Jacob Garchik’s Ye Olde with Ava Mendoza, Mary Halvorson, Jonathan Goldberger, Vinnie Sperrazza; Somi with Michaël Attias, Liberty Ellman, Ben Williams, Nate Smith; Kneebody: Adam Benjamin, Shane Endsley, Ben Wendel, Kaveh Rastegar, Nate Wood;
    Battle Trance: Travis Laplante, Matt Nelson, Jeremy Viner, Patrick Breiner
    SubCulture 6 pm $45
  • Dan Weiss Trio with Jacob Sacks, Thomas Morgan
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10

January 7 (Saturday)

  • Winter Jazzfest—ECM Showcase: Michael Formanek, Tim Berne, Craig Taborn, Gerald Cleaver; Jakob Bro, Thomas Morgan, Joey Baron; Ravi Coltrane/David Virelles; Bill Frisell/Thomas Morgan; Nik Bärtsch’s Mobile with Sha, Kaspar Rast, Nicolas Stocker
    New School Tishman Auditorium 6 pm $45
  • Winter Jazzfest: Mary Halvorson Octet with Jonathan Finlayson, Jon Irabagon, Ingrid Laubrock, Jacob Garchik, Susan Alcorn, Chris Lightcap, Ches Smith; Ben Goldberg’s Invisible Guy with Hamir Atwal, Michael Coleman; Edmar Castañeda World Ensemble; Chris Lightcap’s Superette with Curtis Hasselbring, Jonathan Goldberger, Dan Rieser; Talibam! Hard Vibe: Matt Mottel, Kevin Shea, Ron Stabinsky, Matt Nelson New School 5th Floor Theater 7 pm $45
  • Winter Jazzfest: John Hébert’s Rambling Confessions with Jen Shyu, Andy Milne, Satoshi Takeishi; Amirtha Kidambi’s Elder Ones with Matt Nelson, Brandon Lopez, Max Jaffe; Adam O’Farrill’s Stranger Days with Chad Lefkowitz-Brown, Walter Stinson, Zack O’Farrill; Ben Allison’s Think Free with Jeremy Pelt, Steve Cardenas, Allan Mednard; Ben Wendel Seasons Band with Aaron Parks, Gilad Hekselman, Matt Brewer, Eric Harland New School Glass Box Theater 6:40 pm $45
  • Winter Jazzfest: Jaimeo Brown Transcendence with Chris Sholar, Jaleel Shaw; Black Rock Coalition’s Get Down Revue with Luqman Brown, Shelley Nicole, Keith Fluiett, Lisala, Wayne Cobham, V. Jeffrey Smith, J.S. Williams, Ben Tyree, Leon Gruenbaum, Ramsey Jones, Jared Michael Nickerson; Terri Lyne Carrington Social Science with Aaron Parks, Matt Stevens, Morgan Guerin, Nadia Washington, DJ Val; Marc Ribot Young Philadelphians with Mary Halvorson, Jamaaladeen Tacuma, G. Calvin Weston, Joanna Mattrey, Amy Bateman, Jeremy Harmon SOB’s 6:40 pm $45
  • Winter Jazzfest: Peter Evans Quintet with Sam Pluta, Ron Stabinsky, Tom Blancarte, Jim Black; Kris Davis Duopoly with Tim Berne, Angelica Sanchez, Billy Drummond; Adam Rudolph’s Moving Pictures Octet with Hamid Drake, Graham Haynes, Ralph M. Jones, Kenny Wessel, James Hurt, Alexis Marcelo, Damon Banks; Harold López-Nussa Trio with Ruy Lopez-Nussa, Julio Cesar Gonzalez; Arturo O’Farrill Afro Latin Jazz Ensemble with Jim Seely, Ivan Renta, Rafi Malkiel, Carlo De Rosa, Tony Rosa, Carly Maldonado, Vince Cherico; Chano Dominguez
    SubCulture 6 pm $45
  • Anthony Coleman, Brian Chase, Chris Cochrane
    The Firehouse Space 8 pm $10
  • Badlands: Jerry Granelli, Peter Epstein, Chris Speed, Jamie Saft, J. Anthony Granelli, Briggan Krauss The Stone 9 pm $20

January 8 (Sunday)

  • Fire Music at the Legion!: Patrick Breiner’s Practical Mysticism with Daniel Carter, Christopher Hoffman, Adam Hopkins, Billy Mintz; Weasel Walter Quintet with Jaimie Branch, Michael Foster, Brandon Lopez, Leila Bordreuil The Legion Bar 9, 10 pm $10-15
  • Winter Jazzfest—Thelonious Monk 100th Birthday Improv Show: Kris Davis, David Virelles, Shabaka Hutchings, Sam Newsome, Marc Ribot, Charlie Burnham, Erik Friedlander, Linda Oh, Trevor Dunn, Hamid Drake, Andrew Cyrille, Deva Mahal
    Littlefield 8 pm $35
  • Jen Shyu and Jade Tongue with Satoshi Haga, Chris Dingman, Mat Maneri, Mariel Roberts, Satoshi Takeishi Cornelia Street Underground 8:30, 10 pm $10

January 9 (Monday)

  • Honoring Roy Campbell: The Nu Band: Lou Grassi, Mark Whitecage, Thomas Heberer, Joe Fonda; 3 For Roy: Bryan Carrott, Hilliard Greene, Michael Wimberly; Pyramid Trumpets for Roy: William Parker, Hamid Drake, Nabate Isles, Matt Lavelle
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • Winter Jazzfest: Andrew Cyrille solo; Sam Amidon Extended with Guests Shahzad Ismaily, Marc Ribot, Sam Gendel, Ben Goldberg, Linda Oh, Kris Bowers, Richard Sears, Jeremy Gustin Le Poisson Rouge 8 pm $25
  • Battle Trance: Travis Laplante, Patrick Breiner, Matt Nelson, Jeremy Viner; Susan Alcorn; Bad Luck: Neil Welch/Chris Icasiano
    Silent Barn 8 pm
  • James Shipp; Bob Lanzetti Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

January 10 (Tuesday)

  • Winter Jazzfest: Charlie Haden’s Liberation Music Orchestra conducted by Carla Bley with Tony Malaby, Chet Doxas, Loren Stillman, Michael Rodriguez, Seneca Black, Curtis Fowlkes, Vincent Chancey, Joseph Daley, Steve Cardenas, Scott Colley, Matt Wilson and guest Geri Allen Le Poisson Rouge 8 pm $40
  • James Carney Quartet with Ravi Coltrane, John Hébert, Gerald Cleaver; Relative Resonance: Devin Gray, Chris Speed, Kris Davis, Trevor Dunn
    Korzo 9, 10:30 pm
  • Jon Irabagon/Julien Labro; Lathan Hardy, Flin Van Hemmen, Sean Ali;
    Andrew Drury Content Provider Trio with Ingrid Laubrock, Briggan Krauss
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22

January 11 (Wednesday)

  • Not Bloodcount: Tim Berne, Chris Speed, Michael Formanek, Jim Black
    The Stone 9 pm $20
  • The Benntet: Bruce Williamson, Hui Cox, Michael Bisio, Michael Wimberly; Cooper-Moore/Daro Behroozi; Amirtha Kidambi Vocal Choir with Jean-Carla Rodea, Anaïs Maviel, Charmaine Lee, Emilie Lesbros, Kristin Slipp
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • Ben Goldberg, Brian Drye, Jacob Sacks; Mike McGinnis MusicNOW Trio with Angelica Sanchez, Tom Rainey Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15

January 12 (Thursday)

  • Endangered Blood: Chris Speed, Oscar Noriega, Trevor Dunn, Jim Black
    The Stone 9 pm $20
  • We Free Strings: Melanie Dyer, Charles Burnham, Gwen Laster, Lester St. Louis, Hilliard Greene, Michael Wimberly; Tomeka Reid Septet with Mazz Swift, Jason Kao Hwang, Sarah Bernstein, Adam Hopkins, Chris Hoffman, Tomas Fujiwara; Jaimie Branch Trio with Brandon Lopez, Mike Pride
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • Yoni Kretzmer and Friends; Carlo Costa solo
    The Firehouse Space 8 pm $10

January 13 (Friday)

  • William Parker’s Healing Songs From The Tone World with Patricia Nicholson, Matthew Shipp, Nate Wooley, Ellen Christi, Lisa Sokolov, Cooper Moore, Jake Sokolov Gonzalez, Jeff Schlanger, Anne Humanfeld, Leonid Galavanov, JD Parran, On Ka’a Davis, Morley, Jason Kao Hwang, AnnMarie Sandy, Daniel Carter, Eri Yamamoto, Tanya Kalmanovitch, Jean Cook, Bill Cole
    Roulette 8 pm $20-25
  • Eyebone: Nels Cline, Elias Stemeseder, Jim Black
    The Stone 9 pm $20
  • Ben Monder Trio with Tony Malaby, Tom Rainey
    Cornelia Street Underground 9, 10:30 pm $10
  • Andrea Wolper’s Cento Project with Mazz Swift, Adam Caine; William Hooker Trio with Louie Belogenis, Andrew Lamb; The Ghost: Michael Foster, Zach Rowden, Derek Baron Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22

January 14 (Saturday)

  • Bonnie Kane 5-amp flute solo; Ekene Okobi; Kenny Warren Quartet with J.P. Schlegelmilch, Noah Garabedian, Satoshi Takeishi; No Land, Daniel Carter, Devin Brahja Waldman
    New Revolution Arts 8 pm
  • William Parker’s Little Huey Music Orchestra with Rob Brown, Darius Jones, Abraham Mennon, Yoni Kretzmer, James Brandon Lewis, Dave Sewelson, Steve Swell, Masahiko Kono, Jaimie Branch, Lewis Barnes, Heru Shabaka-ra, Brandon Lopez, Andrew Barker Roulette 8 pm $20-25
  • Jim Black Trio with Elias Stemeseder, Thomas Morgan
    The Stone 9 pm $20
  • Yoshiko Chuma, Miriam Parker, Jason Kao Hwang; Mazz Swift/Mike McGinnis; Ken Filiano Trio with Michaël Attias, Michael TA Thompson
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22

January 15 (Sunday)

  • Jim Black and guests The Stone 9 pm $20
  • Sam Newsome solo; Thomas Heberer/Ken Filiano
    Downtown Music Gallery 6, 7 pm
  • Audrey Chen, Henrik Munk Norst, Carlo Costa; Aki Onda solo
    Gallery 456 7, 8 pm

January 16 (Monday)

  • Anaïs Maviel solo; Washboard XT: Newman Taylor Baker, Avram Fefer, Hilliard Greene; Alvin Fielder, William Parker, Rob Brown, Karen Borca
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22

January 17 (Tuesday)

  • Angelica Sanchez/Pheeroan akLaff; Rob Brown Trio with Todd Nicholson, Juan Pablo Carletti; Ehran Elisha, Daniel Carter, Joe Fonda
    Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • Lean: Jerome Sabbagh, Simon Jermyn, Allison Miller; Ralph Alessi Trio with Florian Weber, Dan Weiss Korzo 9, 10:30 pm
  • Stephen Gauci, Brandon Lopez, Chris Corsano The Rosemont 9 pm $10

January 18 (Wednesday)

  • The Mess: Brandon Lopez, Sam Yulsman, Chris Corsano; Andrew Lamb, William Parker, Michael Wimberly; Chris Pitsiokos Quartet with Andrew Smiley, Henry Fraser, Connor Baker Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22

January 19 (Thursday)

  • Jay Clayton/Ken Filiano; Steve Swell Trio with Joe McPhee, Paal Nilssen-Love; Francisco Mora Catlett AfroHorn with Sam Newsome, Aruán Ortiz, Rashaan Carter, Roman Díaz Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • In Cahoots: Ned Rothenberg, Mark Feldman, Sylvie Courvoisier
    The Owl Music Parlor 7:30 pm
  • Club d’Elf: Hassan Hakmoun, Mat Maneri, Brahim Fribgane, Mister Rourke, Mike Rivard, Dean Johnston Roulette 8 pm $20-25
  • Charmaine Lee/Lester St.louis; Sean Ali solo; David Grollman, Flin van Hemmen, Max Jaffe, Carlo Costa Fridman Gallery 8 pm
  • Adam Schneit Quartet with Sean Moran, Eivind Opsvik, Kenny Wollesen; Jeremy Udden’s Plainville with Pete Rende, Eivind Opsvik, Kenny Wollesen
    Threes Brewing 8:30, 9:30 pm

January 20 (Friday)

  • Tom Rainey Obbligato with Ralph Alessi, Ingrid Laubrock, Kris Davis, Drew Gress
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Songs for Connie: Patricia Nicholson, Melanie Dyer, Jochem Van Dijk,
    Michael TA Thompson; Bern Nix Trio with Francois Grillot, Reggie Sylvester; JP Carletti Xul Trio with Jon Irabagon, William Parker; Chris Cochrane, Kevin Shea, Gordon Beeferman Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22
  • JD Parran and Harlem Reunion with Alexis Marcelo, Larry Roland, Syd Smart
    Soup & Sound 8 pm $20

January 21 (Saturday)

  • Jen Shyu and Jade Tongue with Satoshi Haga, Erica Dicker, Chris Dingman, Christopher Hoffman, Mat Maneri, Thomas Morgan, Anna Webber, Dan Weiss
    The Jazz Gallery 7:30, 9:30 pm $22
  • Billy Mintz Two Bass Band with Ron Horton, Dave Scott, John O’Gallagher, Adam Kolker, Brian Drye, Curtis Fowlkes, Masa Kamaguchi, Cameron Brown
    Ibeam Brooklyn 8:30 pm $15
  • Ideal Bread: Josh Sinton, Kirk Knuffke, Adam Hopkins, Tomas Fujiwara
    Silvana 6 pm

January 22 (Sunday)

  • A 20th Century Nonlinear Overture: Mixashawn/Pheeroan akLaff; kjær (beloved) for Dominic Duval: Joe McPhee, Jay Rosen, Dominic Duval, Jr., Rosie Hertlein, James Keepnews Clemente Soto Velez Cultural Center 7 pm $11-22

January 23 (Monday)

  • Sana Nagano Trio with Kevin Shea, Yuma Uesaka; Isis Paolo Giraldo solo
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

January 24 (Tuesday)

  • Mephista: Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Susie Ibarra and guest Jen Shyu
    The Stone 9 pm $20
  • Angelica Sanchez/Pheeroan akLaff; Made In China: Michael Blake, Samuel Blaser, Michael Sarin Korzo 9, 10:30 pm
  • Exegesis: Nick Demopoulos, Danton Boller, Greg Gonzalez; Stephen Gauci, Zach Swanson, Max Goldman; Denver General: Kirk Knuffke, Jonathan Goldberger, Jeff Davis The Rosemont 8, 9, 10 pm $10

January 25 (Wednesday)

  • Lazuline: Pauline Kim Harris, Jennifer Choi, Mark Feldman, Sylvie Courvoiser
    The Stone 9 pm $20
  • Sylvie Courvoiser/Mary Halvorson The Stone 9 pm $20

January 27 (Friday)

  • Sylvie Courvoisier, Mark Feldman, Ingrid Laubrock, Tom Rainey
    The Stone 9 pm $20
  • Reverse Blue: Mary Halvorson, Chris Speed, Eivind Opsvik, Tomas Fujiwara
    The Owl Music Parlor 7:30 pm
  • Ras Moshe New Language Collaborative with Larry Roland, Matt Lavelle, John Pietaro, Stephanie Griffin, Edith Lettner, Glynis Lomon, Syd Smart, Eric Zinman; Samuel Yulsman The Firehouse Space 7, 9 pm $10

January 28 (Saturday)

  • Dana Jessen’s Carve with Paula Matthusen, Dan Peck, Andrew Drury;
    Briggan Krauss String and Reed Quartet
    Soup & Sound 8 pm $20
  • Anaïs Maviel/Michael Bisio Issue Project Room 8 pm $12-15
  • Marc Hannaford Trio with Simon Jermyn, Satoshi Takeishi;
    Jagged Spheres: Anna Webber, Elias Stemeseder, Devin Gray
    Ibeam Brooklyn 8 pm $15
  • Chris Dingman Habitat for Humanity Build for Unity Concert
    Saint Peter’s 8 pm

January 29 (Sunday)

  • Sylvie Courvoisier Trio with Drew Gress, Kenny Wollesen
    The Stone 9 pm $20
  • HAG: Brad Henkel, Sean Ali, David Grollman; Makoto Kawasima;
    Blaise Siwula/Eric Plaks Downtown Music Gallery 6, 7, 8 pm

January 30 (Monday)

  • Brad Henkel with Nathaniel Morgan, Shayna Dulberger, Chris Welcome; Nicola Hein with Sam Weinberg, Devin Gray
    Delroy’s Café and Wine Bar 9, 10 pm $10

January 31 (Tuesday)

  • Marta Sanchez; Jeonglim Yang Quartet with Oscar Noriega, Jacob Sacks, Kenny Wollesen Korzo 9, 10:30 pm